Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Na Narty po kontuzji

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#21 fafi

fafi

Nowy użytkownik

• 27 postów
  • Na forum od: 01.2006
4

Napisano 08 grudzień 2007 - 13:21

dyskusja zrobiła sie bardzo burzliwa. dzieki wszystkim za to że zabieracie głos. zadając pytanie na tym forum oczekiwałem głownie tego aby poznac opinie ludzi którzy mieli podobne urazy i mieli artroskopie czy tez jej nie ieli a w chwili obecnej mają uszkodzoną łąkotke czy tez chrząstke a jeżdzą na nartach.:)Podsumuwując za pare dni wybieram sie do innego lekarza celem konsultacji i zobaczymy co z tego będzie.

#22 Szymmmeeek

Szymmmeeek

Nowy użytkownik

• 10 postów
  • Na forum od: 12.2007
2

Napisano 08 grudzień 2007 - 14:36

Lękotka a łąkotka ja spotykam się w prasie naukowej z obiema nazwami i nie jest to błędem, choć rzeczywiście w poważnych publikacjach częściej występuje łękotka, chociażby dla tego, że taką wersję przyjął Adam Bochenek autor ,,biblii „ anatomii : )))

Poboczne promieniowe- oczywiste to ,,przejęzyczenie,, za które przepraszam i dziękuje za zwrócenie uwagi. Poprawiłem pomyłkę

Natomiast z triadą to mnie trochę dziwisz, nie wykluczam, że tak jest jak mówisz bo często zdarza się, że wiedza w podręcznikach jest nie aktualna, ale akurat o triadzie jako o uszkodzeniu wyżej wymienionych przez zemnie struktur słyszałem od wielu pracowników naukowych uczelni, jak i chirurgów ortopedów. Czy możesz podać namiar na jakąś publikacje naukową, badanie które by potwierdzały tą opinie

#23 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9317 postów
  • Na forum od: 09.2006
3589
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 08 grudzień 2007 - 17:37

z lakatka i triada: tradycyjnie, od czasu jej opisania, uwazalo sie to za czesta manifestacje urazu: natomiast prawda jest taka (jezeli chcesz zrodla to priv) ze czesciej przy uszkodzeniu acl ulega lakotka boczna w MOMENCIE URAZU. natomiast w przypadku nieleczonego acl (niezrekonstruowanego) i tzw chronicznej niestabilnosci kolana, odsetek uszkodzen lakotki bocznej pozostaje bez zmian (niewiele wiecej ulega uszkodzeniu juz PO OSTRYM urazie) natomiast zdecydowanie idzie w gore odsetek uszkodzen lakotki przysrodkowej ( w sumie do 90%).

IZOLOWANE uszkodzenie lakotki przysrodkowej jest czestsze niz bocznej

tutaj masz link http://orthoinfo.aao...fm?topic=A00297

w tym link jak double click na references to ukazuja ci sie publikacje: mysle ze tam znajdziesz to co chcesz

pamietaj: medycyna jest naladowana "prawdami" ktore nigdy nie zostaly w calosci potwierdzone
pozdr

PS: typowym przykladem jest zwracanie uwagi na wzmocnienie quads a zupelne zaniedbanie hamstrings w procesie rehabilitacji po urazie acl..........

#24 Mańka

Mańka

Użytkownik

• PipPipPip
  • 363 postów
  • Na forum od: 11.2006
21
  • Umiejętności: 8

Napisano 08 grudzień 2007 - 18:59

jan ktore to quads a ktore hamstrings ?

#25 jan koval

jan koval