Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór nart dla zaawansowanego narciarza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 pajelo

pajelo

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 03.2019
0

Napisano 11 marzec 2019 - 19:19

Po wielu latach używania moich obecnych nart (o nich więcej niżej) postanowiłem wymienić swój sprzęt.

1. Płeć: M

2. Wiek 27

3. Waga 93 kg

4. Wzrost 187 cm

5. Na nartach jeżdżę od 19 sezonów. 

6. Moje umiejętności określam na mocne 7, w kierunku 8 (wpisałem tak, a nie inczej, gdyż zupełnie mnie nie kręci jazda poza trasami)

7. Moje aktualne buty to Atomic B Tech B 70 - z kolekcji 06/07. Chyba flex 70 zgodnie z nazwą modoelu.

8. Aktualnie jeżdżę na Rossignolach Radical R8X Oversize - z kolekcji 06/07

9. Preferuję jazdę raczej długimi skrętami po przygotowanych stokach. Wiadmo jednak jak w Polsce (jeżdzę w zasadzie tylko w kraju) stoki wyglądają w godzinach popułdniowych lub wieczornych. Chciałbym więc aby narty radziły sobie względnie dobrze na wyjeżdżonym i zmuldzonym stoku.

10. Jak wyżej wskazałem jeżdżę głównie w Polsce. W zasadzie jeździłem we wszystkich większych ośrodkach (Jaworzyna Krynicka, Czarna Góra za Wrocławiem, Wierchomla, Kasprowy Wierch, Białka Tatrzańska, Szklarska Poręba - Szrenica, Szczyrk, Zieleniec, Jurgów). W każdym ośrodku przetestowałem wszystkie dostępne trasy. Jeździłem więcj i na niebieskich i na czerwonych i na czarnych trasach. Jeżeli miałbym wybrać to chyba najlepiej mi się jeździło na czerwonych i niebieskich trasach. 

11. Jak wyżej wskazałem preferuję jazdę średnio-długimi skrętami, dość dynamiczną, ale raczej turystyczyną. Nigdy nie myślałem o jeździe sportowej i takich planów absolutnie nie mam. To samo dotyczy jazdy poza trasami, zupełnie mnie to nie interesuje. Można więc założyć, że jeżdzę głównie po przygotowanych stokach (do godzin południowych), a po południu jak to w Polsce. Trzeba sobie radzić na wyjeżdżonym i zmuldzonym stoku.

12. Z kondycją raz lepiej, raz gorzej. Nie uważam się za człowieka zupełnie bez kondycji, ale do nazwania siebie osobą regularnie uprawiającą sport jest mi daleko. W odniesieniu do częstotliwości jazdy na nartach to rocznie jest to tygodniowy wyjazd plus kilka weekendów. W sumię myślę, że nie więcej niż 14 dni.

13.Mój budżet na narty oraz buty to myślę, że w okolicach 2500 zł

#2 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1866 postów
  • Na forum od: 11.2009
752
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 11 marzec 2019 - 20:09

Szukaj nart tzw. sklepowych gigantek w dl 180-185 o promieniu 18-21m. Taka decha wbrew opiniom jest bardzo uniwersalna.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#3 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1639 postów
  • Na forum od: 01.2015
1095
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 11 marzec 2019 - 20:22

Po wielu latach używania moich obecnych nart (o nich więcej niżej) postanowiłem wymienić swój sprzęt.

Chciałbym więc aby narty radziły sobie względnie dobrze na wyjeżdżonym i zmuldzonym stoku.

Każde byle jakie narty-  prawidłowo dobrane dadzą sobie radę  - a ty???? PS jakie długie masz te "słowiki"

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#4 pajelo

pajelo

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 12 marzec 2019 - 13:45

Każde byle jakie narty-  prawidłowo dobrane dadzą sobie radę  - a ty???? PS jakie długie masz te "słowiki"

O swoje umiejętności się nie obawiam. Jeżdżę wystarczająco długo i w różnych warunkach, wprawdzie w zasadzie tylko w Polsce, ale myślę, że wyżej wskazany stopień moich umiejętności faktycznie je odzwierciedla.

Obecne narty maja 167 cm. Kupowane były jak miałem bodaj 15 lat i tak zostały do chwili obecnej. 

Co sądzicie o tym modelu: https://snowsport.pl...019-p22368.html

Jakieś propozycje co do butów? Bo również planuję je wymienić.

#5 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 317 postów
  • Na forum od: 01.2016
63
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 12 marzec 2019 - 16:36

O swoje umiejętności się nie obawiam. Jeżdżę wystarczająco długo i w różnych warunkach, wprawdzie w zasadzie tylko w Polsce, ale myślę, że wyżej wskazany stopień moich umiejętności faktycznie je odzwierciedla.

Obecne narty maja 167 cm. Kupowane były jak miałem bodaj 15 lat i tak zostały do chwili obecnej. 

za krotkie :P

teraz tak czytam 187cm/93kg/zaawansowany/dlugie skrety. Przeciez odpowiedz, az sama cisnie sie na jezyk :D

#6 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
  • Na forum od: 11.2007
7876
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 16:52

Cześć

O swojej jeździe nie możesz powiedzieć nic. Narty, które masz są dla Ciebie przynajmniej o 20 cm za krótkie więc prezentujesz absolutnie przypadkową technikę. Ta narta byłaby za krótka nawet dla mojej żony, która dobiega 50 i ma 165cm wzrostu i wazy niecałe 60kg.

Uwzględniając powyższe....

Pozdrowienia

#7 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1639 postów
1095
  • Rajcza

Napisano 12 marzec 2019 - 18:09

Narty które wybrałeś przy wys. 177 (bo to jedyna dla ciebie słuszna wysokość) z pewnością nie spełnią twoich oczekiwań. W żadnym stopniu nie wpłyną na poprawę twojej techniki i sprawności poruszania się na stoku, oczywiście sytuacja ta diametralnie się zmieni kiedy na poważnie weźmiesz się za szkolenie.

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

#8 izydar

izydar

Nowy użytkownik

• 4 postów
  • Na forum od: 12.2011
4

Napisano 12 marzec 2019 - 18:46

Jestem daleki od doradzania co do wyboru nart. Sam długo czytałem różnego rodzaju porady i ilu radzących tyle opinii. Nie mogę się w żaden sposób równać z forumowymi ekspertami.

Mam dokładnie te narty w długości 177cm z sezonu 2017/2018. Jak na moje potrzeby 182/90kg rewelacja - szybkie i stabilne np. przy prędkości w okolicach 80km/h

Lekkie muldy - tniesz jak miło. Mocno rozjeżdżone stoki  (muldy po pół metra) - dobra technika, narty w mojej opinii nie mają tu dużego znaczenia.

I teraz najważniejsze - jakich nart Ci forumowicze nie polecą nic nie zastąpi testów konkretnego modelu w realu. Ja swoje kupiłem po 2-godzinnej jeździe w ramach oddania starych nart na serwis - w Spindlerowym Młynie na górze Św. Piotra jest taka usługa w cenie. Od 1 skrętu czułem że lata jazdy na zbyt miękkich nartach to była pomyłka. Narty w opisie mają przeznaczenie dla narciarzy zaawansowanych i ekspertów - ja sam siebie ledwo kwalifikuję na forumowe 6 więc gdybym miał wybierać na podstawie opinii/rad/testów to bym na te narty nie spojrzał.

Całe szczęscie że je mam - przez ostatnie 2 sezony na tych nartach zrobiłem ogromne postępy. W tym roku trafiłem w Szklarskiej na testy Fischera i wziąłem sobie najlepszą slalomkę jaką mieli - na twardym bardziej zwinna, na bardzo lekkich muldach szarpało nartą, czego w Headach nie doświadczyłem.

Buty mam Salomon X pro 90 - teraz kupiłbym flex 100.

Mój wniosek - dla mnie, na moje umiejętności i Polsko/Czeskie stoki, często rozjeżdżone/zmuldzone narty dobre, chociaż niewielkie mam porównanie.

Rada? - wypożycz w centrum testowym narty które sobie upatrzysz i wtedy kupuj. Inaczej rozczarowanie bardzo prawdopodobne.

Udanych testów.

#9 pajelo

pajelo

Nowy użytkownik

• 3 postów
0

Napisano 12 marzec 2019 - 19:00

za krotkie :P

teraz tak czytam 187cm/93kg/zaawansowany/dlugie skrety. Przeciez odpowiedz, az sama cisnie sie na jezyk :D

Wybacz, ale umiejętności czytania w myślach jeszcze nie opanowałem. Mógłbyś być bardziej precyzyjny?

Cześć

O swojej jeździe nie możesz powiedzieć nic. Narty, które masz są dla Ciebie przynajmniej o 20 cm za krótkie więc prezentujesz absolutnie przypadkową technikę. Ta narta byłaby za krótka nawet dla mojej żony, która dobiega 50 i ma 165cm wzrostu i wazy niecałe 60kg.

Uwzględniając powyższe....

Pozdrowienia

Tak jak pisałem, narty kupione kiedy byłem w zasadzie jeszcze dzieckiem. Niestety, ale przez okres studiów i bezpośrednio po, nie mogłem sobie pozwolić finansowo na kupno nowych i dobrych nart. Jeździłem i jeżdżę na tym co mam. W sytuacji kiedy mam ustabilizowaną sytuację finansową i zaspokojone bardziej podstawowe potrzeby niż nowe narty postanowiłem wymienić sprzęt.

Narty które wybrałeś przy wys. 177 (bo to jedyna dla ciebie słuszna wysokość) z pewnością nie spełnią twoich oczekiwań. W żadnym stopniu nie wpłyną na poprawę twojej techniki i sprawności poruszania się na stoku, oczywiście sytuacja ta diametralnie się zmieni kiedy na poważnie weźmiesz się za szkolenie.

Czyli rozumiem, że przeceniam swoje umiejętności i te po 19 latach mniej lub bardziej regularnych jazd wynoszą w skali forumowej 3-4?

Niemniej dziękuję za wszystkie opinie i porady. 

#10 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 317 postów
63
  • Poznań

Napisano 12 marzec 2019 - 19:06

W tym roku trafiłem w Szklarskiej na testy Fischera i wziąłem sobie najlepszą slalomkę jaką mieli - na twardym bardziej zwinna, na bardzo lekkich muldach szarpało nartą, czego w Headach nie doświadczyłem.

Sprawdz prosze czy te heady masz tak samo ostre pod butem jak na dziobach. Zazwyczaj narty z wyostrzonymi dziobami lubia poszarpac :)

#11 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 317 postów
63
  • Poznań

Napisano 12 marzec 2019 - 19:14

Wybacz, ale umiejętności czytania w myślach jeszcze nie opanowałem. Mógłbyś być bardziej precyzyjny?

Pierwszy post. Do tego jakis but pokroju head raptor rs 120/atomic redster cs 110 itp. Bierz tego, ktory dobrze lezy. Kupowac buty najlepiej z kims kto ma pojecie lub  w sklepie ktorym Ci profesjonalnie doradza. Nie mam tu na mysli intersportu, ani podobnych :D

#12 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
7876
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 19:26

..............

Rada? - wypożycz w centrum testowym narty które sobie upatrzysz i wtedy kupuj. Inaczej rozczarowanie bardzo prawdopodobne.

Udanych testów.

Cześć

I to jest właśnie rada nic nie warta z punktu widzenia wyboru narty.

Pozdrowienia

#13 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
7876
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 19:31

Tak jak pisałem, narty kupione kiedy byłem w zasadzie jeszcze dzieckiem. Niestety, ale przez okres studiów i bezpośrednio po, nie mogłem sobie pozwolić finansowo na kupno nowych i dobrych nart. Jeździłem i jeżdżę na tym co mam. W sytuacji kiedy mam ustabilizowaną sytuację finansową i zaspokojone bardziej podstawowe potrzeby niż nowe narty postanowiłem wymienić sprzęt.

Czyli rozumiem, że przeceniam swoje umiejętności i te po 19 latach mniej lub bardziej regularnych jazd wynoszą w skali forumowej 3-4?

Cześć

Pomyśl spokojnie. Jako dorosły człowiek jeździsz na nartach dla dzieci. Uważasz, że to nie wypacza Twojej techniki?

Powiem więcej, Ty nie wiesz jak powinna się zachowywać w jeździe normalna narta. Stąd problem.

Radzę podejść do wypożyczalni i poprosić o najlepszego i najdłuższego GS jakiego mają. Może znajdą 185 cm. Poproś żeby dobrze przygotowali i na stok. Jeżeli będziesz w jeździe czuł swobodę i pewność jak na Twoich dotychczasowych nartkach - odszczekam. Inaczej - obniż ocenę do 5+.

Pozdro

#14 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1639 postów
1095
  • Rajcza

Napisano 12 marzec 2019 - 19:45

Myślę że jak większość pytających w miarę "sprawnie" przemieszczasz się z pkt a do pkt b ale w tym przemieszczaniu jesteś całkowicie nieocenny, dalej idąc jestem całkowicie pewien że mimo umiejętności zjazdu tak naprawde nie jesteś w stanie poprawnie wykonać żadnej ewolucji z poziomu który deklarujesz. Narty które wybrałeś to b. dobre deski ale same one jeździć nie będą same też jazdy cię nie nauczą...

#15 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4437 postów
  • Na forum od: 03.2006
2373
  • Umiejętności: 1

Napisano 12 marzec 2019 - 20:08

Sprawdz prosze czy te heady masz tak samo ostre pod butem jak na dziobach. Zazwyczaj narty z wyostrzonymi dziobami lubia poszarpac :)

Wyostrzone/nie wyotrzone dzioby  na miekkim nie szarpia a o takich(lekkie muldy) napisal izydar.

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#16 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 959 postów
  • Na forum od: 02.2009
553
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 20:24

8. Aktualnie jeżdżę na Rossignolach Radical R8X Oversize - z kolekcji 06/07

To dobra informacja.

Gorszych nart nie widziałem. Rossignol zrobił takie coś "Oversize" i to się kompletnie nie udało. Dotyczy także "S9" - slalomek tylko o oczko wyższych. Kiedyś kupiłem i jedne i drugie pod wpływem impulsu. Niestety nie przejechałem się na nich przedtem : (((

Supershapey to o wiele lepsze narty choć moim zdaniem wybrałeś za szerokie, i.Speed a nawet i.Magnum byłyby znacznie zwinniejsze.

170 cm będą za krótkie, imho 177 dla Ciebie.

#17 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 317 postów
63
  • Poznań

Napisano 12 marzec 2019 - 20:50

Wyostrzone/nie wyotrzone dzioby na miekkim nie szarpia a o takich(lekkie muldy) napisal izydar.

Rozrozniam muldy i odsypy. Jesli pisal o odsypach to zgoda :)

#18 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
7876
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 21:32

To dobra informacja.

Gorszych nart nie widziałem. Rossignol zrobił takie coś "Oversize" i to się kompletnie nie udało. Dotyczy także "S9" - slalomek tylko o oczko wyższych. Kiedyś kupiłem i jedne i drugie pod wpływem impulsu. Niestety nie przejechałem się na nich przedtem : (((

Supershapey to o wiele lepsze narty choć moim zdaniem wybrałeś za szerokie, i.Speed a nawet i.Magnum byłyby znacznie zwinniejsze.

170 cm będą za krótkie, imho 177 dla Ciebie.

Rossignol nigdy nie zrobił narty o symbolu S9.

Pozdro

#19 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2290 postów
  • Na forum od: 01.2017
850
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 12 marzec 2019 - 21:35

Pozdro

9sl wiadomo o co chodzi.

#20 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1639 postów
1095
  • Rajcza

Napisano 12 marzec 2019 - 21:36

Pozdro

ale 9S tak