Skocz do zawartości

Po co wymieniać narty? może lepiej nauczyć się jeździć...?


Jasiek.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 145
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Babcia o wyglądzie menela, pozamiatała wszystkich modnych "ekspertów". Ten filmik to klasa sama w sobie.

Ona wie co należy wybrać i dlaczego, zupełnie olewając marketingowy bełkot.

Ona jest zajebista! Ma kobieta charyzmę i wiedzę ale to wiadomo, była zawodniczka. 

Powiem więcej, jest tu na forum jeden gość na M. który prezentuje podobne podejście do roli i doboru sprzętu. Tak mi się skojarzył ten filmik z Mitkiem :P Zawsze ortodoksyjny, zawsze deprecjonuje rolę narty w jeździe. Ale co by nie było za łatwo...

...w tym momencie zjawia się na forum przeciętny narciarz, szukający nowego sprzętu...jak go nakierować? Jak wytłumaczyć, że to nie narta ale narciarz, że niekoniecznie potrzebuje >80mm i rockera na beskidzkie stoki? 

 

@a_senior Morgan to taki ambitny, bardzo dobrze jeżdżący amator, który rozumie "z czym to się je". Fajnie, że na pewnym etapie wszystko zaczyna się dodawać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest zajebista! Ma kobieta charyzmę i wiedzę ale to wiadomo, była zawodniczka. 
Powiem więcej, jest tu na forum jeden gość na M. który prezentuje podobne podejście do roli i doboru sprzętu. Tak mi się skojarzył ten filmik z Mitkiem :P Zawsze ortodoksyjny, zawsze deprecjonuje rolę narty w jeździe. Ale co by nie było za łatwo...
...w tym momencie zjawia się na forum przeciętny narciarz, szukający nowego sprzętu...jak go nakierować? Jak wytłumaczyć, że to nie narta ale narciarz, że niekoniecznie potrzebuje >80mm i rockera na beskidzkie stoki?

A jak wytłumaczyć że niekoniecznie potrzebuje komórki sl i 66 pod butem na alpejskie stoki? To jest challenge.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wytłumaczyć że niekoniecznie potrzebuje komórki sl i 66 pod butem na alpejskie stoki? To jest challenge.

No właśnie Debbie w tym filmie sugeruje, że taki SL czy inna charakterna narta będzie optymalnym wyborem w większości wypadków. A przydatność szerokich zrockerowanych nart sprowadza do heli skiing na Alasce (sic!). 

 

Senior zapomniałem wczoraj zapytać. Będziesz publikował film z wyborami Morgana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie jest :)

Tyle tylko, że na wąskiej w ciężkich warunkach jest trudniej. W tym miejscu do głosu dochodzi technika, tyle tylko że nie każdy ma ochotę się rozwijać kosztem przyjemności z jazdy. 

Fajnie mi się jeździ na ojca Fischer DTX, fajnie była na Yoss'a XDR 84. Na moich SL też jest zajebiście, ale jednak trudniej gdy robi się bajzel na stoku. I tutaj chyba każdy sam musi dokonać wyboru. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że na wąskiej w ciężkich warunkach jest trudniej. W tym miejscu do głosu dochodzi technika, tyle tylko że nie każdy ma ochotę się rozwijać kosztem przyjemności z jazdy.
Fajnie mi się jeździ na ojca Fischer DTX, fajnie była na Yoss'a XDR 84. Na moich SL też jest zajebiście, ale jednak trudniej gdy robi się bajzel na stoku. I tutaj chyba każdy sam musi dokonać wyboru. :P

No właśnie. Większość woli by było fajniej (DTX, xdr), a mniejszość aby było trudniej. Warto o tym pamiętać przy rekomendacjach. Oprócz bajzlu jest też świeży śnieg. Przypominam sobie Cortinę z rana po opadzie i nie pamiętam wtedy w wagoniku wąskich nart, a mgła była i niedziela, sami wyznawcy. Zawodnicy w przykrotkich pojawili się koło południa, bo to nie Pitztal.
https://www.skionlin...-boruty/page/3/
PS pierwszy (intensywny) sezon jeździłem na para sl, drugi na para gs, ostatni na para am. Nie jestem wyznawca. Ostatnio jednak kupiłem prawdziwe sl, choć czwarty pewno bliższy para skiturom się okaże...

Załączone miniatury

  • DSC_1864.JPG.2254e408c86b8966e20d3dd47884fc3e.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Debbie w tym filmie sugeruje, że taki SL czy inna charakterna narta będzie optymalnym wyborem w większości wypadków. A przydatność szerokich zrockerowanych nart sprowadza do heli skiing na Alasce (sic!). 

 

Senior zapomniałem wczoraj zapytać. Będziesz publikował film z wyborami Morgana? 

Nie, nie będę. Ja tłumaczę jego płatne odcinki, w którym jest też video z wyborem. Już się z nim dogadałem, że wyślę mu same napisy w postaci standardowego pliku (są takie standardy, gdzie masz zaznaczone w jakie miejsce ma wchodzić tekst), a on je doda do swojej kolekcji. Przetestowaliśmy i działa. Czyli będzie płatny dostęp do jego strony i video, tak jak dotychczas. Dojdzie tylko opcja z tłumaczeniem na polski. A dalej, trzeba będzie kupić ten dostęp do całego cyklu, bagatela, 8.5 godziny pokazywania i gadania. :) Nie znam ceny, być może uda się umówić jakieś stawki preferencyjne dla Polaków. Bo dotychczasowa cena (ok. 100€) zawiera dużo więcej niż tylko dostęp do video, ale te dodatkowe ficzery są przydatne tylko dla francuskojęzycznych.

 

Już coraz bliżej końca. W zasadzie zostały mi tylko ćwiczenia na stoku i druga część przygotowań do sezonu. Być może dotłumaczę je już po "otwarciu".

 

Ale prócz tej oficjalnej, płatnej kolekcji, Morgan publikuje mnóstwo YT za free. Zdaje mi się, bo już mi się myli co za free a co za €, że było także coś o wyborze nart. M.in. o tym, że dla rozwijającego się początkująco-średniaka optymalna jest slalomka. Dlaczego? Morgan to bardzo dobrze tłumaczy. I zawsze podkreśla, że gdy już się rozwiniemy, wtedy kupimy sobie takie deski jakie nam się wydadzą optymalne. Ale wtedy będziemy już wiedzieć o co chodzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Pani Deb wrzuciła kolejny film, w którym dość negatywnie wypowiada się o szerszych nartach. Równocześnie wrzuciła drugi/powiązany materiał mówiący o negatywnym wpływie szerokich nart na młodocianych rejserów. 

 

 

 

Bardzo ciekawe te badania, ale przydałoby się więcej szczegółów. Z obydwu filmów można wyciągnąć wniosek, że optymalną nartą dla większości z nas jest ta o sportowej geometrii. 

Z drugiej strony w pewnym momencie filmu pada stwierdzenie, że w niektórych środowiskach nartę 95 traktuje się jako wąską. Tutaj należy wziąć poprawkę i nie zarzucać rodzimym narciarzom błędnych doborów szerokości, bo na przykładzie forum, dylematy dotyczące szerokości to zwykle 73 czy 78 (przykładowe wartości). A o niższości takich nart względem stricte sportowych, Deb się nie wypowiada...chociaż jak wspomniałem da się u niej wyczuć sympatię do sportowej geometrii. 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Deb wrzuciła kolejny film, w którym dość negatywnie wypowiada się o szerszych nartach. Równocześnie wrzuciła drugi/powiązany materiał mówiący o negatywnym wpływie szerokich nart na młodocianych rejserów. 

 

 

 

Bardzo ciekawe te badania, ale przydałoby się więcej szczegółów. Z obydwu filmów można wyciągnąć wniosek, że optymalną nartą dla większości z nas jest ta o sportowej geometrii. 

Z drugiej strony w pewnym momencie filmu pada stwierdzenie, że w niektórych środowiskach nartę 95 traktuje się jako wąską. Tutaj należy wziąć poprawkę i nie zarzucać rodzimym narciarzom błędnych doborów szerokości, bo na przykładzie forum, dylematy dotyczące szerokości to zwykle 73 czy 78 (przykładowe wartości). A o niższości takich nart względem stricte sportowych, Deb się nie wypowiada...chociaż jak wspomniałem da się u niej wyczuć sympatię do sportowej geometrii. 

 

Pozdr

Niech wytlumaczy to Heitzowi. Jezdzil na waskich. Jezdzi na szerokich. Nie rozumiem tych blednych doborow szerokosci.

Kurdzielowi też można by tłumaczyć, on też się dziwił jak się jeździ na 100 pod butem https://www.ntn.pl/m...ione-2016-2017/

PS. Narciarstwo niejedno ma imie: https://www.skiclub....nt/types-of-ski

Nawet dla/na instruktora https://www.basecamp...tructor-course/

Ideally you are looking for a ski that is around 70 – 80mm underfoot, with a turning radius of 14 – 20m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Deb wrzuciła kolejny film, w którym dość negatywnie wypowiada się o szerszych nartach. Równocześnie wrzuciła drugi/powiązany materiał mówiący o negatywnym wpływie szerokich nart na młodocianych rejserów. 

 

 

 

Bardzo ciekawe te badania, ale przydałoby się więcej szczegółów. Z obydwu filmów można wyciągnąć wniosek, że optymalną nartą dla większości z nas jest ta o sportowej geometrii. 

Z drugiej strony w pewnym momencie filmu pada stwierdzenie, że w niektórych środowiskach nartę 95 traktuje się jako wąską. Tutaj należy wziąć poprawkę i nie zarzucać rodzimym narciarzom błędnych doborów szerokości, bo na przykładzie forum, dylematy dotyczące szerokości to zwykle 73 czy 78 (przykładowe wartości). A o niższości takich nart względem stricte sportowych, Deb się nie wypowiada...chociaż jak wspomniałem da się u niej wyczuć sympatię do sportowej geometrii. 

 

Pozdr

No i co z tego?

 

Ma swoje zdanie, ma do tego prawo - ja mam prawo do tego,zeby sie  z Nia nie zgodzic - oczywiscie, w tzw "postepie technologicznym" jest ogromna doza business'u, ale tez kropla prawdy….

osobiscie, lubie te krople - dodaje smaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Deb wrzuciła kolejny film, w którym dość negatywnie wypowiada się o szerszych nartach. Równocześnie wrzuciła drugi/powiązany materiał mówiący o negatywnym wpływie szerokich nart na młodocianych rejserów. 

 

 

 

Bardzo ciekawe te badania, ale przydałoby się więcej szczegółów. Z obydwu filmów można wyciągnąć wniosek, że optymalną nartą dla większości z nas jest ta o sportowej geometrii. 

Z drugiej strony w pewnym momencie filmu pada stwierdzenie, że w niektórych środowiskach nartę 95 traktuje się jako wąską. Tutaj należy wziąć poprawkę i nie zarzucać rodzimym narciarzom błędnych doborów szerokości, bo na przykładzie forum, dylematy dotyczące szerokości to zwykle 73 czy 78 (przykładowe wartości). A o niższości takich nart względem stricte sportowych, Deb się nie wypowiada...chociaż jak wspomniałem da się u niej wyczuć sympatię do sportowej geometrii. 

 

Pozdr

Cześć

To są raczej oczywistości.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego?

 

Ma swoje zdanie, ma do tego prawo - ja mam prawo do tego,zeby sie  z Nia nie zgodzic - oczywiscie, w tzw "postepie technologicznym" jest ogromna doza business'u, ale tez kropla prawdy….

osobiscie, lubie te krople - dodaje smaku

Kuba a obejrzałeś te filmy, czy tylko odniosłeś się do mojego (nic nieznaczącego) komentarza? Bo o ile w pierwszym filmie mówi, że jest to jej zdanie i ma do tego prawo o tyle drugi film to już powoływanie się na bodajże 3 letnie badania. Pada tam stwierdzenie, że młodzi narciarze jeżdżący na szerokiej narcie, mieli później problemy z adaptacją do wąskiej narty. To jest bardzo ciekawy argument. Czemu? Bo o ile Ty, bardzo dobry, ukształtowany narciarz, pobawisz się bez szkody na FR i tego samego dnia wsiądziesz na FIS SL lub GS, tak młody dzieciak może "się zepsuć" jeżdżąc na szerokiej narcie. I tutaj ta "doza biznesu" robi szkodę. 

Takie wnioski wyciągnąłem z tego filmu. 

 

Widzisz, Mitek wyżej pisze że to oczywistość. Bo uczył, jeździ i się zna. A ilu rodziców podąży za modą i zacznie wsadzać dzieciaki na szerokie dechy? Na treningu będzie 65, a po treningu FR/AM bo modnie i wygodnie. Skoro taki autorytet (Deb jest autorytetem, nie ma co zaprzeczać), dostrzega pewien rosnący problem to fajnie byłoby się nad tym zastanowić. 

 

@sstar No hard feelings :) Ale nie przyrównuj proszę Kurdziela do Deb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba a obejrzałeś te filmy, czy tylko odniosłeś się do mojego (nic nieznaczącego) komentarza? Bo o ile w pierwszym filmie mówi, że jest to jej zdanie i ma do tego prawo o tyle drugi film to już powoływanie się na bodajże 3 letnie badania. Pada tam stwierdzenie, że młodzi narciarze jeżdżący na szerokiej narcie, mieli później problemy z adaptacją do wąskiej narty. To jest bardzo ciekawy argument. Czemu? Bo o ile Ty, bardzo dobry, ukształtowany narciarz, pobawisz się bez szkody na FR i tego samego dnia wsiądziesz na FIS SL lub GS, tak młody dzieciak może "się zepsuć" jeżdżąc na szerokiej narcie. I tutaj ta "doza biznesu" robi szkodę. 

Takie wnioski wyciągnąłem z tego filmu. 

 

Widzisz, Mitek wyżej pisze że to oczywistość. Bo uczył, jeździ i się zna. A ilu rodziców podąży za modą i zacznie wsadzać dzieciaki na szerokie dechy? Na treningu będzie 65, a po treningu FR/AM bo modnie i wygodnie. Skoro taki autorytet (Deb jest autorytetem, nie ma co zaprzeczać), dostrzega pewien rosnący problem to fajnie byłoby się nad tym zastanowić. 

 

@sstar No hard feelings :) Ale nie przyrównuj proszę Kurdziela do Deb...

 

Ok : wiec przeczytalem to,co opublikowala  Heidi Nunnikhonen ……...

 

Wnioski:

 

1/ Ona sama zostala zammieszczona w tym artykule, prawdopodobnie ze wzgledu na to, ze byla JEDYNA osoba, testowana w jezdzie z elektrodami rejestrujacymi akcje miesni (2 autor wsrod 4 zwykle znaczy, ze to taki sobie wklad : najwazniejszy jest pierwszy (chociaz nie zawsze) oraz ostatni i autor do ktorego wysyla sie korespondencje)

 

2/ jak wspomnialem, ta "praca" oparta byla na kilku przejazdach  wylacznie jednej osoby : nie musze zaznaczac, jaka jest wartosc naukowa

 

3/ interesujaca metoda badawcza z wireless EMG

 

4/ w skrocie , jak sie zanalizuje, co tam napisano o VMO, Glut Max, Glut Med ,Ant Tib , peroneus longus ma sens - 

 

5/ Ogolnie w czasie jazdy na  nartach szerszych (96 pod butem) zaobserwowane nast elementy (celowo unikam slowa "fakty")

- na szerszych wolniej wchodzi sie w skret i na krawedz - chyba tego nie trzeba udowadniac

- kat zakrawedziowania jest mniejszy na narcie szerokiej w jezdzie dowolnej (oczywiscie, tyczki wymagaja wiekszej agresywnosci postawy)

- w jezdzie dowolnej kat ugiecia kolan jest mninejszy o 15%  (to samo wytlumaczenie jw)

 

 

Ogolnie: 

-wartosc metodyczna pracy - zerowa

- metodyka pomiarow jest wzieta wprost z gait analysis, ktora jest na rynku od jakichs 50 lat i stale nie zostala wystandaryzowana i stale wiekszosc ludzi nie traktuje ja jako precyzyjne narzedzie

- nigdzie nie ma wspomniane, ze dzieci 11-13   sa narazone na jakiekolwiek urazy, jezeli jezdza na szerokich nartach

- nie ma dyskusji np  ze jazda na naracie szerokiej przeszkadza w jezdzie na tyczkach lub obniza wyniki...

 

 

 

 

Slowem :  interesujacy punkt widzenia  (nie wiem, czy czytales bzdurne pseudopublikacje ,ze szerokie narty niszcza st kolanowe?)

 

zeby w ogole wyciagnac jakiekolwiek wnioski nt czynnosci miesni, trzeba by:

 

1/ miec co najmniej 30 zawodnikow w rownym wieku, wzrostu i wagi

2/ kazdy z nich musial by  przejechac co najmniej 10-20 razy dana trase na narcie szerokiej i waskiej (SL)

3/ PROMIEN SKRETU ( io ktorym nic nie wspomniano)  powinien byc identyczny dla  SL i narty szerokiej - oczywiscie dlugosc musiala byc by taka sama tez)

 

Jezeli p-ty 1-3 byly by zrealizowane, wtedy mozna pokusic sie o analize czynnosci miesni

 

Zeby wskazac, czy inne  maxymalne wartosci poszcz miesni sa znaczaco rozne dla narty SL i szerokiej oraz  ze WPLYWA to na wyniki lub krzywuczenia sie jazdy na tyczkach - do tego trzeba by skomponowac zupelnie bardziej obszerny model naukowy

 

dziekuje za zwrocenie uwagi na  ten drugi film - ale twierdzenia zacytowane przez obie Panie (Heidie jest straszna w sensie przedstawiania wynikow) moga byc wylacznie traktowane jako sygnal, a nie twierdzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba a obejrzałeś te filmy, czy tylko odniosłeś się do mojego (nic nieznaczącego) komentarza? Bo o ile w pierwszym filmie mówi, że jest to jej zdanie i ma do tego prawo o tyle drugi film to już powoływanie się na bodajże 3 letnie badania. Pada tam stwierdzenie, że młodzi narciarze jeżdżący na szerokiej narcie, mieli później problemy z adaptacją do wąskiej narty. To jest bardzo ciekawy argument. Czemu? Bo o ile Ty, bardzo dobry, ukształtowany narciarz, pobawisz się bez szkody na FR i tego samego dnia wsiądziesz na FIS SL lub GS, tak młody dzieciak może "się zepsuć" jeżdżąc na szerokiej narcie. I tutaj ta "doza biznesu" robi szkodę. 

Takie wnioski wyciągnąłem z tego filmu. 

 

Widzisz, Mitek wyżej pisze że to oczywistość. Bo uczył, jeździ i się zna. A ilu rodziców podąży za modą i zacznie wsadzać dzieciaki na szerokie dechy? Na treningu będzie 65, a po treningu FR/AM bo modnie i wygodnie. Skoro taki autorytet (Deb jest autorytetem, nie ma co zaprzeczać), dostrzega pewien rosnący problem to fajnie byłoby się nad tym zastanowić. 

 

@sstar No hard feelings :) Ale nie przyrównuj proszę Kurdziela do Deb...

A Heitza mogę? PS. co do psucia, to testowano odwrotnie, czyli jeżdżących na wąskiej, co się działo na przesiadce na szeroką? Jakieś problemy z adaptacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Heitza mogę? PS. co do psucia, to testowano odwrotnie, czyli jeżdżących na wąskiej, co się działo na przesiadce na szeroką? Jakieś problemy z adaptacją?

Nie ma takiego problemu

 

 

logo-jssm.gif
J Sports Sci Med. 2015 Sep; 14(3): 606–619. Published online 2015 Aug 11.
PMCID: PMC4541126 26336348 The Waist Width of Skis Influences the Kinematics of the Knee Joint in Alpine Skiing

 

To jest paper, ktory w sumie zaczal crucjate przeciwko narcie szerokiej - wnioski w tej pracy sa zaskakujaco naiwne.....oraz absolutnie nie oparte na dowodach (np szeroka narta powoduje zmiany zwyrodnieniowe w kolanach)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to artykuły i badanie tego typu robi się pod kątem zamawiającego. To coś takiego jak obecne wybory. Z góry wiadomo kto wygra ale żeby nie było to zbadajmy... To tylko marketing nic więcej.
Z własnych doświadczeń, nawet tego rocznych...
Koniec zeszłego sezonu jeździłem na szerokich, latem też około 90, początek sezonu Molltek 1,5m świerzynki trudno było a SL no i tak jakoś zeszło cały czas na szerokiej. Aż tu nagle trzeba było pojechać na kochanego Chopka. Na free zero śniegu a na trasach beton. A więc trzeba było przejść na wąską nartę i... Szok! czułem się jak na biegówkach. Po 2-3 zjazdach znów poczułem moc wąskiej narty ale początek tragedia. Jakby błędnik wariował. A w kolejce do kolejki, nie było punktu oparcia oprócz kijków :)
Tak, że jest coś z tymi szerokościami ale jedno jest ważne, wąskie czy szerokie dają podobną frajdę :) i tego się trzymajmy.
Narty mają dawać przyjemność a czy ktoś ma 115 pod butem czy połowę z tego, to nie ma znaczenia. Byle była dobra i bezpieczna zabawa.
PS. dobrego piva na majówce życzę :) bo na grilla bym nie liczył.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to artykuły i badanie tego typu robi się pod kątem zamawiającego. To coś takiego jak obecne wybory. Z góry wiadomo kto wygra ale żeby nie było to zbadajmy... To tylko marketing nic więcej.
Z własnych doświadczeń, nawet tego rocznych...
Koniec zeszłego sezonu jeździłem na szerokich, latem też około 90, początek sezonu Molltek 1,5m świerzynki trudno było a SL no i tak jakoś zeszło cały czas na szerokiej. Aż tu nagle trzeba było pojechać na kochanego Chopka. Na free zero śniegu a na trasach beton. A więc trzeba było przejść na wąską nartę i... Szok! czułem się jak na biegówkach. Po 2-3 zjazdach znów poczułem moc wąskiej narty ale początek tragedia. Jakby błędnik wariował. A w kolejce do kolejki, nie było punktu oparcia oprócz kijków :)
Tak, że jest coś z tymi szerokościami ale jedno jest ważne, wąskie czy szerokie dają podobną frajdę :) i tego się trzymajmy.
Narty mają dawać przyjemność a czy ktoś ma 115 pod butem czy połowę z tego, to nie ma znaczenia. Byle była dobra i bezpieczna zabawa.
PS. dobrego piva na majówce życzę :) bo na grilla bym nie liczył.
Pozdrawiam

Jasiek pięknie podsumował temat. Nie uległ pokusie forsowania jedynie słusznej drogi, własnej drogi. Narciarstwo to na szczęście wiele różnych obliczy. PS. ®ewolucja https://www.switchba...ski-waist-width

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...