Skocz do zawartości

Najniższa temperatura w jakiej jeździliście ?


Kuba99

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy lata temu w Czarnej Górze na nocnej jeździe było -21 i bezwietrznie, a dodatkowo świeża Luxtorpeda z bublinami. Trzy godziny bardzo fajnej jazdy. Następnego dnia w dzień było tylko -15, ale przenikliwy wiatr i po godzinie, mieliśmy dość i trzeba było schować się w knajpie, żeby stopy odtajały.Jak dla mnie na odczucia termiczne większy wpływ ma wiatr niż sama temperatura.Ps. Czy zdarzyło się wam, że na mrozie wódka wam tam zgęstniała, że nie dało rady obalić pół litra na trzech :)? Co prawda nie na nartach, bo tu alkoholu nie dotykam, ale kiedyś na poligonie byliśmy tak przemarznięci, że nie byliśmy w stanie podołać temu wyzwaniu :).Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Silny wiatr 15+ m/s potraja minusowe odczuwalne temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silny wiatr 15+ m/s potraja minusowe odczuwalne temperatury.

Jestem w szoku :), zacytowałes mojego posta i powstrzymałeś się od osobistych wycieczek. I teraz nie wiem czy nie zauważyłeś kto jest autorem, czy coś się zmieniło na lepsze w naszych relacjach :). Mam nadzieję, że to drugie i dlatego dałem dzięksa :).
A jaki wpływ ma oddziaływanie wiatru przy rożnej jego sile nie tylko na odczucia termiczne, ale przede wszystkim na lot pocisku przy strzelaniach długodystansowych to jako takie pojęcie mam ;).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu święto Trzech Króli na Skrzycznym, przy dolnej stacji kolejki było -30 , jeździliśmy cały dzień, pogoda i warunki jedne z lepszych w jakich jeździłem w Polsce, ale mróz był straszny , skończyło się odmrożeniem końcówki nosa :)


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój szef w pracy był na wyjeździe służbowym w latach siedemdziesiątych w Stanach. Polska wtedy kupowała u nich maszyny hutnicze. Przywiózł książkę(poradnik) dla turystów górskich. Pożyczył mi do poczytania. W niej była tabelka, jak zmienia się odczucie temperatury wraz z szybkością wiatru(chill factor). Skopiowałem sobie i powiesiłem w Koninkach, gdzie mi często wieje. Teraz to jest ogólnie znane. Wiatr dramatycznie(bardzo z szybkością) "obniża" odczucie temperatury. Wywiewa całe cieplejsze powietrze(od ciała), które utrzymuje się w odzieży. Wiatr jest gorszy niż mróz. Tym bardziej, że wcale nie musi być poniżej zera. Organizm nie może być wewnątrz oziębiany poniżej swojej, koniecznej do życia temperatury. Stąd nawet temperatura powyżej zera może być bardzo niebezpieczna. Zależy od izolacji ciała, dowozu ciepła ze spalania pokarmu....



Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój szef w pracy był na wyjeździe służbowym w latach siedemdziesiątych w Stanach. Polska wtedy kupowała u nich maszyny hutnicze. Przywiózł książkę(poradnik) dla turystów górskich. Pożyczył mi do poczytania. W niej była tabelka, jak zmienia się odczucie temperatury wraz z szybkością wiatru(chill factor). Skopiowałem sobie i powiesiłem w Koninkach, gdzie mi często wieje. Teraz to jest ogólnie znane. Wiatr dramatycznie(bardzo z szybkością) "obniża" odczucie temperatury. Wywiewa całe cieplejsze powietrze(od ciała), które utrzymuje się w odzieży. Wiatr jest gorszy niż mróz. Tym bardziej, że wcale nie musi być poniżej zera. Organizm nie może być wewnątrz oziębiany poniżej swojej, koniecznej do życia temperatury. Stąd nawet temperatura powyżej zera może być bardzo niebezpieczna. Zależy od izolacji ciała, dowozu ciepła ze spalania pokarmu....



Pozdrawiam


No to już nie mogę się powstrzymać od zacytowania, tak od 7:20...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka strona 

https://www.mountain.../forecasts/2499

która pokazuje dla wybranego szczytu różne parametry, między innymi chill -> temperaturę odczuwalną.

Polecana norweska prognoza bardzo często pokazuje błędnie wiatr i warto podpierać się stroną mountain forecast, żeby mieć orientację jakie warunki mogą faktycznie wystąpić.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare lat temu na Czarnej Gorze wlasnie stare jeszcze dwuosobowe krzeselko zatrzymalo mi sie jak dojezdzalem na szczyt. Bylo wtedy mgliscie i wietrznie. Temp. Ok. -12. Niestety odczuwalna na poziomie -32. Pobujalo mi krzeselkiem przez dwie moze trzy minuty. To bylo jak wiecznosc. Po tej przygodzie ledwo zjechalem na dol i pieprznalem nartami w barze. Na stok juz nie wrocilem bo mialem wszystkiego dosyc.
Atomiast w Zielencu przy -25 i pelnym sloncu wyjazd wspominam bardzo milo. Bez watpienia to temperatura odczuwalna jest tutaj clue. Wilgotnosc i wiatr poteguja ja niemilosiernie.

Jezlei tak bylo to prawdopodobnie byles  nieodpowiednio ubrany…

Veteran: chyba jeszcze wiekszy czynnik w tzw  chill factor to stopien wilgotnosci - dziala w obydwu kierunkach - wzmaga upal w czasie upalow i zmniejsza temperatury ujemne

caly ostatni tydzien (za wyj jednego dnia: ok -5/ -10) jezdzilem ( w dzien) od minus 10 do minus 20 pare i przy zmiennym wietrze. Niska temperatura dla mnie ma  tylko jedno znaczenie - gleboki snieg jest jeszcze lepszy!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezlei tak bylo to prawdopodobnie byles  nieodpowiednio ubrany…
Veteran: chyba jeszcze wiekszy czynnik w tzw  chill factor to stopien wilgotnosci - dziala w obydwu kierunkach - wzmaga upal w czasie upalow i zmniejsza temperatury ujemne


Witam

W tym podręczniku dla turystów plecakowych po Appalachach, o którym pisałem, Nie było jeszcze nic o wilgotności. Szybkość wiatru była podana w stopniach Beauforta. Wygodne, ponieważ z charakteryzacji zjawisk w przyrodzie(ruch liści, gałęzi, łamania drzew, itp) taki turycha mógł sobie obliczyć ten factor, jak miał termometr pod ręką.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym podręczniku dla turystów plecakowych po Appalachach, o którym pisałem, Nie było jeszcze nic o wilgotności. Szybkość wiatru była podana w stopniach Beauforta. Wygodne, ponieważ z charakteryzacji zjawisk w przyrodzie(ruch liści, gałęzi, łamania drzew, itp) taki turycha mógł sobie obliczyć ten factor, jak miał termometr pod ręką.

Pozdrawiam

to tu gdzie mieszkam - zapewniam Cie, ze wilgotnosc gra ogromna role: dopiero tutaj sie o tym przekonalem - wiem, ze o tym wiesz… ale w Pl wiekszosc to wilgotnosc powietrza stos niska, wiec nie mysli sie o wilgotnosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpy Nauders. Jak wychodzilismy z kwatery było -38 stopni. Powiem tak. W życiu tak ciepło mi nie było. Poniżej pewnej temperatury człowiek nawet nie czuję tego że zamarza. Po 4h nogi w butach narciarskich trzeba było rozgrzewac w zimnej wodzie. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze wilgotnosc ma ogromne znaczenie. Dlatego tez o tym napisalem. Moj ubior nie mial nic do rzeczy wtedy bo trafilem bardzo pechowo na wysoka wilgotnosc i silny wiatr. Co nie ukrywam w PL jest rzadkoscia ( to nie Japonia chociazby).

Po drugie trzy minuty na bujajacym krzeselku przy takim factorze to naprawde sporo w kompletnym bezruchu i na wysokosci ponad drzewami gdzie wiatr jest jeszcze silniejszy.

bez przesady……..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...