Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Proszę o pomoc w doborze nart

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 robertpos

robertpos

Nowy użytkownik

• 21 postów
  • Na forum od: 03.2015
8

Napisano 29 maj 2019 - 17:32

Cześć!

Tak wyglądam:

1. M
2. Wiek: 53
3. Waga: 75
4. Wzrost: 185
5. Jak długo jeździsz na nartach: 6 lat
6. Ja się oceniasz wg skali Forum: 6
7. Jakie masz buty ? FLEX  90
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? K2 AMP Charger 165 cm, 72mm pod butem (2014/15r). Za sztywne? Za szybkie? Trochę ciężkie.
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy: Średni skręt, wolno - średnio
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju : niebieskie, czerwone, najlepiej sztruks najczęściej Austria. Off-piste mnie nie intersuje.
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć : rekreacyjnie i chciałbym w końcu nauczyć się jeździć na krawędziach
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku : 15 dni w roku, jestem chudy i długi, ćwiczę 3 miesiące przed sezonem, w sezonie na ból ud nie narzekam, trochę dokucza mi kręgosłup. Jak juz jestem na stoku, to głównie okupuję trasy - nie bar :)
13. Możliwości finansowe : max 2-3 tys. za narty bez wiązań.

Ważna informacja - szukam nart bez wiązań - flat. Oba kolana mam słabe i po kontuzjach. Jedno kolano uszkodziłem w okresie "przed-narciarskim", drugie w pierwszym roku kariery narciarskiej. Od 4 lat jeżdżę z wiązaniami Kneebinding, miałem wiele wywrotek i póki co obyło się bez kontuzji kolan. Nie wiem, czy to zasługa ćwiczeń czy wiązań - ale skoro jest dobrze, to nie chcę nic zmieniać.

Trudno obecnie kupić narty bez wiązań. jeszcze trudniej, gdy się chce, żeby były to narty nowoczesne i lekkie. Lekkie narty dlatego, bo wiązania Kneebinding są dość ciężkie.
Chciałbym nauczyć się jeździć na stylowo krawędziach, Obecnie zakręcam równolegle, ale z uślizgiem.

Wyszukałem sobie takie typy nart, które wydają się dostępne w wersji flat:
1. Salomon XDR 80 TI, długość 176 cm, 80mm pod butem, (2019r)
2. Elan Amphibio 80 TI, długość 176 cm, 80mm pod butem, (2019r)
3. Stockli Spirit Globe długość 170 lub 177, (2018r)

Planuję wymianę obecnych nart, bo są już podniszczone i zużyte.
Nowe narty będą moimi jedynymi. Chciałbym w nich spędzić cały dzień na stoku, ok. 7 godzin, 5 dni pod rząd. Najważniejszy jest dla mnie komfort i bezpieczeństwo. 

Moje wątpliwości:
- Czy 80mm pod butem to nie za szeroko na jazdę po stokach utwardzonych? Z drugiej strony jednak, stok pod koniec dnia jest często rozjeżdżony. 
- Czy długość 176 cm (Salomon i Elan mają rocker) nie będą trochę za długie? Boję się, ze trudno będzie się skręcało.
- Czy Stockli Spirit Globe nie będą za miękkie? W ich specyfikacji niema informacji, że posiadają choć jedną warstwę titanalu. To są narty dla początkujących? Gdyby wybrać te, to długość 170, czy 177cm?

Proszę o poradę.

Robert

#2 widzewiak_z_gor

widzewiak_z_gor

Użytkownik

• PipPipPip
  • 319 postów
  • Na forum od: 11.2007
152
  • Umiejętności: 6
  • Z Gór

Napisano 29 maj 2019 - 20:43

Hej.

K2 AMP Charger to są bardzo dobre Narty.
Może problem bardziej leży w Tobie niż Nartach.
Nie tylko przed sezonem narciarskim ale codziennie w miarę możliwości, polecam wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które wzmacniają nogi po przebytych kontuzjach.
Tutaj przyda się porada doświadczonego rehabilitanta.

Szatą graficzną w swoich maszynach się nie przejmuj, jeśli mają jeszcze trochę krawędzi i ślizgu to zamiast wydawać tysiące na nowy sprzęt zainwestuj w dobrego instruktora, karnety na wyciagi.
Pamiętaj aby Narty były serwisowane przed sezonem i w trakcie sezonu!
Im szersza Narta pod butem (80 w górę) tym ciężej będzie Ci się nauczyć jeździć na krawędziach. Co innego, jeśli ktoś już dobrze opanował "jazdę na szynach".

Pozdrawiam.

#3 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4204
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 29 maj 2019 - 20:54

Hej.

K2 AMP Charger to są bardzo dobre Narty.

Moim zdaniem to słabe narty.

Jedne ze słabszych na jakich jeździłem.

Właściwie nie są dobre nigdy.

Ani na twardym ani na rozjeżdżonym ani w puchu.

Mają się nijak do dobrych nart.

#4 widzewiak_z_gor

widzewiak_z_gor

Użytkownik

• PipPipPip
  • 319 postów
152
  • Z Gór

Napisano 29 maj 2019 - 21:05

Coś może więcej napiszesz aby pomóc Robertowi czy stać Cię tylko na krytykę Nart K2 AMP Charger?

#5 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 29 maj 2019 - 21:15

Coś może więcej napiszesz aby pomóc Robertowi czy tylko stać Cię na krytykę Nart K2 AMP Charger?

Potraktowałem kolegę jak inteligentną osobę.

Sugeruję, że jeśli kupi dobre narty to będzie zachwycony.

Nie ma powodu aby szukał problemu w sobie.

Czyli klasyka.

Drewniany rdzeń, tytalalowe blachy, pionowe ścianki, żadnych cudownych systemów i udziwnień.Promień w okolicach 15-17m i raczej na wzrost - 5 do najwyżej -10 cm . Szerokość pod butem jak najmniejsza. Pewnie wyjdzie w okolicach 70mm. 80mm zdecydowanie na trasowe narty bez sensu.

Nart spełniających powyższe kryteria jest multum.

Jeszcze w uzupełnieniu o K2.

Kolega który był ich właścicielem jest sprawnym i dobrym narciarzem ale bez stylowej finezji.

Poprzednie narty miał jakieś Volkl.

Kilka razy podczas tygodniowego wyjazdu uparcie wsadzał mnie na Chargery bo sam czuł się na nich nie najlepiej i chciał poznać moją opinię.

Jeździłem na nich po betonie , sztruksie i po 30cm opadzie puchu.

Zawsze były dziwacznie nieharmonijne i po prostu słabe.

Teraz kolega ma Stockil Laser SX i AX.

Jest zachwycony i to w jego jeździe widać.

#6 widzewiak_z_gor

widzewiak_z_gor

Użytkownik

• PipPipPip
  • 319 postów
152
  • Z Gór

Napisano 29 maj 2019 - 21:35

Osobiście jeździłem na K2 Apache, Chargerach i jak dla mnie do spokojnej jazdy średnio szybkiej, wolnej są ok.
Nowa Narta SL czy GS nie sprawi, że Robert zacznie z miejsca jeździć na krawędziach.

#7 robertpos

robertpos

Nowy użytkownik

• 21 postów
8

Napisano 29 maj 2019 - 21:38

Może jeszcze coś jeszcze dopiszę, w sprawie obecnych K2 AMP Charger. To nie jest tak, że nie jestem w stanie pojechać na krawędziach tych nart. Potrafię to zrobić, ale wychodzi mi to wtedy, gdy jadę stosunkowo szybko (ocena subiektywna) i w zakręcie jeszcze dociskam narty. To są dość twarde narty, 2 x titanal. Moja waga jest dość niska. Jestem jak "Wąski" z filmu Kiler :). Żeby ładnie wyciąć zakręt trzeba podziałać na narty taką siłą, żeby się "wygły". A siła odśrodkowa wyginająca nartę zależy od masy i prędkości. Masę mam niską, muszę więc mieć większą prędkość. A ja nie chcę/nie mogę szybko jeździć - mam słaby wzrok, grube okulary i jadąc szybko czasem nie jestem w stanie zauważyć np. muldy, no i jest efektowna przewrotka...

Oprócz tego, mój narta K2 z wiązaniem waży ok. 3,3 kg (jedna narta). Narty są też podniszczone - stąd pomysł zakupu nowych.

Chciałbym:

- jeździć wolniej, ale stylowo - czy to możliwe? Wycinać ładne skręty jadąc wolniej, żebym nadążył skanować wzrokiem ewentualne przeszkody..

- mieć lżejsze narty.

Dlatego wyszukałem nowoczesne i lżejsze narty, z jedną warstwą tinanalu - są to Salomon XDR 80 (Salomon ma titanal tylko pod butem) i Elan Aphibio 80 TI. Martwię się tylko ich szerokością 80mm. Nie za szerokie na ubity stok? Czy 176cm długości to ok dla mnie?

Co do Stocki Spirit Globe, to drogie pieroństwo, ale podobno dobre. Tez podobno nie są ciężkie. Długość 170, czy 176? Lepsze do rekreacyjnej jazdy niż Salomon, czy Elan?

Przeczytałem mnóstwo recenzji i mam mętlik w głowie. Które z tych nart są bardziej uniwersalne?

Robert

#8 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 29 maj 2019 - 21:39

Nowa Narta SL czy GS nie sprawi, że Robert zacznie z miejsca jeździć na krawędziach.

Tego nie wiemy ale mnie Chargery przeszkadzały w jeżdżeniu.

Na większości innych nart jest lepiej i przyjemniej.

Niestety zapamiętałem te narty jako szczególnie nie fajne.

Mam w pamięci tylko dwie tak nieciekawe dechy.

#9 robertpos

robertpos

Nowy użytkownik

• 21 postów
8

Napisano 29 maj 2019 - 21:44

Czyli klasyka.

Drewniany rdzeń, tytalalowe blachy, pionowe ścianki, żadnych cudownych systemów i udziwnień.Promień w okolicach 15-17m i raczej na wzrost - 5 do najwyżej -10 cm . Szerokość pod butem jak najmniejsza. Pewnie wyjdzie w okolicach 70mm. 80mm zdecydowanie na trasowe narty bez sensu.

Napisałem na wstępie, że szukam nart FLAT, czyli desek bez wiązań, bez płyty itp. Takich nart jest jak na lekarstwo. Najbardziej zbliżone do owej klasyki, które da się jeszcze kupić, są te, które podałem. Stockli Spirit Globe jest najwęższa pod butem - 71mm.

Robert

#10 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 29 maj 2019 - 21:47

@robertpos

No właśnie :)

Odniosłem wrażenie, że Charger to twarde kołki.

Na co dzień jeżdzę na komórce SL i są zdecydowanie przyjemniejsze, ŁATWIEJSZE i pewniejsze.

Jeśli jesteś przekonany, że nie będziesz jeździł szybciej jak 60-km/h bierz Salomony.

W ich przypadku zupełnie nie czuć szerokości 80mm.

Jeździłem na nich i są szokująco uniwersalne.

Jedynie przy większych prędkościach zaczynają tracić stabilność do jakiej ja jestem przyzwyczajony.

p.s. przeczytałem Twój kolejny post.

Narty FLAT to raczej szerokie i poza trasowe. Ty szukasz na ubite więc z płytą i wiązaniami.

#11 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2389 postów
  • Na forum od: 01.2017
884
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 29 maj 2019 - 21:49

Potraktowałem kolegę jak inteligentną osobę.
Sugeruję, że jeśli kupi dobre narty to będzie zachwycony.
Nie ma powodu aby szukał problemu w sobie.

Czyli klasyka.

Jeszcze w uzupełnieniu o K2.
Kolega który był ich właścicielem jest sprawnym i dobrym narciarzem ale bez stylowej finezji.
Poprzednie narty miał jakieś Volkl.
Kilka razy podczas tygodniowego wyjazdu uparcie wsadzał mnie na Chargery bo sam czuł się na nich nie najlepiej i chciał poznać moją opinię.
Jeździłem na nich po betonie , sztruksie i po 30cm opadzie puchu.

Beton, sztruks i 30cm puch to sytuację skrajne, większość prawie nigdy ich nie doświadcza w czystejformie:-)

#12 widzewiak_z_gor

widzewiak_z_gor

Użytkownik

• PipPipPip
  • 319 postów
152
  • Z Gór

Napisano 29 maj 2019 - 21:56

Swoją drogą Robercie to może pora przekonać się do wiązań dedykowanych danej Narcie.
Jeśli Twoje obecne wiązania ważą "tonę" to każda para Nart do której je zamontujesz będzie dla Ciebie za ciężka i powiezie Cię gdzie chce.
Wiązania są bezpieczne jeśli są dobrze ustawione.

Poczytaj sobie ten temat na Forum.
Link: http://www.skiforum....ne-dla-kolanek/

Pozdrawiam serdecznie.

Przemas.

#13 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 29 maj 2019 - 21:59

Beton, sztruks i 30cm puch to sytuację skrajne, większość prawie nigdy ich nie doświadcza w czystejformie:-)

Zetknąłem się z cudem :)

To wszystko w czasie jednego 6 dniowego wyjazdu.

Dodam jeszcze lajtowe i bardzo stromą trasę :)

Czarna jest naprawdę bardzo czarna!!!

https://www.gletsche...e.at/de/winter/

Załączone miniatury

• 2019-05-29.png

#14 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1058 postów
623
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 29 maj 2019 - 22:20

Tak szczerze mówiąc, to ja często spotykałem takie warunki jednego dnia : ) I do tego jeszcze firn.

#15 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2389 postów
  • Na forum od: 01.2017
884
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 30 maj 2019 - 04:16

Zetknąłem się z cudem :)
To wszystko w czasie jednego 6 dniowego wyjazdu.
Dodam jeszcze lajtowe i bardzo stromą trasę :)
Czarna jest naprawdę bardzo czarna!!!

https://www.gletsche...e.at/de/winter/

Fajne przerywane linie.
Ja kiedyś pomagałem cudom to happen:
Start z samego rana:-)
PS to nie szerokość pod butem problemem ale jej połączenie z brakiem elastyczności sprężystości whatever wzdłużnej tych nart K2 jak piszecie; sezon na 92 nie 80 w warunkach zwykle dalekich od betonu i puchu, ale nie ja wybieralem

#16 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6557 postów
  • Na forum od: 02.2008
4746
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 30 maj 2019 - 08:31

Stary Charger 167 to ogolna pomylka... zabawka dla dzieci. Wiem bo miałem przez pół sezonu. Corka jezdzi na jej damskiej odmianie (superburning) 160 cm i jej sie podoba. Ale ona ma mniej niz 50 kg...Tylko nie nie wiem do konca czy podoba sie jazda czy grafika..... :-).
A powazniej to ta narta nadaje sie do jazdy od 182 i lepiej 187, a kupuje sie ją gdy jest okazja. Np. rownowartosc 800 zl z przesylką. Grzech nie sprawdzić.
Master to nigdy nie będzie ale solidne AM już tak. Jurek ma spaczone oczekiwania. To taki typowy objaw po komórkach..... :-)

Robert- zapomniałeś o bardzo istotnym parametrze we wzorze na siłę dostrodkowa: promieniu skrętu! Tu masz duże pole do popisu bez szalonych prędkości...

#17 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
  • Na forum od: 09.2006
3602
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 30 maj 2019 - 12:11

Jurek - nie pisz "bardzo czarna" tylko sypnij liczbami najlepiej stopnie

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#18 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 30 maj 2019 - 18:34

Jurek - nie pisz "bardzo czarna" tylko sypnij liczbami najlepiej stopnie

Skąd mam to wiedzieć?

Nie interesuje mnie to.

Jednak to druga co do nastromienia oficjalna, ratrakowana trasa na której jeździłem.

Dodając do tego długość 2km , moje i najwyżej dwóch osób ślady  przez cały dzień..............................mega frajda.

Kuba.

Musisz zrozumieć, że narciarstwo ma wiele oblicz.

Mnie interesuje techniczne naparzanie.

Najlepiej jak jest tak stromo, równo, że  muszę się mega spinać aby być cały czas na krawędzi i z przyśpieszeniem.

Statyczne narciarstwo dla zaliczenia mnie nie bawi.

Nie interesuje mnie jakiekolwiek zaliczenie choćby najbardziej stromej i mega zasypanej puchem górki.

Zjadę tam bez problemu  !!!!!!  ale nie czuję w tym frajdy ani mistrzostwa.

Narty dla mnie to dynamika i siła dośrodkowa zwana odśrodkową :)

Szanuję inne opcje i nie narzucam swojej.

Wkurza mnie jednak Twoja ( od jakiegoś czasu ) postawa negująca i dyskredytująca wszystko inne niż to co Ty uprawiasz.

#19 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
  • Na forum od: 09.2006
3602
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 30 maj 2019 - 23:44

Skąd mam to wiedzieć?

Nie interesuje mnie to.

Jednak to druga co do nastromienia oficjalna, ratrakowana trasa na której jeździłem.

Dodając do tego długość 2km , moje i najwyżej dwóch osób ślady  przez cały dzień..............................mega frajda.

Kuba.

Musisz zrozumieć, że narciarstwo ma wiele oblicz.

Mnie interesuje techniczne naparzanie.

Najlepiej jak jest tak stromo, równo, że  muszę się mega spinać aby być cały czas na krawędzi i z przyśpieszeniem.

Statyczne narciarstwo dla zaliczenia mnie nie bawi.

Nie interesuje mnie jakiekolwiek zaliczenie choćby najbardziej stromej i mega zasypanej puchem górki.

Zjadę tam bez problemu  !!!!!!  ale nie czuję w tym frajdy ani mistrzostwa.

Narty dla mnie to dynamika i siła dośrodkowa zwana odśrodkową :)

Szanuję inne opcje i nie narzucam swojej.

Wkurza mnie jednak Twoja ( od jakiegoś czasu ) postawa negująca i dyskredytująca wszystko inne niż to co Ty uprawiasz.

Chyba Ci sie zupelnie pojebalo (uwazam Cie za Kolege - jeszcze nie przyjaciela, bo na to za wczesnie, wiec wiem, ze sie na to slownictwo nie obrazisz) - nie ukrywam swoich preferencji , ale nie dyskredytuje innych

Tak jak Ty napisales, tylko odwrotnie - nie bawi mnie szuranie po ubitym. Pytam z czystej ciekawosci, zeby wiedziec, gdzie jaka trase ustawic pod wzgledem stromosci. Wtedy wiem, co jest grane - Ty sprawdzasz czas przejazdow, ja lubie wiedziec, gdzie jest jak stromo - dziwne? Dla mnie nie - i dluga droga stad do dyskredytowania Statystyczne narciarstwo?

To chyba Ty mozesz mierzyc, ja nie bardzo - nawet nie mam zadnego ustrojstwa typu App do mierzenia czegokolwiek, co by sie dalo STATYSTYCZNIE zliczyc , czy pokazac

Nigdy nie ukrywalem, ze:

1/ nie lubie boiska

2/ nie lubie kolarstwa szosowego, albo "miejskiego" "uprawianego" na rowerach "gorskich"

3/ nie znaczy to, ze dyskredytuje innych…..

Dyskredytuje wylacznie osobniki nie majace nic do powiedzenia za wyj cytatow z YouTube lub Google

Nie lubie tez osobnikow, ktorzy pytaja o podstawowe rzeczy a za miesiac udzielaja porad

Nie lubie tez, gdy ktos wklada w moje teksty cos, czego tam nie ma. Od nie-lubienia do dyskredytowania jest baaaardzo dluga droga

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#20 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1058 postów
623
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 31 maj 2019 - 00:46

2/ nie lubie kolarstwa szosowego, albo "miejskiego" "uprawianego" na rowerach "gorskich"

Ale kolarstwo wyciągowe uprawiane w górskich gondolkach lubisz ? 

Sorry, nie mogłem się powstrzymać :D