Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1281 postów
  • Na forum od: 12.2007
319
  • Umiejętności: 2
  • Chełmża

Napisano 05 luty 2019 - 15:59

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

#2 moruniek

moruniek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 864 postów
  • Na forum od: 03.2016
1062
  • Umiejętności: 6
  • Rajszew

Napisano 05 luty 2019 - 16:46

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

Ja używam czegoś takiego (nazwę przekopiowałem z faktury) - cena około 300 zł. ? Użytkuję od 2 lat, zero problemów.

Dysk twardy zewnętrzny Western Digital Elements 2TB 2,5" WDBU6Y0020BBK Czarny

#3 bolekpm

bolekpm

Użytkownik

• PipPip
  • 121 postów
  • Na forum od: 01.2010
14
  • Umiejętności: 1
  • Lubelskie

Napisano 05 luty 2019 - 16:59

każdy dysk ssd

#4 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 313 postów
  • Na forum od: 01.2016
57
  • Poznań

Napisano 05 luty 2019 - 17:04

każdy dysk ssd

slyszalem, ze SSD jest kiepski do przechowywania danych. Jak siadzie to marna szansa na odzyskanie czegokolwiek. Z HDD jest latwiej. Wiec SSD dobry do postawienia systemu.

#5 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
  • Na forum od: 01.2011
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 05 luty 2019 - 17:06

Verbatim 53023 1TB. Mam w sumie 2 sztuki (pierwsza uzywam od 3-4 lat, druga od ok. 2-och <- nie pamietam dokladnie, a nie udalo mi sie znalezc faktur na nie = na pewno maja powyzej dwoch lat, bo trzymam papiery dopoki obowiazuje gwarancja na sprzet). Wszystko dziala jak nalezy. Nie mialem z nimi zadnych problemow. Do wygarniecia obecnie za ~200zł 

Polecam

verbatim.jpg

• MajkaW podziękował za tę wiadomość

#6 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 05 luty 2019 - 17:07

slyszalem, ze SSD jest kiepski do przechowywania danych. Jak siadzie to marna szansa na odzyskanie czegokolwiek. Z HDD jest latwiej. Wiec SSD dobry do postawienia systemu.

i nieporownywalnie drozszy (SSD), wiec pytanie czy ma to sens jesli mowimy o przechowywaniu danych

#7 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPip
  • 863 postów
  • Na forum od: 01.2008
395
  • Umiejętności: 7
  • Poznań

Napisano 05 luty 2019 - 17:11

Jeśli ma to być zabezpieczone przed utratą to pomyśl o zewnętrznej macierzy RAID, czyli 2 dyski. Wtedy jak jeden padnie to na drugim zostaje. Ja używam PC z RAID,  plus kopia bezpieczeństwa na zwykłym dysku przechowywana w innej lokalizacji.

Bazę z danymi wrażliwymi miałem na macierzy zamkniętej na stałe w sejfie :), Sejf z dziurka na kabel.PC poza sejfem.  A jak szybko działa!

#8 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 439 postów
  • Na forum od: 02.2013
187
  • Wolne Miasto Gdańsk

Napisano 05 luty 2019 - 17:14

Dwie toshiby padły mi przed upływem roku użytkowania. Przestrzegam!

Wysłane z mojego TA-1004 przy użyciu Tapatalka

#9 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 373 postów
  • Na forum od: 12.2018
325
  • Kraków

Napisano 05 luty 2019 - 17:14

a chmura nie wystarczy?

#10 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 05 luty 2019 - 17:22

Jeśli ma to być zabezpieczone przed utratą to pomyśl o zewnętrznej macierzy RAID, czyli 2 dyski. Wtedy jak jeden padnie to na drugim zostaje. 

Nie wiem, czym jest macierz RAID, ale dokladnie z tego samego powodu mam powielone dane na dwoch dyskach zewn. o ktorych pisalem wyzej :) 

#11 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 05 luty 2019 - 17:23

a chmura nie wystarczy?

A chcesz sie dzielic wszystkimi danymi z "reszta swiata"??? :P

Dla mnie temat jest prosty - wszystko, co jest w sieci jest dostepne dla kazdego. To tylko kwestia czy ktos bedzie chcial sie do tego dorwac ;)

#12 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2201 postów
  • Na forum od: 01.2017
772
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 05 luty 2019 - 17:33

Dla mnie temat jest prosty - wszystko, co jest w sieci jest dostepne dla kazdego. To tylko kwestia czy ktos bedzie chcial sie do tego dorwac ;)

Outsourcing zmienia czasami zasady w toku.

#13 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1555 postów
  • Na forum od: 10.2006
967
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 05 luty 2019 - 19:29

Wbrew pozorom nie tak łatwo. Trzymam wszystkie swoje zdjęcia i filmy, a jest tego tysiące, dobrze uporządkowane, obrobione w sensie edycji (całkiem niezły edytor), na Google Photos. Nikt Ci niczego nie podglądnie o ile go do tego nie upoważnisz. Żadnym przeszukiwaniem sieci niczego nie znajdziesz. System kodowania hasła jest bardzo skuteczny. Oczywiście, teoretycznie administrator googla, gdzieś tam w Stanach, może "wejść" na Twoje zdjęcia. Jak na Twoja pocztę, jak na konto bankowe, itd. Takie czasy. A korzyści z korzystania z chmury są ogromne. Możesz udostępnić to co chcesz innym. A najważniejsze, masz pod ręką, gdziekolwiek jesteś, na jakimkolwiek urządzeniu, typu komputer, smartfon, wszystkie Twoje zdjęcia. Ba, często te zdjęcia, poukładane w katalogi, służą mi do przypomnienia sobie czasu, kiedy powstały. Swoisty pamiętnik i uświadamiacz jak ten czas szybko leci niestety.

A kopię tego wszystkiego oczywiście trzymam na zwykłym lokalnym dysku. Nawet na dwóch, niewielkich, po 500 MB.

#14 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1281 postów
319
  • Chełmża

Napisano 05 luty 2019 - 19:55

Wbrew pozorom nie tak łatwo. Trzymam wszystkie swoje zdjęcia i filmy, a jest tego tysiące, dobrze uporządkowane, obrobione w sensie edycji (całkiem niezły edytor), na Google Photos. Nikt Ci niczego nie podglądnie o ile go do tego nie upoważnisz. Żadnym przeszukiwaniem sieci niczego nie znajdziesz. System kodowania hasła jest bardzo skuteczny. Oczywiście, teoretycznie administrator googla, gdzieś tam w Stanach, może "wejść" na Twoje zdjęcia. Jak na Twoja pocztę, jak na konto bankowe, itd. Takie czasy. A korzyści z korzystania z chmury są ogromne. Możesz udostępnić to co chcesz innym. A najważniejsze, masz pod ręką, gdziekolwiek jesteś, na jakimkolwiek urządzeniu, typu komputer, smartfon, wszystkie Twoje zdjęcia. Ba, często te zdjęcia, poukładane w katalogi, służą mi do przypomnienia sobie czasu, kiedy powstały. Swoisty pamiętnik i uświadamiacz jak ten czas szybko leci niestety.

A kopię tego wszystkiego oczywiście trzymam na zwykłym lokalnym dysku. Nawet na dwóch, niewielkich, po 500 MB.

Myślę ,że za moment za takie cuda każą sobie słono płacić.... ;-)

#15 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1281 postów
319
  • Chełmża

Napisano 05 luty 2019 - 19:58

Verbatim 53023 1TB. Mam w sumie 2 sztuki (pierwsza uzywam od 3-4 lat, druga od ok. 2-och <- nie pamietam dokladnie, a nie udalo mi sie znalezc faktur na nie = na pewno maja powyzej dwoch lat, bo trzymam papiery dopoki obowiazuje gwarancja na sprzet). Wszystko dziala jak nalezy. Nie mialem z nimi zadnych problemow. Do wygarniecia obecnie za ~200zł
Polecam

verbatim.jpg

Podpytałem w tym temacie również mojego zaufanego informatyka i również polecił mi tego Verbatima 1 TB jako dobry stosunek jakość/cena, dlatego zdecydowałem się na niego i dziś spróbuje poszukac czegoś w sieci....
Dziękuje wszystkim za podpowiedzi

#16 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1555 postów
  • Na forum od: 10.2006
967
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 05 luty 2019 - 20:49

Myślę ,że za moment za takie cuda każą sobie słono płacić.... ;-)

True, może być. Też nie mogę zrozumieć jak to może istnieć za free. Ale mała oplata mnie nie ruszy. A jeśli będzie duża to zrezygnuję i skorzystam z czegoś innego, bo konkurencja nie śpi. A informacja nie zginie, bo trzymam tez na dyskach lokalnych.

#17 Rega

Rega

Użytkownik

• Pip
  • 86 postów
  • Na forum od: 01.2018
38

Napisano 05 luty 2019 - 21:02

Może być jakikolwiek byle 2 sztuki i zdublowany zapis. Od czasu do czasu skanowanie dysków i ocena ich stanu - jeśli pojawią się jakieś ostrzeżenia lub coraz więcej miejsc o słabym odczycie - wymiana dysku. Składowanie danych na pojedynczym dysku to duże ryzyko ich utraty. W razie awarii można już niczego nie odzyskać nawet jak się zapłaci grube tysiące. W sumie najważniejsze zdjęcia nagrał bym na płyty dvd przeznaczone do archiwizacji a dysk używał bym tylko do bieżących zadań. Widziałem już wiele dysków z unikalnymi dla ich właścicieli danym,i który przepadły na zawsze.

#18 Maciej S

Maciej S

Użytkownik

• PipPipPip
  • 863 postów
  • Na forum od: 01.2008
395
  • Poznań

Napisano 05 luty 2019 - 21:18

Nie wiem, czym jest macierz RAID, ale dokladnie z tego samego powodu mam powielone dane na dwoch dyskach zewn. o ktorych pisalem wyzej :)

To taka obudowa na dwa dyski gdzie zapis odbywa się równocześnie na obu. Jak jeden padnie to dane odzyskasz z drugiego. Niezłym pomysłem jest macierz RAID na 2 dyski ssd. Bardzo szybkie i niezawodne. Świetne miejsce na plik dużej bazy danych. np jak ktoś ma dużo ważnej poczty.

http://www.fantec.de...ec_mobiraid_x2/

#19 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2820 postów
  • Na forum od: 11.2008
3497
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 06 luty 2019 - 09:09

Podpytałem w tym temacie również mojego zaufanego informatyka i również polecił mi tego Verbatima 1 TB jako dobry stosunek jakość/cena, dlatego zdecydowałem się na niego i dziś spróbuje poszukac czegoś w sieci....
Dziękuje wszystkim za podpowiedzi

Jeśli nie kupiłeś to zajrzyj na https://proline.pl/a...czarny-p1323003

moim zdaniem to najlepsza propozycja - w troszkę wyższej cenie masz IP 68. Są różne pojemności i kolory.

Pozdro

Wiesiek

• Iven podziękował za tę wiadomość

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#20 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1281 postów
319
  • Chełmża

Napisano 06 luty 2019 - 17:05

Jeśli nie kupiłeś to zajrzyj na https://proline.pl/a...czarny-p1323003

moim zdaniem to najlepsza propozycja - w troszkę wyższej cenie masz IP 68. Są różne pojemności i kolory.

Pozdro

Wiesiek

Dzięki za podpowiedz , fajny lecz trochę za drogi , poza tym mój będzie leżał w ciepłej szufladzie w biurku ;)