Dobór nart dla dziecka

SkiForum
15 listopada 2015

Dzieci mają frajdę z nart nie mniejszą niż dorośli. Ale znacznie trudniej poskarżyć im się na niedogodności. Dzieci często nie wiedzą z czego wynikają ich niewygody albo trudności w poruszaniu się na nartach. Aby minimalizować niekomfortowe sytuacje waszych milusińskich musicie poznać kilka zasad doboru odpowiedniego sprzętu.

Na początek skupimy się na nartach.

Długość nart dla dziecka

Wzrost i waga są ważnymi wyznacznikami odpowiedniego wyboru nart dla dzieci. Dobrą zasadą jest, że narty juniorskie powinny sięgać gdzieś między obojczyki dziecka a jego nos.

Jeśli nie macie szans na odwiedzenie sklepu z dobrym doradcą możecie wspomóc się w wyborze poniższą tabelą. Jak z niej skorzystać?

Na początek zmierz wzrost i wagę dziecka. Zlokalizuj na tabeli wiersz odpowiadający wynikowi pomiaru wzrostu dziecka. Jeśli wzrost oraz waga są zbliżone do sugerowanych w tabeli, wybierz narty w zakresie wskazanym dla danych wymiarów.

Jeśli dziecko plasuje się pomiędzy dwoma zakresami niech zadecyduje jego waga – jeśli jest lżejsze niż sugerowana waga dla jego wzrostu- wybierz narty krótsze. Jeśli jest cięższe –wybierz dłuższe narty.


Kiedy wybierać narty krótsze z półki rekreacyjnej? Jeśli twoje dziecko jest początkujące, albo jeździ bardzo ostrożnie. Wykonuje częste, krótkie skręty, a prędkość raczej je przeraża. Dla małych bojaźliwych narciarzy nie czujących się jeszcze zbyt pewnie na nartach i jeżdżących raczej siłowo proponujemy skrócenie długości nart. Spokojnie można mierzyć długość do ramienia dziecka.

A co jeśli najmłodszy członek rodziny uwielbia się ścigać, jeździ agresywnie, bardzo dobrze rozwija technikę jazdy, a jego hasło przewodnie to „no fear”? Wybierz dla niego narty dłuższe, sięgające nosa. Zapewni mu to dobre trzymanie krawędzi, lepszą redukcję drgań i większą pewność podczas małych wyścigów na stoku. Jeśli dziecięce ambicje sięgają dalej niż rekreacyjne ściganki z rówieśnikami, a narty zaczynają przechodzić z kategorii hobby do kategorii sport, nie bój się sięgnąć po rozwiązania dedykowane dla małych zawodników. Są to ciągle narty juniorskie, ale o nieco mocniejszej konstrukcji i zazwyczaj z lepszej klasy wiązaniami. Twojemu dziecku zagwarantują moc wrażeń i zachętę do postępów, a tobie poczucie bezpieczeństwa i pewność co do niezawodności sprzętu.

*Jeśli dziecko waży więcej niż jego rówieśnicy także możesz nieco wydłużyć jego narty.

Ustawienie wiązań dla dziecka

Kupując narty nowe powinieneś zlecić sprzedawcy lub serwisantowi dopasowanie i ustawienie wiązań dla twojego dziecka. Jeśli wybierasz narty używane zwróć szczególną uwagę na wiązania – są używane i zapewne ustawione dla poprzedniego małego właściciela. Nawet jeśli but dziecka da się dopasować do zastanego rozstawu wiązań, niekoniecznie będzie to ustawienie dobre do jazdy. Pamiętaj, że środek ciężkości przesunięty za nadto do przodu lub do tyłu może popsuć twojemu dziecku radość z jazdy, a źle ustawiona siła wypięcia może niepotrzebnie wystraszyć dziecko gdy podczas upadku nie wypną mu się narty, albo wręcz wypną się bez powodu.

Dzieci rosną wyjątkowo szybko, więc zmiana nart w ich przypadku następuje znacznie częściej niż w przypadku dorosłych. Jeśli wasz domowy budżet nie jest przygotowany na cosezonową zmianę sprzętu pozwólcie sobie skorzystać z ofert nart nieco dłuższych, ale sięgajcie na półkę rekreacyjną. Starajcie się jednak nie przekraczać granicy wysokości nosa – dziecko spokojnie może jeździć na nowych nartach aż nie zaczną mu one sięgać do obojczyka, a przy odrobinie szczęścia i zakupie w dobrym momencie narty starczą nawet na 2, 3 sezony.

Wymiana nart za dopłatą

Niektóre sklepy oferują swoim najmłodszym klientom system wymiany nart za dopłatą. Kiedy dziecko zaczyna przygodę z nartami, rosną one razem z nim. Kupując pierwszą parę płaci się pełną kwotę za sprzęt, a następnie - w miarę potrzeb - za drobnymi dopłatami wymienia się sprzęt na coraz dłuższy (z coraz mocniejszymi wiązaniami). Jest to rozwiązanie dobre dla zapalonych rodzin narciarskich, które są pewne tego, że dzieci będą towarzyszyć im we wszystkich narciarskich przygodach. 

Forum

Jeśli dalej nie wiesz jakie narty będą najlepsze dla twojego dziecka zapytaj się nas o to na forum w dziale Jakie narty kupić?

Warto również przeczytać tematy na forum:

Komentarze (0)