0 obserwujących
Otwarte
Aktualizacja: 1 lutego 2016
Otwarte wyciągi
0 / 8
Wyciągi
narciarskie
Otwarte trasy
0 km / 15 km
Trasy
narciarskie
Trasy narciarskie: 15 km
3,5 km
(23%)
Łatwy
11,5 km
(77%)
Średni
0 km
(0%)
Trudny

Informacje

Kasprowy Wierch jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Polsce (górna stacja Kolei Linowej mieści się na wysokości 1959 metrów n.p.m.), a zarazem jedynym kompleksem narciarskim o charakterze alpejskim.

Dla początkujących narciarzy zjazd czarną trasą w Kotle Gąsienicowym jest sporym wyzwaniem, dlatego Kasprowy polecany jest narciarzom o większym doświadczeniu i stopniu zaawansowania.

Zapierające dech w piersiach widoki Tatr i Zakopanego, rekompensują brak naśnieżania i kapryśne warunki pogodowe, które sprawiają, że liczba dni umożliwiających tu jazdę w sezonie oscyluje w okolicach 20 procent w skali roku.

Wyciągi narciarskie

Ze stacji dolnej w Kuźnicach (1027 m n.p.m) na szczyt Kasprowego kursuje kolej linowa, której historia sięga 1936 roku. W 2006 roku została ona przebudowana i obecnie jej wagoniki mieszczą 60 osób, a jej przepustowość w sezonie zimowym to 360 os. na godzinę.

Na stacji górnej, znajduje się również koniec czteroosobowego wyciągu krzesełkowego o długości 1 156 m., prowadzącego wzdłuż trasy narciarskiej w Kotle Gąsienicowym. Z drugiej strony masywu Kasprowego, w Kotle Goryczkowym narciarze mają do dyspozycji wybudowany jeszcze w latach 60. dwuosobowy wyciąg krzesełkowy o długości 1 624 m.

Trasy narciarskie

Ze szczytu Kasprowego Wierchu biegną dwie trasy narciarskie. Obie trasy w górnej części przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, posiadających umiejętności zjazdu w stromym, często silnie oblodzonym i nie zawsze przygotowanym terenie.

Trasa Gąsienicowa (nr 1) prowadzi ze szczytu przez Kocioł Gąsienicowy do stacji dolnej wyciągu (1400 metrów i średnio 30% nachylenia). Przy sprzyjających warunkach pogodowych można nią zjechać nartostradą przez Halę Gąsienicową, Przełęcz między Kopami aż do Kuźnic. Do pokonania jest wtedy 8,5 km i blisko 1000 metrów przewyższenia. Nartostrada jest miejscami wąska i kręta, nie zawsze jest przejezdna. Zaleca się zwiększoną ostrożność, szczególnie snowboardzistom. Jedną z niewątpliwych wad tej trasy jest odcinek, który wymaga około 10 minutowego podejścia.

Trasa Goryczkowa (nr 2) posiada kilka wariantów zjazdu. Początkowy trawers przechodzi w stromą, lecz szeroką ścianę biegnącą do Kotła Kasprowego, skąd można wybrać wariant wschodni, prowadzący przez tzw. Szyjkę, lub wariant główny przez tzw. Hopkę. Z dolnej stacji wyciągu można kontynuować jazdę Nartostradą Goryczkową, która prowadzi do stacji w Kuźnicach. Jej całkowita długość to 8 kilometrów (950 metrów przewyższenia), a przy sprzyjających warunkach śniegowych można przedłużyć jazdę aż do Ronda Kuźnickiego w Zakopanem.

Położenie

Kasprowy Wierch jest szczytem granicznym w głównej grani Tatr, oddzielającym Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich. Całość obszaru udostępnionego narciarzom leży w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Paradoksalnie, dzięki niesławnej kolei linowej, region Kasprowego należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach, a mnogość szlaków w Dolinie Gąsienicowej i wspaniałe panoramy tatrzańskie roztaczające się z pobliskich szczytów są dodatkowym magnesem przyciągającym tysiące turystów o każdej porze roku.

Infrastruktura

W budynku stacji górnej kolei zlokalizowana jest restauracja, toalety, sklep, serwis narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu. Nartostradą przez Halę Kondratową można dojechać do schroniska Kondratówka. Od strony Hali Gąsienicowej posilimy się i odpoczniemy w schronisku Murowaniec.

Ośrodek umożliwia zakup biletów/skipassów w przedsprzedaży - to daje przywilej wjazdu kolejką bez konieczności stania w długiej kolejce do kasy na dole.

W Kuźnicach - gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch, działa wypożyczalnia sprzętu, w której możemy wypożyczyć m.in. sprzęt do skitouringu. Przy dobrych warunkach pogodowych, zamiast stać w kolejce, warto rozważyć spacer do dolnej stacji wyciągu. Zajmuje to około godzinę.

Dojazd

W Zakopanem należy kierować się do Ronda im. Jana Pawła II, potocznie zwanego Rondem Kuźnickim. Do dolnej stacji w Kuźnicach prowadzi ulica Przewodników Tatrzańskich, która znajduje się na terenie Parku Narodowego, w związku z czym należy mieć zezwolenie, by móc po niej poruszać się samochodem. Spacer z okolic Ronda do Kuźnic, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy, trwa około 4o minut. Warto się przejść, szczególnie w drodze powrotnej.

Parking

Najlepiej jest zaparkować samochód nieopodal Ronda (parkingi płatne) i dostać się do Kuźnic mikrobusem, który kursuje z Ronda regularnie. Postój mikrobusów, odjeżdżających do Kuźnic co kilka minut, znajduje się przy ul. Bronisława Czecha. Cena to 3 złote od osoby.

Jest także możliwość wynajęcia taksówki - koszt taxi dla 8 osób to około 20-25 złotych.

Przejazd dorożką lub saniami to koszt około 100 złotych. Postój dorożek znajduje się przy Al. Przewodników Tatrzańskich, 50m od ronda.

OPINIE I PYTANIA

 • Średnia ocena:
 • brak oceny
 • Twoja ocena ogólna ośrodka
Oceny szczegółowe:
Oceń te parametry, z którymi miałeś doświadczenie
Początkujący / Nauka:
 • Oceń
Średni:
 • Oceń
Zaawansowani / Ekspert:
 • Oceń
Jakość tras:
 • Oceń
Rodziny z dziećmi:
 • Oceń
Snowparki:
 • Oceń
Offpiste:
 • Oceń
Apres-Ski / Zaplecze:
 • Oceń
Wprowadź zwięzłe podsumowanie oddające sens Twojej opinii.
Napisz co sądzisz o tym ośrodku i jak go oceniasz.
Dodaj opinię

Wszystkie treści (0)