Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Pierwsze skitury

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

#1 peelee

peelee

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 01.2019
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 22:48

Witam

Zaczynam dopiero przygodę ze ski turami w związku z czym mam prośbę o pomoc w wyborze nart
Wzrost 175 waga 65.
Skitouring będę uprawiał w Karkonoszach.
Chodzenie w większości po trasach czasami poza nimi i na koniec wycieczki zjazd raczej przygotowanymi trasami chociaż mogą się zdarzyć odcinki nieubite.

Buty posiadam Tecnica ZERO G.
Mam dylemat z nartami jaka długość i szerokość, czy narta ok mojego wzrostu czyli 170-180 będzie ok?
Mam upatrzonych kilka zestawów które są warte uwagi

Volkl VTA 80 170cm z wiązaniami Dynafit TLT Speed Turn 2.0 taliowanie 118/80/100 za 2000zł
VOLKL WERKS BMT 176cm + foki Taliowanie: 143-122-133 mm 2000zł
Hagan SkyClimber dł.170cm Taliowanie: 120-80-108 1000zł
Atomic Backland 85 172cm + foki talkowanie 117-85-105 za 2000zł

dzięki

#2 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 865 postów
  • Na forum od: 02.2009
294
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 01 styczeń 2019 - 23:04

Buty takie raczej zjazdowe, freerideowe a nie do skialpinizmu ...

Nastawiasz się na podejścia czy zjazd ?

Tak czy owak bierz drewno ...

#3 peelee

peelee

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 23:09

Głównie podejścia ale potem wiadomo trzeba zjechać.

Jeśli chodzi o buty mam te
https://www.sport-co...g-tour-pro.html

Co do nart te te pierwsze z wiązaniami są godne uwagi
Volkl VTA 80 170cm z wiązaniami Dynafit TLT Speed Turn 2.0 taliowanie 118/80/100 za 2000zł

#4 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 865 postów
294
  • Warszawa

Napisano 01 styczeń 2019 - 23:17

Ja bym brał do wzrostu. Ale jeżeli serio na podejścia to byle co tylko lekkie i krótkie.

#5 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2781 postów
  • Na forum od: 11.2008
3442
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 01 styczeń 2019 - 23:29

Witam

Zaczynam dopiero przygodę ze ski turami w związku z czym mam prośbę o pomoc w wyborze nart
Wzrost 175 waga 65.
Skitouring będę uprawiał w Karkonoszach.
Chodzenie w większości po trasach czasami poza nimi i na koniec wycieczki zjazd raczej przygotowanymi trasami chociaż mogą się zdarzyć odcinki nieubite.

Buty posiadam Tecnica ZERO G.
Mam dylemat z nartami jaka długość i szerokość, czy narta ok mojego wzrostu czyli 170-180 będzie ok?
Mam upatrzonych kilka zestawów które są warte uwagi

VOLKL WERKS BMT 176cm + foki Taliowanie: 143-122-133 mm 2000zł
Hagan SkyClimber dł.170cm Taliowanie: 120-80-108 1000zł
Atomic Backland 85 172cm + foki talkowanie 117-85-105 za 2000zł

dzięki

Buty ciężkie pod freeride, za to jazda po trasach i podejście też :o . I co tu poradzić?

Zakładając, że nie mówimy o butach to:

Volkl VTA 80 170cm z wiązaniami Dynafit TLT Speed Turn 2.0 taliowanie 118/80/100 za 2000zł - cena OK (wiązania około 900 zł) geometria pod Twoje cele dobra. Wiązania takie se ale tanie.

VOLKL WERKS BMT 176cm + foki Taliowanie: 143-122-133 mm 2000zł - ??? potężna puchówka - jakieś nieporozumienie choć cena bardzo niska (jeśli nowe bo jak używane to bardzo bym był nieufny)

Hagan SkyClimber dł.170cm Taliowanie: 120-80-108 1000zł  - absolutnie OK, klasyk geometria dobra

Atomic Backland 85 172cm + foki talkowanie 117-85-105 za 2000zł  - trochę drogo bo foki do Haganów nawet najlepsze jakie są powinny być za 500 - 600 zł.

Kompletowanie zacznij od wyboru wiązań i geometrii nart.  Te oferty to nowy sprzęt?

Pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#6 peelee

peelee

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 23:41

Wszystkie narty nowe
czyli z tych wszystkich te warte
Hagan SkyClimber dł.170cm Taliowanie: 120-80-108 1000zł  - absolutnie OK, klasyk geometria dobra

do tego najwyżej wiązania albo coś budżetowego Dynafit TLT Speed Turn 2.0 ewentualnie dwukrotnie droższe Vipec EVO 12 czy polecasz coś innego.

#7 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 865 postów
294
  • Warszawa

Napisano 02 styczeń 2019 - 00:09

Właściwie wygląda na to, że nie wiesz czego chcesz. Takie raczej spacery w zjazdowych butach. 

Ja bym się skoncentrował na wiązaniach, narty bym kupił używki bo później będziesz wiedział więcej. Czy raczej zjazd, freeride czy skialpinizm. 

#8 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1941 postów
  • Na forum od: 11.2007
1142
  • Wrocław

Napisano 02 styczeń 2019 - 00:23

Te buty do skitour to trochę ciężkie, za bardzo się nie nadają.

Zacznij się zastanawiać, co z tym zrobić.

Można zostać w tych butach, ale jak pójdziesz w skitour, to je po 2 latach zmienisz.

Jak chcesz iść we freeride to może zostać.

W jaką stronę chcesz iść zobacz tutaj: https://www.skionlin...rzętu-turowego/

i odpowiedz w którą stronę chcesz mniej więcej zmierzać ?

#9 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2781 postów
3442
  • Wrocław

Napisano 02 styczeń 2019 - 00:26

Wszystkie narty nowe
czyli z tych wszystkich te warte

do tego najwyżej wiązania albo coś budżetowego Dynafit TLT Speed Turn 2.0 ewentualnie dwukrotnie droższe Vipec EVO 12 czy polecasz coś innego.

Tu nie ma prostej odpowiedzi - najogólniej nie polecę Dynafita i to nie dlatego, że robi złe wiązania (przez lata użytkowałem speedy i verticale) ale po prostu ATK zostawiło Dynafita daleko, daleko w tyle. Ale to inna półka cenowa. 

Zakładając, że mówimy o ATK to masz powiedzmy ze 3 wiązania które można byłoby wybrać.

- freeraider 2.0 - 390 g (skistop, dedykowane pod ostrą jazdę i nawet skoki) - zauważ, że to jest waga Speed Turn, cena 2200 zł, mam to wiązanie ma pewne drobne wady ale na pewno jest znakomite do jazdy.

- crest - 290g (też z skistopem) i też do "normalnej" jazdy - biorąc pod uwagę cenę (1700 zł) to jest to bardzo interesujące, uniwersalne wiązanie, to nowa oferta ale znając ATK raczej wtopy nie będzie.

- lekkie raceowe np SLR lub zgoła Revolution (te mam) - około 100 g. I z całą odpowiedzialnością napiszę, że w tym jeżdżę normalnie, tu nie ma skistopów, ceny też od 2000 zł

Logicznie byłoby do delikatnej narty wziąć te ostatnie tworząc zestaw do ostrego chodzenia. Z drugiej strony do ciężkich butów być może jednak pierwsze (no ale wtedy pod trudne zjazdy)

W tym wszystkim te buty plus raczej nietypowy teren odbijają się czkawką. Normalnie to powinien być lekki sprzęt "raceowy" z takimiż butami (TLT6, TLT 7, Backland, lekkie La Sportivy itp)

Pozdro

Wiesiek

#10 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1941 postów
1142
  • Wrocław

Napisano 02 styczeń 2019 - 08:36

- lekkie raceowe np SLR lub zgoła Revolution (te mam) - około 100 g. I z całą odpowiedzialnością napiszę, że w tym jeżdżę normalnie, tu nie ma skistopów, ceny też od 2000 zł

ATK ma świetny teraz zestaw w tej kategorii, Trofeo Plus: wiązanie + płytka regulacyjna z tyłu + slot na harszle.

I ceny Trofeo są zgoła przystępne:
Trofeo (145g, bez tych dodatków): 270€
Trofeo Plus (180g): 340€

Tak że te 2K to mocne przepłacanie za Revolution ;-)
  • Wujot podziękował za tę wiadomość

#11 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPip
  • 969 postów
  • Na forum od: 10.2007
319
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 02 styczeń 2019 - 08:43

Kup sobie podstawowy set do skitouringu w decathlonie za niecałe 2k.

:)Pozdrowienia

#12 MarioJ

MarioJ

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1941 postów
1142
  • Wrocław

Napisano 02 styczeń 2019 - 08:48

Kup sobie podstawowy set do skitouringu w decathlonie za niecałe 2k.

jeździłeś na tym secie, znasz go ?
wg mnie ten zestaw to porażka

#13 Kuba99

Kuba99

Narciarz

• PipPipPip
  • 969 postów
  • Na forum od: 10.2007
319
  • Umiejętności: 10
  • Beskid Sądecki

Napisano 02 styczeń 2019 - 08:57

jeździłeś na tym secie, znasz go ?
wg mnie ten zestaw to porażka

Bardzo fajne zestawy warte swojej ceny. Nie wiem na którym jeżdziłeś i co jest nie tak. B)

:)Pozdrowienia

#14 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 355 postów
  • Na forum od: 03.2015
151

Napisano 02 styczeń 2019 - 09:53

Kompletowanie zacznij od wyboru wiązań i geometrii nart.  Te oferty to nowy sprzęt?

Pozdro

Wiesiek

Chyba powinien zacząć od tych butów (sprzedać!) :)

Może przesadzam, ale w ostatnim roku weszło kilka nowych butów o wadze ok. 1 kg.

Rok temu popełniłem taką tabelkę - ile płaci się za 100g mniej buta narciarskiego w odniesieniu do standardowego buta do amatorskiego freeride'u (Salomon QST Access) dzieląc różnicę w cenie przez różnicę w wadze.

Mg2OVAi.png

Zestaw głównie do chodzenia powinien być głównie lekki.

Chyba, ze zamiarem jest mieszanka wyrabiania kondycji na podejściu i klasyczna jazda wyciągowa na stoku w butach z wysokim flexem - wtedy to tak, buty, narty i wiązania (no może niekoniecznie szynowe) powinny jak najbardziej przypominać alpejskie.

Ta klasyfikacja MarioJ podaje chyba wszystko o nartach i wiązaniach - brakuje wspomnienia o butach (zakresy wagowe).

Ogólnie, jeśli oszczędza się na wadze w jednych elementach po to by odpuścić w innych to warto mieć w tym jakiś cel. Ja mam na przykład w jednym zestawie mega odchudzone buty i wiązania po to bym mógł sobie fajnie pojeździć na szerokich nartach w przyjemnych warunkach śniegowych. Ponieważ to nie hardelajny to mogę sobie na to pozwolić.

Albo tnie się na wadze wszystko bo celem jest zasięg wędrówek.

Albo wszystko jest konkretne bo linie zjazdów mają być konkretne.

Z jakiś przeciwwskazań - na stok nie warto kupować szerokich nart (100mm+) słabo taliowanych bo gorzej trzymają krawędzie (wąskie talie mają lepszą dźwignię) i stanowią obciążenie dla wiązań (w trybie ski piny mogą się wypinać na twardym, w wersji pesymistycznej - rozstaw śrub na wąskie talie - wyrywać z narty).

A - i na stok: skistopery. Poza trasami są zbędne, ale na trasach potrzebne.

• Wujot podziękował za tę wiadomość

#15 kskuski

kskuski

Nowy użytkownik

• 15 postów
  • Na forum od: 10.2012
9

Napisano 02 styczeń 2019 - 10:19

Tu nie ma prostej odpowiedzi - najogólniej nie polecę Dynafita i to nie dlatego, że robi złe wiązania (przez lata użytkowałem speedy i verticale) ale po prostu ATK zostawiło Dynafita daleko, daleko w tyle. Ale to inna półka cenowa. 

Zakładając, że mówimy o ATK to masz powiedzmy ze 3 wiązania które można byłoby wybrać.

- freeraider 2.0 - 390 g (skistop, dedykowane pod ostrą jazdę i nawet skoki) - zauważ, że to jest waga Speed Turn, cena 2200 zł, mam to wiązanie ma pewne drobne wady ale na pewno jest znakomite do jazdy.

- crest - 290g (też z skistopem) i też do "normalnej" jazdy - biorąc pod uwagę cenę (1700 zł) to jest to bardzo interesujące, uniwersalne wiązanie, to nowa oferta ale znając ATK raczej wtopy nie będzie.

Logicznie byłoby do delikatnej narty wziąć te ostatnie tworząc zestaw do ostrego chodzenia. Z drugiej strony do ciężkich butów być może jednak pierwsze (no ale wtedy pod trudne zjazdy)

W tym wszystkim te buty plus raczej nietypowy teren odbijają się czkawką. Normalnie to powinien być lekki sprzęt "raceowy" z takimiż butami (TLT6, TLT 7, Backland, lekkie La Sportivy itp)

Pozdro

Wiesiek

Polemizował bym z tym porównaniem Dynafita i ATK. Niedawno przesiadłem się z pierwszego (verticale) na drugi (freerider) i jestem lekko rozczarowany. Fakt ATK są nieco lżejsze przy tej samej funkcjonalności ale wygoda użytkowania zdecydowanie na korzyść dynafita. W ATK wypinanie przodu i obsługa skistopera niewygodne. Podkładki do regulacji piętki same przeskakują wielokrotnie częściej niż mi się piętka w verticalach obróciła. Generalnie powiedział bym że ATK przereklamowane i niewarte ceny. Może cresty będą rozsądniejsze.

#16 kskuski

kskuski

Nowy użytkownik

• 15 postów
  • Na forum od: 10.2012
9

Napisano 02 styczeń 2019 - 10:25

Jeśli chodzi o profil działalności który nakreśliłeś to mój jest dość podobny i w 100% zgadzam się z przedmówcami że buty zdecydowanie nie te.

#17 peelee

peelee

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 02 styczeń 2019 - 10:44

Dzięki.
Co do butów to mam jeszcze możliwość ich oddania.
Ewentualnie miałbym możliwość wymiany na takie
ATOMIC Backland Dark waga niecałe 1200g

#18 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 355 postów
  • Na forum od: 03.2015
151

Napisano 02 styczeń 2019 - 11:02

Dzięki.

Zależy co potrzebujesz.

Tecnica Zero G mają flex 130 - czyli porównywalny z butami alpejskimi

ATOMIC Backland Dark podają flex 90 - nie pojeździsz w tych butach mocno na krawędzi.

#19 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2781 postów
3442
  • Wrocław

Napisano 02 styczeń 2019 - 11:04

Polemizował bym z tym porównaniem Dynafita i ATK. Niedawno przesiadłem się z pierwszego (verticale) na drugi (freerider) i jestem lekko rozczarowany. Fakt ATK są nieco lżejsze przy tej samej funkcjonalności ale wygoda użytkowania zdecydowanie na korzyść dynafita. W ATK wypinanie przodu i obsługa skistopera niewygodne. Podkładki do regulacji piętki same przeskakują wielokrotnie częściej niż mi się piętka w verticalach obróciła. Generalnie powiedział bym że ATK przereklamowane i niewarte ceny. Może cresty będą rozsądniejsze.

Napisałem o bardzo dobrych właściwościach jezdnych ATK Freeraider - świetnie trzymają, zdarzało mi się w nich też skakać. Uważam, że są bez porównania lepsze pod tym względem od Dynafitów - przy wadze o połowę mniejszej. Nie uważam, żeby były przereklamowane, wprost przeciwnie. To fantastyczne wiązania. Jakkolwiek obydwie wady o których wspomniałeś są i zgoda trochę irytują. Dla mnie to wiązania do freetouru i pod tym kątem je mam. Chodzi przede wszystkim o jazdę ale z możliwością dość wygodnego podejścia. Buty do tego jak wiesz są z segmentu 3000 g para. I pod kątem jazdy to jest bezkompromisowo dobry zestaw przy "nie najgorszej" wadze. Lepszy pod każdym względem od wszystkiego co dotąd do freeride używałem (zasadniczo Factory, Diuki i różne narty np. Legendy, Mantry)

A co do lżejszych raceowych wiązań to Trofeo, SLR czy Revolution to podobne wiązania. Pierwsze dwa (z segmentu speed touring) to praktycznie to samo (oba w kompletach) i to byłby mój naturalny wybór. Kupiłem ostatnie (raceowe) bo w Europie nie było innych w sprzedaży (to jest miara popularności ATK) a wymieniałem swój set pod kątem tury w Alpach Berneńskich. Ostatnie są najlżejsze ale kosztem jednej wysokości podchodzenia - o dziwo całkiem się to sprawdziło. Miałem myśl aby odsprzedać (za atrakcyjną cenę) Revolution i wymienić na SLR ale nie wiem czy to konieczne. Przy zakresie ruchu nogi do przodu w TLT7 praktycznie dolnego stopnia nie brakuje. Tak czy tak wśród bardzo lekkich wiązań ATK oferuje 8 wzorów.

Pozdro

Wiesiek

• MarioJ podziękował za tę wiadomość

#20 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2781 postów
3442
  • Wrocław

Napisano 02 styczeń 2019 - 11:22

Dzięki.

To zupełnie (jak napisał kolega) różne buty. Nieporównywalne. Zarówno Kamil jak i Mariusz mają Backlandy - na oko podobne do tych co podałeś. Pewnie mogą coś napisać po latach ich używania (Mariusz). Koniec końców nie obejdzie się bez przymierzania bo nie wszystko wszystkim pasuje. Ja poleciłbym Ci pod uwagę TLT7 - wydają się nieznacznie miększe od Atomiców ale nie musisz tam ściągać języków. Niby drobiazg ale po kilku latach używania TLT 5 była to największa wada tego buta. W dodatku 7-ki mają olbrzymi zakres ruchu do przodu (wykrok). W każdym razie zakup butów i ich dopasowanie to najtrudniejsza i najważniejsza sprawa. 

Na tym powinieneś się skoncentrować, Później wiązanie (co wychodzi z koncepcji używania zestawu) , narta jest bezproblemową sprawą i łatwą do wymiany. Choć ponieważ trzeba dorobić foki to też nie warto błędów popełniać.

Ogólnie materia jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż się wydaje.

W