Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

do serwisantów - wiązanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 wawo

wawo

Nowy użytkownik

• Pip
  • 49 postów
  • Na forum od: 02.2011
19
  • Umiejętności: 8
  • Wroclaw

Napisano 01 styczeń 2019 - 14:41

przestawienie wiązania (4TIX) poprzez rozsunięcie (element tylni wiązania poszedł ze dwa położenia do tyłu, czyli but nie był poprawnie utrzymywany w wiązaniu) to sprawa przypadku, czy, z doświadczenia, jest jakiś problem z wiązaniem? Wypięcie narty nastąpiło w mocnym, szybkim skręcie - po przestawieniu pozycji na właściwą (zresztą po dwóch kolejnych wypięciach) nie udało mi się powtórzyć zjawiska, więc może to przypadek. Nie mniej jednak, jeśli coś takiego nastąpiłoby blisko drzew - strach się bać. 

Więc pytanie. Jakiegoś widocznego uszkodzenia wiązania brak. Narty i wiązania kupione (jako nowe) koło 2010 roku.  

#2 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6557 postów
  • Na forum od: 02.2008
4738
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 01 styczeń 2019 - 15:09

przestawienie wiązania (4TIX) poprzez rozsunięcie (element tylni wiązania poszedł ze dwa położenia do tyłu, czyli but nie był poprawnie utrzymywany w wiązaniu) to sprawa przypadku, czy, z doświadczenia, jest jakiś problem z wiązaniem? Wypięcie narty nastąpiło w mocnym, szybkim skręcie - po przestawieniu pozycji na właściwą (zresztą po dwóch kolejnych wypięciach) nie udało mi się powtórzyć zjawiska, więc może to przypadek. Nie mniej jednak, jeśli coś takiego nastąpiłoby blisko drzew - strach się bać.
Więc pytanie. Jakiegoś widocznego uszkodzenia wiązania brak. Narty i wiązania kupione (jako nowe) koło 2010 roku.

Sprawdź czy masz poprawnie zablokowany przesuw tylnego wiazania.

#3 wawo

wawo

Nowy użytkownik

• Pip
  • 49 postów
19
  • Wroclaw

Napisano 01 styczeń 2019 - 22:43

Sprawdź czy masz poprawnie zablokowany przesuw tylnego wiazania.

Jest poprawnie, trzyma. Da się sprawdzić czy blokada/zapadka utrzyma zamknięcie przy dużych naprężeniach wzdłużnych? Zaznaczam: pierwszy raz coś takiego się mi przydarzyło (i w ogóle. i na tych nartach). 

#4 wawo

wawo

Nowy użytkownik

• Pip
  • 49 postów
19
  • Wroclaw

Napisano 05 styczeń 2019 - 16:07

Wracam do tematu, w sobotę udało mi się juz za 3-4 razem na 1. narcie rozsunąć wiązanie o dwa "oczka", na drugiej max odskoczyło jedno do tyłu default_angryfire.gif

Rejon zapadki spsikałem odrdzewiaczem - po tym już operacji nie udało się powtórzyć. Po 20 włożeń na nartę. 

Czyli zabrudzenia/rdza/cokolwiek w rejonie zapadki (tył) czy problem z wiązaniem?

Dwa: wkładka 290-295, skorupa buta 337 milimetry, poprawne ustawienie to na 338, dobrze myślę? Rozsuwało się przy ustawieniu na 342 (czyli jakaś dodatkowa siła na wiązanie powodująca odblokowanie zapadki?).

Załączone miniatury

• IMG_20190105_152533 (Mały).jpg

#5 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6557 postów
4738
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 05 styczeń 2019 - 18:59

Wracam do tematu, w sobotę udało mi się juz za 3-4 razem na 1. narcie rozsunąć wiązanie o dwa "oczka", na drugiej max odskoczyło jedno do tyłu Dołączona grafika
Rejon zapadki spsikałem odrdzewiaczem - po tym już operacji nie udało się powtórzyć. Po 20 włożeń na nartę.
Czyli zabrudzenia/rdza/cokolwiek w rejonie zapadki (tył) czy problem z wiązaniem?
Dwa: wkładka 290-295, skorupa buta 337 milimetry, poprawne ustawienie to na 338, dobrze myślę? Rozsuwało się przy ustawieniu na 342 (czyli jakaś dodatkowa siła na wiązanie powodująca odblokowanie zapadki?).

Wiesz.... z wiązaniami jest tak, że gdy musisz o coś pytać, to powinieneś zaniechac zgadywania i udać się do kogoś kto wie jak się za nie zabrac, najłatwiej do serwisu.

#6 wawo

wawo

Nowy użytkownik

• Pip
  • 49 postów
19
  • Wroclaw

Napisano 05 styczeń 2019 - 21:08

Wiesz.... z wiązaniami jest tak, że gdy musisz o coś pytać, to powinieneś zaniechac zgadywania i udać się do kogoś kto wie jak się za nie zabrac, najłatwiej do serwisu.

Czyli jak nie masz niczego istotnego do powiedzenia, skorzystać z prawa do niezabierania głosu. 

#7 quanto1

quanto1

Użytkownik

• PipPip
  • 193 postów
  • Na forum od: 03.2016
52
  • Umiejętności: 1
  • Nowy Dwór Maz.

Napisano 05 styczeń 2019 - 21:18

Czyli jak nie masz niczego istotnego do powiedzenia, skorzystać z prawa do niezabierania głosu. 

wawo ależ ty nie grzeczny . kolega Mig12345 dobrze ci radzi że jak nie dajesz rady albo nie masz pojęcia o wiazaniach to udaj się do najblizszego serwisu i po kłopocie a już lepiej jak by mieli maszynę do sprawdzania wiązań . Nie ma co gdybać to jest bardzo ważny element narty i nie ma żartów 

#8 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6557 postów
4738
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 05 styczeń 2019 - 23:00

Slusznie, masz rację, ale to akurat bardzo istotne. Co się dzieje w razie zaniedbania rady opisałeś w pierwszym poście. Słusznie też napisałeś, że mogło być o wiele gorzej. Rada wynikała z przekonania popartego wieloletnim doświadczeniem, że zdalne naprawy tak istotnych dla zdrowia, a bywa że zycia, mechanizmów jak wiazanie, są mało rozsądne. Można byloby radzic np. jakim srubokretem dokonac nastawy din. Twój przypadek nie jest tak trywialny, a błąd może spowodować, że to drzewo z Twojego postu pojawi się ponownie.... :-(. Być może pietka wiązania jest uszkodzona, a być może wystarczy ustawić poprawnie docisk. Nikt Ci tego zdalnie nie powie.