Skocz do zawartości

Brenna WęgierSKI


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Brenna - Brenna WęgierSKI "Najgłębiej" wkomponowany ośrodek narciarski Brennej-w urokliwej dolinie z trzech stron otoczonej górami. Łączna długość tras narciarskich ponad 5 km. Raj dla narciarzy - początkujących i zaawansowanych, dzieci i dorosłych. Trasy od łatwych do bardzo trudnych. Wszystkie wyciągi sztucznie naśnieżane. Kompleks narciarski dysponuje zapleczem gastronomicznym, serwisem narciarskim oraz wypożyczalnią sprzętu. Placówka GOPR. Wyciągi czynne: sobota - niedziela, święta od godz. 8.00 do zmroku. Od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do zmroku.Przy "Boryni" stok oświetlony. Właściciel: Tomasz Mroszczyk tel. kom. 0601 59 39 01 Miejscowości Brenna jest najbardziej na północ wysuniętą wsią Śląska Cieszyńskiego. Położona jest na wys. 366m n.p.m., z trzech stron otaczają ją szczyty Beskidu Śląskiego: Beskidek (693m n.p.m.), Orłowa (813m n.p.m.), Stary Groń (792m n.p.m.) i Kotarz (956m n.p.m.). W obręb gminy wg podziału administracyjnego ustalonego w 1972 roku wchodzą trzy wsie: Brenna, Górki Małe i Górki Wielkie. Zajmują one łączną powierzchnię 95,4 km2. We wrześniu 1999 r. liczba mieszkańców wynosiła 9392 osoby. Wieś ciągnie się wzdłuż 11-kilometrowej doliny Brennicy (prawy dopływ Wisły). Poszczególne części wsi noszą nazwy: Brenna - Spalona, Brenna - Pinkas, Brenna - Leśnica, Brenna - Centrum, Brenna - Hołcyna, Nad Potokiem Chrobaczym, Brenna - Lachy, Brenna - Bukowa, Brenna - Węgierski. Brenna jest świetnym punktem wypadowym do wędrówek po górskich szlakach: pieszych i rowerowych. Początek bierze tu sześć oznakowanych szlaków, wiodących na Równicę, Błatnią, Kotarz, Grabową, Trzy Kopce i Klimczok. Wieś graniczy ze Skoczowem; oraz z gminami: Jasienicą, Jaworzem, z miastem Bielsko - Biała (grzbietami górskimi: Czupel - 600 m n.p.m.; Błotny Błatnia - 917 m n.p.m.; Stołów - 1041 m n.p.m.). Ze Szczyrkiem (grzbietem pasma Trzy Kopce - 1082 m. n.p.m.; Przełęcz Karkoszczonka; Beskid Węgierski; Przełęcz Salmopolska), z Wisłą (od której oddziela ją Kotarz) i z Ustroniem. Dwa mniejsze miasta położone niedaleko gminy to Skoczów (15 km) i Cieszyn (30 km) - główne ośrodki gospodarcze i kulturalne Ziemi Cieszyńskiej, w której Brenna ma swoje korzenie kulturowe. Natomiast najbliższym większym miastem jest byłe miasto wojewódzkie - Bielsko-Biała (33 km). Brenna leży w 80 km od Katowic, 118 km od Krakowa, 167 km od Zakopanego i 370 km od Warszawy Noclegi http://www.brenna.pl/baza_n.php oraz w wielu licznych pensjonatach które znajdują się w Brennej i Górkach Wielkich Trasy 1. Wyciąg Kisiałka - wyciąg talerzykowy o przepustowości 400 osób na godzinę, trasa trudna o długości 550 m 2. Wyciąg Gronik - wyciąg talerzykowy o przepustowości 480 osób na godzinę, trasa łatwa o długości 600 m 3. Wyciąg Witkowska - wyciąg talerzykowy o długości 450 m 4. Wyciąg Mini - wyciąg talerzykowy o długości 200 m 5. Wyciąg Borynia - wyciąg orczykowy, dwuosobowy o długości 580 m różnica wzniesień 156 m zdolność przewozowa 800 osób na godzinę, trasa średnio trudna o długości 700 m 6. Wyciąg Hyrca I - wyciąg orczykowy 2 osobowy o długości 750 m 7. Wyciąg Hyrca II - wyciąg orczykowy 2 osobowy o długości 600 m 8. Wyciąg Mini Węgierski - wyciąg talerzykowy o długości 150 m 9. Wyciąg Węgierski - wyciąg orczykowy 2 osobowy o długości 300 m Przy dolnych stacjach rozległe parkingi/płatne i bezpłatne/ Przy dolnej stacji "Boryni"-przy parkingu-wypożyczalnia sprzętu oraz serwis. Liczne knajpki oraz "ogródki zimowe" na stokach sponsorowane przez browary w których można się posilić ;) Szkoła narciarstwa i snowboardu-EL SKI-tel.0668 084 729 Galeria zdjęć (link do galerii zdjęć z tego ośrodka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Hej, ktoś był może ostatnio? Jak to tam wygląda?

Odpowiedź dość późna ale może komuś się przyda ;) Dość często bywam w tym ośrodku i moim zdaniem jest on najlepiej przygotowanym ośrodkiem w Brennej. W moim przekonaniu coraz lepiej sztucznie naśnieżanym i ratrakowanym przez co warunki do jazdy są dobre. Jak chodzi o czynne wyciągi to tak jak widać na stronie (1,2,4 i 5) wyciągi Hyrca 1 i 2 (6 i 7) nie działają od zeszłego roku (3 działającej nigdy nie widziałem :) ) Jak chodzi o oznaczenie tras to kolor niebieskie najlepiej pasuje do (trasy przy) 2 trasy przy wyciągu 1 i 4 to raczej trasy czerwone. Myślę że ten ośrodek najwięcej przyjemności da średnio-zaawansowanym narciarzom i początkującym, którzy chcą się "rozwijać" (na 2 szlifować technikę, a na 1 i 4 poćwiczyć zjazd na czerwonych ale szerokich trasach). Plusy ośrodka - dobrze przygotowane trasy - dobry dojazd (nie trzeba stać w korkach jak np. na trasie Ustroń - Wisła) - różnorodność tras - przystępna cena (28zł - 10 zjazdów) - jak na Beskidy mało ludzi Minusy - Stare wyciągi (orczyk i wyciągi talerzykowe) - Brak karnetów czasowych - Zjazd z samej góry (trasa ok 1300m) możliwy po wjechaniu orczykiem i talerzykiem. Osobiście uważam że gdyby w ten ośrodek zainwestowano pieniądze mógłby on być jednym z największych w regionie. "Wystarczyłoby" żeby orczyk zamienić na kanapy do samej góry, a także orczyki Hyrca 1 i 2 uruchomić i też zrobić tam kanapy do samej góry, ale to tylko pobożne życzenia ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam coś od siebie:) Do Brennej zaglądam od ok trzech lat. Wcześniej tylko do Szczyrku jeździłem. Początkowo jeździłem właśnie na Węgierski, obecnie tylko na Świniorkę, a powód jest prosty, min ceny karnetów. Za dwie godziny płacę 27zł, i właściwie to przy mojej jeździe już mam dość po tych dwóch godzinach. Na węgierskim karnet 28zł na 10 przejazdów gdzie jestem w stanie to zaliczyć w 30min a może i szybciej. Patrząc na pojedyncze wyjazdy to drożej o 1zł, ale kupując karnet 10 przejazdów to drożej jest o 30gr od pojedynczego wyjazdu na Świniorce, gdzie długości wyciągów są prawie takie same. Najdłuższa trasa na Świniorce może mieć 1250m, tutaj myślę że 1000m max(nie licząc Hyrcy) Na mapie wyciągi wyglądają może i fajnie, rzeczywistość jest inna. Wyciąg I kończy się w połowie II a nie na jego końcu tak jak na mapie. Gdyby była od razu przesiadka to co innego. W sumie to mi najbardziej przeszkadza, druga sprawa to brak karnetów czasowych, co za tym idzie systemu bramek. Plusem na pewno jest Hyrca, zimą nie miałem okazji skorzystać, natomiast latem jechałem góra na Biały krzyż na rowerze i widziałem górną stację, wyglądało fajnie. Mam nadzieje że kiedyś się to rozwinie, chociaż wątpię bo jak postawili tak stoi cały czas. Przydały by się dwie kanapy(jedna na Hyrcę), nowe i szybkie orczyki w miejsce starych oraz system punktowy z czasówkami. Wtedy ośrodek jeden z lepszych, ale i tak słaby pod względem długości tras. Najlepiej jak by połączyli oba ośrodki wagonikiem albo czymś, do tego w każdym po jeszcze dwie dłuższe trasy i ośrodek pełną gębą:D No i nic nie szkodzi żeby połączyć ze Szczyrkiem, który jest po drugiej stronie Hyrcy, a to jest bardzo realne, bo Hyrca jest idealnie w linii prostej z Czyrną, więc wystarczy wagonik z Czyrnej w stronę Hyrcy, do tego ewentualnie jakiś zjazd w dół:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...
Dzieki ;) w tamtym roku raz wybrałem się w niedzielę na Cieńków (jakoś na początku stycznia, jeszcze przed feriami) i generalnie od tej pory to wolałem sobie wziąć dzień urlopu i jechać w środku tygodnia, wtedy to praktycznie pustki wszędzie, ale stary urlop sie skończył i dlatego szukam jakiegoś mniej obleganego miejsca żeby poszusować, wstrzymam sie jeszcze na ten weekend - poczekam aż otworzą Hyrce i wtedy odwiedze ten ośrodek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam, Byłem w niedzielę 10.03 (byłem od 10 do 12). Ogólnie odwilż dała o sobie znać. Czynne wyciągi (1,2,4,5). Warunki oceniam na 3 (w skali 1-6), było dostatecznie śniegu żeby pojeździć. Najlepiej przygotowana (i jedynie przygotowana) trasa przy wyciągu "4", niestety talerzyk tam chodził tak wolno, że miałem wrażenie ,że wszedłbym szybciej. Trasa praktycznie bez przetarć. Trasa wzdłuż wyciągu nr "1 "(orczyka) z dużą ilością śniegu, niestety nieratrakowana (dużo rozjeżdżonego śniegu, spore muldy). Trasa wzdłuż "2" ("u babci' dla stałych bywalców) spore przetarcia, w zasadzie więcej trawy niż śniegu. Według mnie lepiej byłoby gdyby ją zamknęli i puścili z normalną prędkością "4". O 12 panowie obsługujący "4" wyłączyli wyciąg i poszli do domu. Ogólnie ludzi bardzo mało, zero kolejek. Pomimo dużej mojej sympatii do tego ośrodka mam wrażenie, że z roku na roku jest tam coraz gorzej. Niby co roku jest coś modernizowane (w zeszłym roku pojawiły się lepsze toalety, w tym roku bramki i karnety czasowe) jednak jest to robione najtańszym kosztem i dla mnie sprawia złe wrażenie. Toalety plus bar są zrobione w dwóch "kontenerach" postawione w zamian "estetycznego grzybka" z Lecha, na dole zlikwidowano bar. Bramki są tak ustawione, że bardziej postawna osoba może mieć kłopot z przejściem między nimi. Karnety czasowe droższe niż na Świniorce (nie wiem czemu, skoro ośrodki są bliźniaczo podobne), właściciele chyba zapomnieli, że Hyrca już dawno nie chodzi. Dla mnie to ośrodek, który ma/ miał jeden z większych potencjałów w Beskidzie Śląskim niestety bardzo zmarnowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

wyznając zasadę "...że jeśli nie możesz czegoś pokonać, to się do tego przyłącz..." mam tu na myśli konkretnie naszą "wiosenną" pogodę, postanowiłem w dniu dzisiejszym zabrać rodzinę na spontaniczny wypad na narty, szybka decyzja... na stronie ośrodka dużymi literami, na czerwono, że promocja 29 zł za cały dzień, czynne do 17.00... szybki telefon do tegoż ośrodka, tak na wszelki wypadek, bo kawałek do Brennej mamy- w słuchawce " tak tak oczywiście, dziś czynne, tak do 17.00- ZAPRASZAMY..." zajeżdżamy na miejsce na godzinę 14.00 (warunki na drodze tragiczne), na miejscu dowiadujemy się, że właśnie zamykają, bo nie ma ludzi...??? a co z nami... ZAPRASZAMY jutro... pierwsza reakcja szok, potem wściekłość i gorzka refleksja, ze przecież tak to tylko w Polsce może być, bo jakoś w zeszłym roku w ośrodku na Słowacji, byliśmy My i jeszcze jakieś dwie zbłąkane dusze, wyciąg krzesełkowy i nikt nie powiedział nam, że nie opłaca się im wyciągu uruchamiać... nieważne, chciałem przestrzec przed ośrodkiem Brenna WęgierSKI... tak się nie postępuje...

...i w Święta tak się zdenerwowałeś?! Gdybyś jeszcze pojechał tam autokarem lud auto-stopem to bym się nie dziwił. Masz rację ale bez przesady - "tak się nie postępuje!" - nie pierwsi i nie ostatni! Na WęgierSKIm świat się nie kończy. Pod ręką masz Leśnicę...a w pobliskim Ustroniu i Wiśle ośrodków / stacji do wyboru i koloru w głębokiej promocji. Po pierwsze to w święta nie ma się co pchać "na koniec świata", po drugie...i przy niesłonecznej pogodzie!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Ładnie podsumowane... Mam nadzieję że kiedyś znajdzie się inwestora który to zakupi i zrobi tam ośrodek z prawdziwego zdarzenia. Choć z tego co plotki niosą to tam górale tak bardzo chętni na dudki, że... wolą ich w ogóle nie mieć niż się dogadać ;)

Dla porównania ośrodek który znalazł inwestora Dołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika I taki zwierz spotkany po drodze Dołączona grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie podsumowane...
Mam nadzieję że kiedyś znajdzie się inwestora który to zakupi i zrobi tam ośrodek z prawdziwego zdarzenia. Choć z tego co plotki niosą to tam górale tak bardzo chętni na dudki, że... wolą ich w ogóle nie mieć niż się dogadać ;)

Inwestor jest, pzp gminy też jest, ludzie chcą, zieloni nie chcą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestor jest, pzp gminy też jest, ludzie chcą, zieloni nie chcą.

A to mnie zaskoczyłeś, widać temat się ruszył....a co znów zieloni tam wymyślili ?

Ja to od zawsze słyszałem że te grunty należą do różnych górali i oni mieli biedę się dogadać ...ale jak pisałem to plotki.

W ogóle się dziwie Brennej bo kiedyś to mieli ośrodki gdzie pełno było narciarzy, a potem tak to zabili, że została Świniorka gdzie też uruchamiają w zasadzie połowę trasy. A też miała być kanapa i wielki rozwój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mnie zaskoczyłeś, widać temat się ruszył....a co znów zieloni tam wymyślili ?
Ja to od zawsze słyszałem że te grunty należą do różnych górali i oni mieli biedę się dogadać ...ale jak pisałem to plotki.
W ogóle się dziwie Brennej bo kiedyś to mieli ośrodki gdzie pełno było narciarzy, a potem tak to zabili, że została Świniorka gdzie też uruchamiają w zasadzie połowę trasy. A też miała być kanapa i wielki rozwój.

Czerwone znakowanie+Brenna to chyba Wiesiek na Kotarz się wybrał.
Wbij w neta Kotarz arena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek :)Kolega przysłał mi foty z okolic Śnieżki, tłumy jak na trasie do Morskiego Oka. Nas na trasie od Beskidka do Kotarza mijały 3 osoby.


Karpacz też full - na Śnieżkę cisną kolejką. Można jednak inaczej... nawet w Tatrach...

Załączone miniatury

  • DSC_6704.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karpacz też full - na Śnieżkę cisną kolejką. Można jednak inaczej... nawet w Tatrach...

Cześć

!. Temat o Brennej a tu Śnieżka??

Kto normalny jeździ w góry w szczycie sezonu wycieczkowego... Po co to w ogóle rozkminiać...

Powiem Wam szczerze, że jestem w stanie ścierpieć na szlaku każdą uciążliwość: błoto, piachy, deszcz, grad, zimno, zawieję, marznący deszcz, palące słońce, brak wody, jedzenia, brak snu, kontuzje, jątrzące się rany, muchy, gzy, mrówki, gówniany sprzęt, itd. itp... BYLE NIE BYŁO LUDZI!!!

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...