Skocz do zawartości

Aktualne informacje z Chopoka (od Jaśka)


Jasiek.

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki pominęliście dwie kwestie w tym całym licytowaniu się o koszty. Po pierwsze nie porównujmy sezonówki z karnetem "normalnym". To jest bez sensu. Po drugie te 10-15 Euro na Chopoku za noc to przepraszam gdzie? W odległości 5 minut spacerem od krzesła czy piętnastu minut dojazdu samochodem? To robi kolosalną różnicę. W Alpach można kwaterę z dobrym standardem w sezonie w odległości kilkuminutowego spaceru do gondoli czy krzesła mieć spokojnie za 25 Eu/os. Na Chopoku również poniżej tej kwoty ciężko zejść. Nie porównujmy kosztów wyjazdów na Chopok narciarzy mieszkających na południu posiadających sezonówkę i trzy godziny drogi. Taki Jasiek jak chce pojeździć trzy dni to kwaterę bierze na dwa, bo rano o szóstej wsiada w auto i o dziewiątej ma narty na nogach i 20 Euro do przodu. W moim przypadku z północy już tak się nie da (kiedyś to nawet w Alpach wsiadaliśmy na narty z nocki - ale to bez sensu). Podsumowując. Gdybym mieszkał na południu bezapelacyjnie taka sezonówka zwłaszcza w tegorocznym wydaniu obowiązkowa. W moim podkreślam w moim przypadku (8 godzin jazdy na Chopok), Biorąc pod uwagę to, że posiadając sezonówkę TMR musiałbym odpuścić jeden wyjazd w Alpy gdzie komfort jazdy na nartach i tak jak ktoś napisał poziom usług jednak lepszy jest sprawą wielkiego dylematu, który staram się rozpatrywać obiektywnie i ni cholery nie mogę się przekonać do tej sezonówki. Zwłaszcza, że mój przyjaciel instruktor i wybitny narciarz mieszkający w Bielsku takową odpuszcza. Coś w tym musi być.

Pozdrawiam.

 

PS Tak na szybko policzyłem. Na nartach w górach bywam od 15 do 18 dni w sezonie. Zwykle są to dwa tygodnie w Alpach i jeden lub dwa wyjazdy Na południe Polski lub Czechy czy Słowacja. Ponadto jeden wyjazd z tych bliższych mam częściowo lub całkowicie sponsorowany. I tak policzyłem z sezonówką jeden wyjazd w Alpy i pozostałe dni w bliższych górach - naprzeciw braku sezonówki i dwa wyjazdy w Alpy jeden w bliskie góry wychodzi mi około tysiaka do tysiąc trzysta różnicy na korzyść wariantu z sezonówką. No cóż tysiąc parę złotych za cenę wolności to chyba nie dużo na cały sezon. PS nie liczę Alpejskiego Freeski..

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 243
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Już niedługo ekolodzy zaczynają akcję wymuszającą przez naciski ekonomiczne , aby ludzie uprawiali sporty w swoim miejscu zamieszkania. Zdajecie sobie sprawę jak zatruwacie środowisko przemieszczając się setki kilometrów , aby jeżdzić na nartach ? Lepiej zrezygnujcie świadomie już teraz. Będziecie "trendy". :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania Ski Amade czyli karnet obejmujący 720km tras, przy czym znaczna część to lokalizacje naprawdę wybitne typu Schladming. 

 

1. Koszt sezonówki: 572 Euro normalny, 402 Euro roczniki 1993-99, 224 Euro roczniki 2000-02, 149 Euro roczniki 2003-2012, młodsze dzieciaki za free o ile karnet kupi opiekun.

2. Koszt kwatery rzędu 21-23 Euro za osobę na dobę w miejscowości około 5-10km od wyciągów (np Aich, Assach, etc.). 

3. Koszty przejazdu trudne do skalkulowania na cały sezon, zależne od tego jak często i na ile się jedzie. Liczę więc tylko trasę Bielsko-Schladming czyli 1.300km - koszt około 600zł. 

 

Zwracam uwagę na niesamowicie atrakcyjną ofertę dla osób z dziećmi. Nawet moja Anka, która jest z rocznika 2000 mieści się w trzeciej cenowo kategorii - 224 Euro. Jak chodzi o porównanie standardów narciarskich to chyba nie ma sensu w ogóle o tym pisać. To mniej więcej tak jakby porównywać Mercedesa S z Syreną Bosto.

 

By the way, poznałem w Jasnej przy wyciągu człowieka, który przyjechał na weekend z synem i szukał pokoju. Poszedł do pierwszego z brzegu hotelu na miejscu i dowiedział się że pokój kosztuje 170 Euro za dobę. W tych pamiętających czasy socjalizmu trójkątnych bunkrach zwanych obecnie hotelami... Pozostawiam to bez komentarza...  :D

Zachowując jednak uczciwość względem Słowaków, nie tylko im odbiło. Jednodniowy skipass Szpindlerowy Młyn - w kasie 1.000 koron, w gopass - 890 koron czyli w przeliczeniu na PLN odpowiednio 167 kasa, 149 gopass. Kolejny raz brakuje mi słów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyliście ale wątek który założyłem "Aktualne informacje z Chopka" zawędrował pomiędzy kalkulacje finansowe i dyskusję o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia. A teraz powędrował do Amade!
Sory ale może czas założyć swój wątek np. "Chopok kontra Alpy".
Zaśmiecacie treść. Sory zawsze byłem i jestem na tyle asertywny, żeby wyrazić swoje zdanie i powiedzieć komuś w twarz co mi leży na wątrobie.

Siedzę w dolinie i nap... deszczem. Na kamerach widzę, że wiatr u góry szaleje. Jutro może być pojeżdżone... Oby nie.
PS. Info dla tych którzy będą jechać, na Zubereckich serpentynach błoto śnieżne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko!
Mam pytanko do stałych bywalców. Czy na Chopoku jest ogólnodostępny tor tyczkowy coś na kształt tego jak w T. Łomnicy? Bo na Chopoku byłem tylko raz i kojarzę w grudniu coś tam stalo, chyba w w przeciwieństwie do T. Łomnicy sl. Co prawda w Tatrzańskiej ten GS taki raczej dziecięcy ale dla mnie początkującego zabawa była przednia tym bardziej, że był pomiar czasu. Jadę w sobotę na Chopok i nie wiem czy brać ochraniacze....
Dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koledzy a powiecie mi jakie niebieskie trasy będą czynne od piątku ? wybieram się też z rodzinką szlifować ten fach początkującego . Oczywiście jako nowy i Świeżak wpisowa postawie na chopoku każdemu  po piwku ;)

Walczą by utrzymać niebieską 13 (na Biela Put), płaska prosta trasa - idealna do szlifowania techniki. 5a i 2a też będą ok. ale na dół zjedź wtedy kolejką (A4), bo 2b nie ma śniegu, a 2 bywa wredna. Po drugiej stronie góry masz 34c (ale ona jest wąska i ma kilka zakrętów które mogą sprawić problemy, szczególnie jak na nich stanie kila osób w celu zrobienia zdjęcia). Potem jest 34b - i wsiadasz do gondoli i wracasz na szczyt. Możesz na tych trasach spotkać kozice. Wracając z południa, na dół zjedź raczej gondolą, chyba że nie jesteście tacy bardzo początkujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moruniek jeszcze się było dane nam spotkać się na live a już Cię lubię to nazywa się profesjonalizm!
Sory @kaskada ale ja nie odpowiedział bym na Twoje proste pytania bo nie zjeżdżałem...
A wiem, że dzięki dzieciom kolega pozwiedzał te tereny
Weź pod uwagę, że kwietniowe nartowanie jest cudowne ale trudne. Bo warunki zmieniają się w ciągu godziny z rewelacyjnych na dup...e!
Nie licz na sztruks bo on będzie od 8.30 do 9 potem ciężki, mokry wiosenny roztop... żeby nie nazwać tego breją.
Idzie wiosna i to niestety zmienia warunki diametralnie w ciągu godziny.
Licz się z tym. A poza tym jest pięknie! Śnieg... jest! słońce będzie... Ciepło będzie... Pivo zimne... będzie
Do zobaczenia


Ach... Gdybym mieszkał chociaż w Krakowie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja krótka relacja od soboty do wtorku włącznie. Przepraszam Jaśka, że w jego wątku, ale to najbardziej poczytny wątek w temacie Chopoka na tym forum. Dzięki @Torres za spotkanie i do zobaczenia.

 

W sobotę trochę słońca, trochę chmur, od niedzieli praktycznie pełna lampa. Śniegu bardzo dużo, ludzi bardzo mało. Najlepsze warunki na czarnej 7, bardzo fajna 11a, 11, na południu da się zjechać na sam dół bez odpinania narta (choć oficjalnie to niemożliwe). Na 2b wyczarowali dziś śnieg, tak że można objechać zjazd 2 (wczoraj był paskudny wywiany śnieg, i wyłaził wyślizgany lód). Dziś intensywnie pracowały ratraki (1c, 1b), uzupełniając braki w śniegu. Na 13 śniegowo już bardzo słabo (wyłaziła trawa), mam nadzieję, że to uzupełnią, bo ta trasa jest potrzebna jako zjazdowa na Biela Put (a to obecnie jedyna możliwość dostania się na górę od północnej strony). 

 

Sobota tak (później przybyło chmur).

sobota.jpg

Niedziela.

niedziela.jpg

Widokowo.

widokowo-cd.jpg

Widokowo jeszcze raz.

jest-widokowo-bardzo.jpg

Dziś na 2b wyczarowali śnieg (da się objechać 2).

dzi-wyczarowali-nieg-na-2b.jpg

5a

5a.jpg

Czarna 7 - tak.

pe-na-lampa-na-7.jpg

Tak około 10:00.

7-o-10.jpg

Tu dumne z siebie moje dziecię.

moje-dziecie.jpg

Jedzie.

7-moje-dziecie-jedzie.jpg

I ta ilość osób na trasie.

i-ta-ilo-os-b-na-trasie.jpg

Śniegu jest jeszcze bardzo dużo. 

11a.jpg

Na południu było w niedzielę tak (jedziemy, znaczy się idziemy).

jedziemy-idziemy-na-po-udnie.jpg

Da się zjechać na dół (choć oficjalnie to niemożliwe).

po-udnie-dalej.jpg

Im niżej tym śniegu mniej.

po-udnie-jeszcze-dalej.jpg

Da się zjechać na dół.

da-si-zjecha-na-d.jpg

Na dole.

na-dole-ma-o-niegu.jpg

To wyłączyli w niedzielę (to już północ).

a-to-ju-p-noc-to-ju-zamkni-te.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rewelacyjny, wiosenny warun. Twardawo tylko przez chwilę z rana. Trasy się szybko degradują. Free coraz bardziej wypalone. Na północy Pekna Vyhlidka nie przejezdna. Pod 2 trzeba szukać śniegu i uważać na wychodzące skały. Południowy fre ciężkie ale przejezdne.
Żleby? nie wiem bo są zamknięte. Sprawdzę jutro.
IMG_20190418_133748.jpg IMG_20190418_095841.jpg IMG_20190418_100019.jpg IMG_20190418_123803.jpg IMG_20190418_124148.jpg IMG_20190418_135139.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień to totalne zaskoczenie x2.
Slovakia tak jak większość cywilizowanych narodów ma wolny wielki piątek. Dowiedziałem się dopiero od gospodyni. No i rano było to widać! Na Chopka zjechały tłumy jak w sezonie. Ale dużo tras jeździ a więc towarzystwo się rozjechało i było spoko. Trasy betonowe, bardzo długo trzymały. Że potem żleby to oczywista, oczywistość. Ale to mało istotne. Hitem dnia to zorganizowane na dziko w ciągu wczorajszego wieczora WZF . (to wszystko przez Moruńka) Dzięki! Właśnie po to jest forum. Nie do napier... się wzajemnie, tylko aby spotkać wspaniałych ludzi z pasją. Było nas wielu. A kto nie był niech żałuję. Może krótko ale przesympatycznie. Miło było poznać na live i wypić wspólne pivo, herbatę czy inne placki...
Dzięki i do następnego
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...