Skocz do zawartości

Dylemat SZEROKOSCI nart


jan koval

Rekomendowane odpowiedzi

jako , ze mialem fantastyczny sezon w sensie puchu ( o tym pozniej) , mialem okazje pojezdzic w swiezym I glebokim na roznej szerokosci nart - rozpoczynajac od M-5 Werks , konczac na  Confession (117 pod butem). I teraz pytanie : ile "szerokosci pod butem" jest wystarczajace, zeby odczuwac  prawdziwa przyjemnosc w jezdzie w sniegach glebokich...... Poprosze o wypowiedzi - dodam, ze snieg gleboki, to dla mnie taki, w ktorym narty nie dobijaja do podloza.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako , ze mialem fantastyczny sezon w sensie puchu ( o tym pozniej) , mialem okazje pojezdzic w swiezym I glebokim na roznej szerokosci nart - rozpoczynajac od M-5 Werks , konczac na Confession (117 pod butem). I teraz pytanie : ile "szerokosci pod butem" jest wystarczajace, zeby odczuwac prawdziwa przyjemnosc w jezdzie w sniegach glebokich...... Poprosze o wypowiedzi - dodam, ze snieg gleboki, to dla mnie taki, w ktorym narty nie dobijaja do podloza.......

Dla mnie wystarczy 100 mm. Najwazniejszy jest balans przod tyl i narty prowadzone na jednej wysokosci. Jezeli zachowa sie te 2 zasady "dobic" nie powinno byc. Wszelkie odchylenia i w konsekwencji dochylenia skracaja powierzchnie nart i tym samym glebsze zapadanie sie narciarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako , ze mialem fantastyczny sezon w sensie puchu ( o tym pozniej) , mialem okazje pojezdzic w swiezym I glebokim na roznej szerokosci nart - rozpoczynajac od M-5 Werks , konczac na  Confession (117 pod butem). I teraz pytanie : ile "szerokosci pod butem" jest wystarczajace, zeby odczuwac  prawdziwa przyjemnosc w jezdzie w sniegach glebokich...... Poprosze o wypowiedzi - dodam, ze snieg gleboki, to dla mnie taki, w ktorym narty nie dobijaja do podloza.......

 

Jako że w sezonie miewam może 2-3 dni wspaniałego puchu, a reszta to szukanie fragmentów z fajnym śniegiem (do których jeszcze trzeba dojechać po znacznie gorszych śniegach) zrezygnowałem z typowych puchówek.

I znalazłem uniwersalne puchówki, które są szersze niż zwykłe puchówki... i węższe niż zwykłe puchówki :)

Zamiast 130-140 z przodu mają 147, a zamiast 105-115 pod butem mają 89. I mi się to sprawdza - dzioby z długim rockerem są zawsze nad śniegiem, nic specjalnego przy skręcie nie trzeba robić. Na stromym betonie mogę się utrzymać... no chyba że się nie da :D

Ważą też tyle co puchówki - 1800g. Jestem w stanie zrobić turę 1300m przewyższenia. Pewnie będę na nich jeździł do połamania. Desek oczywiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że w sezonie miewam może 2-3 dni wspaniałego puchu, a reszta to szukanie fragmentów z fajnym śniegiem (do których jeszcze trzeba dojechać po znacznie gorszych śniegach) zrezygnowałem z typowych puchówek.

I znalazłem uniwersalne puchówki, które są szersze niż zwykłe puchówki... i węższe niż zwykłe puchówki :)

Zamiast 130-140 z przodu mają 147, a zamiast 105-115 pod butem mają 89. I mi się to sprawdza - dzioby z długim rockerem są zawsze nad śniegiem, nic specjalnego przy skręcie nie trzeba robić. Na stromym betonie mogę się utrzymać... no chyba że się nie da :D

Ważą też tyle co puchówki - 1800g. Jestem w stanie zrobić turę 1300m przewyższenia. Pewnie będę na nich jeździł do połamania. Desek oczywiście :)

oj, tak. mamy takie, oprócz puchu dobrze się sprawiają  na głębokiej, muldziastej brei. Jadą jak czołg :D

Na betonie się utrzymuję, na lodzie - gubię wysokość ześlizgiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek - skoki z 30 metrow to nie dla mnie - moze Ty to robisz, ja nie

 

poruszylem te sprawe, bo w czasie 7-dniowego pobytu w Big Sky (Montana) mielismy swiezy puch KAZDEGO dnia - w srodku wakacji rozwalilem dziob jednej z moich nart na puch (Confession). wiec reszte wyjazdu spedzilem na Mantrach - I co? I nic - po prostu , nawet w glebokicch sniegach "da sie" na nich jezdzic, mimo,ze maja "tylko" 97.. Malo tego - ze wzgledu na to, ze zaglebiaja sie w sniegu bardziej niz zszersze narty, jest wieksze prawdopodobienstwo Face Shots!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj każdy jeździ w głębokim śniegu i zmienia szerokości jak rękawiczki :-)


Jeżdżę na takich nartach które są najlepsze na średnie europejskie warunki
np. na takich 95 pod butem. Ostatnio 1800m vertical freeturowo w jeden dzień.
DSC09926.jpg


Widze, że aspirujesz do miana krkomena, jeszcze dorzucisz 5k i będzie git.
PS. Uważaj z tymi fotkami, strażnicy nie śpią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę na takich nartach które są najlepsze na średnie europejskie warunki
np. na takich 95 pod butem. Ostatnio 1800m vertical freeturowo w jeden dzień.
attachicon.gifDSC09926.jpg

 

Ostatnio bardzo popularny zestaw - MTN95 i SHIFTy.

Chyba jakaś promocja była :)

 

1400g to porządny wynik dla 95mm, ale z SHIFTAMI (885g) wylądowałeś powyżej moich ELAN888+Beast+Speedfit. Ha ha!

 

EDIT. Po przyjrzeniu się wycofuję - to ATK (400g?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieg generalnie się topi, jak nic nie dosypuje, to ubywa, poniżej 900m nie ma NIC.

Wiadomo że w Karkonoszach wieje, więc grubość pokrywy jest nierównomierna.

Tam gdzie jest jeszcze dobrze, to metr śniegu jest, najlepiej we wklęsłościach

 

tutaj jest cały Wielki Szyszak, na poprzednim zdjęciu był jego kawałek widoczny

DSC09935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To są brandowane Atk pod marka Hagan. Wiązania to bliźniaki do Atk Raider 12.

MarioJ jesteś zadowolony z tych wiązań?

Mam takie same. Wkurza mnie to że piętka sama potrafi przeskoczyć bezwładnością do przodu i podwyższyć stanie. Można je zablokować co prawda na tyłach ale wtedy odblokowanie to jakaś męka - przynajmniej u mnie. A może coś nie tak robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarioJ jesteś zadowolony z tych wiązań?

Mam takie same. Wkurza mnie to że piętka sama potrafi przeskoczyć bezwładnością do przodu i podwyższyć stanie. Można je zablokować co prawda na tyłach ale wtedy odblokowanie to jakaś męka - przynajmniej u mnie. A może coś nie tak robię?

 

Robisz raczej dobrze.

Tak to działa w tych wiązaniach. Małe elementy, stąd takie rozwiązanie z magnesem.

Ja blokuję drugi podnośnik i talerzykiem daje radę go odblokować.

 

Dla mnie największa wada to słaby skistoper, delikatny.

Biorąc pod uwagę wady i zalety, to wiązanie i tak jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że w sezonie miewam może 2-3 dni wspaniałego puchu, a reszta to szukanie fragmentów z fajnym śniegiem (do których jeszcze trzeba dojechać po znacznie gorszych śniegach) zrezygnowałem z typowych puchówek.
I znalazłem uniwersalne puchówki, które są szersze niż zwykłe puchówki... i węższe niż zwykłe puchówki :)
Zamiast 130-140 z przodu mają 147, a zamiast 105-115 pod butem mają 89. I mi się to sprawdza - dzioby z długim rockerem są zawsze nad śniegiem, nic specjalnego przy skręcie nie trzeba robić. Na stromym betonie mogę się utrzymać... no chyba że się nie da :D
Ważą też tyle co puchówki - 1800g. Jestem w stanie zrobić turę 1300m przewyższenia. Pewnie będę na nich jeździł do połamania. Desek oczywiście :)


AndRand mam pytanko. Jaki model narty użytkujesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień sobie wiązanie na Vipec albo Kinpgin M-Werks, wtedy będziesz miał bardziej pancernie

KIngPins are the Kings!!

na poczatku mieli wpadke, bo chinczycy przehartowali szczeki przednie, ale teraz wszystko  jest cool

przy czym b ciekawa konstrukcja skistoperow z plytka poslizgowa...

 

jedna uwaga - ja ustawiam moje KP nieco niizej niz "normalne" : zwykle tyl ustawiam na 10 do 12 (w zaleznosci od nart i warunkow), w KP zwykle na 9….nie wiem skad to wynika, ale mam wrazenie, ze tyly  wypinaja nieco pozniej w KP….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...