Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Pasje

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
312 odpowiedzi w tym temacie

#301 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
  • Na forum od: 03.2008
576
  • Umiejętności: 6
  • Szczecin

Napisano 05 czerwiec 2019 - 19:15

Miałem już nie pisać ale zabiorę jeszcze raz głos w sprawie strzelectwa. Może się narażę ale trudno, jestem gotowy ponieść konsekwencje ;).

Panowie wiatrówka to namiastka strzelectwa. Proszę nie obrażajcie się.

Nie chcę powiedzieć, że to dziecinada ale to max. 20% potrzebnych umiejętności przy strzelaniu. To tylko (ktoś może powiedzieć "aż") umiejętność pracy ze spustem i stabilizacji postawy czyli tętno, oddech i palec. To prawda że to baza. Ale prawdziwe strzelanie zaczyna się tam gdzie kończą się podstawy.

A zaczyna się od doboru pocisku jego kształtu, optymalnej gramatury dla danego kalibru, odpowiedniego prochu i jego naważki. Oczywiście kwestia łusek i spłonek też jest istotna. I to jest kolejne powiedzmy ok. 20 % bo mamy już dobrą, bardzo dobrą lub prawie idealną amunicję.

Najważniejsze dopiero przed nami czy praca z lunetą (tu można pisać godzinami) i uwzględnienie warunków atmosferycznych przy strzelaniu a chodzi tu nie tylko o siłę wiatru i jego kierunek ale także ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, wysokość npm i wiele innych czynników. I to jest prawdziwe strzelectwo, które wielu, w tym mnie zawróciło w głowie. I polecam to każdemu.

W tej chwili jest łatwiej niż kilkanaście lat temu. Wtedy najprostszą drogą do strzelectwa była droga przez łowiectwo i uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską. Pierwsze spotkania i zawody "długodystansowe" to byli w większości "myśliwi". Teraz są już kluby strzelectwa długodystansowego i firmy szkolące, organizujące kursy strzelania i elaboracji amunicji, często są to byli żołnierze lub policjanci. Zrobił się z tego biznes. Można spróbować i załapać bakcyla lub ... nie.

Ale spróbować warto. Szczerze namawiam.

Obecnie strzelectwo długodystansowe w Polsce poszło trochę w dziwnym kierunku dla mnie, mianowicie maksymalnego usprzętowienia i stechnicyzowania gdzie sprzęt zastępuje to co najpiękniejsze czyli talent. W zawodach wg F-class w klasie open pojawiły się oprócz bardzo drogich karabinów i lunet także bardzo stabilne statywy stabilizujące broń i stacje meteo określające warunki pogodowe, od dawna stosuję się programy balistyczne i wiele innych udogodnień.

Ale czasami pojawi się ktoś z tanią bronią i lunetą bez tych wszystkich gadżetów i w klasie FTR (kalibry wojskowe czyli 308 win i 223 rem, broń lżejsza, bez statywów benchrestych tylko zwykłe bipody) i osiąga wynik na poziomie tych nieproporcjonalnie lepiej wyposażonych.

I to jest piękne, to jest prawdziwa magia i warto to chociaż zobaczyć :D :D :D .

Osobiście żałuję że nie ma zbyt wielu zawodów "taktycznych" gdzie strzela się do celów sylwetkowych na torze na nieznane odległości. Ale cóż w Polsce nie ma warunków głównie strzelnicowych.

Pozdrawiam

#302 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3004 postów
  • Na forum od: 10.2011
8758
  • Umiejętności: 7

Napisano 05 czerwiec 2019 - 20:02

https://www.facebook...116920&sfns=xmo

03a64f59ff1930d75e9312c7611337fb.jpg

https://www.facebook...116920&sfns=xmo

431fcbd436901f5af77099c33648b4c2.jpg5afc57698830aea49af4ea82ca9222b3.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#303 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1281 postów
  • Na forum od: 12.2007
335
  • Umiejętności: 2
  • Chełmża

Napisano 05 czerwiec 2019 - 20:47

Bo to jest tak , gdy w zawodach nazywanych amatorskimi startują zawodowcy . Podam swój przykład otóż miałem w swoim życiu pewien piękny okres , gdy pomykałem bez opamiętania lęsnymi duktami , asfaltami i innymi bezdrożami na "pełnym gwizdku" i tak kilka lat. Postanowiłem wystartować w cyklu Mazovia MTB  i jakie było moje zdziwienie , gdy podjechałem na parking przed zawodami , a tam busy serwisowe (z masą zapasowych części) , goście na trenażerach rozgrzewają się przed startem , wciągają jakieś żele energetyczne itp .  Po starcie miałem wrażenie ,że stoję w miejscu .....

Podobnie jest w zawodach strzeleckich (mam bliskiego kolegę , który w nich uczestniczy ) ,ale mówi że jest bez szans z byłymi "specjalsami" , czy innymi agentami służb .....no cóż , myślę że to jest wina stosunkowo wysokich nagród , które przyciągają do zawodów amatorskich ...zawodowców ;)

#304 Bartek1980

Bartek1980

Użytkownik

• Pip
  • 67 postów
  • Na forum od: 12.2017
52
  • Umiejętności: 1
  • Lublin

Napisano 05 czerwiec 2019 - 20:47

A możesz podzielić się informacją gdzie służysz? Jaka formacja? Chyba, że poufne to nie dociekam.
Pytam bo służby mundurowe, a konkretnie wojsko to mój niespełniony mokry sen. Kiedyś brakło jaj, męskiej decyzji bo rozważałem studia wojskowe (oficerskie albo wtedy chyba były jeszcze podchorążówka). A tak zostaje ASG i raz na ruski rok strzelnica :)

Ferrenzo nie wiem czy masz czego żałować... Minusów jest sporo, plusów znacznie mniej (najgłówniejszy to wcześniejsza emerytura). W 2003r. ukończyłem studia oficerskie w WSPol Szczytno. Do 2009 roku pracowałem w Policji, a następnie do chwili obecnej w Straży Granicznej. Też powoli myślę o emeryturze. Żałuję, że przez tych ostatnich 20 lat względnej stabilizacji nie miałem impulsu, który pchnąlby mnie do zrobienia czegoś konstruktywnego w kwestii rozwoju zawodowego w innej dziedzinie życia. Służby mundurowe są dobre dla maniaków, którzy mają jakąś misję do wykonania. Najlepiej dla takich maniaków, którzy mają bogatych rodziców i dzięki temu mogą traktować pracę jako interesujące hobby.

#305 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3004 postów
8758

Napisano 05 czerwiec 2019 - 21:31

Do 2009 roku pracowałem w Policji, a następnie do chwili obecnej w Straży Granicznej. Też powoli myślę o emeryturze. .

To chyba czas pomyśleć o Frontex, otwiera się tyle możliwości :).

Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#306 Bartek1980

Bartek1980

Użytkownik

• Pip
  • 67 postów
  • Na forum od: 12.2017
52
  • Lublin

Napisano 05 czerwiec 2019 - 21:35

To chyba czas pomyśleć o Frontex, otwiera się tyle możliwości :).

Nie da rady. Poziom mojej komunikacji w językach obcych jest zatrważająco niski. Niestety..

#307 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3004 postów
8758

Napisano 05 czerwiec 2019 - 21:38

Nie da rady. Poziom mojej komunikacji w językach obcych jest zatrważająco niski. Niestety..

Wystarczy angielski, background masz dobry, niestety bez znajomosci angielskiego na dobrym poziomie nie da się przebrnąć przez proces rekrutacji.

#308 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
  • Na forum od: 03.2008
576
  • Szczecin

Napisano 05 czerwiec 2019 - 21:48

Bo to jest tak , gdy w zawodach nazywanych amatorskimi startują zawodowcy . Podam swój przykład otóż miałem w swoim życiu pewien piękny okres , gdy pomykałem bez opamiętania lęsnymi duktami , asfaltami i innymi bezdrożami na "pełnym gwizdku" i tak kilka lat. Postanowiłem wystartować w cyklu Mazovia MTB  i jakie było moje zdziwienie , gdy podjechałem na parking przed zawodami , a tam busy serwisowe (z masą zapasowych części) , goście na trenażerach rozgrzewają się przed startem , wciągają jakieś żele energetyczne itp .  Po starcie miałem wrażenie ,że stoję w miejscu .....

Podobnie jest w zawodach strzeleckich (mam bliskiego kolegę , który w nich uczestniczy ) ,ale mówi że jest bez szans z byłymi "specjalsami" , czy innymi agentami służb .....no cóż , myślę że to jest wina stosunkowo wysokich nagród , które przyciągają do zawodów amatorskich ...zawodowców ;)

Jak już wcześniej pisałem nie ma  w tej zabawie od 7 lat, przyglądam się z boku. Lata temu to byli autentyczni hobbyści w większości ludzie spoza resortów siłowych, żołnierze byli także ale do specjalsów nikt się nie przyznawał.

Jak już także wcześniej pisałem poszło to w innym kierunku niż wyobrażałem sobie na początku, miałem nadzieję na szersze zainteresowanie a może nawet może na swojego rodzaju "masowość" a poszło w dużą specjalizację i elitarność głównie poprzez wyścig sprzętowy. Startuje 30-50 osób to smutne. A jak 3/4 z tego to zawodowcy to już nawet nie smutne tylko ponure.

To co obserwuję ostatnio to fakt, ze stał się to biznes: szkolenia, produkcja i sprzedaż sprzętu. Drużyny sponsorowane.

Ja to traktowałem i traktuję jako podnoszenie własnych umiejętności i postępy w rywalizacji z samym sobą mnie cieszą, bo nam prawdziwym amatorom pozostaje i tak walka z samym sobą :D

LR Mykita są chyba jedynymi zawodami taktycznymi i raz w roku na poligonie a poziom poziom trudności dostosowany raczej nie do amatorów ;)

#309 Joanna Sm

Joanna Sm

Użytkownik

• PipPip
  • 191 postów
  • Na forum od: 01.2017
326

Napisano 05 czerwiec 2019 - 22:36

Nigdy nie jest za późno, żeby sie nauczyć angielskiego. Talentu nie potrzeba, najważniejsze mieć właściwą motywację, inspirujący ludzie mogą też pomóc.

#310 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
  • Na forum od: 11.2007
7821
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 06 czerwiec 2019 - 06:44

Cześć

Dlatego gdy tylko w zawodach SkiForum pojawili się pierwsi łowcy, nagrody zaczęły być rozlosowywane wśród uczestników którzy ukończyli zawody.

Pozdrowienia

#311 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4437 postów
  • Na forum od: 03.2006
2368

Napisano 06 czerwiec 2019 - 09:13

Wszystko w rekach organizatora. Wprowadza sie juz dlugo 2 grupy. Zawodnicy/byli zawodnicy i amatorzy. Karencja bylych zawodnikow startujacych w amatorach podwyzszona(moje) do 20 lat

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#312 se7

se7

Użytkownik

• PipPip
  • 153 postów
  • Na forum od: 03.2017
71

Napisano 07 czerwiec 2019 - 18:20

Ja to traktowałem i traktuję jako podnoszenie własnych umiejętności i postępy w rywalizacji z samym sobą mnie cieszą, bo nam prawdziwym amatorom pozostaje i tak walka z samym sobą :D

Nic dodać i ująć.

#313 kordiankw

kordiankw

Samiec alfa

• PipPipPipPipPip
  • 3004 postów
8758

Napisano 09 czerwiec 2019 - 12:36

LR Mykita są chyba jedynymi zawodami taktycznymi i raz w roku na poligonie a poziom poziom trudności dostosowany raczej nie do amatorów ;)

62068753_846573385741347_679617775034957

https://docs.google....fEvnJw/viewform