Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy buty się starzeją?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 faf500

faf500

Półtora kilo mapek

• PipPipPipPip
  • 1260 postów
  • Na forum od: 09.2009
963
  • Skawina

Napisano 19 wrzesień 2018 - 12:06

Pytanie może trochę nietypowe:

Czy nieużywany but traci po kilku sezonach w jakiś sposób swoje właściwości?

Chodzi o kupno nowego buta ze starszych kolekcji. W przypadku 2/3 lat pewnie bym się nie zastanawiał nawet.

A jak to jest np. 5-7 lat? Abstrahuję zupełnie od kwestii samego doboru rozmiaru itp.

Pzdr, Maciek
Dziennik pokładowy

#2 moruniek

moruniek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 878 postów
  • Na forum od: 03.2016
1084
  • Umiejętności: 6
  • Rajszew

Napisano 19 wrzesień 2018 - 12:33

Chodzi o kupno nowego buta ze starszych kolekcji. W przypadku 2/3 lat pewnie bym się nie zastanawiał nawet.

A jak to jest np. 5-7 lat? Abstrahuję zupełnie od kwestii samego doboru rozmiaru itp.

Wydaję mi się, że tak. Witek opisywał kiedyś na forum przypadek swoich butów górskich (z wysokiej półki) gdzie podeszwa uległa utylizacji mimo braku ich użytkowania. Ja kupiłem kiedyś buty do piłki nożnej (wyczynowy model PUMY), gdzie puścił klej i podeszwa trzymała się na samych nitach (uznali mi reklamację).

Pozdrawiam

K.M.

p.s.

Zobacz mój wątek o wyprzedażach nart, w tych samych sklepach jest też masowa wyprzedaż butów z zeszłego sezonu.

#3 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 975 postów
  • Na forum od: 10.2011
668
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 19 wrzesień 2018 - 12:58

Wydaję mi się, że tak. Witek opisywał kiedyś na forum przypadek swoich butów górskich (z wysokiej półki) gdzie podeszwa uległa utylizacji mimo braku ich użytkowania. Ja kupiłem kiedyś buty do piłki nożnej (wyczynowy model PUMY), gdzie puścił klej i podeszwa trzymała się na samych nitach (uznali mi reklamację).

Pozdrawiam

K.M.

p.s.

Zobacz mój wątek o wyprzedażach nart, w tych samych sklepach jest też masowa wyprzedaż butów z zeszłego sezonu.

hmmm, sugerujesz, że w narciarskich może "puścić" podeszwa? :ph34r:

Lokalne ośle łączki 2018 (Atomic-XTI-169)

#4 moruniek

moruniek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 878 postów
  • Na forum od: 03.2016
1084
  • Rajszew

Napisano 19 wrzesień 2018 - 13:09

hmmm, sugerujesz, że w narciarskich może "puścić" podeszwa? :ph34r:

Sądzę, że nie tylko. Wszelkiej maści plastiki, kleje, uszczelnienia, pianki itp. Ktoś tu na forum opisywał przypadek kasku narciarskiego z przed kilku sezonów, który się rozpadł. W mojej ocenie każdy materiał się starzeje.   

#5 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 975 postów
  • Na forum od: 10.2011
668
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 19 wrzesień 2018 - 13:46

Sądzę, że nie tylko. Wszelkiej maści plastiki, kleje, uszczelnienia, pianki itp. Ktoś tu na forum opisywał przypadek kasku narciarskiego z przed kilku sezonów, który się rozpadł. W mojej ocenie każdy materiał się starzeje.   

mimo wszystko, coś mi tu nie pasuje

grubo naciągana teoria

nie wszyscy (chyba??) jeżdżą wyłącznie w nowych butach??

i co miałoby się stać plastikowej skorupie, która przeleżakowała kilka lat w sklepie?

nie wspomnę nawet o niektórych wypożyczalniach na małych pipidówkach, które posiadają asortyment rodem z "Imperium kontratakuje"

Lokalne ośle łączki 2018 (Atomic-XTI-169)

#6 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6535 postów
  • Na forum od: 02.2008
4714
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 19 wrzesień 2018 - 14:14

W poprzednim sezonie moj przyszły ziec wpasowal sie w moje buty kupione w jakimś Makro na pocz. lat 90tych, czyli prawie 30 lat temu. Okazały się w stanie conajmniej poprawnym.....
Plastikom w różnej maści najbardziej szkodzi UV i rozpuszczalniki... jeśli buty były w pudle a nie na witrynie to pewnie nic im nie brakuje....

#7 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2617 postów
  • Na forum od: 05.2006
1773
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 19 wrzesień 2018 - 14:47

Buty narciarskie to nie to samo co górskie. Guma starzeje się szybciej, nie słyszałem też żeby skorupy narciarskie były klejone.

Poprzednie buty kupowałem nowe ale rocznikowo 10 letnie. Przez kilka lat (ok. 150dni na stoku) zachowały idealne trzymanie i bardzo dużą twardość. Jeździłbym pewnie jeszcze kolejne kilka lat ale od łażenia po asfalcie zdarły się podeszwy (nie były wymienne), nie nastąpiło to jednak szybciej niż w innych butach. Po prostu dużo chodziłem po twardym.

• faf500 podziękował za tę wiadomość

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#8 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPip
  • 1920 postów
  • Na forum od: 11.2005
837
  • Umiejętności: 1

Napisano 19 wrzesień 2018 - 14:52

Problem "starości" nowych butów :lol: jest pomijalny, trzeba tylko uważać żeby nie trafić na buta od nowości wybrakowanego, chodzi o deformacje skorupy (to rzadko), częściej źle odszyty but wewnętrzny.

• faf500 podziękował za tę wiadomość

#9 Dany de Vino

Dany de Vino

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Na forum od: 09.2014
986
  • Kraków / Białystok

Napisano 19 wrzesień 2018 - 16:04

Pozdrawiam

K.M.

p.s.

Też proszę o namiar (link) do sklepu. Może bym łyknął jakieś buty....   Dzięki.

#10 Snowli

Snowli

Użytkownik

• Pip
  • 36 postów
  • Na forum od: 09.2018
3

Napisano 26 wrzesień 2018 - 16:37

Kiedyś widziałam Panią, która przyleciała do Włoch z Australii na tygodniowy wyjazd z mega starymi butami, jak w serwisie gość je chwycił, zeby dopasować do nart to się rozsypały jak porcelana na kawałki. To taki ekstremalny przykład, ale tak buty nieużywane, ich tworzywo niszczy się. 5-7 lat to trochę jak 10 letnie auto - pojeździsz jeszcze, ale jak długo?? Na bank nie są już tak wytrzymałe, pod względem precyzji trzymania, klamry i ich mocowania też mogły ulec osłabieniu.

#11 bocian74

bocian74

Kiepski narciarz

• PipPipPipPipPipPip
  • 5068 postów
  • Na forum od: 12.2008
1911
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik

Napisano 26 wrzesień 2018 - 18:58

Myślę, że to bez znaczenia. W moich poprzednich butach jeździłem ponad 10 lat i żadnego osłabienia plastiku, mocowania klamer itd nie zauważyłem. Za to wkłądaka się wyklepała jak nie wiem co, ale nieużywanych butów to raczej nie dotyczy.
Pozdr
Marcin

#12 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2617 postów
  • Na forum od: 05.2006
1773
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 26 wrzesień 2018 - 19:09

ich tworzywo niszczy się. 5-7 lat to trochę jak 10 letnie auto - pojeździsz jeszcze, ale jak długo??

Zapomniałeś tylko dodać, że nie jeżdżone i garażowane, 10 letnie auto. Bajerów mniej ale pewniejszy wybór niż nówka z salonu. Buty 5-10letnie możesz spokojnie kupić i używać kolejne kilka lat.  Nie ryzykowałbym dopiero starszych niż 15 lat. A te historie o rozpadających się skorupach dotyczyły zazwyczaj butów 20-30 letnich i to zrobionych z innego tworzywa niż obecne.

• Mitek podziękował za tę wiadomość

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#13 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 26 wrzesień 2018 - 19:14

Zapomniałeś tylko dodać, że nie jeżdżone i garażowane, 10 letnie auto. Bajerów mniej ale pewniejszy wybór niż nówka z salonu. Buty 5-10letnie możesz spokojnie kupić i używać kolejne kilka lat.  Nie ryzykowałbym dopiero starszych niż 15 lat. A te historie o rozpadających się skorupach dotyczyły zazwyczaj butów 20-30 letnich i to zrobionych z innego tworzywa niż obecne.

Cześć

Mamy do czynienia z nieudolną reklamą Piotrze. Popatrz na inne posty.

Pozdrowienia

• Spiochu podziękował za tę wiadomość