Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 CaptainNemo

CaptainNemo

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 01.2019
0

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:07

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie butów narciarskich Nordica Firearrow 115, rozmiar 29,5:

dotychczas jeździłem na używanych i mocno spracowanych butach Salomon rozmiar 29,5, które już zasługują na emeryturę :) Poszukiwałem butów w takim rozmiarze (przymierzałem wiele producentów i 29,5 to zdecydowanie mój rozmiar) oraz o sztywności 100-120. Trafiła się bardzo dobra okazja i kupiłem w/w Nordici w niezłej cenie (takiej, że nawet jeśli nie będą na mnie dobre to spokojnie je sprzedam). Przymierzyłem buty w skarpecie narciarskiej i długość jest OK (po dociśnieciu pięty palcami ledwo dotykam przodu), jednak po zapięciu klamer czuję dość spory ucisk w śródstopiu (zdecydowanie większy, niż w moich spracowanych Salomonach).

W związku z tym mam pytanie: czy uda się dopasować te buty do mojej stopy? Nie mam doświadczenia z tym tematem, stąd moje pytanie :)

Jestem samoukiem, 185 cm, 74 kg, na nartach jeżdżę raz/dwa razy w tygodniu 100% po trasach (niebieska/czerwona).

Przeczytałem już: http://www.skiforum....porady-i-uwagi/  i z postu użytkownika lobo wnioskuję, że uda się je dopasować.

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

pozdrawiam!

#2 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
  • Na forum od: 01.2011
106
  • Umiejętności: 6
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:13

jednak po zapięciu klamer czuję dość spory ucisk w śródstopiu (zdecydowanie większy, niż w moich spracowanych Salomonach).

W związku z tym mam pytanie: czy uda się dopasować te buty do mojej stopy? 

Zeby jednoznacznie to ocenic musisz sie wybrac do dobrego (zeby nie spieprzyl Ci butow) bootfitter'a. Boli Cie w srodstopiu, ale od strony podbicia czy po bokach?

Napisz skad jestes to pewnie bedziemy w stanie podrzucic namiar na profesjonalny serwis :) 

#3 CaptainNemo

CaptainNemo

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:20

Zapomniałem dodać poziom moich umiejętności wg Waszej skali - wychodzi 6 :)

Jestem z Bielska-Białej. Czy serwis w stylu sklep InterSport wchodzi w grę?

Buty uciskają mnie w śródstopiu, na podbiciu. Własnie mam je ubrane - ogólne wrażenie jest pozytywne, gdyby nie ten ucisk :)

#4 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:28

Jestem z Bielska-Białej. 

Nie znam okolicy, ale pewnie ktos podrzuci sprawdzony serwis.

Czy serwis w stylu sklep InterSport wchodzi w grę?

Jesli nie chcesz sobie zrobic krzywdy to goraco odradzam. Modyfikacja butow wymaga fachowej wiedzy i doswiadczenia, a z tym moze byc ciezko wsrod pracowniko IS (ten temat byl juz tutaj kiedys poruszany odnosnie sieciowek typu InterSport, GoSport itp)

Buty uciskają mnie w śródstopiu, na podbiciu.

Musi to zobaczyc bootfitter, ale na pewno jest szansa, ze da sie to ogarnac iii "bedzie pan zadowolony" :D

EDIT: z ciekawosci - to Twoje buty? :D https://www.interspo...ow-x-fp115.html

#5 CaptainNemo

CaptainNemo

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:34

Na szybko w google znalazłem dwa takie miejsca:

http://ekspert-sport...fit-by-fischer/

https://www.grupasza...p?kategoria=176

Ale wolałbym, aby ktoś doradził :)

edit: tak, moje :D

#6 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:41

Obawiam sie, ze tutaj moze byc mega drogo, ale poczekajmy na odzew innych :) 

#7 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 159 postów
  • Na forum od: 12.2017
35
  • Umiejętności: 4

Napisano 28 styczeń 2019 - 22:57

A co to znaczy mocniej dopinam buty?

Ja pierwsza od dołu zapinam na pierwszy ząbek, drugą też i tak w zasadzie mogę przejeździć dzień.
Jak potrzebuje mocniej to pierwsza na drugi ząbek a drugą mocniej jedynie na mikroregulacji. I wtedy bywa różnie z wytrzymałością.

Drugiej nie warto za mocno bo góra skorupy się deformuje/wypłaszcza i powstają punktowe naciski albo sam łuk stopy za mocno idzie w dół. A to przepis na palące stopy i inne efekty specjalne.

W takim wypadku może lepiej jakaś customowa wkładka która da podparcie dla podbicia i da lepsze trzymanie bez potrzeby zbyt mocnego dociągania drugiej klamry.

Co prawda w takim ustawieniu może być problem z wyjęciem nogi z zimnego buta ale buty w końcu nie służą do ściągania tylko do jeżdżenia.

#8 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 28 styczeń 2019 - 23:05

A co to znaczy mocniej dopinam buty?

A ktos tak tutaj napisal? :P 

#9 CaptainNemo

CaptainNemo

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 28 styczeń 2019 - 23:06

Nie napisałem nigdzie o "mocnym" dopięciu :) Dopinam tak, jak trzeba (wg mojej wiedzy :)).

#10 Nrafal

Nrafal

Nowy użytkownik

• 24 postów
  • Na forum od: 09.2018
3

Napisano 28 styczeń 2019 - 23:11

Po spędzeniu wieeeelu godzin na mierzeniu butów w tym sezonie jedno stwierdzenie u bootfitera utkwilo mi w głowie - jedyna rzeczą z którą nie wiele można zrobić to ucisk na podbiciu. Jeżeli występuje to ma łączeniu "skorupy dolnej z górną" to odradzam butki.
Jak szukaliśmy dla mnie to każdy który powodował najmniejszy ucisk w tej części odpadł z dalszego mierzenia.
Ale jakiś profesjonalista może mieć inne zdanie niż "mój"

#11 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 159 postów
35

Napisano 28 styczeń 2019 - 23:23

Cytując "jednak po zapięciu klamer czuję dość spory ucisk w śródstopiu (zdecydowanie większy, niż w moich spracowanych Salomonach)."

Moją nadinterpretacja ale jak boli to albo za mały but albo za mocno zapięty.

Może po prostu napis jak zapinasz.

#12 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 159 postów
35

Napisano 28 styczeń 2019 - 23:27

Jak szukaliśmy dla mnie to każdy który powodował najmniejszy ucisk w tej części odpadł z dalszego mierzenia.Ale jakiś profesjonalista może mieć inne zdanie niż "mój"

Specjalistą nie jestem ale jak dla mnie jeżeli zapniemy drugą klamrę na ostatni ząbek i bólu nie ma to but jest za duży/za wysoki.

Jeżeli last i długość są ok to można to skorygować np. podkładka pod but wewnętrzny. Atomic chyba takie dodaje z automatu zamiast rozróżniać buty na połówki.

#13 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 29 styczeń 2019 - 09:49

jedyna rzeczą z którą nie wiele można zrobić to ucisk na podbiciu. Jeżeli występuje to ma łączeniu "skorupy dolnej z górną" to odradzam butki.

Pod botkiem wewnętrznym jest twarda "wkladka" z tworzywa sztucznego. Wg mnie jeśli jest problem na podbiciu to można ja sfrezować i tym samym obnizyc stope

#14 CaptainNemo

CaptainNemo

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 29 styczeń 2019 - 10:15

Szybkie pytanie - czy kompletna personalizacja butów za 150 zł albo samo wygrzewanie za 70 zł to dobre ceny czy zbyt wysokie?

#15 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 29 styczeń 2019 - 10:17

Szybkie pytanie - czy kompletna personalizacja butów za 150 zł albo samo wygrzewanie za 70 zł to dobre ceny czy zbyt wysokie?

Szybka odpowiedz :D Dobre

#16 Nrafal

Nrafal

Nowy użytkownik

• 24 postów
3

Napisano 29 styczeń 2019 - 10:30

Dziwnie małe jeśli chodzi o całkowitą personalizację butów - pytanie co pod tym hasłem się kryje.

#17 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPipPip
  • 330 postów
106
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 29 styczeń 2019 - 10:47

Dziwnie małe jeśli chodzi o całkowitą personalizację butów - pytanie co pod tym hasłem się kryje.

To prawda i pytanie jak profesjonalnie ktoś to robi, bo cena dobra

#18 Nrafal

Nrafal

Nowy użytkownik

• 24 postów
3

Napisano 29 styczeń 2019 - 10:55

Za odbarczenie jednego miejsca to około 50zł.
Podejrzewam że ta cena dotyczy wygrzania skorupy i botka bez odbarczania.

#19 CaptainNemo

CaptainNemo

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 29 styczeń 2019 - 20:35

Hej :) temat zakończył się tak: wygrzanie skorupy i botka, dopasowanie na stopie (te dziwne pianki przyklejone do podbicia stopy) i buty śmigają aż miło :) właśnie wróciłem z testów.

pozdrawiam!