Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#41 toolpusher

toolpusher

Użytkownik

• PipPip
  • 281 postów
  • Na forum od: 02.2016
545
  • Umiejętności: 4
  • Podkarpackie

Napisano 19 marzec 2018 - 22:05

Kiedyś jak byłem bardziej zielony niż teraz jestem, miotając się przed wyborem swoich pierwszych nart i grzęznąc w marketingowym bełkocie oraz przeceniając wartość samych nart w stosunku do rozwoju techniki i umiejętności dostałem od Mitka radę:

Kup najlepszą nartę na jaką Cię stać i się adaptuj.

Pomimo swojego skromnego doświadczenia uważam to za najlepszą radę jaką dostałem w zakresie narciarstwa i taką samą każdemu bym przekazał na początku lub w środku swojego narciarskiego rozwoju.

Największą zaletą tej rady jest to, że bardzo uprasza wybór nart dla początkującego, który nie czeka tylko na podanie konkretnych modeli i sam wykazuje aktywność w temacie.

--

Mens sana in corpore sano.

Pozdrawiam. Piotr.

#42 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 147 postów
  • Na forum od: 12.2017
33

Napisano 20 marzec 2018 - 09:14

Coraz bardziej mi mieszacie i zaraz skończę na poszukiwaniach komórek :)

Z większości propozycji w okolicach budżetu nie widzę nigdzie (przynajmniej nowych).

Speadshapy niestety wszystko przy 2000PLN

F18 idzie trafić koło 1200-1300.

To może dwutorowo:

W takim razie czy jest coś równie złego ;) jak F18 ale w niższej cenie?

Lepszego w granicy tego budżetu powiedzmy, 1400 MAX?

#43 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 947 postów
  • Na forum od: 10.2011
639
  • Świdnica

Napisano 20 marzec 2018 - 09:25

bierz komórki i obowiązkowo GS - doradzające "tuzy" będą zadowolone - ty przez dłuższy czas mniej

#44 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1257 postów
  • Na forum od: 12.2007
306
  • Umiejętności: 6
  • Chełmża

Napisano 20 marzec 2018 - 09:52

poszukaj nart z poprzednich sezonów , często tańszych , będziesz mógł sobie pozwolić , przy założonym budżecie , kupić narty z ciut wyższej półki. Obecne narty prawie  niczym , oprócz szaty graficznej się nie różnią .....Dawno temu miałem Progressory 800 (poprzednik F18), byłem nimi zachwycony do momentu , gdy przesiadłem się na "900" (F19)...doświadczenia mi nie przybyło ,ale frajdy z jazdy i owszem , pomimo że "900" były dedykowane dla zaawansowanych

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#45 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12592 postów
  • Na forum od: 11.2007
7477
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 20 marzec 2018 - 09:53

bierz komórki i obowiązkowo GS - doradzające "tuzy" będą zadowolone - ty przez dłuższy czas mniej

Cześć

Opisz może co się stanie i dlaczego będzie niezadowolony jak kupi dobre narty, konkretnie. O GS nikt tu nie mówił więc nie wiem po co ten tekst.

Robiliśmy parę razy takie doświadczenie. Osobie średniozaawansowanej - pewna jazda równoległa, skręt szarpany, zero jazdy po łuku, na stromym sporo odchylenia - zamienialiśmy narty. Zamiast narty porównywalnej z grupą i poziomem F18 dawaliśmy komórkę SL. Było natychmiast widać naocznie poprawę jazdy. Pojawiał się łuk, elementy skrętu ciętego, zanikała inicjacja poprzez zarzut tyłkiem. To jest sprawdzone empirycznie. Narta dobra bardzo fanie weryfikuje technikę. Nie jest to doświadczenie dla stokowych mistrzów prostej z cyklu szybko na dół. Trzeba mieć ugruntowane podstawy techniczne bo narta nie wybacza a chyba o to chodzi aby robić postępy i jeździć bezpiecznie a nie szaleć w sposób przypadkowy.

Kupowanie nart dedykowanych nie dla zaawansowanych w ogóle nie ma sensy chyba, że kupującego interesuje tylko dość powolna jazda po stokach płaskich i średniostromych i w dobrym śniegu (oczywiście tylko trasy przygotowane). Takie narty to sprzęt na zapoznanie się z tym o co chodzi w narciarstwie, podstawowymi odczuciami itd. Jeżeli ktoś jest osobą jeżdżącą na nartach słabych nie osiągnie postępu.

Doradzając zawsze - jeżeli mam wątpliwości - staram się ustalić więcej szczegółów dotyczących pytającego. Stąd czasami pytania pozornie "z czapki" o charakter osoby czy też prośba o wymienienie miejsc gdzie jeździła czy gdzie jej się najlepiej jeździło albo gdzie chciałby zjechać. Odpowiedzi na takie pytania często mówią więcej niż, długi nawet, opis bo pytający zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z własnego poziomu czy możliwości a nawet chęci tego co chcieliby na nartach robić.

Na tym polega pomoc a nie na zaproponowaniu byle czego bo się komuś dobrze jeździ.

Pozdrowienia

• Bacek podziękował za tę wiadomość

#46 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12592 postów
7477
  • Warszawa

Napisano 20 marzec 2018 - 10:10

Z większości propozycji w okolicach budżetu nie widzę nigdzie (przynajmniej nowych).

Speadshapy niestety wszystko przy 2000PLN

F18 idzie trafić koło 1200-1300.

To może dwutorowo:

W takim razie czy jest coś równie złego ;) jak F18 ale w niższej cenie?

Lepszego w granicy tego budżetu powiedzmy, 1400 MAX?

Cześć

Nie idź drogą ceny. Lepiej już wtedy kupić nartę używaną z pewnego źródła niż byle co bo tanie. Heady z tych kolekcji tanie nie będą bo są dobre i bardzo popularne.

Patrzyłem na Rossignol Pursuit 700 ale już nie ma w dobrej cenie. Mam 400 za około 900-1000 po jednym zjeździe ale to będzie dla ciebie narta moim zdaniem za kiepska, no może na sezon starczy.

Postaram się pomóc. Jak coś znajdę dam znać ale myślę, ze na naprawdę dobrą ceną jeszcze trochę za wcześnie.

A to:

http://allegro.pl/na...duct&bi_m=reco

Pozdro

#47 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1792 postów
  • Na forum od: 11.2009
677
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 20 marzec 2018 - 10:22

Wszyscy się męczą z budowa nart🙂 ze te dla mniej zaawansowanych, tamte dla bardziej.. a ja mam pytanie🙂a w latach 2000 w górę jak były budowane narty? Były różnice na sklep albo sport? 🙂

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#48 Iven

Iven

użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1257 postów
  • Na forum od: 12.2007
306
  • Umiejętności: 6
  • Chełmża

Napisano 20 marzec 2018 - 10:29

błąd.. :) 

#49 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 947 postów
  • Na forum od: 10.2011
639
  • Świdnica

Napisano 20 marzec 2018 - 11:57

ciach
Osobie średniozaawansowanej - pewna jazda równoległa, skręt szarpany, zero jazdy po łuku, na stromym sporo odchylenia - zamienialiśmy narty. Zamiast narty porównywalnej z grupą i poziomem F18 dawaliśmy komórkę SL. Było natychmiast widać naocznie poprawę jazdy.
ciach

Osobie średniozaawansowanej - zgodzę się, aczkolwiek z własnych skromnych empirycznych doświadczeń - nie do końca

ale tu masz osobę totalnie początkującą...

#50 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12592 postów
7477
  • Warszawa

Napisano 20 marzec 2018 - 13:13

Osobie średniozaawansowanej - zgodzę się, aczkolwiek z własnych skromnych empirycznych doświadczeń - nie do końca

ale tu masz osobę totalnie początkującą...

Cześć

To też nikt koledze komórek czy GS nie proponował.

Pozdrowienia

#51 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 147 postów
33

Napisano 20 marzec 2018 - 13:13

Patrzyłem na Rossignol Pursuit 700 ale już nie ma w dobrej cenie. Mam 400 za około 900-1000 po jednym zjeździe ale to będzie dla ciebie narta moim zdaniem za kiepska, no może na sezon starczy.

Postaram się pomóc. Jak coś znajdę dam znać ale myślę, ze na naprawdę dobrą ceną jeszcze trochę za wcześnie.

A to:

http://allegro.pl/na...duct&bi_m=reco

Pozdro

Na używki tez zaglądam ale w necie to w sumie nie wiadomo co przyjdzie. W planach na dniach mam wypad na lokalną giełdę.

Przy Dynastarach piszą że świetne na lód. W tamtym roku lód to była dla mnie walka o życie. W tym roku już było w miarę znośnie ale lodu też było mniej lub prawie wcale. A jak poradzą sobie w muldach, czy to raczej ja powinienem sobie poradzić?

A gdyby Ringsole 700 się trafiły to dla mnie 177 czy raczej 184?

I ew pytanie egzystencjonalne, w czym mały promień narty przeszkadza (a może nie przeszkadza) gdyby ktoś chciał nimi jechać  większymi łukami?

#52 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12592 postów
7477
  • Warszawa

Napisano 20 marzec 2018 - 13:39

Na używki tez zaglądam ale w necie to w sumie nie wiadomo co przyjdzie. W planach na dniach mam wypad na lokalną giełdę.

Przy Dynastarach piszą że świetne na lód. W tamtym roku lód to była dla mnie walka o życie. W tym roku już było w miarę znośnie ale lodu też było mniej lub prawie wcale. A jak poradzą sobie w muldach, czy to raczej ja powinienem sobie poradzić?

A gdyby Ringsole 700 się trafiły to dla mnie 177 czy raczej 184?

I ew pytanie egzystencjonalne, w czym mały promień narty przeszkadza (a może nie przeszkadza) gdyby ktoś chciał nimi jechać  większymi łukami?

Cześć

Ja bym sie tak bardzo nie sugerował opisami. Tam są różne rzeczy, które ludzie chcą przeczytać - wiesz jak jest.

Co do promienia to nie przeszkadza w niczym. Narta o krótkim promieniu będzie w czasie jazdy "szukała" skrętu więc może być mniej stabilna przy większych prędkościach. Narty taliowane generalnie stworzone są do jazdy po łuku czyli narta musi być postawiona mniej lub bardziej na krawędzi żeby ładnie szła. Jeżeli będzie prowadzona płasko będzie efekt "szukania" tym większy im sztywniejsza będzie narta.

Pozdrowienia

#53 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 147 postów
33

Napisano 20 marzec 2018 - 18:28

A Supershape Titan? Za duzo dla mnie?

#54 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12592 postów
7477
  • Warszawa

Napisano 20 marzec 2018 - 19:29

A Supershape Titan? Za duzo dla mnie?

Cześć

A ja wiem?? Supershape to wszystko bardzo podobne narty. Titan jest niby bardziej uniwersalny bo szerszy. Kupując takie narty stawiasz na postęp techniczny - i bardzo dobrze. Na narcie taliowanej słabo się płuży czy jeździ skrętem przez "zamach tyłka". Będzie Cię zmuszała do prawidłowej jazdy w skręcie.

Pozdrowienia

#55 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1792 postów
  • Na forum od: 11.2009
677
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 20 marzec 2018 - 20:14

Kup sobie najdłuższa dostępna, albo supershape speed, albo magnum albo rally. Weź te która najbardziej ci się podoba i jest najtańsza.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#56 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 147 postów
33

Napisano 28 sierpień 2018 - 11:22

Jedno-sezonowe Magnumy 177cm wyhaczone. Teraz z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie sezonu

#57 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPip
  • 147 postów
33

Napisano 11 luty 2019 - 10:07

Narty objeżdżone na tygodniowym wypadzie. Z jednej strony jak sugerowali koledzy nie straszne im żadne kartofliska. W tym roku zdecydowanie nie szukałem "wygładzonych" miejsc
a po prostu jeździłem tą częścią stoków gdzie mniej było ludzi, bez względu na ich stan.
Z drugiej strony zastanawiam się na ile to narta a na ile poprawa techniki bo też widzę że postępy techniczne znaczące w tym roku nastąpiły.
W między czasie jeździłem też na Salomon Tornado X-Wing 180cm i też fajna narta i też szła jak czołg.