Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Nartorama - Zieleniec

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
223 odpowiedzi w tym temacie

#41 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
  • Na forum od: 11.2007
1241
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 12 październik 2014 - 21:06

Czarna Góra czy Jaworzyna Krynicka przeczy tej teorii.

Buduje się tak jak pagórki pozwalają - to rozumiem.

Klient w Polsce też pragnie czerwonych tras - co widać w powyższych.

Szkoda że Zieleniec nie jest ciut bardziej kreatywny i do przodu.

Można szpanować klientowi nie tylko za pomocą 2 czy 4 gondolek,

ale np. poprzez taśmy dla dzieci przykryte przezroczystym daszkiem.

Chyba w Polsce jeszcze nikt tego nie postawił, a w Alpach jest takich urządzeń wiele.

Chodzi mi o coś takiego:

http://www.firsttrac...agic_carpet.jpg

#42 ellsworth

ellsworth

Nowy użytkownik

• Pip
  • 97 postów
  • Na forum od: 02.2013
52
  • Umiejętności: 5
  • Kraków

Napisano 12 październik 2014 - 22:16

Ooo. Nie widziałem czegoś takiego. Ciekawa rzecz i to nie koniecznie w kontekście dzieci, bo gdyby puścić to szybko a nawierzchnia miała duży współczynnik tarcia, tak by dało się po stromych zboczach prowadzić, to taki wyciąg miałby gigantyczną przepustowość.

#43 sese

sese

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1439 postów
  • Na forum od: 02.2007
1147
  • Umiejętności: 7
  • Wrocław

Napisano 13 październik 2014 - 00:19

Ooo. Nie widziałem czegoś takiego. Ciekawa rzecz i to nie koniecznie w kontekście dzieci, bo gdyby puścić to szybko a nawierzchnia miała duży współczynnik tarcia, tak by dało się po stromych zboczach prowadzić, to taki wyciąg miałby gigantyczną przepustowość.

Taki chodnik nie zastąpi żadnego normalnego wyciągu. O ile pamiętam to coś takiego jest na Penken przy górnej stacji Horbergbahn (żeby ludzie nie musieli podchodzić pod gondole). Niby fajne, sprytne i dobrze pomyślane, ale rodzi mnóstwo problemów, zwłaszcza przy schodzeniu z taśmy.

Ludzie zamiast spokojnie poczekać aż ich taśma "zrzuci" na płaskie to kombinują, próbują łyżwy, niektórzy pługa. Efekt taki, że część zsuwa się na taśmie do tyłu, niektórzy wpadają na pozostałych użytkowników taśmy, przewracają się itp. Jednym słowem jest wesoło.

Nawierzchnia niby tępa i z gumy, ale drgania taśmy powodują, że przy podjeździe człowiek trochę się zsuwa (około metra na całej długości taśmy) To znowu rodzi panikę i niepotrzebne kombinowanie. Efekty jak wyżej. Najlepiej radzą sobie z tym dzieciaki i to jest argument za tym aby tego rodzaju urządzenia służyły tylko im...

#44 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 976 postów
  • Na forum od: 10.2011
669
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 13 październik 2014 - 07:06

a ja w sumie cieszę się z kanap i gondoli w Zieleńcu

przynajmniej przejmą część "wiatraków" z Czarnej Góry

• ayah_86 podziękował za tę wiadomość

Lokalne ośle łączki 2018 (Atomic-XTI-169)

#45 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6556 postów
  • Na forum od: 02.2008
4738
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 13 październik 2014 - 08:09

Taki chodnik nie zastąpi żadnego normalnego wyciągu. O ile pamiętam to coś takiego jest na Penken przy górnej stacji Horbergbahn (żeby ludzie nie musieli podchodzić pod gondole). Niby fajne, sprytne i dobrze pomyślane, ale rodzi mnóstwo problemów, zwłaszcza przy schodzeniu z taśmy.

Ludzie zamiast spokojnie poczekać aż ich taśma "zrzuci" na płaskie to kombinują, próbują łyżwy, niektórzy pługa. Efekt taki, że część zsuwa się na taśmie do tyłu, niektórzy wpadają na pozostałych użytkowników taśmy, przewracają się itp. Jednym słowem jest wesoło.

Nawierzchnia niby tępa i z gumy, ale drgania taśmy powodują, że przy podjeździe człowiek trochę się zsuwa (około metra na całej długości taśmy) To znowu rodzi panikę i niepotrzebne kombinowanie. Efekty jak wyżej. Najlepiej radzą sobie z tym dzieciaki i to jest argument za tym aby tego rodzaju urządzenia służyły tylko im...

To urządzenie zdecydowanie nie nadaje sie jako wyciag (chyba że w wersji mini - dla dzieci), a jako co najwyżej łacznik pomiędzy wyciągami niwelujący koniecznośc podchodzenia. Na dłuższych odcinkach jedzie 'toto' wieki, jak nie jest zadaszone to dochodzi kłopotliwe reczne odsniezanie,  a w czasie jazdy niespodzianki jak piszesz... nie wyobrażam sobie co by sie działo gdyby przyspieszyć taśmę... :-) Ale podjazd z baru do dolnej stacji krzesełka - czemu nie... :-)

https://plus.google....851620210639063

Zdjęcie z  Folgarii. Zamontowano tam  tego kilkanacie szt... - robią za bezobsługowe łaczniki pomiedzy wyciagami.

PozdrawiamM

#46 Piskoor

Piskoor

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 514 postów
  • Na forum od: 01.2008
484
  • Warszawa

Napisano 13 październik 2014 - 08:42

Gdyby to szybciej chodziło to ze względu na to , iż często wchodzi się na dywanik z boku... mogły by nam zawiasy w tyłkach popękać jakby tak jedna narta wyrwała do przodu a druga jeszcze była z tyłu...

Ale zastosowanie tego jako łącznik ( chyba tez jest w Madonnie di Campiglio ..na mostku ) lub jako pierwszego wyciągu dla dzieci jest na pewno świetnym rozwiązaniem...

Na początku myślałem ze tunel jest trochę przerostem formy nad treścią, ale po zastanowieniu się ...to ma sens....  Gdy jest zimno to na takim dywaniku dzieciaki pewnie by zaczęły marudzić w połowie... tak jadą w miejscu gdzie zimno, wiatr, opady nie dokuczają - a jadąc w dół z reguły nie zwracają na to uwagi..

#47 radcom

radcom

KNA DZIKOWIEC

• PipPipPipPip
  • 1474 postów
  • Na forum od: 12.2011
1102
  • Umiejętności: 1
  • wałbrzych

Napisano 13 październik 2014 - 09:53

Widzę, że koledzy doskonale orientują się w Polskich realiach narciarskich. Więc mam propozycję. Niedaleko ode mnie znajduje się piękny stok, o a jakże właściwym kolorze trasy, dziś już zapomniany. W latach siedemdziesiątych wykuwała się tam nie tylko dolnośląska kadra narciarska. Stok jest do wzięcia od zaraz. Tak więc można by  sprawdzić kilka teorii w realu. Ktoś chętny? ;) 

Panowie. ludzie z Nartoramy, naprawdę znają się na narciarstwie. I to dobrze...

Pozdrawiam, radcom 

• matteo3 podziękował za tę wiadomość

#48 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 16 październik 2014 - 15:32

Zieleniec na fejsie napisał że trasy 2800m i 2000m będą sztucznie naśnieżane i szerokie.

Bardzo to interesujące.

Z mojego punktu widzenia będzie to świetny sposób aby za ich pomocą dostać się na biegówkach z dołu Zieleńca na system czeskich tras biegowych.

#49 Piskoor

Piskoor

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 514 postów
  • Na forum od: 01.2008
484
  • Warszawa

Napisano 16 październik 2014 - 15:43

Przy tej różnicy wysokości na trasie 2800m biegówki mogą się przydać w obie strony :-D

Choć wszystko co nowe powstaje cieszy

#50 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 16 październik 2014 - 15:59

oczywiście w drugą stronę powrót do auta  :D

#51 ayah_86

ayah_86

Użytkownik

• Pip
  • 45 postów
  • Na forum od: 12.2013
12
  • Umiejętności: 6
  • Kalisz

Napisano 16 październik 2014 - 18:47

Marudzicie jak baby w ciąży, a pewnie każdy z ciekawości pojedzie zobaczyć, jak to wygląda ;). Z takim nastawieniem, to my, Panowie, Polski nie zbudujemy :P. Nie da się pojeździć, to pobiegamy- zawsze to jakieś urozmaicenie :)

#52 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 976 postów
  • Na forum od: 10.2011
669
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 16 październik 2014 - 19:48

Zieleniec na fejsie napisał że trasy 2800m i 2000m będą sztucznie naśnieżane i szerokie.

Bardzo to interesujące.

Z mojego punktu widzenia będzie to świetny sposób aby za ich pomocą dostać się na biegówkach z dołu Zieleńca na system czeskich tras biegowych.

ale po co szerokie trasy dla biegówek??  :lol:

te 2800 i 2000 to łącznie do Czech i z powrotem?

Lokalne ośle łączki 2018 (Atomic-XTI-169)

#53 radcom

radcom

KNA DZIKOWIEC

• PipPipPipPip
  • 1474 postów
1102
  • wałbrzych

Napisano 16 październik 2014 - 21:03

Muszę was zmartwić. Trasy te będą oblegane, a kaska płynąć będzie od zadowolonych, weekendowych narciarzy. Wy nadal będziecie psioczyć na brak śniegu na Ścianie, lipę na Kopie, kolejki w Czarnej Górze i drożyźnie na Kasprowym. Cóż, narciarstwo jest troszkę obszerniejsze niż pojemność SF...

Pozdrawiam, radcom 

#54 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2854 postów
  • Na forum od: 11.2008
3601
  • Wrocław

Napisano 16 październik 2014 - 21:48

Cóż, narciarstwo jest troszkę obszerniejsze niż pojemność SF...

Pozdrawiam, radcom 

Dokładnie odwrotnie - pojemność SF jest zdecydowanie obszerniejsza od tzw narciarstwa. :D

Pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#55 MarioJ

MarioJ

Frirajder

• PipPipPipPipPip
  • 2010 postów
1241
  • Wrocław

Napisano 16 październik 2014 - 21:50

Oczywiście że szykuję się na nową Nartoramę, po to tutaj pisze. Już mam umówioną instruktorkę dla córki w Zieleńcu, pojeżdżą sobie po czerwonej trasie. Ja w tym czasie sobie pobiegam po zielonej :-) Później skoczymy na orczyk Winterpola, ten na drugim końcu Zieleńca. Utrwalać narciarstwo będziemy już w Janskich, Jesenikach, Karlovie. Czasami w niedzielę na 4h wyskoczymy na Sokoła.

Poznałem w weekend na wycieczce w górach narciarkę niebieską, mówiła że polskie Sudety to patologia, jeździ do Czech i do Val di Sole.

#56 radcom

radcom

KNA DZIKOWIEC

• PipPipPipPip
  • 1474 postów
1102
  • wałbrzych

Napisano 17 październik 2014 - 07:11

A ja tam nie mam takich problemów. Potrafię jeździć po każdej górce. Nawet tak małej, by dostrzeli ją inni narciarze.  ;)

Pozdrawiam, radcom

#57 radcom

radcom

KNA DZIKOWIEC

• PipPipPipPip
  • 1474 postów
1102
  • wałbrzych

Napisano 17 październik 2014 - 13:31

Oczywiście że szykuję się na nową Nartoramę, po to tutaj pisze. Już mam umówioną instruktorkę dla córki w Zieleńcu, pojeżdżą sobie po czerwonej trasie. Ja w tym czasie sobie pobiegam po zielonej :-) Później skoczymy na orczyk Winterpola, ten na drugim końcu Zieleńca. Utrwalać narciarstwo będziemy już w Janskich, Jesenikach, Karlovie. Czasami w niedzielę na 4h wyskoczymy na Sokoła.

Poznałem w weekend na wycieczce w górach narciarkę niebieską, mówiła że polskie Sudety to patologia, jeździ do Czech i do Val di Sole.

Mario tu niestety nie ma porównania. Jańskich, Pecu czy Harachowa nie sposób jest porównać z Zieleńcem. To inna jakość. Ale nie miałbym nic przeciwko gdybyś porównał Zieleniec z Pasiekami nad Izerą czy Wrchlabi. Bo niestety porównania jakie stosuje większość są krzywdzące. Wymieniłeś tu Karlov, który moim zdaniem nie jest wcale lepszy od Zieleńca. Popatrz na przykład na ośrodki po drugiej stronie granicy. Ricki, Zdobnice, Destne. W porównaniu do infrastruktury Zieleńca, wypadają blado. Podobnie jak Zieleniec przy Janskich. Właśnie dlatego tak stereotypowe porównania naszych i Czeskich ośrodków, działają na mnie jak płachta na byka. I czasami ubodę... ;) 

Pozdrawiam, radcom

#58 konradow

konradow

Użytkownik

• Pip
  • 60 postów
  • Na forum od: 08.2012
17

Napisano 17 październik 2014 - 19:29

Nie wiem czy zieleniec wypada blado przy janskich w infrastrukturze wydaje mi się ze nie jest tez nie wiadomo jak zle: 2 kolejki czteroosobowe 1 szescioosobowa 1 kolejka kanapowo gondolowa większość tras oświetlonych i nasniezanych (w tym roku kupili nowe armatki)

#59 Drutobrody

Drutobrody

Użytkownik

• PipPipPip
  • 309 postów
  • Na forum od: 01.2007
227
  • Umiejętności: 5
  • Ostrów Wlkp.>Wrocław>Schweidnitz

Napisano 17 październik 2014 - 20:14

Właśnie dlatego tak stereotypowe porównania naszych i Czeskich ośrodków, działają na mnie jak płachta na byka. I czasami ubodę... ;)

Pozdrawiam, radcom

Fukasz, bo wiesz gdzie jest sedno.

Tymczasem problem jest taki, że ów Zieleniec robi u nas za Jańskie a Białka za Chopok. Te Ricki, Karlovy i inne to drugi garnitur czeskich stoków. 

• radcom podziękował za tę wiadomość

#60 radcom

radcom

KNA DZIKOWIEC

• PipPipPipPip
  • 1474 postów
1102
  • wałbrzych

Napisano 18 październik 2014 - 11:22

Fukasz, bo wiesz gdzie jest sedno.

Tymczasem problem jest taki, że ów Zieleniec robi u nas za Jańskie a Białka za Chopok. Te Ricki, Karlovy i inne to drugi garnitur czeskich stoków. 

I tu Trafiłeś w sedno. Nasze stoki nigdy nie dorównają ani czeskim ani słowackim. Tak samo jak ich nie dorównają austriackim, włoskim czy francuskim. Nie te góry. Za Jańskie to robi u nas Szklarska, Zieleniec może robić za Pec. Jednak nie w tym rzecz. U nas ciągle problemem są rzeczy, które tam są normalnością. Bo czysto narciarską infrastrukturą to spokojnie im dorównujemy. Oczywiście w adekwatnych porównaniach...  :)

Pozdrawiam, radcom