0 obserwujących
Zamknięte
Otwarte wyciągi
0 / 26
Wyciągi
narciarskie
Otwarte trasy
0 km / 143,6 km
Trasy
narciarskie
Trasy narciarskie: 143,6 km
69,5 km
(48%)
Łatwy
44,9 km
(31%)
Średni
29,2 km
(20%)
Trudny

Informacje

Sölden to miejsce legendarne. "Must-be" każdego miłośnika białego szaleństwa, a w szczególności każdego amatora narciarstwa alpejskiego. To właśnie na tutejszych stokach, rok rocznie odbywa się inauguracja alpejskiego Pucharu Świata. Na trasie slalomu giganta ścigają się czołowi zawodnicy, którzy walczą o pierwsze podium w sezonie. Osiągnięty wynik nada ton ich następnym występom.

Sölden to jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Europie. Niezliczona ilość różnorodnych tras dopasowanych do każdego poziomu umiejętności oraz 33 najwyższej klasy wyciągi narciarskie o łącznej przepustowości 70 000 osób na godzinę, czynią z ośrodka prawdziwy raj dla miłośników szusowania.

Prawdziwą wisienką na torcie jest 15 km trasa, która prowadzi ze szczytu Schwarze Schneide do centrum miejscowości Sölden. Narciarz, zaczynający podróż na wysokości 3 250 metrów, pokonuje przewyższenie niemal 2 000 metrów!

Wizytówką kompleksu są trzy platformy widokowe (BIG 3), umieszczone na trzech trzytysięcznikach: Gaislachkogl (3,058 m), Tiefenbachkogl (3,250 m), Schwarze Schneide (3,340 m). BIG 3 Rally to 50 km trasa narciarska, która prowadzi od jednej platformy do drugiej. Trzeba przyznać, że to jedna z piękniejszych tras narciarskich w regionie, której pokonanie z pewnością można zaliczyć do nie lada osiągnięć.

Wyciągi narciarskie

Za transport odwiedzających odpowiadają 33 nowoczesne wyciągi linowe o łącznej zdolności przewozowej ponad 70 000 osób na godzinę. Taka przepustowość gwarantuje płynne poruszanie się po terenie ośrodka, bez konieczności tracenia czasu w długich kolejkach pod bramkami wyciągów.

Łącznikiem między miastem, a stokami lodowca Rettenbach, jest kolej gondolowa, zwana "Golden Gate to the Glacier".

W skład kompleksu wyciągów narciarskich wchodzą:
- 1 kolej linowo-torowa
- 7 kolei gondolowych
- 16 krzesełek
- 9 orczyków i wyciągów talerzykowych
- 3 wyciągi taśmowe dla dzieci i początkujących.

Trasy narciarskie

Na terenie Sölden do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostaje ponad 146 km tras zjazdowych. Powierzchnia stoków wynosi 434 ha.

Dokładny rozkład tras przedstawia się w ten sposób:
- 70,2 km tras łatwych
- 44,6 km tras średnio-trudnych
- 29,4 km tras czarnych!
- 1,9 km nartostrad

Łatwe stoki dla początkujących znajdują się w Innerwald i w Giggijoch. Niebieskie i czerwone trasy o uniwersalnym profilu porozrzucane są po całym terenie ośrodka. Naprawdę wymagające warianty zjazdowe biegną po stokach góry Gaislachkogl. Tam znajduje się również punkt zbiórki miłośników freeeride'u, którzy mogą poszaleć poza trasami na świeżym puchu.

Najdłuższa trasa ma 15 km i znajduje się na przewyższeniu sięgającym prawie 2 000 metrów. Najsłynniejszym zjazdem jest Rettenbach Glacier, na którym co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie mężczyzn i kobiet.

Położenie

Sölden to alpejskie miasteczkom będące jednocześnie pełnowartościowym resortem zimowym. Zlokalizowany w regionie Ötztal, w Tyrolu. Tereny narciarskie rozciągają się na wysokościach od 1 350 - 3 340, na dwóch lodowcach: Rettenbach i Tiefenbach. Wyjątkowa lokalizacja oraz niezwykle wydajny system sztucznego naśnieżania, sprawiają, że narciarzy i snowboardziści mogą korzystać z walorów ośrodka od października do maja.

Sölden jest jedynym terenem narciarskim w Austrii, w którego obrębie piętrzą się trzy szczyty o wysokości powyżej 3 tysięcy metrów n.p.m. każdy. Wszystkie dostępne są za pomocą nowoczesnych kolei linowych. Na każdym ze szczytów znajduje się platforma widokowa, skąd rozpościera się niesamowita górska panorama. Przy dobrej widoczności, ludzkie oko jest w stanie zobaczyć nawet do 100 km lądu.

Infrastruktura

Jedną z lepszych atrakcji jest Almdudler Snowpark - idealne miejsce dla miłośników jazdy ekstremalnej po przeszkodach. W snowparku znajdują się raile, kickery, boxy, a także strefa relaksu z muzyką na żywo. Inne urozmaicenia na stoku to m.in. Trasa BMW Xdrive oraz zjazd z pomiarem prędkości. Do tego w każdą środę od 17:30 do 21:30 odbywa się jazda nocna na podświetlanej, 4-kilometrowej trasie zjazdowej.

Podstawowe zaplecze stanowią 34 wypożyczalnie, sklepy i serwisy sprzętu zimowego oraz 12 szkółek narciarsko-snowbaordowych. Na miejscu znajdziemy również 8 darmowych hot - spotów.

Na terenie resortu znajdziemy ponad 30 chatek alpejskich, górskich restauracji i barów szybkiej obsługi. Ośrodek gwarantuje również szeroką ofertę apres-ski. Warta wyróżnienia jest dość nowa restauracja ICE Q, znajdująca się przy górnej stacji gondoli Gaislachkogelbahn. Oprócz delektowania się wykwintnymi daniami w akompaniamencie wspaniałej architektury, możemy podziwiać świat z perspektywy ponad 3 000 metrów n.p.m.

Dojazd

Zjeżdżamy z autosrady numer rozwidleniem Ötztal. Z tego punktu jedziemy drogą numer B 186 bezpośrednio do Sölden. To odcinek około 35 km. W sezonie letnim można wjechać wysokogórską drogą na wysokość 2 796 metrów n.p.m. Droga jest płatna i nieprzejezdna w sezonie zimowym.

Więcej informacji odnośnie dojazdu samochodem oraz wskazówek dotyczących innych środków transportu znajdziesz tutaj: https://www.soelden.com/getting-there-winter

Parking

Na terenie Sölden przygotowano w większości bezpłatne miejsca parkingowe. Obszerne parkingi zewnętrzne znajdują się bezpośrednio przy wyciągach Giggijoch i Gaislachkogl. Na miejscu mamy do dyspozycji również dwa bezpłatne parkingi garażowe na 500 miejsc każdy.

Kamery

OPINIE I PYTANIA

 • Średnia ocena:
 • brak oceny
 • Twoja ocena ogólna ośrodka
Oceny szczegółowe:
Oceń te parametry, z którymi miałeś doświadczenie
Początkujący / Nauka:
 • Oceń
Średni:
 • Oceń
Zaawansowani / Ekspert:
 • Oceń
Jakość tras:
 • Oceń
Rodziny z dziećmi:
 • Oceń
Snowparki:
 • Oceń
Offpiste:
 • Oceń
Apres-Ski / Zaplecze:
 • Oceń
Wprowadź zwięzłe podsumowanie oddające sens Twojej opinii.
Napisz co sądzisz o tym ośrodku i jak go oceniasz.
Dodaj opinię

Wszystkie treści (0)