Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 riux

riux

Nowy użytkownik

• Pip
  • 41 postów
  • Na forum od: 12.2012
6

Napisano 10 luty 2019 - 10:31

Czesc, jedziemy w ostatnim tygodniu lutego do Austrii, jako ze nie bylismy jeszcze w tym terminie to prosze o informacje nt ilosci ludzi i ewentualnych kolejek do wyciagow.
Na ta chwile myslimy o kierunku Flachau i okolice, niestety slyszalem ze w tym terminie moze byc bardzo tloczno. Ktos ma jakies doswiadczenie w tym temacie ? Moze polecicie inne kierunki w tym terminie ?

#2 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
  • Na forum od: 03.2008
581
  • Umiejętności: 6
  • Szczecin

Napisano 10 luty 2019 - 11:02

Potwierdzam, że tłoczno.

Flachau dla wielu jest ośrodkiem idealnym (duży ośrodek, fajne trasy, doskonała infrastruktura, blisko autostrady, brak problemów że śniegiem itd) i w związku z tym jest oblegany zawsze. Od grudnia do marca. W ubiegłym roku byłem tam w połowie stycznia i też było b. dużo ludzi. Rok wcześniej w połowie lutego podobnie.

Jak dużo ludzi to dla Ciebie to wada, to musisz szukać miejsca o warunkach przeciwnych do wymienionych przeze mnie zalet Flachau. Zacznij od mały ośrodek, daleko od autostrady. I już coś znajdziesz. W styczniu tego roku byłem w Nauders u zbiegu granic Austrii, Włoch i Szwajcarii. Jak dla mnie sympatyczne miejsce w połączaniu z ośrodkiem po włoskiej stronie Schoeneben (Belpiano) można w spokoju i otoczeniu emerytów z krajów skandynawskich i Beneluksu pojeździć relaksacyjnie.

Co w zamian w Salzburgerlandzie ? Nie wiem. Byłem tyko we Flachau i okolicach (Zauchensee, Wagrain, Flachauwinkel). Poszukaj w archiwum, widziałem w ostatnich tygodniach dużo postów na ten temat.

#3 riux

riux

Nowy użytkownik

• Pip
  • 41 postów
6

Napisano 10 luty 2019 - 11:21

Dzieki za odpowiedz :)

Wiadomo, ze w tym terminie w wiekszych osrodkach bedzie sporo ludzi, najwazniejsze jest to zeby kolejek nie bylo

#4 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 961 postów
  • Na forum od: 02.2009
576
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 10 luty 2019 - 11:39

. Zacznij od mały ośrodek, daleko od autostrady. I już coś znajdziesz. W styczniu tego roku byłem w Nauders u zbiegu granic Austrii, Włoch i Szwajcarii. Jak dla mnie sympatyczne miejsce w połączaniu z ośrodkiem po włoskiej stronie Schoeneben (Belpiano) można w spokoju i otoczeniu emerytów z krajów skandynawskich i Beneluksu pojeździć relaksacyjnie.

Tez byłem w styczniu (19-26) w Nauders i Belpiano. Małe ośrodki ale szczerze mówiąc ja jeszcze nigdy w życiu nie jeździłem w takich warunkach. Stoki przygotowane doskonale do końca dnia, zero muld, jeszcze czegoś takiego nie widziałem (szczególnie w Belpiano). W Nauders fajne czerwone i czarna, w Belpiano fantastyczne, szerokie niebiesko-czerwone do karwingu i bardzo fajne czerwona i czarna. To już prawie Włochy więc jakiś lepszy mikroklimat, było -15 a nie czuło się chłodu. 

Niedaleko jest też dużo większy ośrodek Serfaus-Fis-Ladis. Nie byłem tam, ale wszyscy z którymi rozmawiałem zachwalali. Niezbyt wiele ludzi. Pewnie dlatego, że tłumy jeżdżą do Ischgl - Somnaun. Po drodze (no, 14km w bok) w Somnaun strefa wolnocłowa i paliwo po 1,06 E. Ale nawet jadąc do SFL na jeden dzień wyskoczyłbym do Belpiano : )

Teraz 09 marca jadę do Flachau i wciąż nie wiem, czy to była dobra decyzja.

#5 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Warszawa

Napisano 10 luty 2019 - 11:40

Dzieki za odpowiedz :)

Wiadomo, ze w tym terminie w wiekszych osrodkach bedzie sporo ludzi, najwazniejsze jest to zeby kolejek nie bylo

Najważniejszy to jest brak ludzi na stoku. W kolejce mogą stać.

Pozdrowienia

#6 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
581
  • Szczecin

Napisano 10 luty 2019 - 11:54

Tez byłem w styczniu (19-26) w Nauders i Belpiano. Małe ośrodki ale szczerze mówiąc ja jeszcze nigdy w życiu nie jeździłem w takich warunkach. Stoki przygotowane doskonale do końca dnia, zero muld, jeszcze czegoś takiego nie widziałem (szczególnie w Belpiano). W Nauders fajne czerwone i czarna, w Belpiano fantastyczne, szerokie niebiesko-czerwone do karwingu i bardzo fajne czerwona i czarna. To już prawie Włochy więc jakiś lepszy mikroklimat, było -15 a nie czuło się chłodu. 

Niedaleko jest też dużo większy ośrodek Serfaus-Fis-Ladis. Nie byłem tam, ale wszyscy z którymi rozmawiałem zachwalali. Niezbyt wiele ludzi. Pewnie dlatego, że tłumy jeżdżą do Ischgl - Somnaun. Po drodze (no, 14km w bok) w Somnaun strefa wolnocłowa i paliwo po 1,06 E. Ale nawet jadąc do SFL na jeden dzień wyskoczyłbym do Belpiano : )

Teraz 09 marca jadę do Flachau i wciąż nie wiem, czy to była dobra decyzja.

:D :D :D

To byliśmy w tym samym czasie. Najlepsze było 6 dni słońca w czasie wyjazdu.

Myślę, że brak muld wynikał nie tyle z doskonałego przygotowania ale z małej ilości ludzi na stokach oraz łagodnego ich nachylenia.

Muldy były na czerwonych z Tcheyeck oraz na czarnych (4 i 6) po przeciwnej stronie ośrodka.

Co do chłodu w Schoeneben to kwestia położenia stoków w stosunku do operującego słońca a nie tego że 100 lat temu postawili tam granicę, poprzednie 900 lat to był ten sam Tyrol pod jednym zazwyczaj panowaniem.

We Flachu byłem w każdym miesiącu poza grudniem i zawsze pełno ludzi.

Podglądam zawsze kamerkę po wyjściu z gondolki Achterjet. Daje obraz co do tłoku na trasach.

https://webtv.ferate...=5216&c2=0&c1=0

#7 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 317 postów
  • Na forum od: 01.2016
63
  • Poznań

Napisano 10 luty 2019 - 11:59

:D :D :D

To byliśmy w tym samym czasie. Najlepsze było 6 dni słońca w czasie wyjazdu.

Myślę, że brak muld wynikał nie tyle z doskonałego przygotowania ale z małej ilości ludzi na stokach oraz łagodnego ich nachylenia.

Muldy były na czerwonych z Tcheyeck oraz na czarnych (4 i 6) po przeciwnej stronie ośrodka.

We Flachu byłem w każdym miesiącu poza grudniem i zawsze pełno ludzi.

Podglądam zawsze kamerkę po wyjściu z gondolki Achterjet. Daje obraz co do tłoku na trasach.

https://webtv.ferate...=5216&c2=0&c1=0

Im stromsza trasa tym gorzej. Do tego 15-20cm swiezucha z rana i po poludniu mamy muldo-rowy :D

#8 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 961 postów
576
  • Warszawa

Napisano 10 luty 2019 - 12:00

Byłeś ze skmaniakiem ? Może się widzieliśmy ; ))

W Belpiano muld nie było do końca ; )

Załamałeś mnie z tą kamerką ... nie byłem tam już z 8 lat. Mam nadzieję, że to kwestia ferii niemieckich i holenderskich i za miesiąc od 9 marca będzie spokojniej. Wciąż nie wpłaciłem zaliczki ; )

Im stromsza trasa tym gorzej. Do tego 15-20cm swiezucha z rana i po poludniu mamy muldo-rowy  :D

To to akurat nie problem ... ja się w Polsce uczyłem za  młodu, bez muld na stromym tak jakoś łyso ; D

#9 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
581
  • Szczecin

Napisano 10 luty 2019 - 12:19

Byłeś ze skmaniakiem ? Może się widzieliśmy ; ))

W Belpiano muld nie było do końca ; )

Załamałeś mnie z tą kamerką ... nie byłem tam już z 8 lat. Mam nadzieję, że to kwestia ferii niemieckich i holenderskich i za miesiąc od 9 marca będzie spokojniej. Wciąż nie wpłaciłem zaliczki ; )

To to akurat nie problem ... ja się w Polsce uczyłem za  młodu, bez muld na stromym tak jakoś łyso ; D

Nie ze skimaniakami, chociaż ich tam widziałem a nawet na wyciągu uciąłem sobie małą pogawędkę z instruktorem ? (opiekunem dzieci z Lądka).

Zawsze jeżdżę rodzinnie z żoną i synem (chociaż już dorosły), sam organizuję.

Nie lubię być uzależniony od kogokolwiek nawet znajomych. Zawsze samodzielnie organizuję.

Ten wyjazd był bardzo dobry także pod względem ekonomicznym: skipasy na 211 km za 189,50 euro, apartament za 670 w takim standardzie jak we Flachau za 800 euro. Nie wspominając o atrakcjach w miejscowym M-Preis ;).

A co do Flachau to ja go nie lubię za tą ilość ludzi i pochmurno - mglistą pogodę, ale syn uwielbia za infrastrukturę, więc czasami tam bywamy i stąd kamerka na podglądzie od grudnia :(

#10 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 961 postów
576
  • Warszawa

Napisano 10 luty 2019 - 12:35

Ano tak, chmury i kiepsko przygotowane stoki w Austrii gwarantowane  ; ((

Akurat uzależnienia tam nie było - transport własny, cenowo wyszło 1700 PLN / osoba w tym skipass. Taniej chyba tylko FreeSki w Livigno - 425 E za parę w dobrym standardzie ; ) Jak się jeździ co miesiąc to trzeba liczyć : /

Trochę trudno było wytrwać w trzeźwości bo od progu witali chlebem i solą : D

Co to jest ten M-Preis ? 

A instruktor bardzo pozytywny człowiek. Mieszkaliśmy na tym samym piętrze ; )

Mam nadzieję, że wkoło Flachau znajdzie się coś mniej zatłoczonego - tam jest przeciez 5 ośrodków na karnecie a ja lubię się przemieszczać ; )

#11 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
581
  • Szczecin

Napisano 10 luty 2019 - 12:49

Co to jest ten M-Preis ? 

Chyba największy sklep w Nauders :P

A co do Flachau.

To duży ośrodek i ludzie jakoś się rozjeżdżają po tej ilości tras, można znaleźć dla siebie jakąś enklawę, można z Flachau przedostać się do Wagrain gdzie jest trochę luźniej.

Ale jak lubisz (albo Twoja Pani) trasy bez muld to zapomnij. To nie Schoeneben. Tam są doskonałe warunki aby ćwiczyć równowagę na muldach  ;) I nie powiem poprawiłem się w tym elemencie a na jednej z takich niewidocznych we mgle muld nawet zanotowałem koszmarny upadek i złamałem rękę  :(.

Ale warto tam chociaż raz pojechać aby zobaczyć. 

#12 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 961 postów
576
  • Warszawa

Napisano 10 luty 2019 - 12:54

Ryzyk-fizyk : / 

Ja muldy uwielbiam, moja lepsza połowa chce z noclegiem na Śląsku mieć maksymalnie 7 godzin podróży - zwalę odpowiedzialność na nią : )

A zakupy robiliśmy w Somnaun - prześliczne szwajcarskie miasteczko i wolnocłowe ; )

#13 riux

riux

Nowy użytkownik

• Pip
  • 41 postów
6

Napisano 10 luty 2019 - 13:14

U nas podobnie, zalezy nam zeby bylo jak najblizej slaska ( jedziemy tylko na 4 dni) Co do przygotowania tras to nie ma to az takiego znaczenia, szruks jest super ale po 2h sie nudzi dlatego wszystkie urozmaicenia w postaci muld sa mile widziane ;)

Caly czas myslimy czy Flachau to dobry wybor ale to chyba tak jak ze wszystkim, ile ludzi tyle opinii. Martwi mnie tylko przewazajaca ilosc negatywnych opinii . . .

#14 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
581
  • Szczecin

Napisano 10 luty 2019 - 14:04

U nas podobnie, zalezy nam zeby bylo jak najblizej slaska ( jedziemy tylko na 4 dni) Co do przygotowania tras to nie ma to az takiego znaczenia, szruks jest super ale po 2h sie nudzi dlatego wszystkie urozmaicenia w postaci muld sa mile widziane ;)

Caly czas myslimy czy Flachau to dobry wybor ale to chyba tak jak ze wszystkim, ile ludzi tyle opinii. Martwi mnie tylko przewazajaca ilosc negatywnych opinii . . .

To zależy co dla Ciebie jest ważne, jakie masz priorytety, od tego zależy ocena Flachau.

Z punktu widzenia narciarskiego i położenia w pobliżu autostrady to wspaniały ośrodek. Z powodu tego, że jest wspaniały to wszyscy chcą tam być. I to jest najważniejsza wada - duża ilość ludzi.

Pogoda - to jest drugi minus moim zdaniem, cóż chyba trochę gorsza niż bardziej na zachód i południe albo mieliśmy za każdym razem pecha. Nie wiem. Zawsze spora ilość opadów, nisko chmury, czasami mgła. W związku z tym słaba widoczność. Słońca mało.

Żeby poznać plusy i minusy trzeba tam po prostu pojechać.

Wiele zależy nie tylko od preferencji ale też i przyzwyczajeń.

Pamiętam jak w 2015 r. po latach wyjazdów do Włoch pojechaliśmy do Zillertal. Byłem bardzo rozczarowany. Opisałem to na forum, spotkałem się z "mową nienawiści" ;) . Niektórzy byli zdziwieni. Jak można krytykować Zillertal, przecież to ideał. Moim zdaniem można bo dla mnie nie było idealnie.

I pewnie jest tak samo z Flachau. Jednym się podoba innym nie. Po prostu różne preferencje i przyzwyczajenia.

W porównaniu do małych włoskich ośrodków gdzie było mało ludzi, dużo słońca, sztuczny śnieg, trasy perfekcyjnie przygotowane. W Zillertal było wszystko na odwrót dużo naturalnego śniegu ale mnóstwo ludzi, opady, mgła, brak słońca, muldy po pas. Może mieliśmy pecha ale odpuściłem sobie.

Odległość dla mnie nie ma znaczenia. To tylko różnica 1-2 godzin różnicy. Bez korków że Szczecina mam do Flachau ok 9-10 godzin jazdy, podobnie do Nauders a do Moeny ok. 11 godzin. Różnice pomijalne. Ważniejsze jest omijanie korków które w każdą sobotę są już od Ingolstadt aż do Kufstein i tu się traci najwięcej czasu.

To mój punkt widzenia wypaczony trochę miejscem zamieszkania.

#15 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 961 postów
576
  • Warszawa

Napisano 10 luty 2019 - 14:08

Ze Śląska to masz w sumie wszędzie rzut beretem ; )

Namawiałbym na Dolomity bo tam zawsze się znajdzie coś dla siebie a w Cortinie gwarancja superprzygotowanych tras i braku ludzi ale to już dwa rzuty beretem ; )

Albo jak Ski Amade to może faktycznie Wagrain, np: https://www.booking....wagrain.pl.html

#16 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 845 postów
581
  • Szczecin

Napisano 10 luty 2019 - 14:37

Kończąc już napiszę, że Cortina ma też swoje wady, jak dla mnie dyskwalifikujące to niewątpliwie piękne miejsce.

Po pierwsze ceny.

Po drugie zabytkowa infrastruktura. Jak ktoś przyzwyczaił się do szybkich, podgrzewanych 6 i 8 osobowych kanap to tam się nie odnajdzie ;)