Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jak panować nad równowagą na nartach,

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
197 odpowiedzi w tym temacie

#181 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2732 postów
  • Na forum od: 05.2006
1827
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 09 grudzień 2018 - 20:37

Jakie to wszystko ,co się tu dzieje od parunastu postów , jest takie nasze polskie .

Normalnie dyskutowaliśmy o równowadze ale nasz dziadziuś jak zwykle musiał odreagować frustrację....

Ten Ci się podoba?

Dobre ;)

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#182 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6581 postów
  • Na forum od: 02.2008
4783
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 11 grudzień 2018 - 09:17

W temacie rownowagi......
Dołączona grafika

#183 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 415 postów
  • Na forum od: 03.2015
187
  • Umiejętności: 1

Napisano 12 grudzień 2018 - 20:54

Zwolennikom czysto wyciętych zakrętów życzę stoków gładkich jak stół.

Bo na muldach trudniej utrzymać równowagę  ;)

#184 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1375 postów
  • Na forum od: 01.2015
1504

Napisano 12 grudzień 2018 - 22:03

Witam

W temacie czerwonych kurtek i równowagi. Tu równowaga była w początkowym stadium.

Pozdrawiam

Załączone pliki

#185 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1681 postów
1125
  • Rajcza

Napisano 13 grudzień 2018 - 15:25

Hej,

możesz sprecyzować co masz na myśli mówiąc o tych komplikacjach ?. No i co masz na myśli mówiąc o naturalności i sztuczności w jeździe na nartach ?

No faktycznie moja wypowiedź nie była precyzyjna. Chodzi mi o naturalność w kontekście wszelkich prawideł jazdy na nartach a w zasadzie konkretnie stosowanie środków adekwatnych do zaistniałej sytuacji. Popatrz, w telemarku uwalniamy wewnętrzna nartę cofając pod siebie pietę i w tej technice jest to całkowicie naturalne. W narciarstwie alpejskim ruch skrętny stóp powoduje powstanie wykrocznej i jest to całkowicie naturalne - pozwala zachować równowagę - wszelkie działania związane z siłowym jest chowaniem a także celowym jej wsuwaniem jest właśnie sztucznością. "Wkładanie biodra" - no podstawowym celem tej czynności jest równoważenie powstającej siły odśrodkowej co kolei pozwala wykonać dynamiczny ostry skręt, wkładanie biodra w sytuacji gdy nie jest to konieczne to waśnie sztuczność o której pisałem.  

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#186 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 546 postów
  • Na forum od: 11.2011
409
  • Umiejętności: 6
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 13 grudzień 2018 - 16:00

... Chodzi mi o naturalność w kontekście wszelkich prawideł jazdy na nartach a w zasadzie konkretnie stosowanie środków adekwatnych do zaistniałej sytuacji. ...

... W narciarstwie alpejskim ruch skrętny stóp powoduje powstanie wykrocznej i jest to całkowicie naturalne - pozwala zachować równowagę - wszelkie działania związane z siłowym jest chowaniem a także celowym jej wsuwaniem jest właśnie sztucznością. "Wkładanie biodra" - no podstawowym celem tej czynności jest równoważenie powstającej siły odśrodkowej co kolei pozwala wykonać dynamiczny ostry skręt, wkładanie biodra w sytuacji gdy nie jest to konieczne to waśnie sztuczność o której pisałem. 

także jestem zwolennikiem naturalności np:

gdy ktoś pyta jak szeroko nogi to odpowiadam daj im (nogom i biodrom) szansę znaleźć swoją naturalną pozycję

- wykonaj w butach narciarskich kilka swobodnych podskoków patrząc w przestrzeń a potem spójrz jak szeroko lądujesz butami

- spróbuj barkiem przepchnąć np. ścianę, napierając na nią, a nogi i biodra same ustawią się tak jak powinny

bo ludzie to jednak nie klony i każdy ma swój indywidualny układ ruchu

im mniej myślenia o ciele tym ciało staje się bardziej samodzielne w adaptowaniu do sytuacji

Pozdrawiam -Włodek

#187 TomKur

TomKur

Użytkownik

• PipPipPip
  • 466 postów
  • Na forum od: 09.2006
161
  • Umiejętności: 5
  • Gdańsk

Napisano 13 grudzień 2018 - 23:01

No faktycznie moja wypowiedź nie była precyzyjna. Chodzi mi o naturalność w kontekście wszelkich prawideł jazdy na nartach a w zasadzie konkretnie stosowanie środków adekwatnych do zaistniałej sytuacji. Popatrz, w telemarku uwalniamy wewnętrzna nartę cofając pod siebie pietę i w tej technice jest to całkowicie naturalne. W narciarstwie alpejskim ruch skrętny stóp powoduje powstanie wykrocznej i jest to całkowicie naturalne - pozwala zachować równowagę - wszelkie działania związane z siłowym jest chowaniem a także celowym jej wsuwaniem jest właśnie sztucznością. "Wkładanie biodra" - no podstawowym celem tej czynności jest równoważenie powstającej siły odśrodkowej co kolei pozwala wykonać dynamiczny ostry skręt, wkładanie biodra w sytuacji gdy nie jest to konieczne to waśnie sztuczność o której pisałem.  

Hej,

dzięki Adam za odpowiedź - już myślałem, że moje pytania programowo nie podlegają odpowiedziom.

Dla mnie telemark jest kwintesencją nienaturalności - takich ruchów jak w tej technice nie wykonujemy praktycznie nigdy. Dla mnie w ogóle jazda na nartach jest nienaturalna - już pisałem dlaczego. Ucząc się techniki - "nieprawidłowej" lub "prawidłowej" oswajamy się niejako z tą nienaturalnością. A trenując dużo przyzwyczajamy nasze ciało i mózg do tego stanu na tyle, że zaczynamy mieć "naturalne" odruchy narciarskie. "Komplikacje", o których wspomniałeś to wedle mojego przypuszczenia właśnie te "prawidłowe" wg. mnie odruchy, które próbuję sobie przyswoić. To ta "prawidłowa" wg mnie technika - nie mająca nic wspólnego z naturalnością - tak jak narciarstwo nie ma nic wspólnego z naturalnością aktywności fizycznej człowieka.

Ale kończąc już tą przydługą pisaninę - to tylko moje bajania, nikogo nie chcę do nich przekonywać ani namawiać. Wiele dróg prowadzi do Rzymu - moja niekoniecznie jest najlepsza.  

Pozdrawiam.

Tomasz Kuraś.

#188 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1681 postów
1125
  • Rajcza

Napisano 14 grudzień 2018 - 11:49

Hej,

Ale kończąc już tą przydługą pisaninę - to tylko moje bajania, nikogo nie chcę do nich przekonywać ani namawiać. Wiele dróg prowadzi do Rzymu - moja niekoniecznie jest najlepsza.  

Czemu bajanie - bardzo ciekawe dosyć podejście do tematu - oczywiście przyjmuje je do wiadomości ale się z nim nie zgadzam. Teoria b. fajna i można ją całkiem przyzwoicie rozwijać. Już to sobie wyobrażam - kilku szacownych panów, kilka probiotyków i całkiem naturalnie do łóżka brniemy na czworakach :D  :D bo w sumie to jedyna "naturalność " - cała reszta to już walka z fizyką która robi wszystko aby sprowadzać na do parteru.

Widzisz dla mnie telemark (podobnie zresztą skituring) jest kwintesencją narciarstwa zarówno z wizualnego jak i technicznego punktu widzenia. Narciarstwo to pierwotna forma aktywności ruchowej (rzut oszczepem także) i puki co mamy większe doświadczenia z poruszaniem się po śniegu z uwolnioną naturalnie piętą niż z sztucznie skutą wiązaniami do nart. 

Tak się teraz zastanawiam kiedy w moim przypadku nastąpiło pełne oswojenie się z zachowaniem równowagi na nartach. Na przełomie SP i LO dysponowałem butami firmy Koflach - buty 1 klamrowe b. wysokie niemalże pod kolana - nie trzeba się było męczyć wystarczyło oprzeć goleń o cholewkę + 2m deski i wszystko było ok. Następne były San Marco po ojcu - 5 klamrowe halbki tuż za kostkę - reszty tłumaczyć nie muszę - teraz mogę jeździć w rozpiętych butach - tak masz rację naturalność wymaga nauki :D  :D  

• gajowy01 podziękował za tę wiadomość

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#189 TomKur

TomKur

Użytkownik

• PipPipPip
  • 466 postów
  • Na forum od: 09.2006
161
  • Gdańsk

Napisano 14 grudzień 2018 - 14:37

Czemu bajanie - bardzo ciekawe dosyć podejście do tematu - oczywiście przyjmuje je do wiadomości ale się z nim nie zgadzam. Teoria b. fajna i można ją całkiem przyzwoicie rozwijać. Już to sobie wyobrażam - kilku szacownych panów, kilka probiotyków i całkiem naturalnie do łóżka brniemy na czworakach :D  :D bo w sumie to jedyna "naturalność " - cała reszta to już walka z fizyką która robi wszystko aby sprowadzać na do parteru.

Widzisz dla mnie telemark (podobnie zresztą skituring) jest kwintesencją narciarstwa zarówno z wizualnego jak i technicznego punktu widzenia. Narciarstwo to pierwotna forma aktywności ruchowej (rzut oszczepem także) i puki co mamy większe doświadczenia z poruszaniem się po śniegu z uwolnioną naturalnie piętą niż z sztucznie skutą wiązaniami do nart. 

Tak się teraz zastanawiam kiedy w moim przypadku nastąpiło pełne oswojenie się z zachowaniem równowagi na nartach. Na przełomie SP i LO dysponowałem butami firmy Koflach - buty 1 klamrowe b. wysokie niemalże pod kolana - nie trzeba się było męczyć wystarczyło oprzeć goleń o cholewkę + 2m deski i wszystko było ok. Następne były San Marco po ojcu - 5 klamrowe halbki tuż za kostkę - reszty tłumaczyć nie muszę - teraz mogę jeździć w rozpiętych butach - tak masz rację naturalność wymaga nauki :D  :D  

Hej Adam,

mam wrażenie, że nie do końca się rozumiemy. Ale nic w tym złego, ja szanuję Twoje poglądy i podejście do narciarstwa. To w końcu tylko nasze hobby i ma sprawiać radość.

Pozdrawiam.

Tomasz Kuraś.

#190 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13012 postów
  • Na forum od: 11.2007
7921
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 14 grudzień 2018 - 18:14

Hej Adam,

mam wrażenie, że nie do końca się rozumiemy. Ale nic w tym złego, ja szanuję Twoje poglądy i podejście do narciarstwa. To w końcu tylko nasze hobby i ma sprawiać radość.

Akurat w wypadku Adama to nie tylko hobby.

Pozdrowienia

#191 Marxx74

Marxx74

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 140 postów
  • Na forum od: 01.2012
129

Napisano 11 luty 2019 - 11:43

Przez ostatnie kilka dni miałem okazję obserwować gwałtowny rozkwit miłości Młodej do telemarku i pierwsze kilka dni z tematem. Sam wolną piętę preferuję raczej na podejściu, ale co zrobić.

W kontekście merytorycznej części tej dyskusji - w opinii dzieciaka nie obciążonego przesadnym bagażem teorii zabawa w "równowagę i taniec" zdecydowanie ląduje po stronie telemarku plus komentarz "fajne i naturalne".

Jestem bardzo daleki od propagowania tele ;) , ale uniwersalność na nartach to inny temat. Odnośnie równowagi samej w sobie - częstym błędem (alpejskie) jest próba utrzymania równowagi statycznej - czasem kończy się przesztywnieniem, czasem nie naturalnym układem rąk .. Swoboda na nartach - w moim odczuciu - obejmuje zrozumienie, że równowaga statyczna w układzie stricte dynamicznym nie występuje.

Pozdrawiam,

M. 

#192 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4465 postów
  • Na forum od: 03.2006
2391

Napisano 11 luty 2019 - 12:23

Dlugo juz funkcjonuje termin "rownowaga chwiejna"

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#193 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1147 postów
  • Na forum od: 02.2009
666
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 11 luty 2019 - 12:36

Czyli na nartach po prostu i bez cudowania: równowaga

#194 Marxx74

Marxx74

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 140 postów
129

Napisano 11 luty 2019 - 12:39

Pojęcia równowagi chwiejnej nie użyłem celowo - intuicyjnie pasuje ale prowadzi w złą stronę ;) .. równowaga na nartach jest raczej wypadkową sił podlegających nieustannej zmianie a więc czucia ciała, terenu i zmiennych, działających na układ sił. Stąd duże ryzyko rozumienia przez początkujących - na dowolnym etapie nauki - wskazówek sylwetkowych bez zrozumienia towarzyszącej części dynamicznej.
M.

#195 Violet

Violet

Użytkownik

• PipPip
  • 121 postów
  • Na forum od: 02.2009
18
  • Warszawa/Ząbki

Napisano 15 luty 2019 - 10:28

Przez ostatnie kilka dni miałem okazję obserwować gwałtowny rozkwit miłości Młodej do telemarku i pierwsze kilka dni z tematem. Sam wolną piętę preferuję raczej na podejściu, ale co zrobić.

W kontekście merytorycznej części tej dyskusji - w opinii dzieciaka nie obciążonego przesadnym bagażem teorii zabawa w "równowagę i taniec" zdecydowanie ląduje po stronie telemarku plus komentarz "fajne i naturalne".

Jestem bardzo daleki od propagowania tele ;) , ale uniwersalność na nartach to inny temat. Odnośnie równowagi samej w sobie - częstym błędem (alpejskie) jest próba utrzymania równowagi statycznej - czasem kończy się przesztywnieniem, czasem nie naturalnym układem rąk .. Swoboda na nartach - w moim odczuciu - obejmuje zrozumienie, że równowaga statyczna w układzie stricte dynamicznym nie występuje.

Pozdrawiam,

M. 

To ja robię dokładnie odwrotnie - noga niżej stoku jest cofnięta i na niej opiera się ciężar. Czy to źle?

Nikt mnie nie uczył tak jeździć, generalnie lekcje z instruktorem miałam dwie - jedna to nauka upadania na totalnych resztkach sniegu, druga rok później - pług, skręty płużne itp. Do reszty doszłam sama obserwując innych narciarzy, oglądając filmiki i pamiętając uwagi forumowiczów na stoku (pamiętne "a dlaczego jeździsz bez rąk"). Generalnie tematem zainteresowałam się, bo szukam lopatologicznych instrukcji i filmików, które pozwola mi lepiej jeździć z mniejszym obciązeniem dla kolan, bioder i kręgosłupa. 

#196 Baltazar Gabka

Baltazar Gabka

Nowy użytkownik

• Pip
  • 48 postów
  • Na forum od: 04.2012
16

Napisano 15 luty 2019 - 11:22

To ja robię dokładnie odwrotnie - noga niżej stoku jest cofnięta i na niej opiera się ciężar. Czy to źle?

:D:D

to próby telemarkowe, bardzo ładne zresztą.

#197 Marxx74

Marxx74

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 140 postów
129

Napisano 15 luty 2019 - 11:30

Dokładnie - to telemark ;) i bardziej chodziło mi o równowagę. Tu może wyraźniej widać nieporadną walkę o stabilność :
https://youtube.com/watch?=eqgl-LbdP2M
M.

#198 Marxx74

Marxx74

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 140 postów
129

Napisano 15 luty 2019 - 11:33

https://youtu.be/eqgl-LbdP2M