Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

"Dobór nart" odc. 2019

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
94 odpowiedzi w tym temacie

#1 k4r

k4r

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 03.2019
6
  • Umiejętności: 5

Napisano 08 marzec 2019 - 13:27

Cześć,

po krótkim przywitaniu, do rzeczy:

1. M
2. 40
3. 110-120
4. 182
5. 30 dni
6. 5
7. Tecnica Mach mv1 110 - wypadam już z nich przy moich parametrach i w związku z postępem umiejętności. Następne buty pewnie +130 flexu.
8. Atomic Nomad Smoke 178 od samego początku, używki. Trochę klepią przy większej prędkości. Pożyczyłem też raz od syna Racetigery 165, miało być na cały dzień, po 2h się zamieniłem z powrotem  :) . Jeździłem też kilka dni na AM Dynastar i na pożyczonych Majesty jakichś freestylowych ok 170, gdy popsuło mi się wiązanie we własnych nartach
9. duży promień, swobodnie się czuję w zakresie prędkości 50-70 km/h
10. nie mam zbyt dużego doświadczenia, w sumie byłem 4x w Kaunertalu i Pitztalu oraz raz w Val di Sole. Czarne trasy wybieram rzadko.
11. Lubię jeździć tak jak jeżdżę  - jeśli chodzi o usposobienie, natomiast zależy mi na doskonaleniu umiejętności (kiedy mam możliwość biorę lekcje), tak aby móc sobie poradzić w każdych warunkach i nie zrobić sobie i komuś krzywdy. W przyszłości może delikatna jazda offpiste  :) 
12. sportowiec ze mnie żaden
13. jest to kwestia drugorzędna, natomiast szukam czegoś najbardziej uniwersalnego dobrego na twarde stoki, odsypy i muldy czy na duże opady śniegu

Narty, które gdzieś mi chodzą po głowie to

- Dynastar X84 http://www.dynastar....duct/legend-x84

- Scott slight / sage (nie wiem czy to jest kontynuacja) https://www.scott.pl...arty-Slight-83/

- Elan amphibio, może coś w ten deseń: https://www.elanskis...r-shift-150782/

Zapraszam do udzielania porad i dyskusji.

#2 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 315 postów
  • Na forum od: 01.2016
59
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 08 marzec 2019 - 13:45

Do rozwazan dorzuc salomon xdr 84.
  • k4r podziękował za tę wiadomość

#3 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2265 postów
  • Na forum od: 01.2017
823
  • Łódź/Wrocław

Napisano 08 marzec 2019 - 14:20

Scott the Ski/Sage.
Slight to light.

#4 k4r

k4r

Nowy użytkownik

• 5 postów
6

Napisano 08 marzec 2019 - 14:39

Dziękuję póki co, proszę o jeszcze :) . Drobna uwaga, bardzo chętnie rozważę używki ww. rodzaju lub namiary na modele w sklepach z poprzednich sezonów. Z drugiej strony, to chyba dosyć popularny segment, np. tych Dynastarów nie znalazłem nowych...

#5 yoss

yoss

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 399 postów
  • Na forum od: 03.2008
347
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 08 marzec 2019 - 14:46

Narty, które gdzieś mi chodzą po głowie to

- Dynastar X84 http://www.dynastar....duct/legend-x84

- Scott slight / sage (nie wiem czy to jest kontynuacja) https://www.scott.pl...arty-Slight-83/

- Elan amphibio, może coś w ten deseń: https://www.elanskis...r-shift-150782/

Zapraszam do udzielania porad i dyskusji.

Do słusznej wagi trzeba słusznych nart.

Salomony XDR mogłyby być za miękkie.

Z tych trzech - Dynastary  brzmią fajnie.

Słowo klucz dla Ciebie (two sheets of metal ;) )

Tu masz fajne porównanie nart w okolicach 90 mm pod butem. Większość tych nart ma węższe wersje:

#6 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1864 postów
  • Na forum od: 11.2009
738
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 08 marzec 2019 - 15:03

Słowo klucz to doskonalenie umiejętności 🙂 ja bym brał wezsza narte, no ale jeśli allm sa takie fajne to bym potestowal w miarę możliwości. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Mitek podziękował za tę wiadomość

No pain no gain ...

#7 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 844 postów
566
  • Szczecin

Napisano 08 marzec 2019 - 18:59

Wypowiadający się przede mną to dyplomaci, ja mam dzisiaj dzień mówienia wprost: najpierw weź się za siebie, przecież Ty jesteś gdzieś na granicy nadwagi monstrualnej :lol:.

Najpierw pomyśl jak zgubić min. 20 kg, nabrać sprawności a później o nartach. 

Naprawdę myślisz o jeździe offpiste ? Nie wierzę.

Jeżeli wyglądasz jak ten Pan arnold-schwarzenegger-%E2%80%93-12-zasad

to wycofuję to co napisałem powyżej.

W przeciwnym razie, popracuj na ciałem, bo tu żadne narty nie pomogą.

A do nauki, moim zdaniem, czyli laika jak chodzi o nauczanie, to lepiej węższe niż 80 mm pod butem.

Trzymaj się.

Pozdrawiam

#8 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2265 postów
823
  • Łódź/Wrocław

Napisano 08 marzec 2019 - 19:20

Podpytaj na privie Bruner79 co ma na stanie, może coś Ci sprzeda. Sam kupowałem jak i inni forumowicze od niego i byliśmy zadowoleni. On dużo rotuje sprzętem.

#9 k4r

k4r

Nowy użytkownik

• 5 postów
6

Napisano 11 marzec 2019 - 14:40

Dziękuję wszystkim, szczególnie zaś @wojtek pw, że nie owija w bawełnę, tylko od razu wali prosto z mostu: "zmień pracę, weź kredyt". Szanuję!  :D

Z nart jednak póki co nie zrezygnuję. Może jazda poza trasą to na dzień dzisiejszy pobożne życzenia / vel mrzonki i na razie pozostanę przy transmisjach z FWT  :lol:  :lol:

OK, to jeśli nie AM, to co innego? W mojej obecnej jeździe nie zależy mi na wyskakiwaniu jak ze sprężyny ze skrętu w skręt - jestem na to zbyt wolny. Z drugiej strony "tak żem czuł", że znajdę w sobie siłę godną Szfajcenegera, żeby okiełznać jakieś bardziej wymagające deski, o dłuższym defaultowym promieniu. Jakieś sugestie?

#10 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2265 postów
823
  • Łódź/Wrocław

Napisano 11 marzec 2019 - 15:45

Dziękuję wszystkim, szczególnie zaś @wojtek pw, że nie owija w bawełnę, tylko od razu wali prosto z mostu: "zmień pracę, weź kredyt". Szanuję! :D
Z nart jednak póki co nie zrezygnuję. Może jazda poza trasą to na dzień dzisiejszy pobożne życzenia / vel mrzonki i na razie pozostanę przy transmisjach z FWT :lol: :lol:

OK, to jeśli nie AM, to co innego? W mojej obecnej jeździe nie zależy mi na wyskakiwaniu jak ze sprężyny ze skrętu w skręt - jestem na to zbyt wolny. Z drugiej strony "tak żem czuł", że znajdę w sobie siłę godną Szfajcenegera, żeby okiełznać jakieś bardziej wymagające deski, o dłuższym defaultowym promieniu. Jakieś sugestie?

Nic się nie zrazaj. Kup am, zjedz poza trase. Same zalety: nie zrobisz nikomu krzywdy, śnieg cie spowolni. Poczytaj Kurdziela, czy World Ski Test dla kategorii am. Szukaj.

#11 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1864 postów
  • Na forum od: 11.2009
738
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 11 marzec 2019 - 16:11

Jeśli chcesz podnosić umiejętności, poprawiać jazdę to lepiej wybrać narte taka 66-75mm pod butem. Fajne do doskonalenia techniki jazdy uważam, ze sa sklepowe rc tak zwane gs sklep - rossi hero lt, nordica gsr, head ispeed. Ale jeśli stawiasz na fun z jazdy, żeby zjazdy dawały radochę to spokojnie możesz wziac allm,takiego 80-85mm pod butem, na okolice wzrostu. Najlepiej żeby miał drewno w sobie i min jedna płytę titanalowa, usztywni narte poprzecznie, wytłumi drgania itd. Wagę masz, dlatego proponowałbym szukac najwyższych modeli z grupy.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#12 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 844 postów
566
  • Szczecin

Napisano 11 marzec 2019 - 21:20

Dziękuję wszystkim, szczególnie zaś @wojtek pw, że nie owija w bawełnę, tylko od razu wali prosto z mostu: "zmień pracę, weź kredyt". Szanuję!  :D

Z nart jednak póki co nie zrezygnuję. Może jazda poza trasą to na dzień dzisiejszy pobożne życzenia / vel mrzonki i na razie pozostanę przy transmisjach z FWT  :lol:  :lol:

To tylko z troski o bliźniego, bez podtekstów i złośliwości. Mam tyle wzrostu co i Ty a ważę też niemało ok. 95 i jak przekraczam to czuję się mało komfortowo a to i tak 15-25 kg mniej niż Ty :lol:.

A co do nart to podpisuję się po pierwszymi dwoma zdaniami Brunera79.

Pozdrawiam

Wojtek

#13 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12938 postów
  • Na forum od: 11.2007
7788
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 11 marzec 2019 - 22:40

Cześć

Zmiana desek nic nie da jeżeli nie nauczysz się porządnie jeździć.

Nie rozumiem jak można pisać takie rzeczy jak niektórzy koledzy a pytający być tak naiwni, że traktują to poważnie.

Przepraszam, że akurat w temacie kolegi ale takich pytań, odpowiedzi i dywagacji jest tu setki.

Pozdrowienia

#14 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 938 postów
  • Na forum od: 02.2009
409
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 00:16

Przykro mi, ale to czysta demagogia.

Oczywiście lepiej umieć jeździć niż nie umieć jeździć ale narty niestety mogą dużo pomóc albo dużo popsuć.

Problematyczne jest doradzanie przez internet nie widząc jak pytający jeździ - to fakt, pisał o tym @Harpia - ale sam porównujesz narty i widzisz istotne różnice między nimi. Jak i większość innych. Narta narcie nierówna. 

Ale odpowiedź "weź i się naucz jeździć zamiast słuchać cymbałów którzy p.....ą od rzeczy" - bo to dokładnie piszesz tłumacząc na bardziej dosłowny język nie wnosi wiele : (

#15 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12938 postów
7788
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 08:10

Przykro mi, ale to czysta demagogia.

Oczywiście lepiej umieć jeździć niż nie umieć jeździć ale narty niestety mogą dużo pomóc albo dużo popsuć.

Problematyczne jest doradzanie przez internet nie widząc jak pytający jeździ - to fakt, pisał o tym @Harpia - ale sam porównujesz narty i widzisz istotne różnice między nimi. Jak i większość innych. Narta narcie nierówna. 

Ale odpowiedź "weź i się naucz jeździć zamiast słuchać cymbałów którzy p.....ą od rzeczy" - bo to dokładnie piszesz tłumacząc na bardziej dosłowny język nie wnosi wiele : (

To nie demagogia tylko jedyna droga. Można oczywiście przerzucać tony sprzętu udowadniając że widzimy różnicę pomiędzy takim a innym AM ale to jest bzdura.

"Najlepsza narta na jaką Cię stać i do roboty" - jedyna sensowna rada.

Pozdro

#16 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4437 postów
  • Na forum od: 03.2006
2364
  • Umiejętności: 1

Napisano 12 marzec 2019 - 08:22

Tu "leca" same ogolniki(slyszalem, kolega mowil, tak mi sie wydaje, ten/ta ma racje, ten sie nie zna bo slabo jezdzi mikoski i inne pierdoly) nikt nie bierze tego na powaznie. Polecasz narte napisz konkretnie i wez za to odpowiedzialnosc. Na razie odpowiedzialnosc polega na kilku klakierach i sprawa sie rozmyla

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#17 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 938 postów
  • Na forum od: 02.2009
409
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 08:47

Piszesz drogi kolego o swoich postach. 

Większość osób poleca narty które objeździło. I to z uzasadnieniem.

To nie demagogia tylko jedyna droga. Można oczywiście przerzucać tony sprzętu udowadniając że widzimy różnicę pomiędzy takim a innym AM ale to jest bzdura.

"Najlepsza narta na jaką Cię stać i do roboty" - jedyna sensowna rada.

To znowu trochę demagogicznie pojechałeś ; )

Nikt nie pisze o tonach sprzętu. Powtarzający się schemat w pytaniach to:

- Jeżdżę od kilku lat na jakiś starych nartach, ślizgam się jak kot na czterech łapach, chce coś lepszego, co mam kupić ?

- Weź instruktora.

Twoja rada jest świetna, problem tylko w tym, że nie wiadomo która to ta najlepsza. Na pewno nie najdroższa ; D

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#18 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12938 postów
7788
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 09:45

Piszesz drogi kolego o swoich postach. 

Większość osób poleca narty które objeździło. I to z uzasadnieniem.

To znowu trochę demagogicznie pojechałeś ; )

Nikt nie pisze o tonach sprzętu. Powtarzający się schemat w pytaniach to:

- Jeżdżę od kilku lat na jakiś starych nartach, ślizgam się jak kot na czterech łapach, chce coś lepszego, co mam kupić ?

- Weź instruktora.

Twoja rada jest świetna, problem tylko w tym, że nie wiadomo która to ta najlepsza. Na pewno nie najdroższa ; D

Cześć

Zastanówmy się spokojnie jaką wartość ma rada:

Jeżdżę na taki i takich nartach i jest super i polecam - z punktu widzenia pytającego, o którym nie wiemy nic. Nie wiemy jak jeździ w sensie zaawansowania technicznego, nie wiemy jaki jest jego styl jazdy (siłowa, delikatna, ostrożna, dynamiczna...).

Określenie typu ... lubię jeździć raczej dłuższym skrętem, zazwyczaj należy rozumieć - o śmigu nie mam pojęcia - a to z kolei jednoznacznie mówi, że ktoś jeździ słabiutko. Jak tu więc może być ocena narty?

Ocena, że ktoś szuka narty uniwersalnej na "popołudniowe polskie stoki" jest równie wiele mówiąca. Wtedy sugeruje się narty szerokie czy przeszerzone z reguły zrockerowane, które po prostu dobrze się obracają i z ostępów technicznych nici.

Narta na której, się dobrze jeździ to zazwyczaj narta dopasowana tak czy inaczej do aktualnego poziomu narciarza a na takiej narcie postępy będą powolne.

Pozdro

#19 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6524 postów
  • Na forum od: 02.2008
4652
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 12 marzec 2019 - 09:58

Swego czasu też chciałem sobie 'wytestowac" najlepsze dla mnie narty. Trwało to prawie 3 sezony. Miałem przez ten czas na nogach kilkadziesiąt par nart i wniosek udało mi się wyciągnąć jeden: testowanie w celu wyboru nart jest BEZ SENSU. Ta sama narta rano i oo południu to różne narty. Ta sama narta zrobiona z podniesieniem 0 i 0.5 to różne narty. Ta sama narta z wypożyczalni i że sklepu to różne narty. Ta sama narta z przestawionym wiązaniem to różne narty. Ta sama narta na betonie i na na 10 cm to różne....... I tak można w nieskończoność. "Testowanie" pomoglo jednak w szybkiej adaptacji do KAŻDYCH nart w KAŻDYCH warunkach. I to mogę polecić. Ale nie na zasadzie łatwo się jeździło to będą dobre.

#20 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12938 postów
7788
  • Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 10:11

Swego czasu też chciałem sobie 'wytestowac" najlepsze dla mnie narty. Trwało to prawie 3 sezony. Miałem przez ten czas na nogach kilkadziesiąt par nart i wniosek udało mi się wyciągnąć jeden: testowanie w celu wyboru nart jest BEZ SENSU. Ta sama narta rano i oo południu to różne narty. Ta sama narta zrobiona z podniesieniem 0 i 0.5 to różne narty. Ta sama narta z wypożyczalni i że sklepu to różne narty. Ta sama narta z przedstawionym wiązaniem to różne narty. Ta sama narta na betonie i na na 10 cm to różne....... I tak można w nieskończoność. "Testowanie" pomoglo jednak w szybkiej adaptacji do KAŻDYCH nart w KAŻDYCH warunkach. I to mogę polecić. Ale nie na zasadzie łatwo się jeździło to będą dobre.

Cześć

I to jest wypowiedź w 100% sensowna i pokazująca doświadczenie piszącego!

Dzięki serdeczne