Skocz do zawartości

Prognoza Pogody


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,6tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja myślę że będzie to wyglądało tak. Okolo 4, 5 uderzenie Atlantyku. Dużo wilgoci w górach sporo śniegu ale od jakiej wysokości jeszcze zbyt daleko by pisać. Na tyłach niżów będzie się robiło chłodniej. Na początku drugiej dekady znów na kilka dni uderzenie zimna by znów Atlantyk przegonił chłód. Na tyłach niżów jednak na chwilę będzie spływał chłód. Kolejne uderzenie zimna po świętach ale to wszystko jest ruchome więc jeśli się przesunie o kilka dni to prawie na święta. Dalej to może być wszystko bo tu zaczyna wchodzić do gry wir polarny który w okolicach świąt może zostać rozbity i się podzieli. Jednak coś mam takie przeczucie że ZIMA w styczniu lutym marzec (może to moje marzenie bo obiektywny nie jestem ze względu na to że lubię zimę). Może być wszystko i tego obecnie się trzymajmy. Ciekawie wygląda sytuacja na pn. Istnieje szansa że niż z południa zachaczy o góry i tereny podgórskie. Zobaczymy jak to się rozwinie obecnie daje 50/50 że matka natura pomoże w przygotowaniu stoków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ... to chyba inny artykuł czytam, może podmienili ?

Bo ten z linka jest przykładem zwięzłej, kompetentnej i bardzo przydatnej informacji.

 

Do piątku fajne temperatury, potem niż, w sobotę na północy deszcz ze śniegiem, silny wiatr, dzień później rozleje się to na cały kraj. Niskie temperatury, może nawet mróz. Odczuwalna temperatura dużo niższa. Po 2 grudnia zacznie wychodzić słońce ale dużo cieplej nie będzie. Prościej nie można. 

 

Wnioski: Jutro pożegnanie dotychczasowych ciuchów rowerowych, potem raczej dętki niż mleko ale do poniedziałku nastawić się na regenerację. Jak ktos jeszcze nie założył zimówek to ostrożnie z wyjazdami. Wszystko podane na tacy. Zwięźle i na temat. Jak znam życie - prognoza sprawdzi się co do joty. 

 

Czytaj i ucz się : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zima trzydziestolecia
Szykujcie koksowniki
 

Ah te nasze środkowoeuropejskie zimy, stochastyka. Pamiętam -22C 20 marca, +15 pod koniec stycznia,-18C 15 października, 3 listopada jeździłem na nartach w Wieżycy. W mojej okolicy prawdziwa zima zaczyna się wtedy gdy pobocza Obwodnicy Trójmiejskiej są już usłane martwymi dieslami :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że będzie to wyglądało tak. Okolo 4, 5 uderzenie Atlantyku. Dużo wilgoci w górach sporo śniegu ale od jakiej wysokości jeszcze zbyt daleko by pisać. Na tyłach niżów będzie się robiło chłodniej. Na początku drugiej dekady znów na kilka dni uderzenie zimna by znów Atlantyk przegonił chłód. Na tyłach niżów jednak na chwilę będzie spływał chłód. Kolejne uderzenie zimna po świętach ale to wszystko jest ruchome więc jeśli się przesunie o kilka dni to prawie na święta. Dalej to może być wszystko bo tu zaczyna wchodzić do gry wir polarny który w okolicach świąt może zostać rozbity i się podzieli. Jednak coś mam takie przeczucie że ZIMA w styczniu lutym marzec (może to moje marzenie bo obiektywny nie jestem ze względu na to że lubię zimę). Może być wszystko i tego obecnie się trzymajmy.

Ciekawie wygląda sytuacja na pn. Istnieje szansa że niż z południa zachaczy o góry i tereny podgórskie. Zobaczymy jak to się rozwinie obecnie daje 50/50 że matka natura pomoże w przygotowaniu stoków.

Na weekend zrobi się chłodniej, więc Białka może zacząć śnieżyć i będzie mogła w przyszłym tygodniu rozpocząć sezon. Gorzej ze Szczyrkiem, będzie dość mocno wiało i zbliżające się po chłodnym epizodzie ocieplenie może być sporym kłopotem. Białka przez to że jest to "tylko' pagórek i w dodatku trochę schowany za innymi górkami i bardziej na wschód, to jest dużo mniej narażony na armagedon z zachodu. Więc raz sypnięty śnieg z armatek powinien przeleżeć do wiosny. Marcin, nie do końca się cieszę na czysty atlantycki zachód. /może być trochę wilgotno ale i ciepło. Aby sypnęło, to powietrze powinno do nas dotrzeć z północnego zachodu ale wtedy z ilością śniegu może być różnie. Za z niżem z południa - tutaj pełna zgoda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytaj i ucz się : )

...Szybkie przechodzenie niżu znad Kornwalii nad południe Szwecji oraz frontu ciepłego spowodowało, że już jesteśmy w prawie całym kraju poza zachmurzeniem frontowym i wymiotło też niskie chmury, które od wielu dni przesłaniały nieboskłon i wyżej przemieszczające się chmury frontowe. Nawet z pobieżnej obserwacji widać, że jesteśmy w innej masie powietrza - pojawiły się rozpogodzenia, jest zdecydowanie wyższa temperatura, nie ma większych obszarów mgieł. Wycinek (sektor) ciepły niżu, w którym teraz jesteśmy, to obszar pomiędzy frontem ciepłym a chłodnym, tu napływa powietrze znad oceanu i południowo zachodniej Europy. Atlantyk na szerokości geograficznej południowej Anglii i Zatoki Biskajskiej ma aż 11-14 stopni.

Jednocześnie ciesząc się dzisiaj darowanym, pogodniejszym dniem musimy pamiętać, że gdzieś w tylnej części niżu czai się front chłodny, który wyprze ciepłe powietrze. Wystarczy spojrzenie na mapę synoptyczną wyższych poziomów, aby zauważyć znaczny kontrast termiczny istniejący obecnie nad Morzem Norweskim, a w kolejnych terminach schodzący nad Morze Północne, Danię, Niemcy i Polskę. Poza niższą temperaturą ta masa, ukształtowana nad północnym Atlantykiem, zawiera sporo wilgoci i charakteryzuje się znaczną dynamiką. Charakterystyczne są pola komórek konwekcyjnych widoczne na zdjęciach satelitarnych na Morzu Norweskim, świadczące o znacznej różnicy temperatury między powietrzem a morskim podłożem. Tak więc po przejściu frontu chłodnego będzie chłodniej, wietrznie i możliwe są przelotne opady deszczu.

Front chłodny jest dokładnie prognozowany przez masz model, wprawdzie nie wrysowujemy jego położenia na mapie, ale parametry pola ciśnienia, temperatury i linii prądu, opadów, porywów wiatru dokładnie lokalizują jego kolejne położenia. Przechodzić będzie przez Polskę jutro od godzin drugiej części nocy po popołudniowe, od Pomorza po Bieszczady. Na froncie wzrost zachmurzenia, przelotne opady deszczu postępujące od zachodu i narastający wiatr skręcający na zachodni. Początkowo jedynie na Pomorzu i zachodzie kraju porywy wiatru, w ciągu dnia wchodzić będą też do centrum i przybierać na sile. Jutro wiatr w porywach osiągnie nad lądem 17-18 m/s, na wybrzeżu i w strefie brzegowej do 22 m/s.

Kilka godzin po przejściu pierwszej strefy opadowej pojawią się bardziej rozproszone, ale chwilami intensywniejsze opady przelotne, też wchodzące od Pomorza w głąb kraju. Więcej deszczu będzie z tej strefy na północy i wschodzie, miejscami następnej nocy (z piątku na sobotę) może pojawić się śnieg z deszczem. Wyraźnie ochłodzi się w ciągu piątku, w sobotę już w całym kraju temperatura od zera do 4 stopni plus słabnący, ale jeszcze umiarkowany wiatr. Następnej nocy z soboty na niedzielę przy rozpogodzeniach poniżej zera, ale już uciszenie wiatru i rozwój chłodnego wyżu...

To komentarz zawodowego synoptyka, dzisiejszy...czytaj i ucz się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To komentarz zawodowego synoptyka, dzisiejszy...czytaj i ucz się ;)

 

Ty na poważnie czy to taki żarcik ? :D Na pewno żarcik.

Po co mi to wszystko ? Przecież tego nie można przeczytać w kilka sekund. Ja chcę w miarę precyzyjnie wiedzieć jaka na najbliższe dni a głównie weekend będzie pogoda - i dokładnie wiem z tak precyzyjnej, kompetentnej informacji z linka. Nie muszę jej czytać od lewej do prawej tylko mogę przeskanować od góry do dółu.  No, ale we wtorek wrócimy i zobaczymy czy się sprawdziło. 95%, że tak.

 

Właśnie podałeś idealny przykład na przerost formy nad treścią :) - myślę, że świadomie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty na poważnie czy to taki żarcik ? :D Na pewno żarcik.

Po co mi to wszystko ? Przecież tego nie można przeczytać w kilka sekund. Ja chcę w miarę precyzyjnie wiedzieć jaka na najbliższe dni a głównie weekend będzie pogoda - i dokładnie wiem z tak precyzyjnej, kompetentnej informacji z linka. Nie muszę jej czytać od lewej do prawej tylko mogę przeskanować od góry do dółu.  No, ale we wtorek wrócimy i zobaczymy czy się sprawdziło. 95%, że tak.

 

Właśnie podałeś idealny przykład na przerost formy nad treścią :) - myślę, że świadomie :D

Cześć

Oj.. sam też jesteś w tym niezły. ;)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty na poważnie czy to taki żarcik ? :D Na pewno żarcik.

- myślę, że świadomie :D

Jeśli chcesz mieć pod ręką prognozę trzydniową to nie ma lepszej niż ta:

http://www.meteo.pl/...type=0u&id=2727

nie trzeba czytać wystarczy rzucić okiem i wiesz co jest i co będzie grane. Jak wybieram się na rower to najpierw patrzę na ten diagram, jest dostępny dla każdej gminy. 

  Prognozy publikowane w tzw. środkach publicznego przekazu są moim zdaniem baaaardzo uśrednione, 0 albo 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć pod ręką prognozę trzydniową to nie ma lepszej niż ta:

http://www.meteo.pl/...type=0u&id=2727

nie trzeba czytać wystarczy rzucić okiem i wiesz co jest i co będzie grane. Jak wybieram się na rower to najpierw patrzę na ten diagram, jest dostępny dla każdej gminy. 

  Prognozy publikowane w tzw. środkach publicznego przekazu są moim zdaniem baaaardzo uśrednione, 0 albo 1.

Są warte grzechu, bardzo dobrze liczą przechodzenie frontów i przewidywane temperatury. Trochę gorzej z podstawami chmur. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...