Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór nart dla zaawansowanego narciarza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#61 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 948 postów
  • Na forum od: 02.2009
503
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 13 marzec 2019 - 00:34

Jest to pomysł.

Ale hmmm ... łatwa odpowiedź na twoje pytanie kilka postów wyżej - to o różnicy.

Ja sprawdzam to tak:

Składam narty ślizgami, ściskam je palcami (nie wszystkie jestem w stanie ścisnąć do końca) jednej dłoni i puszczam palce. A właściwie rozchylam palce tak szybko jak mogę. Wszystkie "normalne" narty wracają do swojego kształtu tak szybko, że nie mam szans oderwać od nich palców. A te nie. 

Jakby były całe w beczce z łojem. Dlatego mam wrażenie, że w skręcie wkładam w nie pracę a one tą pracę zwyczajnie zjadają : )) (fizycznie zmieniają w ciepło oczywiście) - pieprzona entropia.

Tyle, że po co my o tym piszemy ? Żeby udowodnić, że wszystkie narty są super ?

PS: Ta szybkość zmiany krawędzi to oczywiste, ale cóż - widziały gały co brały.

#62 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2278 postów
  • Na forum od: 01.2017
836
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 13 marzec 2019 - 00:42

Przez chwile myslalem, ze skumales. Jesli powolujesz sie NTN, to nie skumales :D Proponuje doczytac roznice miedzy sprezystosc, a elastycznosc.

O to Ci chodzi:
https://zapytajfizyk...-elastycznosci/
https://pl.m.wikiped...iki/Sprężystość
No to chyba masz rację. Sorry za mało precyzyjny żargon.

#63 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 948 postów
503
  • Warszawa

Napisano 13 marzec 2019 - 00:48

Daj spokój, nie warto się spierać o słowa : )

Przecież z fizycznego punktu widzenia pojęcie sprężystości dla nart nie ma najmniejszego sensu ale w mowie potocznej przyjęło się mówić, że narty są sprężyste a na objechanie nart przed zakupem przyjęło się mówić testowanie. Bo się je bierze z centrów testowych.

#64 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPip
  • 982 postów
  • Na forum od: 10.2007
337
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 13 marzec 2019 - 06:57

Daj spokój, nie warto się spierać o słowa : )

Przecież z fizycznego punktu widzenia pojęcie sprężystości dla nart nie ma najmniejszego sensu ale w mowie potocznej przyjęło się mówić, że narty są sprężyste a na objechanie nart przed zakupem przyjęło się mówić testowanie. Bo się je bierze z centrów testowych.

Koledzy się nie spierają o słowa ,tylko zwracają uwagę ,że wypisujesz debilizmy. :mellow:

:)Pozdrowienia

#65 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 948 postów
503
  • Warszawa

Napisano 13 marzec 2019 - 08:12

W którym punkcie ?

#66 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 948 postów
503
  • Warszawa

Napisano 13 marzec 2019 - 09:09

Tak myślałem. 

Jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia to się o próbuje albo czepia słówek albo próbuje obelg, co jest w internecie może tylko śmieszyć...

Nawiasem - kolejne słowo które w obiegowym języku forum oznacza zupełnie co innego niż w rzeczywistości to twardość. Rozumiana jako małe ugięcie pod przyłożoną silą. No i co z tego - wszyscy wiedzą o co chodzi mówiąc "twarda narta", "miękka narta". A że za mylenie elastyczności ze sprężystością i twardością wylatuje się z egzaminów - co z tego, to nie polibuda tylko amatorskie forum narciarskie.

#67 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 315 postów
  • Na forum od: 01.2016
62
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 13 marzec 2019 - 16:55

O to Ci chodzi:
https://zapytajfizyk...-elastycznosci/
https://pl.m.wikiped...iki/Sprężystość
No to chyba masz rację. Sorry za mało precyzyjny żargon.

no tez sie przy..balem niepotrzebnie. Szukalem zaczepki, za duzo kawy i odbija :P 

Nawiasem - kolejne słowo które w obiegowym języku forum oznacza zupełnie co innego niż w rzeczywistości to twardość. Rozumiana jako małe ugięcie pod przyłożoną silą. No i co z tego - wszyscy wiedzą o co chodzi mówiąc "twarda narta", "miękka narta". 

najczestszy blad to nazywanie klasy srub 5.8, 8.8 twardoscia. W zasadzie to wytrzymalosc na rozciaganie i granica plastycznosci. Sam tak kiedys gadalem :P Ale zeby bylo smiesniej troche to ma wspolnego z twardoscia, gdyz twardosc (HB30) i wytrzymalosc (MPa) sa konwertowalne miedzy soba z pewnym bledem.

#68 Leopoldo

Leopoldo

Nowy użytkownik

• 16 postów
  • Na forum od: 02.2017
3
  • Myślenice

Napisano 14 marzec 2019 - 19:10

1.Testować przed kupnem?

2.Czy próbować sobie różnych nart w celu rozwoju własnej techniki zdolności jej adaptacji i wiedzy?
Jeden czy dwa? Krótko i pozamiatamy temat.

Pozdro

(Próbujesz sobie różne narty w celu rozwoju własnej ......itd ) ,a potem ....kupujesz. Za nawias można podstawić testowanie. Czyli testujesz przed tym obrzydliwym kupnem. Oczywiście można też testować narty bez kupna, co jest dalece szlachetniejsze.

• sstar podziękował za tę wiadomość

#69 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
  • Na forum od: 11.2007
7823
  • Warszawa

Napisano 14 marzec 2019 - 19:59

(Próbujesz sobie różne narty w celu rozwoju własnej ......itd ) ,a potem ....kupujesz. Za nawias można podstawić testowanie. Czyli testujesz przed tym obrzydliwym kupnem. Oczywiście można też testować narty bez kupna, co jest dalece szlachetniejsze.

Cześć

Nie. Próbuję narty zawsze. Ostatnio jeździłem jednego dnia na 6 czy 7 parach - wszystkie ze stojaka, które pasowały do skorupy i robię tak od wielu lat. Zawsze korzystam z możliwości pożyczenia nart czy zamiany.

Nigdy nie wiązało się to z zakupem jakiejkolwiek narty.

Jak teraz sobie analizuję to chyba nigdy w życiu nie kupiłem narty na której jeździłem wcześniej. Przynajmniej takiego faktu nie pamiętam.

Pozdrowienia

#70 Leopoldo

Leopoldo

Nowy użytkownik

• 16 postów
  • Na forum od: 02.2017
3
  • Myślenice

Napisano 15 marzec 2019 - 08:30

Użytkownik skiforum kupuje narty bez prób ?? Toż to gruby skandal.
Ja też lubię brać różne i próbować. A co 3 sezony , po sezonie, to nawet....kupić ;-). Pozdr.

#71 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
  • Na forum od: 11.2007
7823
  • Warszawa

Napisano 15 marzec 2019 - 09:39

Użytkownik skiforum kupuje narty bez prób ?? Toż to gruby skandal.
Ja też lubię brać różne i próbować. A co 3 sezony , po sezonie, to nawet....kupić ;-). Pozdr.

Cześć

Mam wrażenie...inaczej - wiem, że żeby ocenić jak dana narta będzie się zachowywała wystarczy znać zachowanie nart z danej grupy. To czy to będzie Fischer czy Blizzard nie ma później większego znaczenia bo sposobem przygotowania narty można tak wiele zmienić, że gdyby dokonać ślepych testów nikt by nie odgadł, że ma do czynienia z tym samym modelem. W wypadku nart sportowych jest to łatwiejsze bo są to narty o zbliżonej charakterystyce i - jak to się mówi - najmniej zepsute. 

W wypadku nart popularnych jest to trudniejsze bo ilość modeli i wariantów, która jest do dyspozycji już dawno przekroczyła zdrowy rozsądek przynajmniej o rząd wielkości, przynajmniej. Tutaj jednak właśnie ta ilość jest barierą, która uniemożliwia dobranie narty na miarę na podstawie testów bo nigdy nie wiesz czy inna nie będzie lepsza.

Ustalamy grupę docelową i bierzemy to co jest najtańsze i najładniejsze.

Pozdrowienia

• tommy101 podziękował za tę wiadomość