Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wybór nart dla średniaka - kontrowersje,

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#21 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4204
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 23 styczeń 2019 - 20:15

Nie przeszkadza ale chodzi o to żeby krawędź nie kusiła dopóki się do niej nie dorośnie.

Musisz to omówić z Markiem O.

Mam wrażenie, że ma inne zdanie :)

To nie stawia mnie po którejś stronie.

#22 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
  • Na forum od: 11.2007
7821
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 23 styczeń 2019 - 20:19

Musisz to omówić z Markiem O.

Mam wrażenie, że ma inne zdanie :)

To nie stawia mnie po którejś stronie.

Z nim z przyjemnością!

Ale przy Twoim udziale.

Pozdrowienia

#23 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 23 styczeń 2019 - 20:25

Z nim z przyjemnością!

Ale przy Twoim udziale.

Pozdrowienia

Spoko :)

O ile wiem Marek teraz ciężko pracuje w słonecznym Północnym Tyrolu :)

Aż mi go żal :)

Umówmy się w lato u niego w Jasienicy.

Podejmuję się organizacji spotkania .

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#24 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 23 styczeń 2019 - 20:34

Może to jest jakiś pomysł na fajne forumowe spotkanie.

Kiedyś jak jeszcze forum było wolne od marketingowców były np. mistrzostwa polski narciarzy w połowie dorszy :)

Mega impreza.

Później jak wkroczyli sprzedawcy to trzeba się przepychać przez marketingowe gooowno.

Emocje pasjonatów opadły.

Sam wiesz jak to jest.

Ale może to zrobimy.

Marek ma warunki i na pewno jest otwarty.

#25 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1352 postów
  • Na forum od: 01.2015
1489

Napisano 23 styczeń 2019 - 20:44

co to ewolucje katowe? Google i youtube nic ciekawego nie wyswietlaja.

Witam

Wyświetlają jestem tego pewny! Tylko trzeba wpisać hasło " ski leśne holwegi" YT. Najlepiej całość  po "amerykańsku".

Pozdrawiam

#26 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 315 postów
  • Na forum od: 01.2016
62
  • Umiejętności: 6
  • Poznań

Napisano 23 styczeń 2019 - 21:00

Witam

Wyświetlają jestem tego pewny! Tylko trzeba wpisać hasło " ski leśne holwegi" YT. Najlepiej całość  po "amerykańsku".

Pozdrawiam

nawet nie probuje. Powyzej Mitek wyjasnil.

#27 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Na forum od: 10.2006
1008
  • Krakow

Napisano 23 styczeń 2019 - 21:17

Kilka wyjaśnień związanych z Waszymi komentarzami.

1.Piszę o średniakach, a więc takich narciarzach, którzy już dość dobrze opanowali jazdę. Nie chce się bawić w liczby, ale w terminologii forum to coś ok. 5-6 w sensie umiejętności. Dawno przeszli naukę skrętu z oporu (osobiście bym to zlikwidował zastawiając tylko umiejętność pługu, ale to moje zdanie, być może błędne) i skrętu ześlizgowego bez wchodzenia w szczegóły techniczne jaką techniką wykonane. Nie bardzo radzą sobie z w miarę poprawnym skrętem carvingowym i krótkimi skrętami mieszanymi. Morgan, jeden z tych Francuzów, których cytuję, nazywa takie skręty mieszane carvingowo-ześlizgowe "krótki skręt dynamiczny". BTW bardzo przydatny w wielu miejscach, by nie powiedzieć w większości miejsc. Na jakich nartach najlepiej opanują carving i skręt dynamiczny (by pozostać przy terminologii Morgana)? Na dobrych SL. Nawet przy promieniu 11-13 m trudno znaleźć miejsce do bezpiecznego  wykonania pełnych skrętów ciętych. A im większy promień tym gorzej. Zresztą Harpia wszystko lepiej wytłumaczył.

2. Czy nie powinno się zachęcać tu pytających o wybór sprzętu do ambitniejszej jazdy? Do dalszej nauki i poprawy. A nie proponować im "łatwe" narty, które zaspokoją ich ochotę do "by było łatwo i przyjemnie". Nie wiem. Mam wątpliwości. Myślę, że uczciwie byłoby przedstawić obie racje.

3. Pytający, którzy tu zachodzą na forum są nastawieni bardziej ambitnie, czyli chcą się dalej uczyć i rozwijać? W przeciwieństwie do przeciętnego klienta sklepy. Mam wątpliwości. Jestem na tym forum praktycznie od jego początku, choć z przerwami. Myślę, że procentowo wśród pytających jest więcej takich ambitnych niż w sklepie. Ale wielu szuka tylko tzw. "świętego spokoju". Nie zależy mi na dalszej poprawie, chcę jeździć i mieć z tego frajdę. I trudno mieć do nich o to pretensję.

4. I jeszcze jedno. sstar, przeszedłem drogę ołówek, GS, SL bo jeżdżę na nartach od... powiedzmy od pierwszej wizyty na Kasprowym, więc od prawie 55 lat. Inaczej się nie dało. Pierwsze carvingi kupiłem w 2003, bo dopiero wtedy zaczęły być popularne. Coś w rodzaju GS. I jeździłem na nich głównie... ześlizgiem. Po dwóch latach kupiłem pierwsze SL, Atomic SL9. I to było to. Dopiero wtedy zacząłem rozumieć i czuć o co w tym carvingu chodzi. I żeby nie było. Nie jestem żadnym fanatykiem carvingu. Ale warto go opanować.

Gdybym był co najmniej 20 lat młodszy, a czasy byłyby współczesne, jeździłbym na nartach dużo więcej. Kupiłbym sobie, prócz podstawowej narty trasowej, czyli dobrych SL, porządne freeride, takie ze 120 cm pod butem, rockerem tip, tail, o długości ok. 180 cm i być może coś pośredniego, jakieś Salomony Xlab. I zmieniałbym narty w zależności od okoliczności. I na pewno więcej jeździł off piste. Ale nie jestem 20 lat młodszy. :)

• Veteran podziękował za tę wiadomość

#28 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1352 postów
  • Na forum od: 01.2015
1489

Napisano 23 styczeń 2019 - 22:22

Gdybym był co najmniej 20 lat młodszy, a czasy byłyby współczesne, jeździłbym na nartach dużo więcej. Kupiłbym sobie, prócz podstawowej narty trasowej, czyli dobrych SL, porządne freeride, takie ze 120 cm pod butem, rockerem tip, tail, o długości ok. 180 cm i być może coś pośredniego, jakieś Salomony Xlab. I zmieniałbym narty w zależności od okoliczności. I na pewno więcej jeździł off piste. Ale nie jestem 20 lat młodszy. :)

Witam

Też jestem tego zdania.

Kuba(nasz Kuba) chciał mi dzisiaj pożyczyć swoje 100 mm pod butem. Uwijał się jak miło po twardym stoku. Po krzakach jeździli z kolegą w poniedziałek, gdzie jeszcze było nieco miększego śniegu.

Może się zdecyduję, jak będzie w tygodniu chodził do szkoły. To dla mnie radykalna zmiana. To nie to, co popuszczenie klamer o dwa ząbki. A jak mnie pociągną w dół?  W takim przypadku radzą, by się szybko położyć na bok.  O tym też już zapomniałem. Muszę to jeszcze przemyśleć. Choć mnie to kusi.  Wiem i widziałem, że to  jest podstawowy sprzęt  off piste elity wysokogórskiej. 

Pozdrawiam

#29 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6526 postów
  • Na forum od: 02.2008
4669
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:11

Może się zdecyduję, jak będzie w tygodniu chodził do szkoły. To dla mnie radykalna zmiana. To nie to, co popuszczenie klamer o dwa ząbki. A jak mnie pociągną w dół? 

Nigdy nie wiem kiedy żartujesz....  ;-)

#30 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12947 postów
  • Na forum od: 11.2007
7821
  • Warszawa

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:39

Cześć

mam rtm 78 177 (178 wzrostu). Bardzo fajna narta. Trudniejsze trasy robie smigiem. Prostsze lece na krawedzi. Czasami sie zastanawiam czy nie lepiej byloby mi na slalomce. Mozliwe ze na trudniejszych trasach moglbym utrzymac predkosc jadac na krawedzi. Jesli chodzi o jazde w miekkim sniegu brak mi techniki. Przy 15cm puchu na stromszej trasie snieg zbiera mi sie snieg pod narta, trace rownowage i szybko sie mecze. Troche lepiej idzie w calkowicie miekkim sniegu. Jednak narta jest nadal za waska. Jestes kawal chlopa wiec potrzebujesz porzadnej narty. Taka RTM wez o dlugosci podobnej do Twojego wzrostu. Zadne 170... Patrzac na wage model 81 lub 84. Choc mowia ze na trase rocker nie potrzebny, a ta ma az DWA! Nie myslales o jakims GSie? Zawsze sie zastanawiam jakby to bylo na takim GS 175-180 i promieniu ponizej 20. Dla Ciebie moze nawet 185. Taka narta ma pewnie dopiero potencjal sportowy :) Na krawedzi tylko pewniej, a i na czarnych sciankach lepiej trzyma. Proponuje wypozyczyc jakiegos GSa slusznej dlugosci i dopiero wtedy podjac choc troche swiadoma decyzje. Ten w filmie ponizej cisnie chyba na GSie. Wyglada jak z zacieciem sportowym :D

Znalazłem.

Zobaczcie kto doradził koledze z tematu burzowego GS.

Mam taką zasadę - jak się na czymś nie znam to siedzę cicho i się uczę.

Wszystkich namawiam!!! Zwłaszcza kolekcjonerów nart.

Pozdrowienia

#31 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 315 postów
62
  • Poznań

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:53

To mi sie oberwalo... Mitek, widze ze caly temat przeanalizowales od deski do deski. Choc z drugiej strony wyznaje jedyna poprawna religie tego forum... w teorii :D

#32 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 960 postów
  • Na forum od: 08.2017
637
  • Kraków

Napisano 24 styczeń 2019 - 10:23

To mi sie oberwalo... Mitek, widze ze caly temat przeanalizowales od deski do deski. Choc z drugiej strony wyznaje jedyna poprawna religie tego forum... w teorii :D

Wyciągnij wnioski. Też tak kiedyś robiłem i tez obrywałem. Teraz zabieram głos tylko gdy coś przerobiłem na własnej skórze. Musisz mieć dobre, najlepiej przerobione w praktyce argumenty by podjąć próbę dyskusji z osobami, które na nartach zjadły zęby.

Co do ewolucji kątowych. Skręt z pługu polecam. Jak nie wiesz jak wygląda (powinieneś) to wyszukaj w YT.

Na sąsiednim forum jest niejaki gregor (pochodzi chyba z okolic Korbielowa), polecił mi jakiś czas temu trening ewolucji kątowych po każdej dłuższej przerwie od nart. A na początek sezonu obowiązkowo. A jak już opanujesz to możesz sobie utrudnić podnosząc piętkę wewnętrznej, rozpinając buty i się tak bawić. Zobaczysz jak stoisz na nartach. I najważniejsze - to nie jest ujma ćwiczyć pługi, bez względu na poziom zaawansowania.

Pozdr i sorry że się wam wtrąciłem.

#33 nikon255

nikon255

Użytkownik

• PipPipPip
  • 315 postów
62
  • Poznań

Napisano 24 styczeń 2019 - 10:51

Luz. Poczatek sezonu ma swoje prawa :) czesto podnosze wewnetrzna ew. opieram sie na dziobie, zeby ćwiczyć stabilna pozycje na narcie zewnetrznej. Techniki pluzne nie sa mi obce. Poprostu nie znalem tej nazwy. Myslalem ze to jakies wygibasy. Tak samo nazwa girlandy... :P czlowiek to robi lub probuje, ale nie zna nazwy.