Skocz do zawartości

Kadencja na rowerze


Veteran

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, nie wprowadzaj w błąd. Spróbuj zamontować 8-kową przerzutkę do 11-kowego napędu. Poczytaj też o ciągu linki - zmienia się między wypustami. Fakt - niektóre mody działają ale niestety nie wszystkie. A już szczególnie budując nowy rower nie warto kleić komponentów które mogą zadziałać ale nie muszą, Trochę się napęd zużyje i wysokie albo niskie biegi upośledzone, chcesz założyć inną kasetę - przestanie działać ... tak to wygląda.

Uwierz, że nie zawsze musisz mieć rację. Czy gdzieś wspominałem o kasecie 11rz? Nie znam ich, więc się nie wypowiadam. ( niektórzy też powinni to robic). Zwróciłem Ci uwagę , że o ciągu linki czyli indeksacji decyduje manetka a nie przerzutka a Ty już czwarty post piszesz na okrągło-byle zaprzeczyć i rozwodnic temat. To juz jest mocno smieszne. Przepraszam, jestem z natury spokojny i cierpliwy, ale bez przesady. Acha....... "Kilka" rowerów podkładalem. Działają. Na mieszanych komponentach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy te kasety (i ogólnie napędy) mają jakieś ograniczone zastosowanie?

Jeśli odpowiada mi zakres przełożeń i cena to mogę kupić daną kasetę, czy Np. do Enduro są inne (bardziej wytrzymałe) niż w innych dyscyplinach.

Widziałem, że niektóre kasety mają największa zębatkę z alu. Domyślam się że trwałość  jest niższa ale chodzi tylko o zużycie przy większym przebiegu, czy może się łatwo rozpaść w czasie jazdy?

NIGDY nie widzialem  najwiekszej zebatki wykonanej z Alu - malo tego : zadnej nie widzialem

 

Spiochu- Jeśli Chcesz jeździć długie przebiegi z sakwami to zostań przy napędzie 9 rzędów lub 8 ( nawet lepiej -mocniejsze lancuchy). Nowe wynalazki to na maratony w górach. 8 rzędów z nadmiarem wystarcza do stopniowania przełożeń- jadąc po twardym i tak będziesz używał max 2-3 koronek... Części jeszcze osiągalne w necie.... :-) Wkg - Przerzutce wszystko jedno czy czy pracuje na 7,8, 9, rzędach. Indeksację załatwia manetka. Przy 10 może jej zabraknąć zasiegu choć też nie musi. Np lt z długim wózkiem przy napędzie 9rzedow ma jeszcze możliwość regulacji po kilka mm w obie strony.

A czy Ty w ogole rozumiesz, o co Spiochowi chodzi - ba ja juz nie…. ( w sensie docelowego roweru- zupelnie mnie zgubil)

 

Przez spory górski potok też przejedziesz? Szczelinę skalną na podjeździe przeskoczysz?  W temacie, interesujących mnie wypraw sam masz zerowe doświadczenie.

Chętnie czytam kwestie na których się znasz, ale ogranicz się do nich. Jeśli piszę Ci, że ten kg zrobi różnicę, to znaczy że zrobi. Przechodziłem już przez potoki (czy inny trudny teren) z bagażem, więc wiem jak to działa. Z rowerem będzie jeszcze trudniej z racji jego gabarytów. Co do innych parametrów roweru to będą dobrane optymalnie. Tzn geometria, opony, amor(wraz z odpowiednim ustawieniem), WAGA, Najtrudniej z trwałością. Z droppera prawdopodobnie zrezygnuję na wyprawach, ale to wiąże się jedynie z rezygnacja z wygody. Zawsze można przestawić ręcznie.W Beskidach, będę natomiast używał.

Drper to nie tylko wygoda, ale masz racje - mozna przestawic recznie - nalezy natomiast doskonale dobrac dlugosc sztycy

 

Nie do końca. Od lat używam w swoim góralu Suntour XCR LO. Budżetowy, sprężynowy widelec. Tzw. entry level, no może ciut wyżej. Fakt, nie jeżdżę za często po górach, ale się zdarza. Przejechałem na nim jakieś 10 tys. km. A może i więcej. Nic w amortyzatorze nie serwisowałem. Nic z niego nie wycieka, w każdym razie nic w istotnych ilościach. Brak istotnych luzów. Nie muszę, tak jak moi młodsi koledzy, serwisować go co jakiś czas, pompować, sprawdzać.

 

Za to tylny damper dość szybko złapał luzy i w zasadzie przestał amortyzować. Wymieniłem na nowy, lepszy i jest git.

 

Napęd 3x9. Tarcze, stalowe, dość tandetne z wyglądu. Ale stalowe, więc niezniszczalne. Dodam, że opanowałem sztukę regeneracji tarcz i zębatek, ale jeszcze nic nie musiałem robić w tym zakresie w moim góralu. Przerzutki przerzucają, hamulce, dość liche linkowe tarczowe Tektro, hamują nie najgorzej. W tym rowerze zmieniłem tylko opony. Łańcuch się kwalifikuje, ale się wciąż "wahom".

 

Już kilka razy podchodziłem do kupna nowego roweru. Naprawdę mnie stać na dobry, a nawet b.dobry rower, ale po co miałbym go kupować? A nikt mnie do tego nie zmusi, tak jak do kupna nowego samochodu, do którego "zmusiła" mnie żona. :)

Andrzej - nie czaruj sie - Twoj rower tylko z nazwy jest "gorski" a nawet jezeli byl, to gor nie widzial bo inaczej juz dawno by sie rozpadl…...

 

Coś dla Jana Kovala :) 552ee55f519e18248d3fa4f57c0ac771.jpg Kolejny szczyt do korony gór polskich zdobyty :) 0bbd035798bf83315425afd9c406b2a9.jpg

dziekuje - czasami jestem rozsadny i z tego na 1 zdjeciu nie skoczyl bym - mam 2 ludzi w mojej grupie, ktorzy by to zrobili; jeden wlasnie przechodzi rehabilitacje po operacji zlamanegop nadgarstka ze zwichnieciem…..

Chociaz prawdopodobna linia sie rysuje z prawej gory na lewo/dol - chociaz nie widze jaki jest uskok po lewej bo zdjecie sie konczy

 

w czwartek natomiast zafundowalem sobie nastepny lot przez kierownice - swietnie bylo!!

 

PS: zupelnie nie na temat :kolega na 29 z napedem 2x10 zerwal lancuch w zupelnej gluszy.Jeden czlowiek mial master link do swojego napedu (1x11) - za cholere  lancucha 10-napedowego nie dalo sie tym zlaczyc - musialem pogrzebac w moim plecaku i znalazlem 10-tke - pstryk i siedzi….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje - czasami jestem rozsadny i z tego na 1 zdjeciu nie skoczyl bym - mam 2 ludzi w mojej grupie, ktorzy by to zrobili; jeden wlasnie przechodzi rehabilitacje po operacji zlamanegop nadgarstka ze zwichnieciem….. Chociaz prawdopodobna linia sie rysuje z prawej gory na lewo/dol - chociaz nie widze jaki jest uskok po lewej bo zdjecie sie konczy ….

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Uwierz, że nie zawsze musisz mieć rację. Czy gdzieś wspominałem o kasecie 11rz? Nie znam ich, więc się nie wypowiadam. ( niektórzy też powinni to robic).
Zwróciłem Ci uwagę , że o ciągu linki czyli indeksacji decyduje manetka a nie przerzutka a Ty już czwarty post piszesz na okrągło-byle zaprzeczyć i rozwodnic temat. To juz jest mocno smieszne. Przepraszam, jestem z natury spokojny i cierpliwy, ale bez przesady.
Acha....... "Kilka" rowerów podkładalem. Działają. Na mieszanych komponentach.

 

Kolego, piszesz dziwne rzeczy. Napisałem, że nie każda przerzutka będzie obsługiwała kasety o większej ilości koronek - odpisałeś, że każda. I to jest zdanie ewidentnie fałszywe, wprowadzające w błąd. Kropka. Pisałeś - fakt - o archaicznym sprzęcie ale to nie oznacza, że tylko do takiego się ograniczamy - szczególnie nie chcąc przedniej przerzutki. Właściwie do zastosowań góry + wyprawy nawet 1x10 a i - moim zdaniem - 1x11 się nie nadaje. Stąd odradzam domowe mody 

 

Po prostu napisałeś bzdurkę - naprostowałem i tyle. Użyj spokoju i cierpliwości by, przysiądź fałdów i doczytaj, jak zupełnie nie pasują do siebie przerzutki i kasety różnych grup :D A że w szczególnych przypadkach zadziała - raz tak, raz nie.

 

I nie głupotkuj już więcej : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: zupelnie nie na temat :kolega na 29 z napedem 2x10 zerwal lancuch w zupelnej gluszy.Jeden czlowiek mial master link do swojego napedu (1x11) - za cholere  lancucha 10-napedowego nie dalo sie tym zlaczyc - musialem pogrzebac w moim plecaku i znalazlem 10-tke - pstryk i siedzi….

 

A bo to gdyż kasety 11-kowe mają gęściej koronki (z pamięci to chyba 0,1 mm różnicy) żeby zmieścić więcej kaset - stąd też kłopoty z mieszaniem manetek, przerzutek ... czasem działa a czasem nie. No i łąńcuch jest węższy - ma krótsze pin-y stąd nie mógł pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

NIGDY nie widzialem  najwiekszej zebatki wykonanej z Alu - malo tego : zadnej nie widzialem

 

Dlatego właśnie budzi moje obawy. Występuje chyba tylko w najlżejszych (i najdroższych) kasetach.

 

https://www.rowertou...mtb-11rz.-10-42

 

 

A czy Ty w ogole rozumiesz, o co Spiochowi chodzi - ba ja juz nie…. ( w sensie docelowego roweru- zupelnie mnie zgubil)

 

Już z 5 razy powtarzałem to samo. Nawet wrzucałem filmiki z typowym terenem.

Wyprawy w terenie. Także tym trudnym, jak w Enduro. Czego tu nie rozumieć?

Problem w tym, że taki rower nie mieści się do żadnej z popularnych kategorii, a wy koniecznie chcecie go do któreś wcisnąć.

 

Ramę będę przerabiał istniejącą lub custom. Będzie to full z geometrią enduro/trial, ale z wbudowanym bagażnikiem z tyłu.

W przypadku projektu, możliwe że zdecyduje się też na inne zmiany Np. wydłużenie tylnego trójkąta, dodatkowe zaczepy na torby. Na szczęście mieszkam w PL, światowym centrum garażowej inżynierii, więc z wykonaniem nie będzie problemu. Otwarta jest jedynie kwestia, czy będę miał na to środki finansowe.

 

 

nalezy natomiast doskonale dobrac dlugosc sztycy

 

Wezmę to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIGDY nie widzialem  najwiekszej zebatki wykonanej z Alu - malo tego : zadnej nie widzialem

 

SRAM XG-1299 ma największą z aluminium, nowa XTR 10-50 ma 5 z aluminium, 3 z tytanu, 4 ze stali a budżetowa Deorka XT CS 81-M8100 12rz  ma 2 z aluminium resztę ze stali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty w ogole rozumiesz, o co Spiochowi chodzi - ba ja juz nie…. ( w sensie docelowego roweru- zupelnie mnie zgubil).

Próbuję się tylko domyślać. Dlatego napisałem że jestem bardzo ciekawy co z tego mu wyjdzie docelowo(?). Piotrek ma zwykle dobre pomysły. Tu ma niewielkie doświadczenie rowerowe i może działać w myśl zasady: " nie wiedział, że to niemozliwe, wiec zrobil". Lubie takie samorobki -takie pod potrzeby ale i mozliwosci. Ostatnio wrocilem do mojego pierwszego wynalazku - starego trekinga a z lat 80tych z ktorego pozostala tylko oryginalna rama. Wyszła fajna konstrukcja.... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cóż, sunny days are over, powrót do szarej czasówkowej rzeczywistości kieratowej na zwyczajowej trasce. Nawet jakiś pucharek się trafił ale po górach to żadne pocieszenie : (

Wisła to już niedługo się zmieni w rów z piaskiem i kamieniami. 

Załączone miniatury

  • standard.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem nowa oponę i niestety przesadziłem z lekkościa ; ( Codziennie guma i kilkukilometrowy spacer do najbliższej cywilizacji :/

Za to miałeś o 50g lżejsze pchanie.... ;-) A jak doliczyc masę wirujacą to hoho... Po pierwszej takiej przygodzie - prawie 10km z buta - założyłem pancerne detki i porządne opaski na nyple. Dlaczego kiedy jest potrzeba to zawsze okazuje się, że klej w reperaturce wysechł a zapasowa dętka wisi w garażu..... ;-) ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 200 g lżejsze razem z dętką :D

Cóż, pazerność.  Ta sama opona w wersji  Snakeskin 150 g cięższa daje rade a tego mojego nieszczęścia nawet zamleczyć nie idzie ...

A najbardziej mnie wqrwia, że to fantastyczna opona,  bardzo dobrze się zachowuje w piachu i dobrze oczyszcza z błota a powinienem w sumie ją nową  wywalić.

 

Dętkę miałem ale często kolce są tak maleńkie, że nie sposób tego wymacać dłońmi w warunkach terenowych w oponie więc zmiana dętki nic nie daje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego opny bezdetkowe sa gora!

 

Pare zupelnie odosobnionych  news:

 

SRAM praktycznie rozwiazal komorke, zajmujaca sie przerzutkami przednimi - nie beda ich juz produkowac... lansuja one by nawet do rowerow szosowych

 

Inna nowosc: SRAM (tez) rozpatruje wprowadzenie tylnej kasety  z zebami zakresu 10-50, ale z tylko 9 biegami! (mi sie ta idea osobiscie podoba...)

 

I na koniec - 3 ludzi z "mojej"  Mtbk group  jest w tej chwili w Whistler...dizs lub jutro jada na HELI mountainbiking!!!! ciekaw jestem wrazen...

 

BTW w drodze powrotnej w sobote  z Big Bear, WV (swietne miejsce) zatrzymalismy sie w sklepie rowerowym - mialem okazje przetestowac 2020 MegaTower, HighTower I nowy 5010.....

gdybym "musial" miec nastepny rower to zatrzymal bym obecny TallBoy I V-10    I  dolaczyl bym MegaTower: jest on bardziej typu enduro - podjazdy pod gore nie sa jego nalepsza strona, ale tak maja wszystkie rowery w tej grupie...swietny rower do moich potrzeb.......za wyjatkiem wiekszego wysilku przy podjazdach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja Cie zupelnie nie zrozumialem (jezeli przytaczasz takie liczby to dobrze bylo by wyjasnic, jak je dostajesz).

MOja "propozycja" bo to zupelna teoria - dotyczy wylacznie Mtbk - gdzie przelozenia "twardsze sa uzywane marginalnie - stad roznica miedzy 3 najmnijejszymi trybami jest tak znaczna, a roznica w biegach "do wspinania" - jest mala..

ciekaw jestem , jakie ma tryby ten 1x9.....

 

Ta magiczna liczba, to po prostu, iloraz liczby zębów, sąsiednich zębatek.

Czyli 26/10 = 1,6 albo 42/36 = 1,17 (dokładnie 1,1(6) )

Sądziłem, że jest to oczywiste.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bylo (dla mnie - sorry)

ciekawe : znalazlem ZTTO 11-50, 9 speed

ma nastepujace zeby:

 

11-13-16-20-24-30-36-42-50

 

"Moja" kaseta (tu z kolei Ty nie doczytales, bo nie proponowalem co 6): miala by (po modyfikacjach) 10-15-21-26-31-36-42-46-50

 

Ta znaleziona ma sens.

 

O 6 zębach też mówiłeś, ale nieistotne.

 

Ta Twoja nowa propozycja, dalej ma za duży skok, na małych kołach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak myk-myka, podstawowy amortyzator XC, hamulce - podstawowe XC - właściwie brak hamulców. Dumpera nie znam. 

Sztwne osie - dobrze, boost z tył - dobrze. Z przodu już nie - idzie przeżyć, ważne, że taperowana główka..

Napęd na ścieżki OK ale do szwendania się po górach za słaby - za twardo. Będą wypychy. Przynajmniej tani w eksploatacji. Można zmienić zębatkę na 30 na dłuższe podjazdy choć zdaniem wielu (i moim ) i tak twardo. Pod takie Twarogi asfaltem ! ludzie znacznie lepsi ode mnie jada 22/42 bo 22/36 mówią, że twardo :/ A ja myślałem, ze bardziej miękko niż 22/36 to już nie można :D

Suport na gwint - to moim zdaniem wielka zaleta.

 

Gdyby nie ten myk-myk powiedziałbym,że jako baza do budowy roweru OK. Ale myk-myka też można dokupić tyle, że w góry to trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...