Skocz do zawartości

Czechy - Certova hora/Harrachov


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Czechy - Certova hora/Harrachov Piękna miejscowość przy samej granicy. Alternatywa dla Szklarskiej Poręby. Dobrze utrzymane stoki, kilka skoczni narciarskich (także mamucia - doskonale widoczna z wyciągu). Do tego masa przyjemnych knajpek, a nawet minibrowar z produkcją szkła na żywo (mała huta szkła). Jest także bankomat! (Èeská spoøitelna przy głownej drodze, zaraz obok huty szkła) Strona ośrodka: http://www.skiareal....php?lang=7&ro=1 Położenie Miejscowość leży w odległości 15km od Szklarskiej Poręby, tuż za granicą (przejście Jakuszyce). Dojazd Jakkolwiek do Jeleniej Góry, potem cały czas drogą numer 3 - około 30 minut. Ze Szklarskiej Poręby 15 min pod sam stok Parkingi Brak centralnego parkingu, ale dość dużo miejsc parkingowych. Różne ceny. Czasami całkowicie za darmo. Można zaparkować na parkingu pod stacją kanapy Alfa (przy trasach niebieskiej, czerwonej i czarnej) - koszt 70 koron za samochód za dzień. Można także w Ryzoviste parking przy drugiej stacji kolejki (aby tam dojechać trzeba przejechać przez cały Harrachov i obok dworca PKS skręcić w prawo, potem jeszcze około 1km. Można też stawać wzdłuż trasy dojazdowej, ale uwaga na znaki zakazu. Miejscowości Bardzo ładna miejscowość, dużo wypożyczalni, szkółek, sklepów sportowych. Gdy się znudzi można podjechać do Rokytnic nad Jizerou. Noclegi Trasy http://www.skiareal....php?lang=7&ro=1 Trasy na Certovej Horze są miejscami dość strome: nawet niebieska trasa ma dolną część (od rozgałęzienia na dwa warianty, tuż przed połączeniem z czerwoną) dość wymagającą jak na swoje oznaczenie. Część osób woli schodzić na butach. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla kogoś kto ma pierwszy raz narty na nogach. Z drugiej strony ten fragment można pokonać długimi skrętami (jest bardzo szeroko) i jeżdżą tam szkółki z małymi dziećmi (sami ze znajomymi byliśmy z dziećmi 5-6 lat i dawały radę) Cervona I (przy skoczni K-185) ma łagodny początek i później trochę ostrzejszy fragment (podobnie jak końcówka niebieskiej, ale znacznie dłuższy) i na koniec (przy orczyku) znowu się wypłaszcza. Cernej i Cervonej II nie było dane mi poznać z braku śniegu (cerna) i oporu mojego syna (cervona II) _tomek: Patrząc z miejscowości niesamowite wrażenie robi trasa czerwona na prawo od skoczni. Nie jest aż tak stroma :) ,ale do nauki nie nadaje się wogóle. Jej dolny odcinek jest obsługiwany przez talerzyk i tylko tam w zasadzie można się ućzyć. Trasa niebieska jest bardzo urozmaicona...Zupełnie leniwy początek przeradza się w dosyć stromą i wąską (7-8m) drogę zboczem stromej góry (po lewej przepaść z drzewami - bez siatek). Potem robi się szeroko, ale tuż przed wyjazdem z lasu - zaraz po rozwidleniu jest 100m odcinek bardzo stromy, na którym robią się muldy. Gdy są muldy to początkujący nie ma tam czego szukać, albo piechotką, albo na tyłku. Powinna być znaczona jako czerwona. Druga trasa czerwona - z końcem w Ryzowiste jest dosyć szeroka, ale także stroma. Na czarnej nie było śniegu, ale "terenowa wizja lokalna" mówi, że jest tam bardzo stromo - z pewnością czarno. Jeśli ktoś umie dobrze jeździć, to będzie mu się podobało. Na szczycie góry można przejść pomiędzy stokami, niestety trzeba odpiąć narty, albo mocno pracować kijami, bo jest około 100m i całkiem płasko. Wyciągi to dwie kanapy czterosobowe. Z tej z Harrachova jest fantastyczny widok na skocznię narciarską, jeśli ktoś jeszcze nie widzał mamuta, to polecam. Po tym stwierdzicie, że skoczkowie to wariaci. Jest to ośrodek, gdzie nie oszczędzają na sztucznym śniegu. W 2007/08 jeździł najdłużej ze wszystkich w okolicy. Ceny http://www.skiareal....php?lang=7&ro=1 Uwaga! Nie kupować karnetów za złotówki - złodziejski przelicznik w kasie! (20% więcej niż w kantorze) Także miejscowy kantor to naciągacze (10% więcej). Korony najlepiej w Szklarskiej Porębie (któryś z kanotrów przy drodze) lub z bankomatu. Kamera online http://www.skiareal....php?lang=7&ro=1 Aktualne warunki http://www.skiareal....php?lang=7&ro=1 Serwis narciarski (czy jest/są serwisy narciarskie, + można coś więcej ceny, godziny itp) Instruktorzy / Opieka nad dziećmi Wyżywienie (gdzie można zjeść, jakie jedzenie, jakie ceny) Mnóstwo knajpek. Stosunkowo drogo. Miejscowość nastawiona głównie na turystów niemieckich. Galeria zdjęć (link do galerii zdjęć z tego ośrodka)

Użytkownik _tomek edytował ten post 26 październik 2008 - 23:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Byłem 14.03 na nartach w Harrachovie. Sam ośrodek bardzo fajny, trasy: czerwona i czarna bardzo ciekawe, natomiast niebieska (nie od strony skoczni) idealna do nauki - płaska nartostrada. Planowałem pojeździć kilka godzin, niestety po 1,5 godziny musiałem zrezygnować z powodu warunków. Śniegu jest bardzo dużo, ale z powodu temperatur topnieje i jest kasza. Niestety ale temperatury podawane na stronie ośrodka są dalekie od rzeczywistych. W sobotę było 11 stopni i stok spływał. Ogólnie w przyszłym sezonie jak będę mrozy na pewno wrócę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dość często bywam w Harrachov - warunki sprawdzam na tej stronie http://www.skiregion...ora/kamera.html 4 zjazdy w ciągu dnia :confused:

Twoja strona z kamerami jest lepsza. Akurat nie mogłem jej znaleźć. 4 zjazdy od 9.00 do 13.00!! Kolejki po pół godziny, albo lepiej. Przestoje wyciągów. W końcu przerwa na "parkę" na szczycie ( również z kolejką, a jakże + wredny ślimak-sprzedawca za ladą ). Miałem dość! Jedno szczęście, że opędzlowałem jeszcze karnety:). Popatrzmy jutro na kamery, może sytuacja się powtórzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam bedzie jutro zapewne tlum.Zgodnie z tradycja zreszta.Tez sie jutro wybieram tyle ze do Liberca.Zza biurka wyglada to tam jeszcze w miare.Bylem tam tez tydzień temu bylo ok no ale jak wiadomo warunki sie zmienily:mad:

Marcin, napisz koniecznie jakie warunki po drodze, może gdzieś jest śnieg!. Będę od jutra w Szklarskiej a na miejscu totalna klapa :( Pozdrawiam marioo PS. Yukisan! Polecałes mi p. Jerzego ale Pietkiewiczówka nie chodzi :(, więc nie wiem jak go znajdę. Nie udałoby Ci się namierzyć jakoś inaczej kontaktu? W jakimś starym notatniku czy coś... :)

Użytkownik marioo edytował ten post 26 grudzień 2009 - 14:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marioo Niestety nie mam nic więcej. Skoro będziesz na miejscu to pytaj ludzi ! Przecież miejscowi wszyscy się znają jak łyse konie! Pytaj obsługę wyciągów, innych instruktorów, kierowców skibusów. Na górze przy skiarenie i po lewej za skałką na wyciągu. Skoro na Puchatku z trudem utrzymują śnieg to na Pietkiewiczówce nie ma prawa go być. P.S. wyślę maila do znajomych w szklarskiej, jak odpiszą coś sensownego to dam znać. A p. Jerzy się przemieszcza za śniegiem. Nie jest ściśle przypisany do jednego wyciągu.

Użytkownik yukisan edytował ten post 26 grudzień 2009 - 14:29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, napisz koniecznie jakie warunki po drodze, może gdzieś jest śnieg!. Będę od jutra w Szklarskiej a na miejscu totalna klapa :( Pozdrawiam marioo PS. Yukisan! Polecałes mi p. Jerzego ale Pietkiewiczówka nie chodzi :(, więc nie wiem jak go znajdę. Nie udałoby Ci się namierzyć jakoś inaczej kontaktu? W jakimś starym notatniku czy coś... :)

hej marioo w Libercu na dzis jest jazda na 100 procent www.skijested.cz tyle ze ze szklarskiej to jakies 60-70 km.Blizej masz w Izerach Tandvaldsky Spicak. www.skijizerky.cz tam sa teraz tylko 2 trasy otwarte ale sa.Napisze jutro po powrocie jak bylo.Wróce pózno bo ide po nartach jeszcze na hokej.Pozdro Francja wam sie udala z tego co czytam:)

Użytkownik skiborys edytował ten post 26 grudzień 2009 - 14:56

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blizej masz w Izerach Tandvaldsky Spicak. www.skijizerky.cz tam sa teraz tylko 2 trasy otwarte ale sa.Napisze jutro po powrocie jak bylo.Wróce pózno bo ide po nartach jeszcze na hokej.Pozdro Francja wam sie udala z tego co czytam:)

A dzięki, wyjazd spoko tylko przywlokłem choróbsko z podróży i nawet zastanawiałem się teraz czy z wyjazdu nie zrezygnować, zwłaszcza że śniegu brak. Mam nadzieję, że Czechy coś poratują. Pozdrawiam marioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dla zainteresowanych. Byłem od 7-10 stycznia. Jestem mile zaskoczony. Jeździłem na trasach 1 i 4. Trasy bardzo dobrze przygotowane co dziennie ratrakowane. W sobotę do gdzinuy 11.30-12.00 jeździło się super później były już kolejki na 5-10 minut stania. Około 14:30-15 już luźniej ale już dość spore mouldy. Ogólnie warunki oceniam na trasie 1 bardzo dobre- gdzie niegdzie szorstki lód trasa 2 dobre/dobre+ trochę więcej lodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W Harrachov po drugiej stronie góry masz też stok do nauki na który dostaniesz się zjeżdżając czerwoną trasą do orczyka, lub jeśli nie czujesz się na siłach - podchodząc do niego z buta pod górkę - jakieś 150 m. Trasa nosi nazwę Osvetlenka, ma długość 400 m, jest bardzo łatwa i szeroka. Dodatkowo jest oświetlona do godziny 20.00 i co ważne o czym wile osób nie wie, przy zakupie karnetu do końca dnia jazda na oświetlonym stoku nie jest dodatkowo płatna. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ostatni dzień trzydniowego wypadu w Karkonosze spędziliśmy w Harrachovie, dotarliśmy dopiero koło 12, śnieg jest mokry i wolny przez co trasy robią się dość pofalowane (może to nie są muldy, ale pod koniec dnia już daje po nogach), kolejki oczywiście niewielkie, chociaż cała masa Holendrów, pogoda to mieszanka mgły, słońca a i przelotne opady deszczu się trafiły, z następnym wypadem osobiście poczekam aż temperatura spadnie ;p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
byłem dzisiaj w Harrachovie, warunki na jak na końcówkę kwietnia bardzo dobre. rano twardo, do 10 jeszcze się trzymało w miarę, im później tym większa ciapa ale i tak fajnie się jeździło ;) termometr wskazywał 15 stopni, śniegu ponoć 50cm, bezchmurne niebo, słoneczko, ciepełko, fajnie widoki(nawet bardzo fajne :D ), pan z obsługi twierdzi, że jeszcze tydzień pokręcą, chociaż dla mnie przy takiej pogodzie wydaje mi się to mało realne ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info mam zamiar tam skoczyć na początku tego tygodnia :)

nie wiem czy jest sens: http://www.holidayin...at=45&frm=&raw= porobiło się tak, jak się tego spodziewałem został tylko pasek z prawej strony(patrząc z góry) po którym można śmigać, już wczoraj było widać, że tylko tam się śnieg utrzyma ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Jeździłem przez dwa dni w Harrachovie: 7.01 pt - warunki super, +1,5 C, ocieplania nie widać, prawie w ogóle nie było oblodzeń, kolejka 6-8 minut, problemy z zaparkowaniem, zapewne przez Małysza ;) 8.01 sob - niestety dotarły deszcze, zmokłem jak chol..., ale warunki całkiem dobre, jak Czesi to robią, dość krótkie (2-4 min) kolejki były do 12.30 jak zaczęło padać, także zaczęły pojawiać się oblodzenia, poźniej na stoku zostali albo niezatapilani albo ci co właśnie karnet kupili ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem 3 króli z myślą że nie będzie dużo ludzi,ale przez to że zamknęli Świeradów i Szklarską zjechało się Polaków do Harrachova.Jeździłem od 8 rano zrobiłem 3 zjazdy jeszcze po ubitym śniegi i bez kolejek do wyciągu.Jeździłem tam na stoku po lewej stronie od skoczni,o godzinie 11 zwaliło się ludzi i kolejka była na 10 minut stania,zrobiłem 2 zjazdy i udałem się na Ryżowiste.Mając nadzieje że nie będę tyle stał w kolejce,i było lepiej kolejka była mniejsza i jakoś to szło zrobiłem 3 zjazdy i z powrotem pod skocznie.Ale kolejki nadal takie same a nawet większe i stało się po 20 minut,stok się zmuldował i było już nie ciekawie.Miałem nadzieje że kolejka z czasem się zmniejszy ale nic z tego tłumy jakie były takie są i w najgorszym momencie stałem 25 minut.Infrastruktura w Harrachovie marna,wyciągi już stare i strasznie wolne,potęgowąło to tylko uczucie stania w kolejce.Wyjazd chyba najgorszy w mojej historii,lepiej było nawet w Szpindlu na otwarcie mojego sezonu pomimo tego że wiało jak nie wiem co,ale za to zero kolejek a bywalcy wiedzą że rzadko się tak zdarza.Szpindlerowy Młyn nadal jest dla mnie numerem jeden w Czechach nie ma sobie równych :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekazując wieści od innych pensjonariuszy ;) w Harrachovie były bardzo dobre warunki 11.01 wt na trasach ale była silna mgła, widoczność na 30-40m, lepsze warunki były od strony Ryżoviste, gdzie mgła była mniejsza, najpóźniej pojawiły się przetarcia, a najlepsze warunki były na ... czarnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj wczesnym popołudniem w Harrachovie i jak zwylke nie zawiodłem się stanem tras, które były dobrze przygotowane (jak na takie warunki to nawet b.dobrze). Na czarnej pojawiły się środkiem oblodzenia i muldy, ale śniegu sporo, na obydwu czerwonych warunki dobre, trochę muld, więcej ludzi jezdziło od strony skoczni, na Ryżoviste luz na stokach i zerowe kolejki. Padał przelotny deszczyk, na górze była mgła, ale widoczność całkiem dobra. Przy Ryzoviste znowu pojawił się problem z płatnym parkingiem(50Kcz), trzeba było chwilę czekać na wolne miejsce. Lepiej jest przyjeżdzać min.przed 10ą lub parkować na darmowych parkingach przy drodze, wtedy do przedreptania ok.300m. Warunkami Harrachov bije niestety Szklarską na głowę, ale jednego mogą nam pozazdrościć, nowego wyciągu KE, dało się wyczuć różnice, dużo wolniej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w Harrachowie,jak na niedzielę ludzi niewiele. Praktycznie bez stania w kolejce. Na stoku trochę lużnego śniegu,ale warunki bardzo dobre. Na czarnej i obok ,na bardziej stromej czerwonej bardziej twardo, no i jak zwykle pięć osób na krzyż na stoku. Po 12-tej zaczęło sypać dość ostro. Rozmawiałem z ludżmi,którzy siedzą tam kilka dni. Byli oni w Rokietnicach wczoraj, powiedzieli,że kolejki masakra(ale to normalne tam w wekeend) a o Szklarskiej powiedzieli jedno-porażka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Zwracam się z pytaniem. Chcę 20 marca 2011r pojechać na narty. Tylko nie wiem na co się zdecydować. Czy na Harrachov, czy lepiej do Spindlerovego Mlyna na Medvedin :confused:. Medvedin jest droższe ale czy warte swojej ceny :confused:. Proszę o poradę i z góry dziękuję :)

Użytkownik AndreL edytował ten post 19 marzec 2011 - 11:11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...