Skocz do zawartości

Skręt z palucha ;)


Mikoski

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdżąc dzisiaj po stoku naszło mnie by sprawdzić to co koledzy pisali o skręcie z dociśnięciem palucha. ZWRACAM honor jeśli coś negowalem ta metoda działa!. Do tego zrobiłem doświadczenie przekonałem 5 osób do wypróbowania tej metody i każdy potwierdził że zdecydowanie łatwiej inicjuje się skręt i narta sama wchodzi na krawędź. Inicjowałem skręt przez nacisk na palucha i cały układ dynamiczny kolano biodro wychodził z automatu sam :) . Ćwiczenia były na średnio nachylonych stokach i wszyscy odczuli że coś w tym jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżąc dzisiaj po stoku naszło mnie by sprawdzić to co koledzy pisali o skręcie z dociśnięciem palucha. ZWRACAM honor jeśli coś negowalem ta metoda działa!. Do tego zrobiłem doświadczenie przekonałem 5 osób do wypróbowania tej metody i każdy potwierdził że zdecydowanie łatwiej inicjuje się skręt i narta sama wchodzi na krawędź. Inicjowałem skręt przez nacisk na palucha i cały układ dynamiczny kolano biodro wychodził z automatu sam :) . Ćwiczenia były na średnio nachylonych stokach i wszyscy odczuli że coś w tym jest.

 

Jeżdżąc dzisiaj po stoku naszło mnie by sprawdzić to co koledzy pisali o skręcie z dociśnięciem palucha. ZWRACAM honor jeśli coś negowalem ta metoda działa!. Do tego zrobiłem doświadczenie przekonałem 5 osób do wypróbowania tej metody i każdy potwierdził że zdecydowanie łatwiej inicjuje się skręt i narta sama wchodzi na krawędź. Inicjowałem skręt przez nacisk na palucha i cały układ dynamiczny kolano biodro wychodził z automatu sam :) . Ćwiczenia były na średnio nachylonych stokach i wszyscy odczuli że coś w tym jest.

Witam

 

Jaki to paluch. I którym momencie nacisk?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaki to paluch. I którym momencie nacisk?

Pozdrawiam

Cześć
Jak sama nazwa wskazuje duży paluch w stopie ;) piszę o nacisku bo o jakimś przekręcaniu obracaniu w moim bucie nie ma mowy. Po prostu próbowałem naciskać na paluch podczas inicjacji skrętu, odczucia moje i nie tylko były takie że wchodzi się łatwiej w skręt i szybko łapie krawędź.
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Jak sama nazwa wskazuje duży paluch w stopie ;) piszę o nacisku bo o jakimś przekręcaniu obracaniu w moim bucie nie ma mowy. Po prostu próbowałem naciskać na paluch podczas inicjacji skrętu, odczucia moje i nie tylko były takie że wchodzi się łatwiej w skręt i szybko łapie krawędź.
Pozdro

Zawsze twierdziłam, że przeważnie wystarczy mi ruszyć palcem w bucie i narty już skręcają :P :P :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skręcać to umiem od 40 lat :) a chciałem tylko sprawdzić to o czym niejednokrotnie pisano na forum. Sam miałem wątpliwości czy to działa........a koledzy zamiast ironi niech sami sprawdzą ;)

Cześć

Jasne, że działa. Myślę, że koledzy nic złego nie mieli na myśli a Ci co mieli to idioci.

Kwestię palucha przekazał mi po raz pierwszy dawno nieżyjący już Pan Tadeusz Żaba, jeden z nestorów polskiego narciarstwa na obozie PI.
Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skręcać to umiem od 40 lat :) a chciałem tylko sprawdzić to o czym niejednokrotnie pisano na forum. Sam miałem wątpliwości czy to działa........a koledzy zamiast ironi niech sami sprawdzą ;)

Teraz widzisz jak to jest :P

 

A tak poważnie, ja się z tego wyleczyłem. To tzw. wczesny docisk. Naciskasz na kłąb palucha tak jakbyś gazu w aucie dodawał, tak Mikoski? Wyleczyłem się bo nie działa na twardym i sztuczne dociążenie (inne niż własnym ciężarem) zabija/zatrzymuje krawędziowanie.

Zamiast tego spróbuj skupić się na jak najmocniejszym zakrawędziowaniu na początku skrętu, a później w fazie sterowania pogłębiaj (raz-dwa-trzy). Moim zdaniem efekt jest dużo lepszy niż wtedy gdy próbujesz sztucznie naparzać w zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wybacz Mikoski, ze w Twoim temacie o paluchu ale przypomniała mi się fajna historia z historii naszego narciarstwa.

Swego czasu - pewnie jakieś, 50 lat temu - Pan Tadeusz Żaba miał prowadzić jakiś kurs w Szczyrku. Niestety uległ kontuzji ręki czy też barku i nie był w stanie poprawnie demonstrować ewolucji aczkolwiek poruszał się w miarę sprawnie. Jego syn - obecny szef i właściciel szkoły narciarskiej Śmig i chyba szef komisji egzaminacyjnej Sitn - miał wtedy 14 lat ale jeździł już znakomicie. Pan Tadeusz zaprosił go więc na zajęcia i on opisywał ewolucję a "młody" pokazywał. Całą sytuację obserwował Pan Kazimierz Masłowski - Prezes Sitn i jego twórca. Tak prowadzone zajęcia bardzo mu się spodobały i w ten sposób powstał stopień Demonstratora - aktualny do dziś.

Pozdrowienia
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Paluchomania" jest pomijana (m.in) z prostego powodu - nie istnieją (nie są mi znane) ćwiczenia, pozwalające na modelowanie tego ruchu. Prowadząc szkolenie/trening mogę jedynie zakładać, obserwując "objawy zewnętrzne", że osoba paluchami pracuje i to pod warunkiem, że znam model ruchu danego osobnika "bez paluchów" i potrafię wyłapać i zinterpretować różnicę bądź jej brak ;) . Prawidłowe dodatnie "paluchów" widać. Niestety ruch jest mocno nieintuicyjny a uczynienie z niego stałego nawyku jest trudne i wymaga dużej dyscypliny oraz czasu. W zderzeniu z innymi problemami "paluchy" schodzą na dalszy plan.

 

Sam model można co prawda odtworzyć np. stając na dwóch beretach ale wartość takiej symulacji jest raczej poglądowa a nie stricte treningowa.

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

"Paluchomania" jest pomijana (m.in) z prostego powodu - nie istnieją (nie są mi znane) ćwiczenia, pozwalające na modelowanie tego ruchu. Prowadząc szkolenie/trening mogę jedynie zakładać, obserwując "objawy zewnętrzne", że osoba paluchami pracuje i to pod warunkiem, że znam model ruchu danego osobnika "bez paluchów" i potrafię wyłapać i zinterpretować różnicę bądź jej brak ;) . Prawidłowe dodatnie "paluchów" widać. Niestety ruch jest mocno nieintuicyjny a uczynienie z niego stałego nawyku jest trudne i wymaga dużej dyscypliny oraz czasu. W zderzeniu z innymi problemami "paluchy" schodzą na dalszy plan.
 
Sam model można co prawda odtworzyć np. stając na dwóch beretach ale wartość takiej symulacji jest raczej poglądowa a nie stricte treningowa.
 
Pozdrawiam,
M.

.. zabrzmi to może enigmatycznie ale "dociśnięty" paluch zewnętrznej połącz z wyciąganym na zawnątrz paluchem wewnętrznej .. co dwa paluchy to nie jeden ;) ..
M.


No właśnie ostatnio też otarłam się o metodę paluchową- została przytoczona przez jednego instruktora- powoływał się na
„Najnowocześniejsze technologie- sensory ” pozwalające na pomiar KAŻDEGO kąta ruchu i docisku u profesjonalistów. Według tych informacji inicjacja skrętu zachodzi przez „Podniesienie palucha Wewnętrznej” i bodajże wyprost nogi zewnętrznej. Według Tim’a jest to najbardziej efektywna (energooszczędna?) i najszybsza inicjacja skrętu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ostatnio też otarłam się o metodę paluchową- została przytoczona przez jednego instruktora- powoływał się na
„Najnowocześniejsze technologie- sensory ” pozwalające na pomiar KAŻDEGO kąta ruchu i docisku u profesjonalistów. Według tych informacji inicjacja skrętu zachodzi przez „Podniesienie palucha Wewnętrznej” i bodajże wyprost nogi zewnętrznej. Według Tim’a jest to najbardziej efektywna (energooszczędna?) i najszybsza inicjacja skrętu.


Witam

Po chwilowym zauroczeniu paluchami, zacząłem nieco mocniej dociskać klamrami. Ale nie wiadomo, czy nie powrócę w przyszłym sezonie.

Instruktorzy amerykańscy to prawdziwa kopalnia wiedzy. Tylko się należy trzymać jednej szkoły. Ponieważ można się szybko zagubić w niuansach. W dodatku zupełnie inaczej interpretowanych przez uczonych z przeciwnych obozów.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...