Skocz do zawartości

tomkly

Members
  • Liczba zawartości

    1 282
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    12

Ostatnia wygrana tomkly w dniu 27 Marca

Użytkownicy przyznają tomkly punkty reputacji!

1 obserwujący

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

tomkly's Achievements

Mentor

Mentor (12/14)

  • Very Popular Rare
  • Dedicated
  • Conversation Starter
  • Reacting Well
  • First Post

Recent Badges

891

Reputacja

  1. To pozostaje poza wszelką dyskusją, natomiast nie jestem w stanie odmówić układowi KERS działania. Odnośnie obecnego EMC --> mam poważne wątpliwości. Osobiście niespecjalnie czuję jego obecność. Może tak po prostu ma być, a wcześniejsze rozwiązanie KERS było zbyt emfatyczne.
  2. Świetna narta, ale bardzo wymagająca. Przechodziłem z Fischera RC4 WC SL FIS, który w bezpośrednim porównaniu wypadał jak narta juniorska. Poza łatwością wejścia w skręt żadnych innych zalet.
  3. Nie jestem w stanie ocenić czy różnice wynikały z samego KERS tudzież konstrukcji i strojenia całej narty. Jakby na to nie patrzeć dla mnie były one ewidentne. Czarna narta dawała spektakularnego kopa na wyjściu z mocno dociśniętego łuku. Tego wrażenia nie powtórzył żaden inny model.
  4. Nie wiem co to jest "pyta" więc opiszę jakie mam doświadczenia i wrażenia z poszczególnych nart SL Heada. Miałem I SL RD z 2014/15 - była bardzo twarda, ekstremalnie wymagająca i nie wybaczająca błędów. KERS włączał się tam bardzo gwałtownie, w sposób zero-jedynkowy, na dość dużej szybkości. Wielką zaletą tej narty była trwałość. Uczyłem się przez tydzień jazdy na niej. Następnie miałem I SL RD z 2019/20 roku - była o wiele bardziej przyjazna i dużo lepsza w sensie szybszej inicjacji skrętu. Bardziej zbliżona do starych komórek Fischera ale bez ich wad, czyli braku wystarczającego trzymania krawędzi w długich łukach a także słabej stabilności na wyższej prędkości. KERS włączał się w tych nartach w sposób znacznie bardziej liniowy a mniej spektakularny aniżeli w starej narcie. Określiłbym tę nartę jako łatwą w prowadzeniu i bardzo elastyczną. Całościowy bilans zalet i wad porównaniu do modelu 14/15 wyraźnie na plus. Mankamentem tej narty była słaba trwałość, wytrzymała jakieś 80 dni do pełnego zgonu. Obecny model e-SL 2023/24 to jakby pół kroku w tył. Nie jest aż tak miękka jak 2019/20, ma wyczuwalnie bardziej sprężysty charakter. Inicjację skrętu ma na zbliżonym poziomie, natomiast całościowy charakter tej narty jest bardziej neutralny, nie pomaga aż tak bardzo w skręcie jak model 19/20. Inaczej niż KERS działa też układ EMC - moim zdaniem to rozwiązanie działa słabiej aniżeli wcześniejszy KERS. Trzymanie na lodzie jest natomiast lepsze aniżeli w modelu 19/20. Narta nie jest tak przyjazna jak stara biała, wymaga więcej siły a przede wszystkim techniki. Nie jest aż tak wymagająca jak czarne 14/15, ale nie jest tak przyjazna jak model 19/20. Mankamentem tego modelu jest niska trwałość politury, po 30 dniach jazdy jest mocno porysowana oraz poobijana na bokach. Wydaje mi się, że będzie ciężko dociągnąć do oczekiwanych 100 dni jazdy, albowiem krawędzi też nie mają zbyt wiele. Tym niemniej całościowo jest to narta prawdopodobnie najlepiej zbilansowana jak chodzi o poszczególne cechy spośród wszystkich trzech analizowanych modeli. Osobiście najbardziej lubiłem białą 2019/20, bo ona dawała jak dla mnie największą radość z jazdy i pozwalała na cały dzień szaleństwa bez jakiegokolwiek zmęczenia. Nowy model, choć obiektywnie lepszy, to jeździ ciut beznamiętnie.
  5. Oczywiście że komórki. Na oko 2018/19. Natomiast nie ma czegoś takiego jak e-SL RD z rocznika 2024 --> a tego dotyczy dyskusja. 😃
  6. Nie chodzi o to w co wierzę, tylko jak nazywa się obecny model nart. Ekspertom wypada to wiedzieć. 😃
  7. To jest bardzo stara narta bo z początkiem I SL. Od trzech sezonów jest nowe rozwiązanie EMC zastępujące dawne KERS, a w związku z tym zmieniono nazwę nart na e-SL. 🙂
  8. Tak było na starym modelu 2021/22 oraz 2022/23. Rocznik 2023/24 nazywa się e-SL Rebel FIS.
  9. Co to jest Head SL RD? Znam jedynie e-SL PRO oraz e-SL FIS. 😃
  10. Tak. Zarówno model 2022/23 jak i 2023/24. Natomiast te narty są i tak o niebo lepsze niż poprzednie do sezonu 2021/22 włącznie, które nie miały cienia sportowego charakteru i były bardzo niespójne, nieharmonijne. Kluczowym problemem wszystkich Volkli jest bardzo wolna inicjacja skrętów, czyli coś co prywatnie określam jako wołowatość. Nowy model jest poprawiony, natomiast dalej do liderów tej kategorii daleka droga.
  11. tomkly

    Sezon 2023/2024

    Garść wrażeń z Zillertalu. Jak dla mnie jest to całościowo najlepszy austriacki ośrodek. Fantastyczny narciarsko, wspaniały widokowo. Świetnie przygotowane trasy o dużym poziomie zróżnicowania zarówno trudności jak i lokalizacji. Dużo lepszy aniżeli SFL, w którym spędzam większość sezonu. Pogoda 3 na 4 to znaczy pół pierwszego oraz drugiego dnia z opadami a poza tym cały czas lampa. Śniegu całkiem sporo, nawet w tych niżej położonych partiach, oczywiście za wyjątkiem tras prowadzących do parkingów, bo tam od dawna już wiosna. Genialne warunki panują na Hintertuksie.
  12. To nie jest narta nadająca się do agresywnej jazdy a dedykowana panom po 60-tce z dużym brzuchem wyhodowanym na bawarskim piwie. Oferuje stabilność, przewidywalność i dobre trzymanie na twardym stoku ale szybkości i polotu w nich nie znajdziesz. Szukaj czegoś innego.
  13. tomkly

    Sezon 2023/2024

    Jutro w końcu nie SFL a Zillertal. 🙂
×
×
  • Dodaj nową pozycję...