Skocz do zawartości

Włochy - Passo del Tonale


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Przepraszam Cię ale jak piszesz: ktoś coś? to mnie skręca. Największe matoły w ten sposób pytają a przecież nim nie jesteś.
O co Ci chodzi konkretnie?
Pozdro

Jakbym wiedział o co mi chodzi to bym pytał konkretnie? A tak każda informacja o miejscu, trasach, dojezdzie welcome. O jazdę przytrasowa i możliwości skiturowe w szczególności zapytam? PS to pisałem ja matoł pierwsza klasa:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym wiedział o co mi chodzi to bym pytał konkretnie? A tak każda informacja o miejscu, trasach, dojezdzie welcome. O jazdę przytrasowa i możliwości skiturowe w szczególności zapytam? PS to pisałem ja matoł pierwsza klasa:-)

Cześć

To jeden z najpopularniejszych regionów włoskich w Polsce. Skipass Adamello jakby co.

Jak skonkretyzujesz pytanie chętnie pomogę. Byłem tam wiele razy. Jazda poza trasą również.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
To jeden z najpopularniejszych regionów włoskich w Polsce. Skipass Adamello jakby co.
Jak skonkretyzujesz pytanie chętnie pomogę. Byłem tam wiele razy. Jazda poza trasą również.
Pozdrowienia

No to opisz najciekawsze trasy zwykłe oraz przytrasowe, bo te zwykle trudniej wyczaić.

Załączone miniatury

  • 0_0_0_1200574944.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to opisz najciekawsze trasy zwykłe oraz przytrasowe, bo te zwykle trudniej wyczaić.

Cześć

Nie no proszę Cię...

Popatrz na mapkę i wszystko będziesz wiedział jako doświadczony narciarz i wyrypiarz. Dla każdego inna trasa będzie najciekawsza a warunki modyfikują "najciekawszość" w jeszcze większym stopniu.

Offpiste bajka. Żeby Cię zachęcić do szukania:

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Nie no proszę Cię...
Popatrz na mapkę i wszystko będziesz wiedział jako doświadczony narciarz i wyrypiarz. Dla każdego inna trasa będzie najciekawsza a warunki modyfikują "najciekawszość" w jeszcze większym stopniu.
Offpiste bajka. Żeby Cię zachęcić do szukania:

Pozdro

Dzięki. W międzyczasie znalazłem mapkę i co więcej okazało się, że byłem niedaleko, tylko nart zapomnialem:
https://www.summitpo...l-ascent/159442
Fotka kumpla, z wątku:
http://www.sstarwines.pl/wino11366

Załączone miniatury

  • 62f363951a6af3da_3d7073b3e62c5898@2x.jpg
  • 0027348.JPG
  • image_14773.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej ,

za 2 tygodnie wyjeżdżamy (ze skimaniak.pl) do Passo Tonale w ramach ekspedycji szkoleniowej - zabieramy wnuki (11 i 6 lat), będą przez 5 dni uczestniczyć w 3godzinnym szkoleniu. Oboje jeżdżą ,ale każde z nich potrzebuje wzięcia w karby tak techniki jak i stokowej dyscypliny.  Przy okazji, także ja i kolega wybieramy się na szkolenie doskonalące.

W związku z powyższym pytanie o charakter ośrodka , bo qrde niedawno usłyszałem że to włoska Białka ... chyba aż tak kiepsko nie jest? Jest Presena no i Ponte di Legno, gdzie ponoć trasy są niekoniecznie zielone ...                                             Czy dominują ,,normalne '' trasy , czy też rzeczywiście jest głównie płasko ??

Nadto - czy w samym Passo jest trochę knajpek , pizzerii itepe oraz jak jest z zaopatrzeniem w podstawowe artykuły spożywcze typu woda mineralna, pieczywo, nabiał ?

+ wszelkie inne istotne z punktu tygodniowego pobytu uwagi.

Z góry dzienksy za ewentualne podpowiedzi!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz.... własnie dostałem ofertę na Tonale na 11-18/03. To apropos nasze rozmowy. Zapraszam do dołaczenia- bedziesz przewodnikiem jak poznasz dokładnie teraz...

Byłem tam w 2007 -  chyba niewiele zmieniło się. Owszem jest łaczka z wyciągami naprzeciw Preseny ale tylko najkrótsze sa takie "białkowe", te dłuższe to solidne czerwone trasy. Również trasy na obu koncach "łąki" są warte uwagi. Presena to długa czerwona/czarna(?) z lodowca w dół i sporo urozmaiconych na górze , niebieskie i czerwone. Jak bedzie mało to w  Pontedilegno masz pełny wybór tras. Są niżej niż te w Tonale, co sie przydaje w razie kiepskiej pogody. 

Knajp we wsi jest dostatek... na stokach też. Uważaj bo duże piwo to w knajpach w Ponte znaczy 1litr.... 😉

Edytowane przez mig
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też gdzieś widziałem porównanie do Białki i jest moim zdaniem absurdalne. Oprócz tych kilku środkowych, stosunkowo krótkich tras cała reszta to naprawdę solidne trasy już nie mówiąc o czarnej trasie z Preseny. Jakby było mało to jak wspomina mig jest połączone gondolą Ponte di Legno gdzie trasy są jedynie czerwone i czarne.

Do tego te niebieskie trasy w Tonale to moim zdaniem po prostu niebieskie trasy, nie ma tras "zielonych" w stylu tej górnej trasy w Szczyrku gdzie trzeba się odpychać kijkami.

Co do zaopatrzenia robiliśmy tam raz zakupy i jest całkiem spory spar z absolutnie wszystkim co potrzeba (spory w sensie taki większy lokalny minimarket, nie duży supermerket)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś idiota nie znający geografii(tu lokalnej) napisał kiedyś, że Tonale to Białka.  I nikomu zdaje sioę obecnie na forum nie chce popatrzeć na mapkę tras i różnice zjazdów.  I dyskusja trwa. A przełęcz Tonale(wys. ok 1800) i położone za nią Ponte di Legno to wspaniałe tereny narciarskie. Byłem z żoną w Val di Sole i autobus woził nas przez sześć dni po wszystkich tu ośrodkach.

Samo Tonale to po prawej stronie(jadąc z  "dolin słońca") to kilka solidnych czerwonych tras. Białka jest przy samej przełęczy z hotelami. Lewa strona to wspaniała o równym trasa z 2500 m na nieco pow. 1800 m. Wyżej jadać krzesłem(dawniej) dociera się do małego lodowca Presena do wys. 3000 m. Czesto tu trenują na wiosnę włoscy alpejczycy.

Ponte di Legno wspaniałe, urozmaicone trasy w lecie. Mają tu też swoją trasę, często zamknietą, włoscy zawodnicy. Dziwi mnie nieraz na forum geograficzna ignoracja, gdy wszystko można się dowiedzieć paroma kliknięciami myszki

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji porządnie zjeździć, bo sporo było jeszcze pozamykanych. Na samym Passo Tonale zwłaszcza. Lodowiec w sumie taki sobie, ale widokowo fajny, natomiast te kilka otwartych tras w Ponte do Legno było bardzo fajnych. Żadna to Białka, porządna jazda zapewniona w różnorodnych warunkach. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i pojeżdżone!

Cieszę się, bo 6letnia wnuczka dobrze rozpoczęła swą narciarską przygodę - 5 dni po 3 godziny szkolenia ze świetnym instruktorem. Od bazy do podstaw - kończyli edukację na jeżdzie równoległej i skręcie stop.

Pogoda była zmienne, generalnie trochę za ciepło, 4 dni lampy a ostatnie dwa zmienne, troszkę mgły itepe. Stąd i na stokach różnie, niżej często ciężki mokry śnieg, ale na górze dobrze.

Nie zdołaliśmy dojechać do Ponte di Legno, a szkoda. Natomiast dwukrotne odwiedziny na Presenie warte każdej spędzonej tam chwili.

Ludzi w sam raz, kolejki bardzo niewielkie, pizza smaczna, wino także, mieszkanko ski out - ski in, było fajnie.

Jutro powrót, mamy do przejechania 1015 km. Oby tłok był mniejszy jak tydzień temu!

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że samo Tonale jest z pewnością ośrodkiem dobrym dla rodzin z uczącymi się dziećmi: są bodaj 3 osłonięte taśmy , kilka miękko startujących orczyków i kilka krzeseł obsługujących łatwe  niebieskie trasy. Nadto, tuż obok liczne bary z toaletami, dużo miejsc do siedzenia, słowem correct.

Dużo Holendrów, Polaków , Brytyjczyków, sporo Włochów, Czechów i wszelkie inne nacje.

Kilka polskich szkółek, spośród których ,,najbogaciej'' prezentowała się gliwicka SportVita - duży ładny namiot, sporo instruktorów, dużo dzieciaków, kulturalne zachowania słowem pięknie. Dobra reklama polskiego nartowania i szkolenia.

 

Edytowane przez Kaem
literówka
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Tonale i w ogóle cała ta część skipssu Adamello to bardzo uniwersalny i ciekawy ośrodek dający każdemu wiele możliwości. Znakomite przewyższenie. Jedne z najdłuższych wariantów tras, znakomite możliwości jazdy po trasach - to co pisałeś, dla każdego, od początkującego do zawodowca. Świetne możliwości jazdy pozatrasowej też dla każdego i na różnym poziomie. Rejon trochę o Polsce zabity i niedoceniany przez dostępność i mnogość tanich oferta a warto tam pojechać nie dla freeski tylko dla możliwości, które daje.

Pozdrowienia serdeczne

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...