Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Francja - Paradiski (La Plagne + Les Arcs)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#21 fanatyk

fanatyk

Użytkownik

• PipPipPip
  • 667 postów
  • Na forum od: 01.2007
205
  • Umiejętności: 6
  • WAWA

Napisano 07 sierpień 2012 - 12:07

Uwierz mi, że mówię z perspektywy "pilota oblatywacza" ;)
Paradiski jest chyba nawet bardziej rozległe niż 3 doliny.

Na pewno nie jest bardziej rozległy. 3V to około 250 km2 przestrzeni, natomiast Paradii około 100 km2 jest to mniej-więcej tyle co cała dolina Bellevile w 3V (Val Thorens+LMenuires+St.Martin+Orelle).
  • Szabir podziękował za tę wiadomość

#22 faf500

faf500

Półtora kilo mapek

• PipPipPipPip
  • 1260 postów
  • Na forum od: 09.2009
963
  • Skawina

Napisano 08 sierpień 2012 - 21:57

W km2 na pewno, ale miałem bardziej na myśli rozproszenie terenu. Trudniej obskoczyć wszystkie skrajne okolice. Oczywiście to subiektywne odczucie.
Pzdr, Maciek
Dziennik pokładowy

#23 fanatyk

fanatyk

Użytkownik

• PipPipPip
  • 667 postów
205
  • WAWA

Napisano 09 sierpień 2012 - 09:53

W km2 na pewno, ale miałem bardziej na myśli rozproszenie terenu. Trudniej obskoczyć wszystkie skrajne okolice. Oczywiście to subiektywne odczucie.

Pobawiłem się trochę w google maps. Mierzyłem odległość w linii prostej od dolnych stacji wyciągów:
Champany-Villaroger około 20 km
Orelle-Courchevel1650 około 25 km
Odległość mierzyłem cyrklem na ekranie monitora, więc trzeba to traktować orientacyjnie.

Generalnie odległość od skrajnych punktów ośrodka nijak się ma do jego powierzchni. 3V znacząco przewyższają nie tylko powierzchnią, ale i ilością tras i wyciągów. Oczywiście to Twoje subiektywne odczucie. Moje jest zupełnie odmienne, ale ja spędziłem w Paradii łącznie tylko 3 tygodnie (19 pełne dni jazdy) nie zjeżdżając, ani do Villaroger, ani do Plagne Montalbert. Z tych wielkich kombinatów w Sabaudii Paradii jest mi najmniej znane dlatego jedziemy na PZU:D

Użytkownik fanatyk edytował ten post 09 sierpień 2012 - 14:35

#24 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9316 postów
  • Na forum od: 09.2006
3581
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 09 sierpień 2012 - 13:21

Pobawiłem się trochę w google maps. Mierzyłem odległość w linii prostej od dolnych stacji wyciągów:
Champany-Villaroger około 10 km
Orelle-Courchevel1650 około 8,5 km
Odległość mierzyłem cyrklem na ekranie monitora, więc trzeba to traktować orientacyjnie.

Generalnie odległość od skrajnych punktów ośrodka nijak się ma do jego powierzchni. 3V znacząco przewyższają nie tylko powierzchnią, ale i ilością tras i wyciągów. Oczywiście to Twoje subiektywne odczucie. Moje jest zupełnie odmienne, ale ja spędziłem w Paradii łącznie tylko 3 tygodnie (19 pełne dni jazdy) nie zjeżdżając, ani do Villaroger, ani do Plagne Montalbert. Z tych wielkich kombinatów w Sabaudii Paradii jest mi najmniej znane dlatego jedziemy na PZU:D

zauwazylem tendencje do adorowania wielkich osrodkow - w praktyce, jezeli ktos jest dobry na naratch - spedza niepotrzebunie niesamowita ilosc cZasu na durnych dojazdach do nastepnego fragmentu. tymczasem warto znalezc perly i pojezdzic w wybranych fragmentach. problem jest w tym, ze czasami trudno znalezc od razu interesujace fragmenty (czytaj strome i wymahgajace) jezeli nie zna sie terenu. dlatego ja wole jechac do miejsca, ktore oferuje znany teren i wiem co znajde. i nie bede tarcic czasu na idiotyczne niebieskei chlamy...
  • Porter podziękował za tę wiadomość

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#25 fanatyk

fanatyk

Użytkownik

• PipPipPip
  • 667 postów
205
  • WAWA

Napisano 09 sierpień 2012 - 13:28

zauwazylem tendencje do adorowania wielkich osrodkow - w praktyce, jezeli ktos jest dobry na naratch - spedza niepotrzebunie niesamowita ilosc cZasu na durnych dojazdach do nastepnego fragmentu. tymczasem warto znalezc perly i pojezdzic w wybranych fragmentach. problem jest w tym, ze czasami trudno znalezc od razu interesujace fragmenty (czytaj strome i wymahgajace) jezeli nie zna sie terenu. dlatego ja wole jechac do miejsca, ktore oferuje znany teren i wiem co znajde. i nie bede tarcic czasu na idiotyczne niebieskei chlamy...

Różni ludzie, różne potrzeby.

#26 gunia83

gunia83

Użytkownik

• PipPip
  • 118 postów
  • Na forum od: 02.2008
30
  • Köln

Napisano 09 sierpień 2012 - 13:56

Champany-Villaroger około 10 km
Orelle-Courchevel1650 około 8,5 km

W takim Wypadku powinien Pan wykonac jeszcze raz ta Pomiary.
Albo zakupic sobie inny Cyrkel.
Najlepszym Rozwiazaniem bezie pojechac na Nartach a nie Cyrklem w Mapie.
Z Orelle do Courchevel bedzie w Prostejlinii minimum 25 KM

#27 fanatyk

fanatyk

Użytkownik

• PipPipPip
  • 667 postów
205
  • WAWA

Napisano 09 sierpień 2012 - 14:35

W takim Wypadku powinien Pan wykonac jeszcze raz ta Pomiary.
Albo zakupic sobie inny Cyrkel.
Najlepszym Rozwiazaniem bezie pojechac na Nartach a nie Cyrklem w Mapie.
Z Orelle do Courchevel bedzie w Prostejlinii minimum 25 KM

Racja źle odczytałem skalę:D Natomiast w Paradii około 20 km. Dyskusja była o rozproszeniu terenu, więc do tego była potrzebna taka metoda.

#28 Jola Optim

Jola Optim

Użytkownik

• Pip
  • 66 postów
  • Na forum od: 09.2011
33
  • Umiejętności: 7
  • Rzeszów

Napisano 26 październik 2012 - 23:04

DSC04157.JPG

No to czas na opiso-relację z tego niewątpliwie bardzo interesującego regionu.
Zacznę może od "formalności" - trafił mi się kolejny wyjazd do Francji, gdzie w pogodzie
wiało nudą... od początku do końca słonecznie... i zimno. 2 dni z temperaturami 5-10 stopni
pod kreską, reszta 15-20. W zacienionych miejscach nad ranem nawet jeszcze więcej.
Ale wszak jest zima (5-10 lutego), to musi być zimno. Przy dobrym doborze ubrania było
całkiem ok. Monotonię przerwał tylko na jeden dzień wiatr zamykając gondolę na lodowiec.

Śniegowo również bardzo dobrze. Wszystkie możliwe trasy otwarte, wszędzie ośnieżone drzewka,
gdzieniegdzie resztki niezjeżdżonego puchu. Kompletne przeciwieństwo poprzedniego sezonu, gdy ponoć
była straszna mizeria i na wielu południowych stokach atakowała trawa. Tym razem zima w pełni, jedynie
w najniżej położonych miejscach rejonu (ok 1200m) można było nieco narzekać na zbyt dużą ilość sypanego
sztucznego śniegu i betonowe warunki, ale tak to już jest, że trzeba gromadzić zapasy na dalszą część sezonu.

Ośrodek Paradiski, czyli popularne La Plagne + Les Arcs, to w rzeczywistości połączone kilkanaście mniejszych
i większych stacji, część przytulnych i kameralnych, część to typowe blokowiska z próbówki. Stoki położone od 1200m
do aż 3226m w najwyższym punkcie (i z najwyższego do najniższego pkt można zjechać "na raz", ale o tym później)
Ja mieszkałem w Plagne Bellecote, czyli budżetowym blokowisku położonym na 1930m. Żeby tam dojechać trzeba się
wspiąć bardzo efektowną drogą prowadzącą z miejscowości Aime (start z ok 600m). Po drodze pokonuje się bodajże
28 zakrętów 180st, każdy z nich jest ponumerowany i nazwany. Słowem: w lecie raj dla kolarzy.
Po dotarciu na miejsce ukazuje się długi, szeroki i wysoki zestaw apartamentowców, które może nie są cudem architektury,
ale wszystko jest zorganizowane super praktycznie. Standard wewnątrz "apartamentu" typowo francuski, dużym plusem było
to, że w tym konkretnym lokalu można było chodzić w butach narciarskich, co jest raczej rzadkością.

Zdjęcie poniżej: widok z balkonu

http://www.skiforum....63&d=1329336122

Odległości do wyciągów, jak widać, optymalne :cool:
Plagne Bellecote położone jest w samym sercu ośrodka narciarskiego. W jednym miejscu zaczynają się 3 kanapy (4, 6, 8os),
gondola w kierunku lodowca i chyba 2 orczyki. Czyli bardzo tranzytowe miejsce, idealne do porannych wypadów w spokojniejsze okolice,
łatwy powrót popołudniem, niekoniecznie dobre miejsce do jeżdżenia w godzinach szczytu. Szczególnie gondola na Roche de Mio (2700m)
była wiecznie zapchana, przydałoby się ją wymienić na coś o większej przepustowości. W ramach podpowiedzi dodam tylko, że gondola
ma stację pośrednią w Belle Plagne (2050m) i tam się zwykle wsiada bez kolejki.

Paradiski to jeden z trzech słynnych ośrodków w dolinie Tarentaise. Blisko stąd zarówno do Espace Killy, jak i 3 Dolin.
Jak blisko, to można się przekonać wjeżdżając na trasy po stronie miejscowości Champagny en Vanoise (południowa strona La Plagne).
Poniżej widok z okolic szczytu Les Verdons na 3-dolinowy kurort Courchevel.

http://www.skiforum....65&d=1329336124

Właściwie byłoby możliwe połączenie właśnie Champagny z Courchevel, oraz Champagny z Grande Motte (Tignes). To by stworzyło jeden ośrodek z 1300km tras :eek:
Gdzieś czytałem, że były kiedyś takie przymiarki, ale w końcu zrezygnowano. No i w sumie, to chyba byłaby jednak przesada, bo to za dużo wyciągów, żeby w ciągu dnia
pojechać z np. Les Menuires do Les Arcs i z powrotem...

http://www.skiforum....67&d=1329336125

Na powyższym zdjęciu już zjazd do Champagny en Vanoise (1250m). Ta strona ośrodka jest bardzo interesująca i zróżnicowana.
Obejmuje zarówno wielkie alpejskie hale, jak i wąskie, strome trasy przez las. Tu jak widać przy ośnieżeniu drzew, bardzo urokliwy.
Na następnym ujęciu trasy na południowych zboczach Verdons.

http://www.skiforum....69&d=1329336126

Trasy bardzo popularne m.in. ze względu na nasłonecznienie. W zeszłym roku było tak mało śniegu, że czynna była raptem
jedna trasa, obok niej było zielono, ale kogo to teraz obchodzi... :cool:
W tym roku oddano do użytku nową kanapę: Verdons Sud. Jest dłuuga, wygodna, szybka i ma bardzo duże przewyższenie.
Chyba nie chciałbym jechać tam ponad 15 minut starym wolnym krzesłem...

http://www.skiforum....71&d=1329336128

Nad La Plagne góruje masywny Bellecote (3417m), prowadzi tam gondolka, na lodowcu są jeszcze 2 krzesełka, sięgające najwyżej 3170m
W teorii da się tamtędy zjechać aż do Montchavin (1250m), są zaznaczone trasy, ale nie polecam. Przede wszystkim niebieska trasa
Route des Bauches okazuje się płaską drogą przez las, gdzie trzeba kilka kilometrów przejść "z buta". Oprócz tego spora część szlaku
z lodowca na dół prowadzi czarnymi, muldowymi trasami. W Paradiski czarne trasy są w ogóle nie utrzymywane. W całym rejonie znalazłem tylko jedną,
która była ratrakowana.

http://www.skiforum....73&d=1329336128

W dzień słonecznie, w nocy też jasno. Ciekawostką jest, że gondola na odcinku Plagne Bellecote - Belle Plagne
kursuje od 9.15 do 0.45. Tak, chcąc iść na imprezę do górnej miejscowości wsiada się w gondolę i jedzie, gdy pod
nami dzielnie walczą ratraki. Na upartego można by nawet pojeździć na nartach po "normalnym" zamknięciu wyciągów (ok. 17),
ale takich desperatów nie widziałem, zwłaszcza że po zachodzie robiła się już mała Syberia w okolicy.

Ranek następnego dnia przywitał mgłą nad doliną Tarentaise. Poniżej widok z piętrowego wagonu Vanoise Express,
łączącego Montchavin (La Plagne) z Plan Peisey (Les Arcs). W głębi Mont Blanc (4810m).

http://www.skiforum....75&d=1329336129

Mont Blanc jest stałym motywem zdjęciowym w okolicy. Z większości terenów La Plagne i Les Arcs
pięknie prezentuje się "włoska" ściana masywu. Widok jest znacznie lepszy niż z Espace Killy czy 3 Dolin.
Poniżej widok z Aiguille Rouge (3226m), najwyższego szczytu w Arc 2000 i zarazem całego Paradiski.

http://www.skiforum....77&d=1329336131

Z Aiguille Rouge rozpościera się wspaniała panorama we wszystkich kierunkach (więcej zdjęć w linku na dole posta).
Prowadzi stamtąd też czarno-czerwona trasa (o tej samej nazwie) do miejscowości Villaroger (1200m).
Zjazd jest krótko mówiąc genialny. 2 kilometry przewyższenia, bardzo urozmaicony - od terenu skalno-wysokogórskiego po leśny.
Miejscami łagodniej, miejscami bardzo stromo. Minusem jest tylko bardzo mozolny powrót, gdyż trzeba wyjechać trzema wolnymi
krzesłami do Arc 2000, a żeby wjechać ponownie na samą górę trzeba skorzystać dodatkowo z gondoli i zatłoczonej
(szczególnie w ładną pogodę) kolejki linowej.

Poniżej widok na sektor Aiguille Rouge i po prawej Grand Col, widziane z Col de la Chal, najpopularniejszego miejsca Arc'ów.

http://www.skiforum....79&d=1329336132

A tu już po po powrocie z Arc'ów widok na La Plagne. Rzuca się w oczy to, że jest dość płasko.
Przeważają po tej stronie łatwe, niebieskie trasy. Jest sporo wypłaszczeń. Ciekawsze trasy
są w lesie poniżej.

http://www.skiforum....81&d=1329336133

Ogólnie jednak, mi bardziej przypadły do gustu trasy w Les Arcs, zdjęcie poniżej.
Ciężko wymienić ulubione, bo poza wybijającą się Aiguille Rouge, jest ich mnóstwo,
ciekawych, zróżnicowanych i na dobrym poziomie.

http://www.skiforum....83&d=1329336134

Z wyższych partii ośrodka (poniżej zdjęcie z grani Bellecote'a, ok. 3300m) roztaczają się kapitalne widoki.
Wszędzie niekończące się łańcuchy górskie. Wprawne oko dostrzeże w oddali inne znane ośrodki
narciarskie.

http://www.skiforum....85&d=1329336136

Więcej zdjęć: tu

Pięknie opisane, też tak to widzę. Moje zdjęcie profilowe pochodzi z tamtejszego lodowca. Trochę dużo ludzi w Les Arc , byłam w połowie marca w 2011r., ale stoki, pogoda i wszystko inne super. Też mieszkałam w Bellecote, apartamenty typowo-francuskie, da się żyć . Polecam wszystkim.

#29 onwlkp

onwlkp

Użytkownik

• PipPipPip
  • 339 postów
  • Na forum od: 01.2009
65
  • Umiejętności: 1
  • Poznań

Napisano 03 grudzień 2012 - 13:19

jeszcze chwilka :)

Ski area Alps   Paradiski  Enjoy you family ski holidays in a French ski area Alps.png

#30 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPip
  • 1993 postów
  • Na forum od: 11.2007
1224
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 05 grudzień 2012 - 12:14

Na stronie http://en.lesarcs.com/slope-map
jest fajna mapa w PDF (link Download) tylko dla Lec Arcs.

Zaznaczone są tam : czarne trasy bez ratraków (Nature), Snowparki i Bordercrossy, godziny zamknięcia ważnych kolejek powrotnych.

#31 dudek77

dudek77

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 16 grudzień 2012 - 23:52

Zadam pytanie w temacie "PARADISKI" dla tych co byli już -
Czy w marcu lepiej jechać do "Les Arcs" czy "La Plagne" ? ( biorąc pod uwagę, że zabieram 3 początkujących )

#32 onwlkp

onwlkp

Użytkownik

• PipPipPip
  • 339 postów
65
  • Poznań

Napisano 17 grudzień 2012 - 15:39

Zadam pytanie w temacie "PARADISKI" dla tych co byli już -
Czy w marcu lepiej jechać do "Les Arcs" czy "La Plagne" ? ( biorąc pod uwagę, że zabieram 3 początkujących )

myślę że nie ma specjalnie znaczenia gdzie pojedziesz, bo rozumiem że pytasz w odniesieniu do 3 x początkujących... Początkujący (nie wiem czy masz zamiar szukać instruktora czy nie) pojeżdzą tu i tam, będziecie chcieli zobaczyć Les Arc czy La Plagne, są one super skomunikowane (połączone) ze sobą więc nie będzie problemu. Les Arcs reklamuje się z resztą "dla każdego coś dobrego" stąd należy wnioskować, że i początkujący towarzysze podróży się tam super odnajdą. Z drugiej strony i La Plagne oferuje dużą różnorodność tras więc jak sam widzisz... Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak zrobisz, mając na uwadze np, możliwość zakwaterowania etc. a nie sugerując się tym że jadą osoby początkujące z Tobą, błędu nie zrobisz.
Co do samego terminu i miesiąca... Widziałem Paradiski w różnych warunkach :) Trudno wypowiadać się na temat pogody... bo to tylko pogoda... W Paradiski sezon trwa do końca kwietnia, więc o ile nie będzie jakiś "katastrof" pogodowych to w obydwu ośrodkach spokojnie się najezdzicie.

#33 fanatyk

fanatyk

Użytkownik

• PipPipPip
  • 667 postów
205
  • WAWA

Napisano 17 grudzień 2012 - 15:56

Z początkującymi to lepiej chyba w La Plagne. Masz tam sporo łagodnych tras szczególnie powyżej Plagne Centre.

#34 onwlkp

onwlkp

Użytkownik

• PipPipPip
  • 339 postów
65
  • Poznań

Napisano 04 styczeń 2013 - 16:33

Z początkującymi to lepiej chyba w La Plagne. Masz tam sporo łagodnych tras szczególnie powyżej Plagne Centre.

to czekamy teraz na jakieś gorące newsy i materiał zdjęciowy po/w trakcie zabawy z biurem Szabirtravel :)

Miłej zabawy !

#35 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPip
  • 1993 postów
1224
  • Wrocław

Napisano 16 styczeń 2013 - 22:58

Przykładowe ceny na stokach La Plagne.

Niższe ceny są w barach self-service.
Trzeba uważać na restauracje, które tam występują również na stokach.

Ceny w barach na stoku:
Kawy:
- espresso 2-2.5 €
- double espresso 3-3.5 €
- lungo/americana: 2.5-3.5 €
- capuccino: 4-5 €
Croissant: 1.5 €
Duży kawałek ciasta: 6 €
Kurczak z frytkami (bez surówki): 10 €

Ceny w sklepie SPAR w górach:
Bagietka : 1 €
Croissant: 1 €
Najtańsze wino butelka: 3,5 €
Paczka 10 plasterków sera: 3 €

#36 sones

sones

Nowy użytkownik

• 2 postów
  • Na forum od: 01.2013
0

Napisano 16 styczeń 2013 - 23:25

Dodam, że pół litra lanego piwa (najtańsze) na stoku kosztuje 6,5 €, zaś grzane wino w małej szklance 4 €. Z posiłków to pamiętam, że frytki to koszt 6,5 €, a spaghetti 15...

Relacja i pierwsze zdjęcia można znaleźć w osobnym wątku poświęconym temu wyjazdowi:
http://www.skiforum....2-stycznia-2013

#37 Porter

Porter

50+

• PipPipPip
  • 835 postów
325
  • Gdynia

Napisano 17 styczeń 2013 - 00:10

I znowu o piwie :) Najtańsze było po 9,80 z literek - no! A dla oszczędnych - nie ścigają za spożywanie własnych kabanosów, kanapek i napojów tak jak w innych (Les Sybelles) ośrodkach. Rejon rewelacja, a jak się kupi w last minute, ze skipassem to żadna Austria, pomimo odległości mu nie dorówna. I oczywiście, jak to we Francji, z hotelu w nartach na stok, a to chyba dla każdego wygodne. Polecam :cool:
  • onwlkp podziękował za tę wiadomość

#38 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPip
  • 1993 postów
1224
  • Wrocław

Napisano 17 styczeń 2013 - 00:18

A dla oszczędnych - nie ścigają za spożywanie własnych kabanosów, kanapek i napojów tak jak w innych (Les Sybelles) ośrodkach.

Dla oszczędnych = dla wszystkich we Francji :D
Na nas raz Pan Kelner groźnym wzrokiem spojrzał, ale nic nie powiedział ... nie znał chyba polskiego :)

#39 onwlkp

onwlkp

Użytkownik

• PipPipPip
  • 339 postów
65
  • Poznań

Napisano 23 styczeń 2013 - 00:37

Porter.. tylko dodać amen :) Szczególnie przedostatnie i ostanie zdanie :) :)
A tak poważnie, każdy śmiga gdzie chce i mu wygodnie, ale Paradiski śmiało bez kompleksów może konkurować z bliższą Nam Polakom :) Austrią etc.

#40 damek

damek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 538 postów
  • Na forum od: 11.2008
70
  • Nysa

Napisano 23 styczeń 2013 - 08:03

a jak się kupi w last minute, ze skipassem to żadna Austria, pomimo odległości mu nie dorówna.

Porter.. tylko dodać amen :) Szczególnie przedostatnie i ostanie zdanie :) :)

powinniście zaznaczyć, że dotyczy "narciarzy", którzy na nartach spędzają regularnie 6 dni w roku.
w innym przypadku nic nie pobije zalet bliskości i taniości Austrii.;)