Skocz do zawartości

Sztywność poprzeczna


Veteran

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiałem się gdzie ten temat umieścić. Ale może w doborze nart.

W piwnicy, czekając na wystudzenie smaru na gorąco, dokonałem porównawczych badań badań nowej komórki i starego GS(p. temat GS9M v. Code). Mają podobne długości. Porównanie sztywności, elastyczności, twardości - już wcześniej opisałem porównując komórkę z GS i z Code.

Teraz sztywność poprzeczna. Metoda badania. Chwyt dziobu, od ślizgu palcami za krawędzie, mocny. Prawa ręka za wiązanie z przodu. Ruszam na boki. GS i potem Dynastara. Czuć sporą różnicę. GS się widocznie skręca, Dynastar jest sztywny. W próbach sztywności podłużnej nie było dużych różnic. Obie oparte o ścianę. Nacisk w środku wiązania i obserwacja strzałki ugięcia. Dynastar jakby ciut miększy(a może to sugestia). Piętka się nieco bardziej wygina, dziób, może?

Jak ja mam jechać, po tym niby lodzie, to jak sądzę, jest ważne, by mi się śmigło nie robiło pod butami. No i te buty! Sztywne poprzecznie i zapewne podłużnie. I ta mikro wyściółka. Klamry dopięte. Czyli nie mogę eksperymentować z luźnymi kostkami. Stok wszystko wyjaśni. Jeśli chodzi o zespół narta plus narciarz. Narta wydaje się być dobra. A narciarz? Zdam szczerą, do bólu, relację.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym cała trudność aby zrobić nartę sztywną poprzecznie i elastyczną podłużnie.
To jest właśnie cała przewaga komórek nad sklepowymi wynikająca z mokrego procesu produkcji.


Nie tylko komórki. Moje skiturowe Nangi też dość sztywne poprzecznie się zdają. Podobnie Kastle BMX. Obydwie lekkie dość jak na kategorie i w miarę elastyczne podłużnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak sto lat :)

Kastle , Stockli i podobne są ze względu na technologię bliższe komórkom niż sklepowym ponieważ są produkowane "na mokro"


Nie wierzę w wysoką sztywność poprzeczną narty skiturowej.

Pisałem o względnej sztywności poprzecznej tej narty jak na skiturową. O wrażeniu. To się torsional rigidity chyba zowie.

http://www.ekosport....-M00019049.html

Edit.
Carbon speed stringers increase the stiffness and torsional rigidity of the ski while reducing vibration without the weight.
https://skimo.co/dyn...nga-parbat-skis

Carbon, lekko i sztywno, buty też takie.
PS what the f... is balsa?
https://www.research...dwich_Composite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co Ci chodzi ;)

 

Na tej zasadzie to ktoś powie, że jego tektura z piankowym rdzeniem jest twardsza od innych tektur.

No i co z tego wynika ?

 

Sztywność poprzeczna odpowiada za trzymanie na twardym.

Można to rozpatrywać w kontekście wysokiej klasy nart na ubite.

W innych nartach i tak jest do kitu.

 

Po co mieszasz w to narty skiturowe w których priorytety są zupełnie gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poprzecznie elastyczne i bardziej podatne na łamanie, ale wzdłużnie baaaaardzo wytrzymałe i mniej giętkie.

 

Polemizował bym z wytrzymałością balsy w jakimkolwiek kierunku.

Oczywiście jest wytrzymalsza wzdłuż włóknistych słoi ale z łatwością i tak łamie się w palcach.

Nie w rękach a w palcach !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizował bym z wytrzymałością balsy w jakimkolwiek kierunku.

Oczywiście jest wytrzymalsza wzdłuż włóknistych słoi ale z łatwością i tak łamie się w palcach.

Nie w rękach a w palcach !

Ok, mam jakoś inne wspomnienia, ale dawno już nie trzymałam balsy w ręce. Na pewno nie da się tego porównać do zwykłej deski. Zaletą niewątpliwie jest niska waga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co Ci chodzi ;)

 

Na tej zasadzie to ktoś powie, że jego tektura z piankowym rdzeniem jest twardsza od innych tektur.

No i co z tego wynika ?

 

Sztywność poprzeczna odpowiada za trzymanie na twardym.

Można to rozpatrywać w kontekście wysokiej klasy nart na ubite.

W innych nartach i tak jest do kitu.

 

Po co mieszasz w to narty skiturowe w których priorytety są zupełnie gdzie indziej.

Cześć

Kolega już się dawno zagubił w miłości i przecenianiu roli sprzętu Jurku.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co Ci chodzi ;)

Na tej zasadzie to ktoś powie, że jego tektura z piankowym rdzeniem jest twardsza od innych tektur.
No i co z tego wynika ?

Sztywność poprzeczna odpowiada za trzymanie na twardym.
Można to rozpatrywać w kontekście wysokiej klasy nart na ubite.
W innych nartach i tak jest do kitu.

Po co mieszasz w to narty skiturowe w których priorytety są zupełnie gdzie indziej.

Czy ja wiem? Trzymanie na lodzie wg mnie kluczowe. Dzielę się doświadczeniami. Trochę jeździłem ostatnio na nich i przy lekkiej wadze co zaskakujące trzymanie na wywianym lodzie oceniam bardzo wysoko. Podobnie trawersy na stromym twardym, ale tu do innych nart ciężko to odnieść.
https://soothski.com...n-in-your-skis/
https://www.gearx.co...i-construction/
PS nie ja jeden, tu o innej narcie skiturowej:
Obviously, with their geometry and stiffness/dampness combo they performed the best outside of deep powder season – early season, from April on, spring conditions, crusts, wind slab, icy, steep… you get the picture.
http://www.skintrack...dical-bindings/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Kolega już się dawno zagubił w miłości i przecenianiu roli sprzętu Jurku.
Pozdrowienia

Czy ja wiem? W tym sezonie jeżdżę praktycznie na dwóch parach konkretnych nart: am Scotta i skiturach Dynafita, w zależności czy on czy off, choć nawet w on też bywa że off;-), nie wachluje modelami. Słaby komentarz. PS w poprzednim jeździłem praktycznie na jednym - gs. Z miłości do nartowania, nie sprzętu spędzam po 50 dni w sezonie na deskach. Nie jeżdżę na testy. Nie zmieniam w ramach jednej kategorii. A zmiana przyszła wraz z ucieczka z boiska i tyle.

Załączone miniatury

  • DSC_5028.JPG
  • DSC_5329.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie to samo zobacz do podręcznika fizyki. w.w. źródła stosuje błędne nazewnictwo. Po angielsku piszesz prawidłowo, po polsku nie :) Nie znam łacińskiej nazwy :) Chodzi o to, że badamy podatność narty na skręcanie wzdłuż jej osi. To jest sztywność skrętna bo na skręcanie i podłużna bo wzdłuż osi nart. Nic nie odbywa się w poprzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem? Trzymanie na lodzie wg mnie kluczowe. Dzielę się doświadczeniami. Trochę jeździłem ostatnio na nich i przy lekkiej wadze co zaskakujące trzymanie na wywianym lodzie oceniam bardzo wysoko. Podobnie trawersy na stromym twardym, ale tu do innych nart ciężko to odnieść.
https://soothski.com...n-in-your-skis/


kolega sstar nie zawsze wyciąga dobre wnioski, ale znalazłe świetny artykuł o skrętności poprzecznej nart carbon i titanal,
dzięki

problem tylko z ceną, w tym ostatnim teście sztywna (poprzecznie) najlepsza narta carbonowa DPS kosztuje 1200€ wyjściowo
i waży około 1600g przy długości 176cm, czyli nie jest wcale taka lekka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że badamy podatność narty na skręcanie wzdłuż jej osi. To jest sztywność skrętna bo na skręcanie i podłużna bo wzdłuż osi nart. Nic nie odbywa się w poprzek.

 

Siła skręcająca działa poprzecznie do osi podłużnej narty.

Od "zawsze" w odniesieniu do nart nazywano to sztywnością poprzeczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła skręcająca działa poprzecznie do osi podłużnej narty.

Od "zawsze" w odniesieniu do nart nazywano to sztywnością poprzeczną.

Wszystkie siły działające na nartę działają na nią poprzecznie do osi narty a nawet prostopadle do osi narty. Głównym efektem ich działania jest zginanie narty ( sztywność) , a działając na krawędź na ramieniu w przybliżeniu równym połowie szerokości nart wywołują moment skręcający przekrój narty ( sztywność na skręcanie) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie siły działające na nartę działają na nią poprzecznie do osi narty a nawet prostopadle do osi narty. Głównym efektem ich działania jest zginanie narty ( sztywność) , a działając na krawędź na ramieniu w przybliżeniu równym połowie szerokości nart wywołują moment skręcający przekrój narty ( sztywność na skręcanie) .

Macku, może to i błędne, ale tak się przyjęło. Sztywność poprzeczna w nartach to sztywność na skręcanie. :)

 

Mówimy "parasol" na deszczochroniacz, choć to słońcochroniacz. :) Albo "spolegliwy" jako "uległy", choć powinno być "godny zaufania". W takim znaczeniu wprowadził to słowo do polskiego prof. Kotarbiński (filozof), który się teraz w grobie przewraca. I wiele innych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie siły działające na nartę działają na nią poprzecznie do osi narty a nawet prostopadle do osi narty. Głównym efektem ich działania jest zginanie narty ( sztywność) , a działając na krawędź na ramieniu w przybliżeniu równym połowie szerokości nart wywołują moment skręcający przekrój narty ( sztywność na skręcanie) .

Niby racja, ale terminologia narciarska uwzględnia poprzeczna i podłużna (wzdluzna), nic na to nie poradzisz. A ta skrętna, która lansujesz trochę jest wypadkową, choć większy wpływ ma na nią poprzeczną stąd utozsamienie i takie też tłumaczenie.
Edit. A senior to wyjaśnił w międzyczasie gdy pisałem post.

PS. Wycieczki co poniektorych do mojego wnioskowania, zamiłowania czy trudności linii proponuję sobie wsadzić w buty, mogą być narciarskie. To zwyczajnie słabe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządne forum internetowe ma w obowiązku dzielenie włosa na czworo !!!

Dlatego uważam, że to w ogóle nie jest żadna sztywność a MIĘKKOŚĆ :D

Dopiero teraz można się zastanawiać w jakim kierunku działa lub ulega :)

 

No i nurtuje mnie jeszcze pytanie.

Czy jak wjadę w muldy o odległości mniejszej od długości nart na których jadę to czy dalej siły działające na narty są skierowane tylko poprzecznie do osi podłużnej nart czy jednak zdarza się składowa podłużna  :)

 

Przyjemnej zabawy.

Tu poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...