Skocz do zawartości

Czy macie odpowiednie narty by poprawić jazdę i mieć z tego frajdę - video francuski


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Przetłumaczyłem kolejne krótkie video Morgana Petiniot, jednego z dwóch francuskich instruktorów, których tłumaczyłem w zeszłym sezonie. Niestare, z marca 2018. Morgan przekonuje w nim narciarskich średniaków, którzy chcą osiągnąć w narciarstwie postęp, do zakupu slalomek sklepowych z górnej półki zamiast powszechnie proponowanych nart uniwersalnych, po naszemu typu all-round czy all-mountain. Video zainteresowało mnie w kontekście mojego niedawnego zakupu Volkl SL. Mimo że nie czuje się już średniakiem. :) Jak zwykle opowiada na luzie i sympatycznie. Można pooglądać z moim tłumaczeniem (trzeba je wyklikać w ustawieniach).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przetłumaczyłem kolejne krótkie video Morgana Petiniot, jednego z dwóch francuskich instruktorów, których tłumaczyłem w zeszłym sezonie. Niestare, z marca 2018. Morgan przekonuje w nim narciarskich średniaków, którzy chcą osiągnąć w narciarstwie postęp, do zakupu slalomek sklepowych z górnej półki zamiast powszechnie proponowanych nart uniwersalnych, po naszemu typu all-round czy all-mountain. Video zainteresowało mnie w kontekście mojego niedawnego zakupu Volkl SL. Mimo że nie czuje się już średniakiem. :) Jak zwykle opowiada na luzie i sympatycznie. Można pooglądać z moim tłumaczeniem (trzeba je wyklikać w ustawieniach).


A ja głupi kolejne am kupiłem. No cóż. Będzie regres. Na skiturach jeszcze większy zapewne. Żeby nie było, to z chęcią bym zamienił swoje Oversize SL na te co Moruniek polecał. No ale to może w kolejnym sezonie. W tym najwyżej powalcze na swoich, ew coś wynajmę. Jak np Fischery w zeszłym sezonie. Fakt. Pouczające.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos, męczy mnie od zawsze długość narty SL jaką powinienem mieć przy wzroście 183 i 85 kg. Druga slalomka, na tyczkach nie jeżdżę. On wspomina ze miedzy 165 a 170. Ja od zawsze mam 165 ale cały czas ciągnie mnie do 170. Nie uzywam tych desek jako uniwersalnych. Jak chce trochę powywijać to je zabieram lub ma ekstremalnie krotkie stoki czy hale typu Druskienniki. Jak sądzicie? Wysłane z mojego TA-1004 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos, męczy mnie od zawsze długość narty SL jaką powinienem mieć przy wzroście 183 i 85 kg. Druga slalomka, na tyczkach nie jeżdżę. On wspomina ze miedzy 165 a 170. Ja od zawsze mam 165 ale cały czas ciągnie mnie do 170. Nie uzywam tych desek jako uniwersalnych. Jak chce trochę powywijać to je zabieram lub ma ekstremalnie krotkie stoki czy hale typu Druskienniki. Jak sądzicie?

Wysłane z mojego TA-1004 przy użyciu Tapatalka

Myślę, że nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pomyśl jaki byłby progres, jakbyś używał SL na skiturach. I to zarówno w technice zjazdu jak i w kondycji na podejściu ;)

 

Cześć

Nasz chyba najlepszy polski telemarkowiec Piotr Kapustianyk ma między innymi zmontowany zestaw SL Blossoma z wiązaniami telemarkowymi. Wycina na tym przepięknie czystą krawędzią telemarkiem tak, że każdy pomysł jest dobry dla kogoś kto sobie radzi.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Nasz chyba najlepszy polski telemarkowiec Piotr Kapustianyk ma między innymi zmontowany zestaw SL Blossoma z wiązaniami telemarkowymi. Wycina na tym przepięknie czystą krawędzią telemarkiem tak, że każdy pomysł jest dobry dla kogoś kto sobie radzi.
Pozdrowienia


Widziałem telemarkowcow w Cortinie.
Do tego w pelerynach panowie w kolejce.
Cud!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie Andrzeju. Ile lat ma Morgan i od ilu lat uczy/prowadzi blog itd.

40+ Uczy od 2015 r, od kiedy został instruktorem. Prowadzi firmę, która organizuje płatne staże doszkalające dla narciarzy. W różnych warunkach, także off piste i heliski. Nie tylko we Francji. Mówi biegle także po hiszpańsku i nieźle po angielsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40+ Uczy od 2015 r, od kiedy został instruktorem. Prowadzi firmę, która organizuje płatne staże doszkalające dla narciarzy. W różnych warunkach, także off piste i heliski. Nie tylko we Francji. Mówi biegle także po hiszpańsku i nieźle po angielsku.

Cześć

Aż takiej odpowiedzi się nie spodziewałem.

W takim razie wnioski są oczywiste.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki senior, fajną robisz robotę z tymi tłumaczeniami.

 

A tak na marginesie kto na tym i sąsiednim forum z reguły namawia do zakupu dobrych, sportowych nart? Mitek! Tak doradził i mnie, za co dziękowałem i podziękuję jeszcze raz, bo pewnie dalej tkwiłbym gdzieś w świecie AM, rockerów i złudnego przekonania co do ich zajebistości. Dzięki Mitek!

 

Niektórzy pewnie stwierdzą, że film jest przerysowany bo gość porównuje nówkę SL Voelkla z jakimś piankowym badziewiem. Otóż nie jest przerysowany, bo identyczne odczucia towarzyszą próbie przesiadki z nart sportowych z powrotem na AM.

Dziękuję, dobranoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film jak film, Ameryki nie odkrywa, przy okazji bardzo dziękuje Autorowi Tematu za tłumaczenie.

W dzisiejszych narciarskich czasach jest bardzo dużo dobrego sprzętu i łatwy dostęp do niego.
Każdego sezonu można objeździć wiele par nart co pomaga w rozwoju, należy jednak pamiętać o codziennych systematycznych ćwiczeniach aby nasza technika jazdy stawała się bezpieczniejsza, lepsza i ładniejsza dla oka.
Do tego dochodzi jeszcze codzienne serwisowanie swoich nart co ma też bardzo duże znaczenie.

Nie należy ślepo ufać w przekonanie, że jak tylko zmienię narty na sportowe to z miejsca zmienię się w super technicznie jeżdzącego sćigacza. Narciartwo to nie fastfood.



Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takiej odpowiedzi się nie spodziewałem.

W takim razie wnioski są oczywiste.

Jeżdżę na nartach od 61 lat, a tak na poważnie od 54, papiery instruktorskie posiadam od ok. 45 lat, od zawsze interesuję się technikami zjazdowymi w narciarstwie, zaliczyłem ich wiele. W takim razie wnioski są oczywiste. :) Dodam, że swoje umiejętności narciarskie oceniam na jakieś 25-30% tych Morgana, a narciarska wiedzę na jakieś 15%. :)

 

W czasie rozmowy telefonicznej z Morganem poruszyliśmy wiele tematów. Obydwaj jesteśmy gadułami, więc było o czym rozmawiać. :) Powiedział mi kilka ciekawych rzeczy, i jak jestem stary, zaskakujących dla mnie. Wymienię dwie.

 

1. Poruszył temat forów internetowych. Opowiadał o narciarskich forach francuskich., Stwierdził, że to kiepskie miejsce do wymiany rzetelnych informacji, bo wielu uczestników, mających się za ekspertów, wie lepiej. To akurat mnie nie zaskoczyło. :) Dodał, że wielu piszących jest jest złych, złośliwych (franc. mechant), a dyskusje prowadzą do kłótni i w sumie są mało przydatne. :)

 

2. Morgan przestudiował tysiące video z bardzo dobrze jeżdżącymi facetami. I co stwierdził? Że wszyscy oni jeżdżą bardzo dobrze i w sumie podobnie. Stosują podobną technikę skrętu z inicjacją z narty wewnętrznej. Ale niekoniecznie jej nauczają. Dlaczego? Bo sami byli uczeni inaczej i powielają to dalej. :) To mnie zaskoczyło.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę na nartach od 61 lat, a tak na poważnie od 54, papiery instruktorskie posiadam od ok. 45 lat, od zawsze interesuję się technikami zjazdowymi w narciarstwie, zaliczyłem ich wiele. W takim razie wnioski są oczywiste. :) Dodam, że swoje umiejętności narciarskie oceniam na jakieś 25-30% tych Morgana, a narciarska wiedzę na jakieś 15%. :)

 

W czasie rozmowy telefonicznej z Morganem poruszyliśmy wiele tematów. Obydwaj jesteśmy gadułami, więc było o czym rozmawiać. :) Powiedział mi kilka ciekawych rzeczy, i jak jestem stary, zaskakujących dla mnie. Wymienię dwie.

 

1. Poruszył temat forów internetowych. Opowiadał o narciarskich forach francuskich., Stwierdził, że to kiepskie miejsce do wymiany rzetelnych informacji, bo wielu uczestników, mających się za ekspertów, wie lepiej. To akurat mnie nie zaskoczyło. :) Dodał, że wielu piszących jest jest złych, złośliwych (franc. mechant), a dyskusje prowadzą do kłótni i w sumie są mało przydatne. :)

 

2. Morgan przestudiował tysiące video z bardzo dobrze jeżdżącymi facetami. I co stwierdził? Że wszyscy oni jeżdżą bardzo dobrze i w sumie podobnie. Stosują podobną technikę skrętu z inicjacją z narty wewnętrznej. Ale niekoniecznie jej nauczają. Dlaczego? Bo sami byli uczeni inaczej i powielają to dalej. :) To mnie zaskoczyło.

Wnioski są oczywiste bo Morgan jest relatywnie młody a staż instruktorski (patrząc jedynie po dacie uprawnień ma żaden). Pytanie co robił przedtem i jakie ma realne doświadczenie. Znam osobiście przynajmniej ze 20 osób, które mogłyby zrobić podobne filmy albo nawet lepsze uwzględniając doświadczenie czy tzw. gadane. Sęk w tym, że w większości... im się nie chce. Stworzył on w swoich filmach pewien charakterystyczny styl przekazu, powodujący, że łatwo i z przyjemnością się je ogląda. Do tego ten francuski, którego nie znam ale jak ktoś ma gadane jak On to fajnie się go słucha nawet jak się nie rozumie. 

Natomiast Ameryki nie odkrywa a już hasło tytułowe z tego tematu, jest oczywistością, którą a każdy w miarę orientujący się narciarz (nawet nie instruktor) zna. Margan - tak przynajmniej wynika z tytułu - ulega powtórnej fascynacji slalomką, która ja wiemy już była i okazała się ślepą uliczką w sensie walorów szkoleniowych przy ówczesnym zzumowaniu na skręt cięty. Koncepcja użycia narty najlepszej jakiej się da/ na jaką człowieka stać jest mi bardzo bliska i miejmy nadzieję, że będzie to niedługo obowiązująca w szkoleniu alternatywa dla austriackich koncepcji szkolenia lekko, łatwo i przyjemnie ale bez długotrwałych efektów.

Na naszym poletku Marek Ogorzałek moim zdaniem wnosi zdecydowanie więcej w sensie filozofii jazdy i polecam jego pomysły choć filmy maja po 10 i więcej lat i czasami trącą myszką w sensie edytorskim.

Co do zakupu płatnych lekcji... nie wiem - więcej na ten temat mogą powiedzieć koledzy marketingowcy a nie narciarze.

Co do for narciarskich - pełna zgoda. Dyskusje o narciarstwie z ludźmi, którzy nie wiedzą co to odciążenie czy próbują tworzyć nową terminologię bo nie rozumieją istniejącej, są na porządku dziennym i masz z nimi do czynienia do lat.

To na razie tyle.

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem i kurde… Nie bardzo się z tego filmiku zorientowałem czego by mnie ten gość mógł nauczyć? Z tego co widać jeździ słabo. "Gadane" może i ma, ale... Może łowi na taką gadkę zupełnie początkujących i tak się przed nimi popisuje? Na mnie zrobił naprawdę nienajlepsze wrażenie. Zupełne przeciwieństwo wspomnianego tu pana Marek O, którego demo oglądałem i owszem z dużym zainteresowaniem i szczerym podziwem. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem i kurde… Nie bardzo się z tego filmiku zorientowałem czego by mnie ten gość mógł nauczyć? Z tego co widać jeździ słabo. "Gadane" może i ma, ale... Może łowi na taką gadkę zupełnie początkujących i tak się przed nimi popisuje? Na mnie zrobił naprawdę nienajlepsze wrażenie. Zupełne przeciwieństwo wspomnianego tu pana Marek O, którego demo oglądałem i owszem z dużym zainteresowaniem i szczerym podziwem.

Mimo wszystko nie wyciągal bym wniosków odnośnie jego umiejętności jazdy po krótkim zwiezieniu się na oślej łączce na potrzeby tego filmu.

Wysłane z mojego TA-1004 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...