Dobór butów narciarskich

SkiForum
29 listopada 2015

Buty narciarskie to najważniejszy element w ekwipunku każdego narciarza - jest to sprawa bezdyskusyjna i im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę tym lepiej dla nas samych.

Błędy popełnione przy wyborze butów są nie tylko najczęściej popełnianymi błędami przy kompletowaniu sprzętu, ale i błędami rodzącymi najwięcej przykrych konsekwencji. Brak „posłuszeństwa” nart, zachowawcza jazda (brak postępów), nieprawidłowa pozycja, brak równowagi, bóle nóg, drętwienie stóp, uczucie zimna w stopach, piekące podeszwy stóp, obolałe palce i opuchnięte kostki. Wszystkie powyższe oraz wiele innych zjawisk możemy wywołać, jeśli zbyt mało czasu i uwagi poświęcimy przy doborze butów narciarskich. Odsuńmy więc na chwilę katalogi z nartami i najnowsze doniesienia z testów sprzętu i poświęćmy kilka chwil na przeczytanie poniższego tekstu – gwarantujemy – tych kilka chwil uwagi zwróci się z nawiązką.

Dlaczego to takie ważne?

Buty narciarskie to swoisty tłumacz – za ich pomocą nasze intencje zostają przeniesione na narty. Każdy ruch naszego ciała, każda zmiana pozycji ma zaowocować konkretną reakcją ze strony nart. O to, by reakcja ta była właściwa, precyzyjnie określona i bezzwłoczna dbają właśnie dobrze dobrane buty. Oczywiście na każdym poziomie zaawansowania buty mają nieco odmienne zadania, dlatego warto zapamiętać, że nie ma butów złych – są tylko źle dobrane.

Aby uniknąć złych wyborów należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 1. Płeć
 2. Typ narciarza
 3. Rozmiar buta (Mondo)
 4. Szerokość buta (Last)
 5. Twardość buta (Flex)
 6. Kształt cholewy (Cuff Shape)
 7. Dodatkowe rozwiązania

Mężczyźni vs. kobiety

Buty dla mężczyzn cechuje nie tylko szeroka gama dużych rozmiarów. Takie buty narciarskie przeznaczone są dla męskiego kształtu stóp i nóg, posiadają wyższą i nieco węższą cholewę, są z reguły sztywniejsze ze względu na odpowiednio wyższą wagę mężczyzn oraz są szersze w przedniej części stopy.

Buty dla kobiet stanowią odrębną kategorię. Poza ofertą modeli w niższych rozmiarach, buty te cechuje niższa cholewa o nieco szerszej górze, węższa skorupa w przedniej części stopy, często także nieco uniesiona pięta i cieplejszy botek. Oferowane są także z odpowiednio niższymi twardościami i częściej posiadają przełączniki trybów ski i walk (but ustawiamy do zjazdu albo do chodzenia). Pomijając wszelkie cechy graficzne i kobiecą estetykę buty te są w pełni wartościowe, a ich specyficzna budowa odpowiada potrzebom wynikającym z różnic anatomicznych pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Typ narciarza

Musisz uczciwie określić jakim typem narciarza jesteś. Czy jesteś średniozaawansowanym samoukiem, lubisz jeździć powolnym tempem idealnym do obserwacji przyrody, czy może szarżujesz na stoku, a twoich umiejętności i pewności jazdy zazdroszczą ci wszyscy narciarze obserwujący twoje wyczyny z wyciągu?

Najważniejsze to szczera ocena siebie. Czasem, w razie wątpliwości (bo któż ich nie ma) warto zapytać kogoś zaufanego jak oceniłby naszą jazdę. Jeśli to, co usłyszymy niekoniecznie będzie pokrywało się z naszymi wyobrażeniami co do swoich umiejętności – nie ma się co obrażać – opinia ta będzie pomocna przy wyborze sprzętu, dzięki któremu nasz progres będzie tym większy, im lepiej dopasowany będzie sprzęt.

Do której z poniższych grup byś się zaliczył?

Początkujący/narciarz rekreacyjny

Narty na nogach masz po raz pierwszy lub jesteś w stanie zliczyć swoje narciarskie wypady na palcach jednej ręki. Pług nie jest ci obcy, bo ciągle niepewnie czujesz się prowadząc narty równolegle. Może jesteś nieco bardziej odważny i pług służy ci do skrętu już tylko na tych stokach, na których tracisz pewność siebie. Narty prowadzisz raczej szeroko. Jeździsz ostrożnie i prędkość nie zawróciła ci w głowie. Wybierasz głównie trasy zielone i niebieskie, dobrze przygotowane i jeździsz wtedy, gdy warunki są sprzyjające. Na czerwone trasy trafiasz raczej przez przypadek, albo w pogoni za swoją drugą połową. Lubisz wykorzystywać całą szerokość trasy i jeździć trawersem. Ciągle uczysz się techniki, robisz postępy, ale nie chcesz zostać nowym Alberto Tombą ani Lindsey Vonn. Cieszy cię narciarstwo bezpieczne, komfortowe i bez ryzyka. Jeszcze nie odczuwasz potrzeby urzędowania na stoku od 8 do 16. Jeździsz dla czystej przyjemności, i niekoniecznie cały swój urlop wykorzystujesz właśnie zimą.

Jeśli widzisz w tym opisie siebie sięgnij po buty z półki rekreacyjnej, z szerszą, mniej pochyloną do przodu cholewą, flexem w przedziale 55-80, cieplejszym i bardziej miękkim botkiem. Twoje buty mogą posiadać zarówno 3 jak i 4 klamry. Zwróć uwagę na wygodne i łatwe zakładanie.

Średniozaawansowany 

Cieszysz się kolejnymi wrażeniami jakie daje narciarstwo. Liznąłeś już nieco techniki, która z każdym dniem na nartach staje się nieco lepsza. Zasmakowałeś w prędkości, ale nie jesteś jeszcze pierwszy przy wyciągu. Zrozumiałeś, że jazda na krawędzi to jest właśnie to i niekoniecznie potrzebujesz do tego dobrze przygotowanych tras. Także warunki pogodowe mają dla ciebie coraz mniejsze znaczenie. Na niebieskich trasach czasem się nudzisz, na czerwonych najłatwiej cię znaleźć, a na czarnych masz momenty gdy jesteś z siebie szalenie dumny, i takie, kiedy wiesz że jeszcze trochę umiejętności i pewności w prowadzeniu nart ci brakuje. Coraz lepiej kontrolujesz narty, potrzebujesz precyzji i szybkiej reakcji krawędzi. Polubiłeś krótkie, szybkie skręty i czasem popisujesz się pięknym gigantowym łukiem. Szukasz bardziej ambitnego sprzętu, który pozwoli ci wspiąć się na kolejny poziom narciarskich umiejętności. Coraz lepiej odczuwasz specyfikę sprzętu carvingowego i umiesz wykorzystać jego potencjał. Zaczynasz interesować się innymi obliczami narciarstwa, być może ciągnie cię poza trasę, albo wyjątkowo spodobało ci się wyskakiwanie na hopkach. Mimo wszystko zdajesz sobie sprawę ze swoich braków i ciągle dążysz do polepszenia swoich całkiem już niezłych umiejętności.

Buty dla ciebie pochodzą ze średniej półki. Flex w przedziale 80-100, niezbyt szerokie, z bardziej dopasowaną, jednak nie nazbyt wąską cholewą. Powinny być mocno przylegające, pozostawiając trochę więcej przestrzeni w palcach.

Zaawansowany

Zapomniałeś już o niebieskich trasach, a pług kojarzy ci się tylko z pojazdem odśnieżającym drogi. Objeździsz na nartach każdą górę, każdy stok, w dowolnych skrętach i ze znaczną prędkością. Czujesz się przy tym pewnie i czerpiesz satysfakcję z każdej chwili na śniegu. Potknięcia zdarzają ci się rzadko, i zazwyczaj bardzo dobrze wiesz, czego są skutkiem. Nie ma dla ciebie znaczenia rodzaj śniegu pod nartami, ani rodzaj nart jakie masz przypięte do butów. Na wszystkich radzisz sobie znakomicie, a twój wybór konkretnych nart jest świadomy, bo umiesz przekuć parametry nart na spotęgowanie wrażeń z ulubionej jazdy. Być może masz już obrany swój kierunek – jesteś stokowym wirtuozem skrętu, pozatrasowym koneserem puchu, albo często spędzasz czas z nartami nad głową – w snow parku.

Mimo tego, że jesteś bardzo zaawansowany masz ciągłą potrzebę doskonalenia się i sięgania po więcej, dlatego zdarzyło ci się rozważać zrobienie kursu instruktora, jazdy telemarkiem albo spróbowania freetouringu.

Jeśli powyższy opis jest o tobie wybierz buty z górnej półki (niestety także cenowej). Wysoki flex (powyżej 100), wąska, dopasowana, pochylona ku przodowi cholewa buta, nieco cieńszy botek (gwarancja precyzji i szybkości przekazania impulsu na krawędź). Płaskie, szerokie i dobrze przylegające cztery klamry, z mikroregulacją. But bardzo dobrze dopasowany w stopie, o smuklejszej budowie.

Narciarze free park&pipe często wybiorą przestronniejszy but bo jest on o wiele przyjemniejszy w użytkowaniu niż bardzo dopasowany, twardy but zjazdowy. Buty dedykowane dla fanów tego rodzaju narciarstwa posiadają często trzy klamry, a wewnętrzna strona języka pokryta jest tworzywem absorbującym uderzenia.

Rozmiar buta narciarskiego

Specyfika buta narciarskiego rodzi problemy przy jego dopasowaniu. Twarda, plastikowa skorupa (shell, skorupa, but zewnętrzny) nijak się ma do kształtu i specyfiki naszych stóp. I choć botek wewnętrzny (inner boot, but/botek wewnętrzny, „kapeć”) stanowi pewien bufor pomiędzy naszą stopą a plastikową formą, warto wiedzieć jak ocenić zewnętrzny but by sięgnąć po ten najbardziej sprzyjający naszym stopom. Jak na tym skorzystamy? Lepiej dopasujemy but, unikniemy problemów z uciskiem w newralgicznych miejscach i zminimalizujemy utratę wydajności. Aby prawidłowo wybrać, musimy dobrze poznać pojęcia mondo i last. O nich poniżej.

Mondo

Rozmiar butów narciarskich to przede wszystkim długość (mondo). Najłatwiej określić swoją przybliżoną właściwą długość kładąc stopę na kartce papieru i trzymając ołówek pionowo zaznaczyć najbardziej odstający do tyłu fragment pięty oraz najdalej wysunięty do przodu palec stopy. Uwaga – niekoniecznie zawsze będzie to paluch. Następnie należy zmierzyć odległość między jednym a drugim zaznaczeniem i zaokrąglić do 0,5 cm. To jest rozmiar buta którego należy szukać.

POŁÓWKA ROZMIARU W BUCIE ZJAZDOWYM TO DOKŁADNIE TA SAMA DŁUGOŚĆ SKORUPY JAK W PRZYPADKU PEŁNEGO ROZMIARU! POŁÓWKI ŚWIADCZĄ O SZEROKOŚCI, NIGDY O DŁUGOŚCI BUTA (Wyjątek stanowią buty skitourowe).

Dlatego jeśli jesteś rekreacyjnym narciarzem, a twoja stopa ma 26,5 cm wybieraj buty raczej w rozmiarze 27.0. W końcu nawet najbardziej cienka skarpetka doda te 2-3 mm do długości i wtedy 27.0 okaże się idealne. Narciarzy o zacięciu sportowym, poszukujący rewelacyjnego trzymania i precyzji butów zapewne będą próbowali wcisnąć swoją stopę w rozmiar 26.0, wspomagając się dobrym bootfittingiem (dopasowaniem gotowych butów do indywidualnych potrzeb). Jeśli nie jesteś aspirującym zawodnikiem nie musisz skazywać się na tzw. downsizing.

Kształt stopy

Długość stopy już znasz. Teraz przyjrzyj się swojej stopie. Jest egipska? Rzymska? A może grecka? No właśnie - stopy ze względu na ukształtowanie palców mogą przybierać różną formę. Przy palcach równej długości, stopie zazwyczaj szerokiej w swej przedniej części – idealny będzie but o podobnym kroju w strefie palców. Gdy masz wąską stopę, a drugi palec wyraźnie wystaje ponad resztę palców, które układają się niczym kształt grotu strzały but o zwężającym się czubku będzie dla ciebie znacznie lepszy. Jeśli osoba o szerokich równych palcach będzie chciała dopasować się do buta o kroju bardziej odpowiednim do stożkowatych palców najprawdopodobniej weźmie but o dwa rozmiary za duży aby w końcu z sukcesem zmieścić całą stopę w bucie. Jak ten wybór się skończy? Nie będzie ani wygodnie, ani precyzyjnie. Podobnie będzie jeśli osoba o stopie stożkowatej wybierze but dla szerokich, prostokątnych stóp – uda się jej bez problemu założyć odpowiedni rozmiar, ale luz jaki pojawi się szybko w okolicy palców spowoduje, że trzymanie i reaktywność buta będą bardzo niskie, a narciarz zacznie podkurczać palce by w tym bucie się najzwyczajniej zaprzeć.

Jeśli nie śledzisz nowości na rynku i nie wyczuwasz niuansów w budowie butów zdaj się na doświadczonych sprzedawców-bootfitterów – oni po oględzinach twojej stopy powinni na wstępie konkretne modele wykluczyć, a inne zaproponować.

WSKAZÓWKA 

Jak mierząc but nabrać przekonania o właściwym rozmiarze? Załóż buty na nogi. Zapnij klamry porządnie, ale nie nazbyt mocno – jesteś w sklepie, jest 20 kilka stopni i but daje się o wiele łatwiej spiąć niż kiedykolwiek później na stoku. Stań wyprostowany (przede wszystkim wyprostuj nogi w kolanach) jeśli w tej pozycji czujesz palcami przód buta (przy poruszaniu palcami łatwiej to określisz) jest dobrze. Teraz przyjmij pozycję zjazdową – pochyl się do przodu, ugnij nogi w kolanach, naprzyj łydkami na języki butów. Stopy powinny przesunąć się do tyłu, a palce lekko odsunąć się od przodu buta. To jest sytuacja idealna. Jeśli stojąc prosto będziesz czuł luz z przodu stopy, po pogłębieniu pozycji i cofnięciu stóp luz będzie za duży, a to spowoduje że twoja jazda nie będzie bezpieczna, wygodna i precyzyjna. Pamiętaj – but jest ciut za ciasny przy przymiarkach – będzie idealny na stoku.

LAST czyli szerokość

Ta sama długość stopy niekoniecznie będzie miała taką samą szerokość w swojej przedniej części (najszerszej części stopy).

Tak zwany LAST, czyli określenie szerokości najbardziej istotnego miejsca w stopie to drugi czynnik który powinieneś wziąć pod uwagę przy doborze butów narciarskich. Last jest podawany zawsze w wielkości referencyjnej – w męskim bucie szerokość określona przez producenta odnosi się do rozmiaru 26,5, w damskich butach do rozmiaru 25,5. Buty w rozmiarze mniejszym i większym będą miały odpowiednio inną wartość last, dlatego jeśli twój rozmiar to 29.0 pamiętaj, że określenie producenta szerokości na 100 mm dotyczy buta 26,5 - twój wybrany rozmiar będzie proporcjonalnie szerszy.

Typowe szerokości: 

 • w wąskich butach szerokość może wynosić od 95mm do 99mm (w wielkości referencyjnej ). Są to zazwyczaj buty o bardzo dużej wydajności, sportowe lub półsportowe. Ale buty te mogą się także okazać jedynymi odpowiednimi dla dorosłych osób o bardzo szczupłych i drobnych stopach.
 • buty o średniej szerokości mają zazwyczaj 100mm - 103mm szerokości (w wielkości referencyjnej). Te buty cechuje średnia/wysoka wydajność i są one odpowiednie dla osób zaawansowanych, poszukujących przede wszystkim precyzji i szybkości.
 • szerokie buty narciarskie są budowane dla komfortu i dlatego ich szerokość to zazwyczaj 104mm-106mm (w wielkości referencyjnej). Szerokie buty są tradycyjnie tworzone dla narciarzy rekreacyjnych, albo ze wskazaniem dla osób po kontuzjach lub z problemem wyjątkowo szerokich stóp. 

Problemy 

Nieprawidłowości w kształcie stopy, takie jak halluxy, ostrogi, palce koślawe (lub nadzwyczaj długie), kościste wypukłości, również mogą powodować problem z dopasowaniem butów. Problemy te są często najlepiej obsługiwane poprzez doświadczonych bootfitterów, którzy mogą zmodyfikować skorupę buta tak, aby pomieścić obszar problemu. Warto dobrać but który poza strefą naszego problemu jest idealny i udać się do sprawdzonego bootfittera, niż kupować kolejny za duży but w poszukiwaniu pseudokomfortu.

Producenci butów narciarskich często produkują więcej niż jeden model, albo dany model poszerzają o różne warianty. Zanim więc kupisz pierwsze lepsze buty i udasz się do bootfittera po ratunek wypróbuj kilka rożnych modeli. Bez przymiarek nie znajdziesz idealnego buta nawet z idealną stopą. Jeśli mierzysz swój wyjściowy rozmiar, np. 28.0 i czujesz, że stopa zaczyna palić, a boczny ucisk jest zbyt uciążliwy sięgnij po ten sam but w rozmiarze 28,5. Ta połówka może wystarczyć, byś czuł komfort przy jednoczesnym dobrym dopasowaniu długości buta.

Podbicie

Jest jeszcze jedna kluczowa wytyczna dla dobrego dopasowania butów. Na szczęście twoje stopy są w tym miejscu szczególnie wrażliwe, więc istnieją spore szanse, że jeśli spędzisz w zapiętych butach 20-30 minut i będą one źle dobrane, stopy bardzo szybko dadzą ci o tym znać.

Wysokość podbicia, bo o tym mowa – to najwyżej wystające kości na grzbietowej, wierzchniej stronie twoich stóp. Czasem gdy podbicie jest niskie stopa jest niemal płaska, a czasami łuk stopy jest na tyle wysoki, że wypukłość na wierzchu stopy jest wyraźnie widoczna, a jeszcze lepiej wyczuwalna. Jest to kolejny kluczowy obszar do dopasowania.

Buty narciarskie poza rozmaitymi długościami, szerokościami, kształtami mają także różną wysokość w podbiciu. Twoja stopa jest bardzo czuła na nacisk w tym miejscu, więc załóż na siebie buty na 15-20 minut, a zazwyczaj taki czas wystarczy, by określić czy wysokość podbicia jest dobrze dopasowana. Nie lekceważ tego parametru, bo niestety jest on jednym z najtrudniejszych do zmiany przez bootfitting

FLEX (twardość)

Flex buta odnosi się do siły, jaką musisz włożyć by przy pomocy balansu ciała wprowadzić cholewę buta w ruch w płaszczyźnie strzałkowej (przód-tył). Im but twardszy, tym ciężej jest cholewę poruszyć, im bardziej miękki, tym łatwiej reaguje przesunięciem na zmianę postawy naszego ciała. Co to oznacza w praktyce? Im mniej reaktywna cholewa tym szybciej przekłada drobne ruchy naszego ciała na nartę (krawędź). Niestety – przekłada także ruchy niekoniecznie przewidziane, albo wynikające z niedoświadczenia lub zbyt niskich umiejętności i słabszej techniki.

Dlatego osoby które jeżdżą rekreacyjnie, niekoniecznie mogące poszczycić się idealną techniką i kontrolą ruchów powinny wybrać buty o niższym indeksie flex – będą one bardziej reaktywne, przez co wysiłek włożony w inicjację różnych manewrów narciarskich będzie nieco większy, a czas reakcji nart nieco się wydłuży, ale zarazem wszelkie błędy w postaci zachwiań i niepotrzebnych ruchów zostają poniekąd „wybaczone” i zbuforowane przez niski flex buta.

Dlatego uczciwie oceńmy swoje umiejętności, być może w ambitnym podejściu do narciarstwa twardszy but nakłoni nas do szybszych postępów, ale jeśli nie planujemy nic ponad rekreacyjne przejażdżki krajoznawcze nie szukajmy butów na wysokich pułkach z równie wysokimi flexami.

Uwaga

Nieco inaczej do tematu muszą podejść osoby o większej wadze i wzroście. Tak samo rekreacyjnie jeżdżąca osoba o wadze 55 kg nigdy nie wprowadzi cholewy w ruch tak samo łatwo, jak osoba ważąca 110 kg, albo o wysokim wzroście. Dlatego osoby wybiegające wagą lub wzrostem ponad standard społeczeństwa mogą sięgać po buty rekreacyjne o wyższych flexach –twardszy but nieco zatamuje efekt dźwigni jaki cięższy/wyższy narciarz wywiera na cholewę buta. Dzięki temu narty o wiele lepiej będą się prowadzić, a narciarz będzie miał szansę na progres. Z tych powodów zamiast sięgać po flex 75 spokojnie i bez obaw mogą wybierać buty o twardości 90. Ważne tylko, żeby pochodziły one nadal z półki rekreacyjnej.

Wskazanie twardości buta jest zwykle podawane przez liczbę: od 50 (miękkie) do 150 (bardzo sztywne). Narciarze z grupy race, bardziej doświadczeni i wymagający mają zwykle buty o flexie 120 i wyżej, gdyż jeżdżą bardziej agresywnie, szybciej, a buty oferowane dla narciarzy rekreacyjnych są dla nich zbyt mało reaktywne.

Aby cieszyć się radością z jazdy niekoniecznie na tyczkach większość narciarzy sięga po buty o flexie od 70-110 . Pamiętajmy jednak, że każda produkcja ma swój własny sposób projektowania butów i swoją własną miarę ich twardości. Nie jest to skala ujednolicona, dlatego flex 100 w jednym modelu będzie odczuwalny podobnie jak flex 110 w innym.

Jaki flex buta dla mnie? 

Zastanawiasz się jak dobrać flex? Tu znaczenie będzie miało kilka czynników - technika/stopień zaawansowania, waga, wzrost, preferencje. Kobieta o wzroście 170 cm, wadze 60 kg zaczynająca jazdę na nartach może sięgnąć po flex 65. Gdy przeskoczy o poziom wyżej - do średniozaawansowanego narciarza, zmieni buty na flex 80-95, a jak zacznie ekspercką jazdę sięgnie po buty o flexie powyżej 100.

Z mężczyznami sytuacja będzie podobna – mężczyzna o wzroście 186 cm i wadze 80 kg zaczynając wybierze but o twardości 75, skacząc o poziom wyżej zmieni je na flex 90-100, a gdy zacznie swoją jazdę czynić szybszą, dynamiczniejszą i technicznie zaawansowaną sięgnie po flexy powyżej 100.

Cholewa

Cholewa dopasowana do rozmiaru i kształtu łydki jest ważnym elementem doboru butów narciarskich. Kształt i wysokość skorupy może mieć szczególne znaczenie dla kobiet (które są generalnie niższe od mężczyzn, a ich łydki są krótsze i bardziej rozbudowane). U kobiet mięsień brzuchaty łydki jest proporcjonalnie niżej niż u mężczyzn, przez co jest on także bardziej odczuwalny przy zakładaniu butów narciarskich. Dlatego panie szukające butów dla siebie powinny ze szczególnym zainteresowaniem przeglądać modele damskie, bo są one przede wszystkim dopasowane do kobiecej budowy, a grafika i puchate wykończenia to jedynie dodatkowe smaczki. W damskich butach częściej niż w męskich można także znaleźć regulację pozycji górnej klamry. Za pomocą klucza ampulowego (tak zwanego imbusa) można przesunąć ząbkową część klamry odpowiednio bliżej brzegu cholewy, co jest szczególnie pomocne przy trudnościach z dopięciem buta na stoku.

Jednak nie tylko kobiety powinny zwracać uwagę na kształt i wysokość cholewy. W męskich butach także znajdziemy kilka różnic, które na pierwszy rzut oka są często niezauważalne. Buty rekreacyjne posiadają szerszą, mniej agresywnie pochyloną cholewę. Daje to większy komfort i swobodę ruchów. Buty o coraz bardziej sportowym charakterze mają coraz węższe cholewy, a także bardziej pochylone ku przodowi. Są bardziej wyszczuplone i przylegające. Po takie buty sięgają zazwyczaj doświadczeni narciarze z dobrą techniką jazdy. Buty zjazdowe mają kąty pochylenia do przodu pomiędzy 12 stopni, a 18 stopni od pionu .

Dodatki 

Większość nowoczesnych wzorów butów odzwierciedla zmiany w technice narciarskiej, ale tak naprawdę o wygodzie i dobrym dopasowaniu decydują budowa ciała, predyspozycje i osobiste odczucia.

Dlatego by ułatwić dopasowanie butów bądź uczynić je nieco bardziej przyjaznymi użytkownikowi producenci wyposażają buty w rozmaite rozwiązania i udogodnienia. Można do nich zakwalifikować dodatki typu spoiler, zmienny kąt pochylenia w płaszczyźnie strzałkowej, regulowany canting lub dodatkowe podkładki pod piętę bądź wręcz regulowaną wysokość podpiętki. Inne rozwiązania to system ski-walk, mikro- i makroregulacje klamer i poszerzalne/zwężalne skorupy czy regulowane twardości (flexy).

Są to jednak najmniej istotne przy wyborze czynniki, często nawet ich nie użyjemy podczas całego okresu użytkowania butów. Najważniejsze jest to, abyśmy dobrali but odpowiednio do swoich ambicji i swoich nóg.

Dlatego powtarzając najważniejsze aspekty doboru butów:

 • but musi być lekko ciasny zarówno na długość (odczuwanie palcami przodu buta) jak i szerokość (dobre obejmowanie stopy) jednak bez powodowania bólu. Po pierwszych dniach spędzonych na stoku dopasuje się do naszej stopy i będzie idealny
 • dobierajmy flex przede wszystkim do swoich umiejętności, ale miejmy na względzie czynniki osobowe jak waga i wzrost. Jeśli w tych parametrach wykraczamy poza standard wybierajmy nieco wyższe wartości.
 • mierzmy zawsze oba buty (stopy są zazwyczaj różnej budowy, często też długości) i spędźmy w spiętych butach przynajmniej pół godziny. Jeśli w tym czasie zaczniemy odczuwać ból lub inne dolegliwości typu drętwienie, pieczenie – nie jest to but odpowiedni dla nas.
 • Sięgajmy na półkę przeznaczoną dla nas. Aspirujący zawodnik amator nie wykorzysta buta rekreacyjnego tak, jakby tego chciał, a amator wybierający buty zawodnicze będzie się tylko niepotrzebnie męczył.
 • Pamiętajmy, że istnieją pewne rozwiązania, które pomogą nam uporać się z dopasowaniem buta przy naszych problemach. Liftery pod stopę, odbarczanie skorupy albo wkładki robione na miarę
 • wszystkie te rozwiązania służą indywidualizacji buta i jak najlepszemu dopasowaniu ich do stóp narciarza. Jeśli masz problem ze swoimi stopami poradź się u sprzedawcy lub w serwisie, a zapewne znajdzie się rozwiązanie które pomoże ci cieszyć się narciarstwem bez zbędnego bólu.

Jeśli masz jakieś pytania, albo nurtują cię kwestie nieomówione w powyższym artykule zapraszamy na nasze forum - tam zawsze czeka ktoś, kto gotów jest podjąć twój temat 

Komentarze (2)