Jakie narty wybrać dla początkujących

SkiForum
27 listopada 2015

Wybór nart zawsze stanowi duży problem, a w obliczu zatrzęsienia towaru dostępnego na rynku można rzec, że problem staje się ogromny. Tym trudniejszy wybór im mniej jesteśmy zaznajomieni z tematem sprzętu, dlatego początkującym narciarzom, których przerasta wybór nart, a jednocześnie nie chcą być zdani jedynie na łaskę i niełaskę sprzedawców stworzyliśmy mały poradnik.

Wypożyczalnia?

Pierwsze pytanie jakie trzeba sobie zadać to „Czy chcę mieć swoje własne narty?”

Jeśli nie jesteśmy pewni czy narty staną się naszym zimowym nałogiem, a chcielibyśmy potowarzyszyć drugiej połówce na stoku albo aktywnie uczestniczyć w zimowym wyjeździe integracyjnym lepszą opcją będzie wypożyczenie sprzętu. Nie interesuje nas serwisowanie, sprawdzanie wiązań, nie mamy też wyrzutów sumienia gdy narty nie staną się naszym ulubionym hobby. Może się to okazać także dobrym rozwiązaniem dla osób, które na nartach spędzają tydzień podczas ferii z dziećmi i na tym kończą się ich narciarskie ambicje.

Własny sprzęt

Dla wszystkich tych, którzy dla odmiany złapali narciarskiego bakcyla i nie chcą myśleć już o niczym innym jak o posiadaniu własnych dwóch desek doradzimy czym kierować się przy ich wyborze.

Na początek musimy przyjrzeć się sobie i swoim oczekiwaniom. Czy jesteśmy wysportowanym typem, niestroniącym od aktywności fizycznej; pracującymi zza biurka ale niezaniedbującymi formy adeptami narciarstwa, a może w wyniku postanowień noworocznych zdecydowaliśmy się zmienić kanapę na narty i zrzucić kilka zbędnych kilogramów?

Czy z narciarstwa chcemy czerpać jedynie rekreacyjną przyjemność bez ambicji sportowych i raczej jako samouki, czy może widzimy się za 3 sezony w bramce startowej amatorskich zawodów? Odpowiedź na te pytania pomoże zdecydować ku jakim nartom lepiej się skierować swoją uwagę.

Pierwsze narty

Dobrze, jeśli pierwsze narty będą pochodziły z grupy allround lub allmountain. Co to oznacza? Powinny mieć ok. 70-79 mm w talii (szerokość narty pod butem), niezbyt radykalne taliowane (radius, czyli promień skrętu około 13-19 metrów) zaokrągloną piętkę; krótki, zaokrąglony czub oraz umiarkowaną sztywność. Jeśli ich wypełnieniem będzie głównie lekkie drewno, bądź mieszanka drewna i pianki (tzw. monocoque) będzie to dobry wybór. Jeśli jesteśmy drobnymi osobami o niższej wadze wypełnienie w pełni piankowe nie będzie stanowiło problemu. Kobiety oraz drobni mężczyźni lub nastolatki mogą sobie pozwolić na narty z lekkim wypełnieniem. Osoby o normalnej wadze, bądź z paroma kilogramami ponad normę oraz te o znacznym wzroście i ambicjach powinny szukać drewna w składzie swoich przyszłych nart.

Wiele firm dedykuje specjalne linie nart dla pań. Czy warto po nie sięgać? Są zazwyczaj znacznie lżejsze od wersji unisex, mają też lżejsze wiązania, a często specjalnie podwyższoną strefę pod piętą buta, by ułatwić narciarkom zachowanie prawidłowej pozycji podczas zjazdów. Oczywiście wraz z powyższymi udogodnieniami idzie w parze zupełnie inna grafika, ale to już wyłącznie kwestia gustu. Narty kobiece cechuje także zupełnie inny przeskok długości. Niższe panie łatwiej znajdą w tej grupie odpowiednią długość niż sięgając po narty unisex. Ceny nart z linii damskich także potrafią być dużo korzystniejsze, dlatego to bardzo dobry wybór na początek narciarskiej przygody.

Jeśli oczami wyobraźni widzimy siebie na stoku od pierwszego do ostatniego krzesełka, niezależnie od warunków śnieżnych i pogodowych i oczekujemy, że narty sprawdzą się zarówno na wytartych, twardych stokach jak i tych na których znajduje się 15 cm świeżego opadu wybierzmy narty o szerszych miarach, czyli z grupy allmountain. Zapewnią one lepszą nośność w miękkim śniegu i są bardziej przyjazne w rozjeżdżonym, szczególnie wiosennym firnie. Jeśli przy gorszych warunkach raczej rezygnujemy z wychodzenia na stok i interesują nas wyłącznie dobrze przygotowane stoki i komfortowe warunki pogodowe stawiajmy na grupę allround. Te narty wykazują się nieco większą skrętnością i łatwiejszą inicjacją skrętu, wymagają przy tym mniejszej siły przy początkowej (raczej siłowej) jeździe na nartach.

Zaokrąglone, nieco podwinięte piętki pomogą wprowadzić nartę w ześlizg. Narty stracą nieco z agresywnego charakteru, co dla początkującego narciarza oznacza – mówiąc kolokwialnie – nie uciekanie nart do przodu i nie wyjeżdżanie spod pupy. Prościej? Takie narty bardziej wybaczają błędy oraz siłową jazdę. Szukasz przyjaznych nart? Oglądaj piętki.

Bardziej przyjazne dla początkujących okażą się także narty o konstrukcji cap lub mieszanej cap&sidewall. Narty zbudowane w powyższy sposób stanowią najlepszy wybór dla początkujących narciarzy i narciarek. Osoby o naprawdę znacznej wadze mogą sięgać po narty o przeważającej konstrukcji typu sidewall.

Porada: Jeśli odkurzasz zdjęcia sprzed lat na których stoisz obok ponad dwumetrowych sztachet i po długiej przerwie chcesz wrócić do nart, odnalezienie się w nowej sprzętowej epoce ułatwi ci narta w typie Y-shape. Są to narty o nieradykalnym taliowaniu, większym radiusie oraz wąskiej, lekko zaokrąglonej piętce. Dla osób które narciarską naukę pobrały już w zeszłym stuleciu będą to narty delikatnie wprowadzające w świat carvingu i taliowanych desek.

Camber czy rocker?

O zawrót głowy mogą wprowadzać nawet zaawansowanych narciarzy najnowsze kombinacje w profilowaniu nart. Jeśli zastanawiasz się w czym rocker jest lepszy/gorszy od cambera i z którym rozwiązaniem jest ci bardziej po drodze przeczytaj poniższy tekst, a z pewnością ułatwi ci to decyzję.

Camber – to klasyczne profilowanie narty. Położona bez obciążenia na podłożu styka się z nim tylko w strefie czubka oraz piętki narty. Reszta jest wygięta ku górze niczym koci grzbiet. Dopiero pod obciążeniem narciarza krawędź dochodzi do podłoża i styka się z nim od czubka, aż po piętkę. Jazda na nartach z pełnym camberem wymaga dobrego doboru długości i sztywności narty do użytkowania, osobom niedoświadczonym ze zbyt ambitnym (i za długim) sprzętem jazda może wydawać się nieco trudna, a narta nieposłuszna. Nartę z profilem camber powinny wybierać osoby o znacznej wadze, jeżdżące po przygotowanych, twardych trasach, gdzie szczególnie często pojawia się lód- zapewnia bardzo dobre trzymanie i tłumienie drgań. Dobór nart typu allround i allmountain z camberem to ok. -10 cm od wzrostu narciarza. Jeśli twoja waga jest większa od typowej dla danego wzrostu – możesz nartę wydłużyć. Jeśli jesteś wagi piórkowej – możesz narty delikatnie skrócić. Staraj się jednak nie sięgać po narty krótsze niż -15 cm.

Camber + tip rocker – jest to narta o profilu mieszanym – powyżej opisana konstrukcja różni się przodem narty - jest wyprofilowany tak, że gdy narciarz obciąży nartę przednia jej część zaczyna odchylać się ku górze, a styk krawędzi z podłożem zaczyna się kilkanaście centymetrów bliżej środka narty niż w przypadku nart o profilu camber. Co to oznacza dla narciarza? Przy początkowej jeździe, gdy na carving jest jeszcze za wcześnie narta przybiera krótszą formę – mniejszy styk narty z podłożem, tzw. krótsza krawędź efektywna wymaga od narciarza mniejszej siły przy wprowadzeniu narty w skręt, eliminuje myszkowanie nart oraz przyczynia się do wzrostu skrętności narty – to zasługa rockera. W miarę postępów i coraz śmielszego wprowadzania narty na krawędź, profil narty zaczyna przypominać ten z camberem - krawędź efektywna wydłuża się, jazda jest pewniejsza, stabilniejsza, narta lepiej trzyma na twardym podłożu i lepiej redukuje drgania - to nam daje camber. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które oczekują, że narty będą wybaczały błędy, a jednocześnie wraz ze wzrostem umiejętności narciarza nie pozostaną w tyle. Wybierając ten typ nart możemy śmiało dodać kilka centymetrów do ich długości względem nart o profilu camber. Na początku nauki narty te będą sprawiały wrażenie krótszych, a z biegiem postępów będziemy cieszyć się coraz dłuższa nartą i zaletami z tego wynikającymi. Po narty z grupy camber+rocker sięgamy odejmując od wzrostu ok. 5-7 cm. Zasada jest prosta – im większy rocker, tym dłuższa narta. Nie należy obawiać się wyboru nawet nart równych wzrostem. Przy wyborze dłuższych desek jest spora szansa, że będzie to wybór na kilka sezonów dla narciarza o ambicjach rekreacyjnych.

Istnieje jeszcze kilka kombinacji profilowania nart, ale dwie powyższe są najlepsze dla początkujących narciarzy. Dlatego przy wyborze pierwszych nart najlepiej wybrać spośród przytoczonych profili – to gwarancja uniknięcia rozczarowań.

Większość producentów ma w swojej ofercie narty stworzone z myślą o osobach pragnących posiadać własne narty już od samego początku przygody ze śniegiem. Przy wyborze można kierować się sympatiami, ale zawsze warto zapoznać się z ofertą kilku producentów. Może okazać się, że bardzo podobna para nart będzie nawet kilkaset złotych tańsza. Ma to znaczenie szczególnie dla osób dbających o budżet. Narty z wiązaniami dla początkujących to wydatek rzędu 800-1700zł. Jeśli nie jesteś gotowy na taki wydatek pomyśl o nartach używanych. Para nart sprzed 2, 3 sezonów z pewnością także sprawi ci niebywałą narciarską radość, a jednocześnie pozwoli odetchnąć twojej kieszeni.

Jeśli wahasz się w co zainwestować większą kwotę - odpowiedź prawidłowa jest tylko jedna – w nowe buty.

Czy jest coś, o co chcielibyście zapytać sprzedawcę ale się wstydzicie? A może nurtuje Was jakieś pytanie? Korzystajcie z możliwości zamieszczania komentarzy oraz z naszego forum.

Jeśli dalej nie wiesz jakie narty wybrać zapytaj na forum w dziale „Jakie narty kupić

Komentarze (3)