Skocz do zawartości

Jak wybrać narty - video francuskie


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Napisów nie widzę na moim laptopie ...

 

Niemniej , znając język podkreślę za twórcą wątku (wielkie dzięki za pracę i trud upowszechniania tej wiedzy), że ten film ---> przekaz to objaśnienie dla kupujących narty , jakiego wyboru dokonywać. Moim zdaniem, film jest adresowany do narciarzy nieobeznanych zupełnie ze sprzętem, ma być dla nich zbiorem wartościowych wskazówek. I jest.

Napisy można wyklikać w ustawieniach. Nie do końca jest to przekaz dla laików. Na pewno też, ale głównie, jak sądzę, dla swoich klientów, również tych potencjalnych czyli średnio zaawansowanych. Oglądałem kilka video z jego kursów i jazdę uczestników. Niektórzy to nasza dobra 7-ka.

 

Niezłym uzupełnieniem jest ww video z kolekcją nart, które używa Jeremy. I jest jeszcze jedno, krótsze video, gdzie Jeremy "pyskuje" (coup de gueule, znów nie ma dobrego tłumaczenia) w dwóch aspektach:

 

1. Slalomka, ta pochodna czyli jak piszesz sklepowa (choć w sklepie można kupić też FIS) jak najbardziej pasuje dla początkujących, zwłaszcza carvingowców. Wbrew powszechnej opinii.

 

2. Nie lubi nart "uniwersalnych" trasowych, tak mocno reklamowanych przez producentów.

 

https://youtu.be/Ms4w3XGJM_c

 

A skoro znasz francuski. Jak tłumaczysz "ski performant", które to określenie Jeremy stosuje nagminnie? Tłumaczę to jako "narta wydajna" (skuteczna), ale coś nie brzmi. Można jako "narta optymalna", ale to jest nie do końca to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

narta uniwersalna ? ! :-)

Nie, bo na to jest określenie "ski polyvalant", które też często stosuje. Nie ma letko. :) Albo np. "champs de bosses" czyli pole z muldami? Jak to przetłumaczyć?

 

Aha, jedna ważna uwaga. To co przedstawił Jeremy, a wcześniej Morgan, to oczywiście ich prywatne opinie. Nie są to prawdy absolutne. Ale akurat zgadzają się z moim światopoglądem narciarskim. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdę do trzeciego.
A te Mythic jakie?
Ew. jaki but do tego?

 

Mythic 97 są podobno dobrymi nartami, takie czytałem opinie.

Natomiast mają taką samą geometrię jak moje Cham 97, czyli promień R15.

To są dobre narty, jeśli chcesz na nich jeździć poza trasą i po trasach. Fajnie jeżdzą skrętem ciętym.

Oczywiście poza trasą też dobrze jeżdzą, jednak w rotacji mały promień trochę przeszkadza. Ale coś za coś.

Jeśli wolisz skręt cięty, to narta ok. Jeśli wolisz rotację to nie te narty.

 

Generalnie w Karkonosze to lepiej coś w szerokości 80-90mm.

Np. Atomic Backland, Dynafit Manaslu, Majesty Warewolf, K2 Wayback 88, Hagan Y-Flow

Pooglądaj sobie w sklepach ceny, poszukaj i zapytaj o konkretne modele.

Można Ci coś polecić, ale kwestia jaka cena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisy można wyklikać w ustawieniach. Nie do końca jest to przekaz dla laików. Na pewno też, ale głównie, jak sądzę, dla swoich klientów, również tych potencjalnych czyli średnio zaawansowanych. Oglądałem kilka video z jego kursów i jazdę uczestników. Niektórzy to nasza dobra 7-ka.

 

Niezłym uzupełnieniem jest ww video z kolekcją nart, które używa Jeremy. I jest jeszcze jedno, krótsze video, gdzie Jeremy "pyskuje" (coup de gueule, znów nie ma dobrego tłumaczenia) w dwóch aspektach:

 

1. Slalomka, ta pochodna czyli jak piszesz sklepowa (choć w sklepie można kupić też FIS) jak najbardziej pasuje dla początkujących, zwłaszcza carvingowców. Wbrew powszechnej opinii.

 

2. Nie lubi nart "uniwersalnych" trasowych, tak mocno reklamowanych przez producentów.

 

https://youtu.be/Ms4w3XGJM_c

 

A skoro znasz francuski. Jak tłumaczysz "ski performant", które to określenie Jeremy stosuje nagminnie? Tłumaczę to jako "narta wydajna" (skuteczna), ale coś nie brzmi. Można jako "narta optymalna", ale to jest nie do końca to.

To właśnie kłopot z tłumaczeniami  :D to co w jednym języku naturalnie pasuje, w innym brzmi sztucznie .

Najbliższe jest oczywiście Twoje określenie ,,narta wydajna'' , ale w naszym żargonie to rzeczywiście brzmi nieco sucho.

Myślę, że najbliższe  określenie do zaakceptowania do ,,mocna narta'', ponieważ ten zwrot ma jednoznaczne konotacje do wymagań, jakie sprzęt może postawić a także do jego możliwości.

Określenie ,,dobra narta '' jest bardziej rozmyte, bo najczęściej po jego użyciu padnie pytanie  ,,dla kogo dobra''. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mythic 97 są podobno dobrymi nartami, takie czytałem opinie.
Natomiast mają taką samą geometrię jak moje Cham 97, czyli promień R15.
To są dobre narty, jeśli chcesz na nich jeździć poza trasą i po trasach. Fajnie jeżdzą skrętem ciętym.
Oczywiście poza trasą też dobrze jeżdzą, jednak w rotacji mały promień trochę przeszkadza. Ale coś za coś.
Jeśli wolisz skręt cięty, to narta ok. Jeśli wolisz rotację to nie te narty.

Generalnie w Karkonosze to lepiej coś w szerokości 80-90mm.
Np. Atomic Backland, Dynafit Manaslu, Majesty Warewolf, K2 Wayback 88, Hagan Y-Flow
Pooglądaj sobie w sklepach ceny, poszukaj i zapytaj o konkretne modele.
Można Ci coś polecić, ale kwestia jaka cena ?


Wiązania tlt... i buty dynafit tlt5/7 -jakie różnice? W sumie narty na początek mogę odpuścić mam BMX 88.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość pytających to osoby, którym wydaje się, zgodnie z forumową skalą, ze jeżdżą na poziomie 6-8 i dostają wg mnie nacechowane sporą dawką złośliwości  porady o kupowaniu jak najdłuższych nart - takie porady w stylu "ja się męczyłem zaraz po wojnie, to i ty powinieneś", bo przecież sprzęt nie jeździ tylko narciarz

 

GS-y posiadałem, jeździłem, nie przypadły mi do gustu

mam zrokerowane AM-y i prowadzą się znacznie przyjemniej od GS-a

ale i tak wolę przykrótkie SL-e

Cześć

Masz wiele racji w pierwszej części postu. Ale jak wyłuskać tych, którym się wydaje od tych ,którzy mają realne umiejętności. Przyznasz, że radząc trzeba w większym lub mniejszym stopniu zaufać samoocenie pytającego. Ja staram się zawsze zadawać, jak mam wątpliwości, jakieś pytania dodatkowe. Z odpowiedzi zazwyczaj sporo wynika ale nie zawsze niestety. Prezentuje podobną filozofię doradzania od lat i mam nieukrywana satysfakcję gdy po bumie na SL wielu bardzo dobrych narciarzy przesiadło się z powrotem na narty GS czy do GS zbliżone zwracając mi honor w rozmowach więc może ta filozofia nie jest taka zła.

Po drugie skorzystało z moich porad już pewnie setki osób i nie spotkałem się (poza jednym niedawnym przypadkiem gdzie właśnie poleciłem przeciętnego AM osobie przeciętnie jeżdżącej - zrobiłem to nijako wbrew sobie i był to błąd, który potwierdził mają rację) z żadnym zarzutem złej porady a za to z wieloma podziękowaniami osób, które nigdy (właśnie ze względu na niewiedzę i różne obiegowe półprawdy) by dłuższych nart nie wybrały.

Po trzecie, wrzucanie do jednego worka GS i Masterów świadczy o absolutnym braku wiedzy co do charakterystyki tych nart i odczuć z jakimi wiąże się jazda na nich.

Po czwarte, doradzanie dłuższej narty wynika z naturalnego cyklu szkolenia gdzie w pierwszym rzędzie uczymy skrętu podstawowego czyli skrętu pełnego typu gigantowego a dopiero w późniejszej fazie nauczania przechodzimy do skrętu krótkiego i śmigów. Tak wygląda (powinno wyglądać) każdy cykl szkolenia od amatorskiej jazdy zaczynając a na sporcie kończąc. Czy znasz program nauczania jakiejkolwiek szkoły narodowej czy też jakikolwiek klub, który szkolenie zaczyna od śmigu i SL?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz takie info? przeczytałeś o tym w sieci? Wiesz to z autopsji? O jakich allm mówisz? Konkretnie? Ja jestem w stanie rzucić ci kilka przykładów allm które jadą i trzymają. Nawet na twardym Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Cześć

 Bruner pomiń. Przecież kolega nie ogarnia nawet podstaw.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje podobną filozofię doradzania od lat i mam nieukrywana satysfakcję gdy po bumie na SL wielu bardzo dobrych narciarzy przesiadło się z powrotem na narty GS czy do GS zbliżone zwracając mi honor w rozmowach więc może ta filozofia nie jest taka zła.

 

 

Chyba się poświęcę i "przetlumaczę" video Jeremiego, gdzie opisuje swoją kolekcje i gdzie bardzo rozsądnie pisze dlaczego nie widzi większego sensu używania nart typu gigantowego na trasach, choć z jednym istotnym wyjątkiem owego Salomona X race lab 175, dość specyficznej narty. Nawet ją testuje tu: https://youtu.be/AjcYuogTM6M Ale masz trochę racji. Jeremy wielokrotnie powtarza, że nie widzi sensu kupowania "gigantek" do jazdy carvingowej! Po pierwsze Jeremy jeździ w Alpach, ew. Pirenejach, w dużych stacjach. I lubi i poleca carving. :) Do takiej jazdy trzeba określonych warunków, a tam można je niekiedy znaleźć. I teraz najważniejsze. Jeśli mamy jeździć carvingiem, to trzeba do tego stosownej narty. Już na typowej slalomce (pochodnej :)), z promieniem ok. 13-15 m mamy kłopoty by bezpiecznie przejechać carvingiem na średnio obłożonych trasach. Jak to zrobić na gigantkach z ponad 25 m promieniem (wiem, oficjalnie jest jeszcze większy)? Dlatego zdecydowana większość używa owych "giagantek" do jazdy ześlizgowej. I bardzo dobrze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zrobić na gigantkach z ponad 25 m promieniem (wiem, oficjalnie jest jeszcze większy)? Dlatego zdecydowana większość używa owych "giagantek" do jazdy ześlizgowej. I bardzo dobrze. :)

 

I tu jest wyjaśnienie całej filozofii tzw starej grawdii

Tylko niepotrzebnie ta gwardia przelewa swoje frustracje na resztę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest wyjaśnienie całej filozofii tzw starej grawdii

Tylko niepotrzebnie ta gwardia przelewa swoje frustracje na resztę...

Cześć

A to mi musisz wytłumaczyć o co Ci chodzi bo jak dotychczas staram się traktować Twoje posty ze zrozumieniem i pisać merytorycznie. Wypada zrewanżować się tym samym a nie pisać jakieś enigmatyczne dziwadła.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się poświęcę i "przetlumaczę" video Jeremiego, gdzie opisuje swoją kolekcje i gdzie bardzo rozsądnie pisze dlaczego nie widzi większego sensu używania nart typu gigantowego na trasach, choć z jednym istotnym wyjątkiem owego Salomona X race lab 175, dość specyficznej narty. Nawet ją testuje tu: https://youtu.be/AjcYuogTM6M Ale masz trochę racji. Jeremy wielokrotnie powtarza, że nie widzi sensu kupowania "gigantek" do jazdy carvingowej! Po pierwsze Jeremy jeździ w Alpach, ew. Pirenejach, w dużych stacjach. I lubi i poleca carving. :) Do takiej jazdy trzeba określonych warunków, a tam można je niekiedy znaleźć. I teraz najważniejsze. Jeśli mamy jeździć carvingiem, to trzeba do tego stosownej narty. Już na typowej slalomce (pochodnej :)), z promieniem ok. 13-15 m mamy kłopoty by bezpiecznie przejechać carvingiem na średnio obłożonych trasach. Jak to zrobić na gigantkach z ponad 25 m promieniem (wiem, oficjalnie jest jeszcze większy)? Dlatego zdecydowana większość używa owych "giagantek" do jazdy ześlizgowej. I bardzo dobrze. :)

Trochę przeklaman sie pojawiło.
Xlab to nie wyjątek, to przedstawiciel klasy czy grupy Master gs, które oprócz sklep gs czy race z pewnością nadają się... Pustego stoku może nie ma w Białce czy Szczyrku, ale wybierając stosownie porę i miejsce nie ma problemu by zjechac po prawie pustym. Jeździłem w roku w cz i ostatnio it i było git. A i na polskich stokach rzadko w tłumie.

Do FIS gs rzeczywiście pewno trzeba lepszych warunków i pustego stoku. Nie znam się, nie jeździlem.

Piszecie o SL a rzadko kto kręci jak szalony więc to potencjał tych nart rzadko wykorzystywany bywa w pelni na stoku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek dla a_seniora za tłumaczenie, tym większy, że pogadanka to takie "francuskie gadanie" bez jakiejkolwiek wartości dla kogokolwiek. Takie tam ble, ble ble. Oni (Francuzi) potrafią chrzanić dużo i bez większego sensu całymi godzinami na zasadzie jacy to my mądrzy, inteligentni i doskonali. Potrafią po raz trzydziesty wyważać dawno otwarte drzwi z minami odkrywców. I oczywiście pouczać. Pouczanie to jest to co im wychodzi najlepiej :lol: .

 

Mam taki subiektywny i całkowicie niesprawiedliwy pogląd, że na krótkich nartach jeżdżą słabi narciarze. I tyle. A już krótkie slalomki kojarzą mi się jak przykrótkie rurki na 50-letnim tatuśku z wyraźnym brzuszkiem ;) .

 

Slalomki dłuższe (165-170) są fajne żeby pojeździć chwilę czyli 2-3 godziny po twardym stoku, najlepiej zlodowaciałym i wtedy jest nieprzyzwoita radocha. Ale tak cały dzień w różnorodnych warunkach śniegowych to zupełnie bez sensu. Można się oczywiście męczyć ale po co. Ostatnio kupiłem Blizzardy SRC 175 cm i jedno co mogę powiedzieć po "chwili" jazdy w mokrym śniegu to dynamika i przyspieszenie na płaskim nieporównywalne z nartami 165 cm.

 

Przez ostatnie 11 lat jeździłem głównie na nartach profilu slalomowych 172 -176 i promieniu skrętu 14-16 m. I znowu całkowicie subiektywnie i tym razem ignorancko uważam, że dla przeciętnego narciarza najlepsze narty to narty o długości minimalnej -5 od wzrostu i R:16-20 m. To oczywiście full camber, bo jak z rockerem to wzrost +5 minimalnie.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek dla a_seniora za tłumaczenie, tym większy, że pogadanka to takie "francuskie gadanie" bez jakiejkolwiek wartości dla kogokolwiek. Takie tam ble, ble ble. Oni (Francuzi) potrafią chrzanić dużo i bez większego sensu całymi godzinami na zasadzie jacy to my mądrzy, inteligentni i doskonali. Potrafią po raz trzydziesty wyważać dawno otwarte drzwi z minami odkrywców. I oczywiście pouczać. Pouczanie to jest to co im wychodzi najlepiej :lol: .

Mam taki subiektywny i całkowicie niesprawiedliwy pogląd, że na krótkich nartach jeżdżą słabi narciarze. I tyle. A już krótkie slalomki kojarzą mi się jak przykrótkie rurki na 50-letnim tatuśku z wyraźnym brzuszkiem ;) .

Slalomki dłuższe (165-170) są fajne żeby pojeździć chwilę czyli 2-3 godziny po twardym stoku, najlepiej zlodowaciałym i wtedy jest nieprzyzwoita radocha. Ale tak cały dzień w różnorodnych warunkach śniegowych to zupełnie bez sensu. Można się oczywiście męczyć ale po co. Ostatnio kupiłem Blizzardy SRC 175 cm i jedno co mogę powiedzieć po "chwili" jazdy w mokrym śniegu to dynamika i przyspieszenie na płaskim nieporównywalne z nartami 165 cm.

Przez ostatnie 11 lat jeździłem głównie na nartach profilu slalomowych 172 -176 i promieniu skrętu 14-16 m. I znowu całkowicie subiektywnie i tym razem ignorancko uważam, że dla przeciętnego narciarza najlepsze narty to narty o długości minimalnej -5 od wzrostu i R:16-20 m. To oczywiście full camber, bo jak z rockerem to wzrost +5 minimalnie.

Pozdrawiam
Wojtek

A to nie są jakieś all roundy czy all mountain? Te o profilu slalomowym że się tak wyrażę. Napisz konkretnie na czym jeździłeś. PS. U mnie w profilu narty na tacy, choć zaczynałem od Rossi Rtl 156, trafiły już do siostrzenicy:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiązania tlt... i buty dynafit tlt5/7 -jakie różnice? W sumie narty na początek mogę odpuścić mam BMX 88.

 

Najkrócej 5-ki mają ściągane/zakładane języki. Niby nie jest to problem ale po paru latach użytkowania mogę powiedzieć, że jednak jest to niedogodność. 7-ka ma nieprawdopodobny zakres ruchu - szczególnie do przodu. Sztywność i waga tych butów bardzo porównywalne. Inna (trochę) jest objętość buta przy danym rozmiarze. 26,5 TLT 5 jest trochę mniejsze od 26 TLT7. Istotną cechą TLT 7 jest brak rantu z przodu co skazuje Cię na raki koszykowe (tzn koszyk z przodu bo z tyłu może być automat) lub na adapter za 120 zł. Parę drobiazgów jest w TLT 7 fajnie pomyślanych. Np taśma zamiast rzepa. Jej zwolnienie jednym prostym ruchem i ogranicznik wyciągnięcia. To zamiast majtającego się rzepa. Nowa podwójna klamra (oddzielna blokada tyłu i zapięcia). Jest też zupełnie inne rozwiązanie zapinania dołu (linka przez trzy punkty).

 

Popatrzmy co się dzieje na przepince do chodzenia:

- tlt 5. Zwalniasz obie klamry, wyciągasz język, chowasz język, zapinasz dolną klamrę, odpinasz i przepinasz rzepa

- tlt 7 zwalniasz klamrę i obok ciągniesz za blokadę paska 

 

Dokładając do tego fantastyczną ruchomość (co docenisz schodząc po stromej skalnej drodze, przy podchodzeniu zresztą też) można dojść do wniosku TLT7!

O ile będzie pasował...

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś podobnego z rantem na raki jednak.
No i ew. jakie wiązania do tlt7?

 

Brak rantu jest uzasadniany, że polepsza to chodzenie. Choć nie do końca rozumiem czy chodzi o podchodzenie na nartach czy z buta. Ale o tyle nie jest to problem bo raki petzla - Irbis, leopard (i jeszcze 2-3 inne typy) pozwalają na łatwą zmianę zapięć. Pod tym względem Petzl wyznaczył nowe standardy - naprawdę uwielbiam tę firmę.

 

Wiązanie pod kątem chodzenia?

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj lobby "szuraczy" wiecznie "dzidy" wszystkim wciska

I słusznie. Bo ambitnemu forumowiczów race, sklep gs ani Master krzywdy nie zrobi, a przyjemność z jazdy jest duża. PS gs FIS nikt nie poleca.
Wg mnie sklep SL jest dość wymagająca.
Porównalem: fischer rc4 z head i.Speed, np. Na i.speed łatwiej się zrobić. W sumie mi to wszystko jedno, każda fajna;-) Kocham np też moje BMX 88 mimo że telepia na twardym okrutnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak rantu jest uzasadniany, że polepsza to chodzenie. Choć nie do końca rozumiem czy chodzi o podchodzenie na nartach czy z buta. Ale o tyle nie jest to problem bo raki petzla - Irbis, leopard (i jeszcze 2-3 inne typy) pozwalają na łatwą zmianę zapięć. Pod tym względem Petzl wyznaczył nowe standardy - naprawdę uwielbiam tę firmę.

Wiązanie pod kątem chodzenia?

Pozdro
Wiesiek


Wiązania pod każdym kątem;#)
Co bys do tych tlt7 polecił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...