Skocz do zawartości

Problem z wyborem butów. Flex 100 czy 120?


Rekomendowane odpowiedzi

jak dobrze rozumiem 28,5 i 28 to te same skorupy tylko w pierwszym trochę cieńszy botek i przez to więcej mniejsca w srodku?

Mierzyłem 28,5 i były troszkę wygodniejsze niż 28.

Sprzedawca twierdził że 28 po wygrzaniu będzie wygodniejsze niż 28,5.

Także tu mam wrażenie że jest odwrotnie cieńszy botek większy komfort.

Cieżko powiedzieć czy skorupa 100 i 120 ma idealnie ten sam kształt. Niby model ten sam ale rocznik inny coś tam się może różnić.

Kilka razy zdejmowałem skarpetę zaraz po zdjęciu butów i nie było widać (wg sprzedawcy) jakiś oznak lokalnego ucisku niedopasowania.

Twierdzi że kształt skorupy jest generalnie dobry.

Cześć

Nie. To są takie same buty tylko mają różne wkładki. 28 ma grubszą (uproszczenie!) więc jest w nim trochę "mniej miejsca na stopę" aczkolwiek długość ta sama. Sprzedawca miał sporo racji. Sam wybrałem ostatnio podobnie i jest OK.

 

Mitku, Kiedyś pożyczyłem swoje buty 130 koledze bo zapomniał swoich a ja byłem akurat po jeżdzie. Kolega o masie ciała ok 120 kg. Uwierz mi, że jak docisnął języki to  skorupa zajęczała, bucik sie pięknie ugiął, a on stwierdzi, że żadne one twarde. Jakby to były kapcie pewnie by je złamał :) Logicznym też jest, że  podczas dynamicznej jazdy takiego kloca plastik i komponenty dostają bardziej w dupę niż jak w tych samych butach jedzie moja wspomniana wcześniej córka ważąca o połowę mniej, która skorupy tego buta nie jest w stanie nagiąć na milimetr. Ona może w tych butach jeździć do końca życia i nigdy się nie zużyją, zawsze trzymając jej nogę tak jak powinny, a on będzie mówił, że "trzymanie" mogło by być lepsze.

Nie zaprzeczysz, że poczucie twardzości i trzymania buta u osoby cięzkiej i lekkiej jest diametralnie inne..?

Cześć

Tylko... co z tego? Twardy but to tylko ułatwienie a nie niezbędność. Poprawnej postawy Cię nie nauczy i wyważenia też nie. Córka to ma i wykorzystuje but. 

Podczas dynamicznej jazdy kloca buty dostają jak kloc nie umie jeździć. Jak umie to nogi i stabilne dobre stanie załatwiają większość. Będzie mówił, że trzymanie jest słabe bo nie umie jeździć miękko i miota nim każda nierówność.

Jeszcze parę lat temu radziłbym - weź najtwardszy możliwy każdemu ale po warsztatach z Markiem Ogorzałkiem stwierdziłem, że to było błędne podejście bo nie na spętaniu polega dobra jazda na nartach. Sam lubię twarde buty ale biorę je ze względu na charakter mojej techniki gdzie niezbędna jest twardość w płaszczyźnie strzałkowej a nie twardość jako taka.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć

To jest też trochę taka sztuka dla sztuki ta nasza rozmowa. Z punktu widzenia kolegi 100 czy 120 nie ma wielkiej różnicy poza ceną pewnie, choć botek...

Pozdrowienia

 

cena ta sama 1100zł

120 starszy sezon 15/16 (przecenione z 1800)

100 17/18 o ile dobrze pamietam

 

wczoraj wywaliłem jeszcze wkładke i poprawa była spora.

 

jeszcze jedno co mnie zastanawia w domu mam 21 stopni 

 

boje sie czy bede w stanie wytrzymac od 10 do 16 bez odpinania co chwile

 

jeszcze raz dzięki za odzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena ta sama 1100zł

120 starszy sezon 15/16 (przecenione z 1800)

100 17/18 o ile dobrze pamietam

 

wczoraj wywaliłem jeszcze wkładke i poprawa była spora.

 

jeszcze jedno co mnie zastanawia w domu mam 21 stopni 

 

boje sie czy bede w stanie wytrzymac od 10 do 16 bez odpinania co chwile

 

jeszcze raz dzięki za odzew

 

Ja jeżdżę w twardych butach - 130 - do tego męskich, bo są wyższe niż damskie. I są to buty, których się nie wygrzewało, bo w każdych wygrzewanych było okropnie. Nigdy nie kupiłabym butów, w których już w sklepie coś mnie uwierało. Dla mnie buty muszą być twarde, przylegać do stopy dopiero po dopięciu, w palcach luz, wtedy stopy mi nie marzną.

Sądzę, że nikt za Ciebie nie wybierze butów, ale nie decyduj się na uwierające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno co mnie zastanawia w domu mam 21 stopni 

 

boje sie czy bede w stanie wytrzymac od 10 do 16 bez odpinania co chwile

 

U mnie temperatura wpływa głównie na łatwość zakładania i zdejmowania. Szczególnie ze zdejmowaniem mam problem. Ale na stoku jakoś różnicy w komforcie znaczącej nie czuję (może jeszcze za duży but :)) po za tym że na stoku noga kompletnie inaczej pracuje niż w pokoju na dywanie więc trudno porównywać odczucia. Także na początku jakieś mrowienia na dywanie miałem których na stoku nie było w ogóle. A na stoku lekkie bóle wprzy uzywaniu orczyka, w wypadku kanapy zero uciążliwych atrakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura wpływa głównie na łatwość zakładania i zdejmowania. Szczególnie ze zdejmowaniem mam problem. Ale na stoku jakoś różnicy w komforcie znaczącej nie czuję (może jeszcze za duży but :)) po za tym że na stoku noga kompletnie inaczej pracuje niż w pokoju na dywanie więc trudno porównywać odczucia. Także na początku jakieś mrowienia na dywanie miałem których na stoku nie było w ogóle. A na stoku lekkie bóle wprzy uzywaniu orczyka, w wypadku kanapy zero uciążliwych atrakcji.


Dobrze wozić z przodu u pasażera z nawiewem na (szyba/)nogi. Wtedy cieplutki latwiutko zakładać. Co do zakupu, to ja kupowałem obcisły ale po całości, coś jak imadlo. 110 Rossi WC, choć bez punktowych uciskow. Na stoku różnie bywało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wozić z przodu u pasażera z nawiewem na (szyba/)nogi. Wtedy cieplutki latwiutko zakładać. Co do zakupu, to ja kupowałem obcisły ale po całości, coś jak imadlo. 110 Rossi WC, choć bez punktowych uciskow. Na stoku różnie bywało.

Cześć

No tak to są podstawy użytkowania, które też warto przypominać.

Wozić w cieple a jeszcze lepiej włożyć na drogę, rozgrzane po nocy grzałki i upchnąć rękawiczkami, no i (tak jak piszesz) żadnych bagażników ani boksów, chyba, ze ogrzewane.

Buty zawsze dobrze wysuszyć po jeździe i przewozić, przechowywać, stawiać lekko zapięte.

Pamiętać aby kapeć i wkładki były idealnie ułożone bo lubi się przy zdejmowaniu podwinąć, zwłaszcza jak ma elementy skórzanej wyściółki.

Zapinać buty lekko i stopniowo - zazwyczaj każdy ma swoje trzy ustawienia lajt, do normalnej jazdy i ekstreme.

Ustawienia zapięcia i odczucia zmieniają się wraz z temperaturą i wilgotnością i warto je znać.

Nigdy nie chodzić w butach rozpiętych.

Nigdy nie chodzić, stać, siedzieć w butach narciarskich na prostych nogach.

Korzystać zawsze z grzałek do butów.

Nie zdejmować butów na siłę (pisze o tym Bacek). Twardy, dopasowany but na mrozie jest po prostu niemożliwy do zdjęcia - musi się rozgrzać.

Dbać i dobierać buty tak aby był niezbędny luz w palcach (pisała o tym Majka) bo inaczej odmrożenia lub przemrożenia pewne a i palce w czasie jazdy tracą czucie.

Pewnie coś jeszcze.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że aż tak bardzo na siłę zdejmuję. Jest problem, trochę trzeba pokombinować ale w trakcie wyskakuje mi język i kanty buta tną w stopę dość boleśnie. Cóż albo buty dopasowane albo łatwe do zdjęcia.

Niestety nie wszędzie jest gdzie but rozgrzać po, a przynajmniej kierowca wycieczki nie ma aż tak wielu opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że aż tak bardzo na siłę zdejmuję. Jest problem, trochę trzeba pokombinować ale w trakcie wyskakuje mi język i kanty buta tną w stopę dość boleśnie. Cóż albo buty dopasowane albo łatwe do zdjęcia.

Niestety nie wszędzie jest gdzie but rozgrzać po, a przynajmniej kierowca wycieczki nie ma aż tak wielu opcji.

Cześć

Nie mówię, ze Ty zdejmujesz tylko sugeruję żeby tego unikać. Najlepsze buty jakie maiłem i jeszcze mam choć już nie nadają się do jazdy (zniszczył się kapeć) były jeszcze z okresu przedflexowego i przy temperaturze -10 lub niższej nie było mowy o zdjęciu. Teraz mam Lange 130RS i nie ma problemu bo rozkład twardości skorupy jest inny. Czasami nic nie poradzisz i trzeba sobie wierzch stopy poorać - narty to nie sport dla miętkich. ;)

 

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że aż tak bardzo na siłę zdejmuję. Jest problem, trochę trzeba pokombinować ale w trakcie wyskakuje mi język i kanty buta tną w stopę dość boleśnie. Cóż albo buty dopasowane albo łatwe do zdjęcia.

Niestety nie wszędzie jest gdzie but rozgrzać po, a przynajmniej kierowca wycieczki nie ma aż tak wielu opcji.

w zasadzie samodzielna jestem, ale jak jest duży mróz to zdarza mi się, że proszę męża o pomoc w ściąganiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie samodzielna jestem, ale jak jest duży mróz to zdarza mi się, że proszę męża o pomoc w ściąganiu.

Cześć

A ja żonę. :) To znaczy najpierw pomagałem ściągnąć jej a później walczyliśmy z moimi. Ale odkąd Rybelek (to moja żona) nabył buty Lange XT 130 LV problemu nie ma. Jak stare masz buty (model, rocznik)?
Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A ja żonę. :) To znaczy najpierw pomagałem ściągnąć jej a później walczyliśmy z moimi. Ale odkąd Rybelek (to moja żona) nabył buty Lange XT 130 LV problemu nie ma. Jak stare masz buty (model, rocznik)?
Pozdrowienia

Lange RS 130 z dawnego rocznika koloru niebieskiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz po dwudziestu minutach stania z umiarkowanym naciskiem piszczela na but jest trochę niewygodnie.

Usiadłem na chwilę i jest fatalnie

 

Dochodzę chyba do wniosku że to jest problem twardszego buta wewnętrznego w modelu 120.

Ale nie ma opcji twardszej skorupy i środka z 100 :/

 

Zakładaj buty na stojąco. Na stoku nie zapinaj od razu na maksa, na początek dopięcie ale z czuciem, nic na siłę. Kilka zjazdów i dociągasz klamry. Najważniejsze są klamry nr 3 i 4. Te dociągasz w miarę solidnie, a klamry 1 i 2 mają dopiąć się ‘z czuciem’. Nie luźno, ale bez mocnego dociągania, aby palce miały lekki luz. Skorupa przy klamrach 1 i 2 powinna dokładnie opinać stopę, a nie zaciskać stopy w imadle. Jak na samym początku za mocno dopniesz klamry, to duże ryzyko, że gdzieś w bucie złapiesz punkt ucisku (nawet, jeśli wcześniej go nie było) i już będzie ciężko w tym dniu. Przynajmniej ja tak mam. Nie ma szans na ‘sprawdzenie’ buta w warunkach sklepowych/domowych, aby odtworzyć warunki na stoku. Dawniej sam myślałem, że to możliwe, wystarczy posiedzieć, postać w butach, kucnąć, etc. Ale tego się nie da porównać. W sklepie możesz ocenić jedynie co do zasady, czy jest ok, przymierzając różne buty i wybrać ten, który subiektywnie w twoim odczuciu wydaje się najlepiej układać z nogą/ze stopą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że aż tak bardzo na siłę zdejmuję. Jest problem, trochę trzeba pokombinować ale w trakcie wyskakuje mi język i kanty buta tną w stopę dość boleśnie. Cóż albo buty dopasowane albo łatwe do zdjęcia.

Niestety nie wszędzie jest gdzie but rozgrzać po, a przynajmniej kierowca wycieczki nie ma aż tak wielu opcji.

Mam tak samo. W skrajnych przypadkach (na dużym mrozie) po takiej akcji stopa w okolicach stawu skokowego jest sina :D

Mi pomaga wyciąganie stopy wraz z botkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo. W skrajnych przypadkach (na dużym mrozie) po takiej akcji stopa w okolicach stawu skokowego jest sina :D

Mi pomaga wyciąganie stopy wraz z botkiem.

Cześć

Bardzo dobra koncepcja i pracująca ale w wypadku gdy botek ma skórzane elementy wykończenia nie pracuje. No i trochę katuje jednak botek.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj byłem jeszcze w jednym z bardziej znanych sklepów w miescie i polecali mi wyłącznie 100-110 (salomony, heady, langi)

także tak to wyglada ...

Ile osob, tyle opinii/porad itd. (Nie)stety najlepiej mieć wlasna wiedze/doświadczenie w takim temacie, ale doświadczenie zdobywasz kupując kolejna pare butow :P Wtedy masz porównanie do tych wcześniejszych i możesz wyciagnac wnioski. Od czegos trzeba zacząć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osob, tyle opinii/porad itd....

 

Cześć

Przepraszam,że tak wycinam ale chyba nie dokładnie tak. To zdanie sugeruje, że każda opinia jest dobra - jaka by nie była. Tutaj jest praktycznie zgodność w temacie co do sposobu wyboru buta a niewielka rozbieżność flexowa nie ma tak naprawdę znaczenia.

Narciarstwo to działalność techniczna i zazwyczaj jest jedna optymalna droga postępowania, różniąca się jedynie detalami a jak ktoś głosi opinie przeciwne to... musi jeszcze zbierać włsne doświadczenia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Przepraszam,że tak wycinam ale chyba nie dokładnie tak. To zdanie sugeruje, że każda opinia jest dobra - jaka by nie była. Tutaj jest praktycznie zgodność w temacie co do sposobu wyboru buta a niewielka rozbieżność flexowa nie ma tak naprawdę znaczenia.

Narciarstwo to działalność techniczna i zazwyczaj jest jedna optymalna droga postępowania, różniąca się jedynie detalami a jak ktoś głosi opinie przeciwne to... musi jeszcze zbierać włsne doświadczenia.

Pozdrowienia

Chodzilo mi wyłącznie o porade sprzedawcy co do flexu. Reszta, jak najbardziej się z Toba zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku, Kiedyś pożyczyłem swoje buty 130 koledze bo zapomniał swoich a ja byłem akurat po jeżdzie. Kolega o masie ciała ok 120 kg. Uwierz mi, że jak docisnął języki to  skorupa zajęczała, bucik sie pięknie ugiął, a on stwierdzi, że żadne one twarde. Jakby to były kapcie pewnie by je złamał :)

 

Dobry z Ciebie kolega, ale nie rób tego więcej. Naprawdę, szkoda butów. Od pożyczania są wypożyczalnie. I nie mam na myśli jęczącej skorupy, tylko odkształcone wnętrze botka. Narty, czy kije, to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...