Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#41 tommy10

tommy10

Użytkownik

• Pip
  • 53 postów
  • Na forum od: 02.2015
17
  • Umiejętności: 1

Napisano 02 marzec 2019 - 12:14

Trzy lata temu w Czarnej Górze na nocnej jeździe było -21 i bezwietrznie, a dodatkowo świeża Luxtorpeda z bublinami. Trzy godziny bardzo fajnej jazdy. Następnego dnia w dzień było tylko -15, ale przenikliwy wiatr i po godzinie, mieliśmy dość i trzeba było schować się w knajpie, żeby stopy odtajały.
Jak dla mnie na odczucia termiczne większy wpływ ma wiatr niż sama temperatura.

Ps. Czy zdarzyło się wam, że na mrozie wódka wam tam zgęstniała, że nie dało rady obalić pół litra na trzech :)? Co prawda nie na nartach, bo tu alkoholu nie dotykam, ale kiedyś na poligonie byliśmy tak przemarznięci, że nie byliśmy w stanie podołać temu wyzwaniu :).

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Pare lat temu na Czarnej Gorze wlasnie stare jeszcze dwuosobowe krzeselko zatrzymalo mi sie jak dojezdzalem na szczyt. Bylo wtedy mgliscie i wietrznie. Temp. Ok. -12. Niestety odczuwalna na poziomie -32. Pobujalo mi krzeselkiem przez dwie moze trzy minuty. To bylo jak wiecznosc. Po tej przygodzie ledwo zjechalem na dol i pieprznalem nartami w barze. Na stok juz nie wrocilem bo mialem wszystkiego dosyc.
Atomiast w Zielencu przy -25 i pelnym sloncu wyjazd wspominam bardzo milo. Bez watpienia to temperatura odczuwalna jest tutaj clue. Wilgotnosc i wiatr poteguja ja niemilosiernie.

#42 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1866 postów
  • Na forum od: 11.2009
752
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 02 marzec 2019 - 12:50

-22 albo -25 Czarna Góra pare lat temu, i -27 Hinterux dwa lata temu ponad. Było slonce. Czuć było tylko po stopach ze tyle jest 🙂

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#43 Hilly_billy

Hilly_billy

Użytkownik

• Pip
  • 63 postów
  • Na forum od: 01.2015
45
  • Warszawa/Brooklyn

Napisano 02 marzec 2019 - 22:03

Dołączona grafika
W zeszłym roku na Sylwestra. Rano było -37C. Do tego wiatr. Ciężko było jeździć. Na krzesełkach przechlapane. Po jednym zjeździe bar i kominek.

Sent from my iPhone using Tapatalk

#44 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
  • Na forum od: 09.2006
3600
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 03 marzec 2019 - 00:20

Pare lat temu na Czarnej Gorze wlasnie stare jeszcze dwuosobowe krzeselko zatrzymalo mi sie jak dojezdzalem na szczyt. Bylo wtedy mgliscie i wietrznie. Temp. Ok. -12. Niestety odczuwalna na poziomie -32. Pobujalo mi krzeselkiem przez dwie moze trzy minuty. To bylo jak wiecznosc. Po tej przygodzie ledwo zjechalem na dol i pieprznalem nartami w barze. Na stok juz nie wrocilem bo mialem wszystkiego dosyc.
Atomiast w Zielencu przy -25 i pelnym sloncu wyjazd wspominam bardzo milo. Bez watpienia to temperatura odczuwalna jest tutaj clue. Wilgotnosc i wiatr poteguja ja niemilosiernie.

Jezlei tak bylo to prawdopodobnie byles  nieodpowiednio ubrany…

Veteran: chyba jeszcze wiekszy czynnik w tzw  chill factor to stopien wilgotnosci - dziala w obydwu kierunkach - wzmaga upal w czasie upalow i zmniejsza temperatury ujemne

caly ostatni tydzien (za wyj jednego dnia: ok -5/ -10) jezdzilem ( w dzien) od minus 10 do minus 20 pare i przy zmiennym wietrze. Niska temperatura dla mnie ma  tylko jedno znaczenie - gleboki snieg jest jeszcze lepszy!!!!!!

• Veteran podziękował za tę wiadomość

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#45 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1355 postów
  • Na forum od: 01.2015
1493

Napisano 03 marzec 2019 - 00:56

Jezlei tak bylo to prawdopodobnie byles  nieodpowiednio ubrany…
Veteran: chyba jeszcze wiekszy czynnik w tzw  chill factor to stopien wilgotnosci - dziala w obydwu kierunkach - wzmaga upal w czasie upalow i zmniejsza temperatury ujemne

Witam

W tym podręczniku dla turystów plecakowych po Appalachach, o którym pisałem, Nie było jeszcze nic o wilgotności. Szybkość wiatru była podana w stopniach Beauforta. Wygodne, ponieważ z charakteryzacji zjawisk w przyrodzie(ruch liści, gałęzi, łamania drzew, itp) taki turycha mógł sobie obliczyć ten factor, jak miał termometr pod ręką.

Pozdrawiam

#46 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
3600
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 03 marzec 2019 - 04:07

Witam

W tym podręczniku dla turystów plecakowych po Appalachach, o którym pisałem, Nie było jeszcze nic o wilgotności. Szybkość wiatru była podana w stopniach Beauforta. Wygodne, ponieważ z charakteryzacji zjawisk w przyrodzie(ruch liści, gałęzi, łamania drzew, itp) taki turycha mógł sobie obliczyć ten factor, jak miał termometr pod ręką.

Pozdrawiam

to tu gdzie mieszkam - zapewniam Cie, ze wilgotnosc gra ogromna role: dopiero tutaj sie o tym przekonalem - wiem, ze o tym wiesz… ale w Pl wiekszosc to wilgotnosc powietrza stos niska, wiec nie mysli sie o wilgotnosci...

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#47 Marcin33

Marcin33

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 02.2019
23

Napisano 03 marzec 2019 - 08:15

Alpy Nauders. Jak wychodzilismy z kwatery było -38 stopni. Powiem tak. W życiu tak ciepło mi nie było. Poniżej pewnej temperatury człowiek nawet nie czuję tego że zamarza. Po 4h nogi w butach narciarskich trzeba było rozgrzewac w zimnej wodzie.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

#48 tommy10

tommy10

Użytkownik

• Pip
  • 53 postów
  • Na forum od: 02.2015
17

Napisano 03 marzec 2019 - 09:10

to tu gdzie mieszkam - zapewniam Cie, ze wilgotnosc gra ogromna role: dopiero tutaj sie o tym przekonalem - wiem, ze o tym wiesz… ale w Pl wiekszosc to wilgotnosc powietrza stos niska, wiec nie mysli sie o wilgotnosci...

Od zawsze wilgotnosc ma ogromne znaczenie. Dlatego tez o tym napisalem. Moj ubior nie mial nic do rzeczy wtedy bo trafilem bardzo pechowo na wysoka wilgotnosc i silny wiatr. Co nie ukrywam w PL jest rzadkoscia ( to nie Japonia chociazby).

Po drugie trzy minuty na bujajacym krzeselku przy takim factorze to naprawde sporo w kompletnym bezruchu i na wysokosci ponad drzewami gdzie wiatr jest jeszcze silniejszy.

#49 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
  • Na forum od: 11.2007
1090
  • Trójmiasto

Napisano 03 marzec 2019 - 09:58

- 27 Santa Caterina dramat.

-28 St.Caterina... :ph34r: no i zapalenie krtani jako bonus.

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#50 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
3600
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 03 marzec 2019 - 14:23

Od zawsze wilgotnosc ma ogromne znaczenie. Dlatego tez o tym napisalem. Moj ubior nie mial nic do rzeczy wtedy bo trafilem bardzo pechowo na wysoka wilgotnosc i silny wiatr. Co nie ukrywam w PL jest rzadkoscia ( to nie Japonia chociazby).

Po drugie trzy minuty na bujajacym krzeselku przy takim factorze to naprawde sporo w kompletnym bezruchu i na wysokosci ponad drzewami gdzie wiatr jest jeszcze silniejszy.

bez przesady……..

#51 Mikołaj Ski Team

Mikołaj Ski Team

Użytkownik

• PipPipPip
  • 350 postów
  • Na forum od: 11.2014
64
  • Warszawa

Napisano 03 marzec 2019 - 18:42

-26°
na Cime Caron 3200m
jakiś grudzień kilka lat temu,

ale słońce, bez wiatru i warunki śniegowe MEGA...

Było nas może od rana do południa kilka osób.

Jeździliśmy... młodość
Francja moim kierunkiem, zapraszam do wspólnych wyjazdów:

#52 Ula1313

Ula1313

Nowy użytkownik

• 7 postów
  • Na forum od: 02.2019
0

Napisano 03 marzec 2019 - 21:15

O dziwo 2-3 marzec 2018,-28stopni pokazywał termometr na master ski w Tyliczu....

#53 brachol

brachol

Nowy użytkownik

• Pip
  • 82 postów
  • Na forum od: 01.2006
6
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 03 marzec 2019 - 21:37

Byłem kilka lat temu w Czarnej Górze było - 18, pochmurno, jeszcze stare krzesło na górę i awaria prądu wisieliśmy jakies 15-20 minut. Zjechaliśmy do knajpy i chyba z godzinę trzeba się było rozgrzewać