Skocz do zawartości

Rocker w komórkowych slalomkach


yoss

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tylko porównanie konkretnych nart slalomowych Volkla. Jedne są z "tip rocker" drugie bez. I bardzo widać różnicę pomiędzy nimi po przyłożeniu ślizgów. Te z "tip rockerem" rozchodzą się, niewiele, ale wyraźnie, mniej więcej od 35 cm licząc od góry (narty mają 170 cm dł.). Te bez rockera w ogóle się nie rozchodzą, nie licząc rzecz jasna samego dziobu. To nie są komórki. Podaje gołe fakty. Nie umiem powiedzieć jaki to ma wpływ na jazdę. Wydaje mi się, ale tylko wydaje, że ma niewielki wpływ na inicjację skrętu. Ułatwia ją. Na Volklach bez rockera jeździłem kilka lat, na tych z rockerem, zgoda - niewielkim, dopiero zaczynam jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Co Ty wygadujesz?

Nic nie rozumiem!

 

Współczesna komórka SL 155 JEST MEGASTABILNA.

Jest dla większości AMATORÓW SLALOMISTÓW lepszą opcją niż 165.

165 jest jest bardziej uniwersalna "na co dzień" ( zadziwiająco fajnie jeździ średnim skrętem)

 

p.s. kto tu w ogóle pisał coś o długości ?

Witam

Czy  AMATORÓW SLALOMISTÓW  biorących udział w zawodach nie obowiązują przepisy FIS dotyczące długości nart ? .Tak dla przypomnienia niektórym - 155 to minimalna długość dla kobiet, 165 to minimalna dla mężczyzn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i myślę, że coś źle pomierzyłeś.

35 cm to jest w SL 165cm w zasadzie połowa odległości pomiędzy dziobem a przednim wiązaniem.

 

Od końca dzioba do początku rozwarstwienia. Sprawdzę w domu, ale raczej się nie pomyliłem. Na początku to rozwarstwienie jest minimalne. Podaję link do filmiku, w którym Jeremy tłumaczy co i jak (już go kiedyś podawałem). O rockerze jest od 1.14 min. https://youtu.be/a9G9158JX3k

 

Ten rocker jest nieduży. Gdyby jednak coś takiego pojawiło się w nartach bez rockera wyrzucilibyśmy je do... tzw. kosza. :) Volkl stosuje ten niewielki tip rocker w SL (i chyba w SC) co najmniej od dwóch sezonów. Czas pokaże czy to się utrzyma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypominam, że pytanie dotyczyło nart FIS i tu Volkl wyraźnie podaje w opisie "full camber"

 

Zrobiłem zestawienie komórek SL 18/19

Dla mnie jednoznacznie wyjaśnia co to jest rocker w komórce SL nawet jak jest napis.

 

 

Blizzard - Full camber

Nordica - Full camber

Volkl      - Full camber

Elan      - Full camber

Head    - Rebel camber  ( a co? czymś się trzeba wyróżnić:)  )

Atomic  - Active camber ( jak wyżej)

Fischer - nie znalazłem informacji

Rossignol -On Trail rocker :)

Dynastar - Early rise

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rossignol -On Trail rocker :)
Dynastar - Early rise

 

Ekhmmm, chyba zabawne - to te same narty, czy mi ię zdaje? :)

 

Atomic  - Active camber ( jak wyżej)

 

...zapewne więc dla Salomona też coś innego "kreatywnego" wymyślili :)

 

PS. co do Völkli FIS - nie ma i nie było nigdy AFAIK
 

Nie umiem powiedzieć jaki to ma wpływ na jazdę. Wydaje mi się, ale tylko wydaje, że ma niewielki wpływ na inicjację skrętu. Ułatwia ją.

 
Raczej utrudnia - utrudnia skręt cięty - narta "się mydli" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypominam, że pytanie dotyczyło nart FIS i tu Volkl wyraźnie podaje w opisie "full camber"

Zrobiłem zestawienie komórek SL 18/19
Dla mnie jednoznacznie wyjaśnia co to jest rocker w komórce SL nawet jak jest napis.


Blizzard - Full camber
Nordica - Full camber
Volkl - Full camber
Elan - Full camber
Head - Rebel camber ( a co? czymś się trzeba wyróżnić:) )
Atomic - Active camber ( jak wyżej)
Fischer - nie znalazłem informacji
Rossignol -On Trail rocker :)
Dynastar - Early rise

W przypadku Blizzarda to nawet sklepówki z grupy race są Full Camber i to przynajmniej od kilku lat jak nie od zawsze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jednak dlaczego tak poważna firma jak Volkl, w swoich pierwszych sklepowych slalomkach (SL) stosuje rocker. Niewielki, ale jednak. I to co najmniej od dwóch sezonów. Gdyby stosowała tylko w "drugich" slalomkach (SC), które mają bardziej AM geometrie (72 mm zamiast 68 pod butem), są bardziej wiotkie poprzecznie (sprawdziłem) byłoby to bardziej zrozumiałe. Ale w pierwszych? I gdyby coś było nie tak, firma by z rozwiązania zrezygnowała. Trudno wszystko tłumaczyć modą, bo taki rocker istnieje już dobrych kilka lat i zdążył się opatrzeć. A może to system UVO (w 18/19 działa również góra-dół), który likwiduje ew. drgania dziobów spowodowane rockerem? ;) Sam w to nie wierzę. No więc co? A może jednak to naprawdę daje coś pozytywnego? Nawet w nartach slalomowych używanych głównie do jazdy rekreacyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prawdziwy rocker w komórkach nie występuje 

 

 

Dynki przyjechały, potwierdzam.  :)

Wrzucę w weekend zdjęcie.

 

A tak w odniesieniu do sklepowych Racetiger Sl. Jak pisałem jeździłem na tych które ma a_senior, tylko 165 cm. Faktycznie rocker jest zauważalnie długi ale bardzo niski i miałem wrażenie, że o dziwo, raczej nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypominam, że pytanie dotyczyło nart FIS i tu Volkl wyraźnie podaje w opisie "full camber"

Zrobiłem zestawienie komórek SL 18/19
Dla mnie jednoznacznie wyjaśnia co to jest rocker w komórce SL nawet jak jest napis.


Blizzard - Full camber
Nordica - Full camber
Volkl - Full camber
Elan - Full camber
Head - Rebel camber ( a co? czymś się trzeba wyróżnić:) )
Atomic - Active camber ( jak wyżej)
Fischer - nie znalazłem informacji
Rossignol -On Trail rocker :)
Dynastar - Early rise


Fischer - Full camber
https://www.skionlin...ster,10147.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypominam, że pytanie dotyczyło nart FIS i tu Volkl wyraźnie podaje w opisie "full camber"

 

Zrobiłem zestawienie komórek SL 18/19

Dla mnie jednoznacznie wyjaśnia co to jest rocker w komórce SL nawet jak jest napis.

 

 

Blizzard - Full camber

Nordica - Full camber

Volkl      - Full camber

Elan      - Full camber

Head    - Rebel camber  ( a co? czymś się trzeba wyróżnić :)  )

Atomic  - Active camber ( jak wyżej)

Fischer - nie znalazłem informacji

Rossignol -On Trail rocker :)

Dynastar - Early rise

 

Nordica ma rockera, nazywa się "dynamic race shovel", na dole strony jest ilustracja  :D

 

https://www.nordica....nn-sl-wc-plate/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nordica ma rockera, nazywa się "dynamic race shovel", na dole strony jest ilustracja  :D

 

https://www.nordica....nn-sl-wc-plate/

Panie to nie rocker ;) Jest tam info, że to full camber.

Pochwal się jak będzie na Dynastarach, pewnie będziesz zachwycony.

 

Edit. Teraz "doscrollowałem" na sam dół. Ta ostatnia grafika chyba nie dotyczy SL FIS'owskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie to nie rocker ;) Jest tam info, że to full camber.

Pochwal się jak będzie na Dynastarach, pewnie będziesz zachwycony.

 

Edit. Teraz "doscrollowałem" na sam dół. Ta ostatnia grafika chyba nie dotyczy SL FIS'owskiej.

 

To jest FISowska, ale może przez te 10mm rockera nie zepsuli całkiem narty ;).

Nawet DH ma tego rockera.  :D  :D  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dynki przetestowane. Jeden dzień w Kitzi (dosyć miękko, ale równo) i dzisiaj Myślenice (zmrożony, z domieszką sztucznego).

Jestem zauroczony nartami. W porównaniu do sklepowych Racetigerów SL 13/14, twardsze (ale nieznacznie). 

Natomiast łatwość inicjacji skrętu, pewność i szybkość przechodzenia w następny - bajka.

Równomiernie prowadzi skręt, mam wrażenie, że wybacza mniejsze błędy.

Najlepsza narta race'owa na jakiej jeździłem. Dziękuję za zachętę - @moruniek i @harpia.  :)

 

Jeśli ktoś w miarę dobrze czuje się na sklepowej slalomce, może śmiało wskakiwać na komórkę. Naprawdę warto.

Oczywiście z pewnością jeszcze długo (o ile kiedykolwiek ;) ) nie wykorzystam jej potencjału, ale jeździ się zajebiście.  :wub:

 

Tutaj wrzucam poglądowo filmik z moją jazdą (szuranko na 180 cm kundlach  ;) ).

Może dla kogoś będzie stanowił punkt odniesienia.

Nie bać się komórek !

 

 

A za uwagi i wskazówki dotyczące jazdy będę oczywiście bardzo wdzięczny. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...