Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór buta Head Raptor vs Atomic

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
  • Na forum od: 12.2018
0

Napisano 06 grudzień 2018 - 23:32

1. M
2. 23 lat
3. 84 kg
4. 183 cm
5. Jak długo jeździsz na nartach ? 7 sezon (ostatnie 3 sezony przerwy)
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? 6
7. Jakie masz buty ? Lange WC 100 (stare)
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? atomic Metron / do zmiany / 

9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Średni promień skrętu, szybsza jazda

10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? Czerwone, sporadycznie czarne
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? Kontrola i dobre prowadzenie narty
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Około 10-13 wypadów na 3-4 godziny

13. Rozmiar: 26,5

Znalazłem dwa interesujące modele, które przymierzyłem. Z obu jestem zadowolony, oba mają swoje wady i zalety. Pierwszym z nich jest head Raptor RS120S, drugi to atomic Hawx Prime 120. 

Buty przymierzane na zmianę, oba fajnie leżą. Mam dosyć szeroką stopę (+/-107mm) i w Raptorach wyczuwałem mocniejsze ugniatanie na wysokości małego palca i tylko tyle, albo aż. But trzymał mocno i usztywniał każdą część stopy. Natomiast atomic jest szerszy, bardziej komfortowy, ale czegoś mu brakuje, ciężko mi opisać co to jest dokładnie. + ma możliwość ewentualnego dopasowania przez obróbkę termiczną. atomic był pierwszym wyborem, ale po przymierzeniu Raptora nabrałem niepewności.

Wiem że to dwa różne buty o zupełnie innej charakterystyce, dlatego postanowiłem zapytać się na forum o wskazówki na ich temat.

Pozdrawiam  

#2 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2639 postów
  • Na forum od: 11.2008
3357
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 07 grudzień 2018 - 00:17

w Raptorach wyczuwałem mocniejsze ugniatanie na wysokości małego palca i tylko tyle, albo aż. 

Takie rzeczy likwiduje się poprzez indywidualne dopasowanie buta. Każdy punkt kosztuje około 50 zł.

Pozdro

Wiesiek

• laazygod podziękował za tę wiadomość

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#3 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 07 grudzień 2018 - 00:38

Takie rzeczy likwiduje się poprzez indywidualne dopasowanie buta. Każdy punkt kosztuje około 50 zł.

PozdroWiesiek

Słyszałem o metodzie frezowania. Martwię się jednak że po jeździe na stoku okaże się że są kolejne miejsca, a w najgorszym wypadku że but po prostu będzie zbyt wąski. Podczas przymierzania czułem że wkładka się delikatnie formowała i po 20 minutach i ponownym ubraniu but już tak nie uciskał. 

#4 boogymen

boogymen

Nowy użytkownik

• Pip
  • 65 postów
  • Na forum od: 01.2012
42
  • Umiejętności: 5
  • Oświęcim

Napisano 07 grudzień 2018 - 05:52

Słyszałem o metodzie frezowania. Martwię się jednak że po jeździe na stoku okaże się że są kolejne miejsca, a w najgorszym wypadku że but po prostu będzie zbyt wąski. Podczas przymierzania czułem że wkładka się delikatnie formowała i po 20 minutach i ponownym ubraniu but już tak nie uciskał.

Więc masz odpowiedź. Jeśli lekko uciska to jest to do zrobienia. Ja miałem te raptory. Teraz mam rs140. Mi te modele wybitnie leżą. Rs140 nawet nie formowalem a kupilem o numer mniejsze. Z każdej strony idealnie dopasowane. Raptory rs to dobre buty o charakterystyce sportowej. atomic hawx to w założeniu dość szerokie buty i jeśli wchodzisz do raptorow to jestem przekonany że hawx-y będą po trzech dniach na stoku za szerokie.

#5 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 07 grudzień 2018 - 08:17

Więc masz odpowiedź. Jeśli lekko uciska to jest to do zrobienia. Ja miałem te raptory. Teraz mam rs140. Mi te modele wybitnie leżą. Rs140 nawet nie formowalem a kupilem o numer mniejsze. Z każdej strony idealnie dopasowane. Raptory rs to dobre buty o charakterystyce sportowej. atomic hawx to w założeniu dość szerokie buty i jeśli wchodzisz do raptorow to jestem przekonany że hawx-y będą po trzech dniach na stoku za szerokie.

I tego się obawiam. Ogólnie odczucia w Atomicu były świetne, wszędzie naciskały mocno, ale rownomiernie. Po 2-3 ponownych ubraniach, były dosyć przyjemnie ułożone. head uciskał dużo mocniej, gorzej się "formował" i jak wspomniałem wyżej uciskały małego palca, bez większego bólu, ale dosyć nieprzyjemnie na dłuższy czas. 

#6 boogymen

boogymen

Nowy użytkownik

• Pip
  • 65 postów
42
  • Oświęcim

Napisano 07 grudzień 2018 - 09:17

Atomic hawx to na pewno dużo szersze buty. Jeżeli uciska w raportach tylko mały palec to jest szansa, że się ułoży. Jeżeli nie, to zawsze można botek wygrzac. Jak już wcześniej pisano na forum, stopy to bardzo indywidualna sprawa. Kiedyś miałem hawx-y i na początku wydawały się super spasowane. Po tygodniu noga w środku latała. Nie twierdzę że to złe buty, natomiast, tak jak pisze- szerokie. Spasuj buty, by były maksymalnie ciasne ale bez bólu. Lekkie uciski powinny się ułożyć, a jeśli nie to wygrzej but wewnętrzny a na pewno będzie poprawa.

#7 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 709 postów
  • Na forum od: 08.2017
459
  • Umiejętności: 6
  • Kraków

Napisano 07 grudzień 2018 - 12:43

Więc masz odpowiedź. Jeśli lekko uciska to jest to do zrobienia. Ja miałem te raptory. Teraz mam rs140. Mi te modele wybitnie leżą. Rs140 nawet nie formowalem a kupilem o numer mniejsze. Z każdej strony idealnie dopasowane.

Mam tak samo ale z RS120. Trzeba pomyśleć o R3 RD ;)

#8 boogymen

boogymen

Nowy użytkownik

• Pip
  • 65 postów
42
  • Oświęcim

Napisano 07 grudzień 2018 - 13:12

Myślałem nad b3 RD ale na większych mrozach palce mi konkretnie marzną. Tam botek jest naprawdę cieniutki i na takie ekstremum jednak się nie zdecydowałem.

#9 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 07 grudzień 2018 - 14:35

+/- ile mm jest się wstanie ugnieść wewnętrzny but? 

W jednym sklepie powiedziano mi że można formować termicznie tego Heada, w innym że jest tylko możliwość frezowania. A w trzecim że każda metoda dopasowywania do stopy jest możliwa. 

Jaka jest różnica pomiędzy Raptorem 120S RS z sezonu 18/19 a 120RS z sezonu 17/18?

#10 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9081 postów
  • Na forum od: 09.2006
3345
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 07 grudzień 2018 - 17:04

Ja mam 140, corka 120 - te head'y to najlepsze buty jakie mialem - "od zawsze" jezdzilem w Tecnicach - od momentu zalozenia head'ow  - to jest to,,,,,

Tylko.......ja mam szczuple stopy - nie wierze , ze Twoj last to 106 bo bys do Raptorow nie wszedl - natomiast, jezeli to prawda, ze sie miescisz,  to mozesz miec klopoty z dopasowaniem Raptorow...

zeszloroczny I tegoroczny sie nie roznia..... 

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#11 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 07 grudzień 2018 - 18:09

Nie brałem ich nawet pod uwagę, poszedłem kupować hawxy. Pracownik w sklepie dał mi do przymierzenia, byłem sceptyczny i faktycznie na samym początku było ciężko wcisnąć stopę, nawet przed zapięciem klamr cisną, ale po kolejnym przymierzeniu i kilkunastu minutach byłem z nich zadowolony na tyle że nie kupiłem atomicow

#12 Harpia

Harpia

Bez tytułu.

• PipPipPipPipPipPip
  • 4490 postów
  • Na forum od: 02.2009
3576
  • Umiejętności: 8
  • Kraków

Napisano 07 grudzień 2018 - 18:16

Ja mam 140, corka 120 - te head'y to najlepsze buty jakie mialem - "od zawsze" jezdzilem w Tecnicach - od momentu zalozenia head'ow  - to jest to,,,,,

Kuba.

Może jeszcze doczekamy chwili w której odkryjesz, że na świecie są inne narty niż Volkl :)

#13 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 208 postów
  • Na forum od: 02.2013
101

Napisano 07 grudzień 2018 - 21:22

120 RS! Żadnych kapci od Atoma😂😏☠️

#14 TomeC

TomeC

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 179 postów
91
  • Goleniów

Napisano 07 grudzień 2018 - 23:15

Raptory to buty na szczupłą stopę, ale jeśli wsadziłeś tam swoją, to nie jest źle.

W mojej rodzinie patrząc wiekowo to jest 140 RS, 140RS, 120RS i Dobermany 130EDT (nieco szersze).

W moich też miałem niewielki problem z małym palcem w prawej stopie. Problemu pozbyłem się samodzielnie (oczywiście liner trochę się ubije) - małego palca okleiłem filcem samoprzylepnym 1-2 mm, punktowo podgrzałem buta (tylko w miejscu ucisku - klamry i ich okolice nie mogą być nagrzane), dopięcie i czas.

Pozdrawiam - Tomek

#15 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9081 postów
  • Na forum od: 09.2006
3345
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 08 grudzień 2018 - 03:26

Jurek

probowalem - nie za czesto- jedynie stoeckli mi podchodzily (wylacznie SL I GS ale nie freeride) - nie mialem okazji sprobowac Elan....

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#16 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 08 grudzień 2018 - 14:44

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wczoraj i dziś ponownie mierzyłem oba buty, niestety moja prawa stopa (105-106mm) jest o 5 mm szersza niż lewa i dyskwalifikuje to Heada. 

Do gry wszedł kolejny but nordica Speed Machine 130. Wygląda że jest lepiej wykonany od atomic w dodatku posiada zdecydowanie lepszy liner, jednak miałem wrażenie że gorzej trzyma w okolicach kostek, jest w tym miejscu szerszy. Stąd moje kolejne pytanie, czy po wybiciu się liner'a jest możliwość usztywnienia, bądź wypełnienia luzu w okolicach kostki?  

W sklepie twierdzą że oba buty (nordica i atomic) z sezonu 18/19 są zupełnie inną konstrukcją  niż zeszłoroczny model (17/18), który można dostać sporo taniej. 

#17 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 208 postów
101

Napisano 08 grudzień 2018 - 16:21

Nic nie wiem o możliwości wypełnienia, jakąś przylepianą piankę do skorupy mozna by spróbować ale nie liczył bym na to. Może Lange RS wersja zwykła lub wide?

#18 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 08 grudzień 2018 - 16:49

Nic nie wiem o możliwości wypełnienia, jakąś przylepianą piankę do skorupy mozna by spróbować ale nie liczył bym na to. Może Lange RS wersja zwykła lub wide?

Lange RS110 Wide wydaje się strasznie ciasny, zdecydowanie lepiej czułem się z Headem, mimo że jest węższy 

#19 laazygod

laazygod

Nowy użytkownik

• 9 postów
0

Napisano 09 grudzień 2018 - 17:19

Wybór pomiędzy nordica a Atomem. atomic jest bardziej sportowy, lepiej trzyma w kosce. Ale tez jest sporo droższy. Znalazłem zeszłoroczny model nordica za 1000 zł, to o prawie 600 zł mniej niż atomic. Waszym zdaniem jest sens dopłacać aż tyle?

#20 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 208 postów
101

Napisano 14 grudzień 2018 - 15:41

Wybór pomiędzy nordica a Atomem. atomic jest bardziej sportowy, lepiej trzyma w kosce. Ale tez jest sporo droższy. Znalazłem zeszłoroczny model nordica za 1000 zł, to o prawie 600 zł mniej niż atomic. Waszym zdaniem jest sens dopłacać aż tyle?

Nie

Wysłane z mojego TA-1004 przy użyciu Tapatalka