Skocz do zawartości

Buty dla 14-latki


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule.

Po przeczytaniu dużej ilości postów na forum o doborze nart poszliśmy po całości i córcia dostała nowe narty:juniorskie GS.

Dostała też nowe buty,choć bardzo nie współpracowała przy wyborze i dramat wisiał w powietrzu.I faktycznie-po 4 dniach jeżdżenia uznała,że buty:"są za duże,noga jej lata i nie ma kontroli nad nartami".

Nie chciałabym kupować jej butów z serii race.Jeździmy tylko w Alpy i musi wytrzymać w butach ok.5-7 godzin dziennie.Jest też zmarźlakiem,a wiadomo,że buty race mają cienką wyściółkę i do ciepłych nie należą.

Wiadomo,że kupić sobie buty nie jest łatwo,a komuś to już zupełny kosmos.

Jak miała zwykłe dziecięce narty to każde buty były dobre i nigdy nie narzekała.

Jakie wasze dziewczyny mają buty?

Waży 55 kg.Jeździ tak mniej więcej na 6.Nie ściga się i nie jest w klubie.

Wiem,że przed nami pielgrzymka po sklepach,ale na pewno będzie łatwiej jak coś już wcześniej ustalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w tytule.

Po przeczytaniu dużej ilości postów na forum o doborze nart poszliśmy po całości i córcia dostała nowe narty:juniorskie GS.

Dostała też nowe buty,choć bardzo nie współpracowała przy wyborze i dramat wisiał w powietrzu.I faktycznie-po 4 dniach jeżdżenia uznała,że buty:"są za duże,noga jej lata i nie ma kontroli nad nartami".

Nie chciałabym kupować jej butów z serii race.Jeździmy tylko w Alpy i musi wytrzymać w butach ok.5-7 godzin dziennie.Jest też zmarźlakiem,a wiadomo,że buty race mają cienką wyściółkę i do ciepłych nie należą.

Wiadomo,że kupić sobie buty nie jest łatwo,a komuś to już zupełny kosmos.

Jak miała zwykłe dziecięce narty to każde buty były dobre i nigdy nie narzekała.

Jakie wasze dziewczyny mają buty?

Waży 55 kg.Jeździ tak mniej więcej na 6.Nie ściga się i nie jest w klubie.

Wiem,że przed nami pielgrzymka po sklepach,ale na pewno będzie łatwiej jak coś już wcześniej ustalę.

Cześć

No niestety sportowe juniorskie na dodatek po bracie. Narta 165GS komórka. Nigdy nie narzekała na zimno czy cokolwiek innego. Te stwierdzenie dotyczące butów z serii Race to raczej obiegowe półprawdy.

Pozdrowienia

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No niestety sportowe juniorskie na dodatek po bracie. Narta 165GS komórka. Nigdy nie narzekała na zimno czy cokolwiek innego. Te stwierdzenie dotyczące butów z serii Race to raczej obiegowe półprawdy.

Pozdrowienia

Pozdrowienia

A jaki mają flex? No i brat je trochę pewnie rozbił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Waży 55 kg.Jeździ tak mniej więcej na 6.Nie ściga się i nie jest w klubie.

Wiem,że przed nami pielgrzymka po sklepach,ale na pewno będzie łatwiej jak coś już wcześniej ustalę.

Moje dziewczyny na tym etapie przesiadały się w juniorskie RACE - buty :), dopilnujcie aby były prawidłowo dopasowane, nie za duże i nie za małe, sugeruję typ oznaczany LC czyli low cuff a więc nieco niższy mankiet, powinno być OK, no i za dwa sezony " da capo al fine "!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe?Kupiłeś mniejszy numer niż normalnie nosi?

Kupiłem dokładnie takie jakie nosi, mierzyłem stopę, ale kupiłem na ślepo.

Za małe były w domu, pierwszego dnia, może stopa spuchnięta na wieczór, czort wie?

Wbiła się jakoś i chodziła po domu, ale strach był, że źle spasowane, ryzyko podjąłem.

Następnego dnia wygrzane w cieple, nogi do góry w aucie i było super na natrach,

kolejnego dnia też. Buty są dobre. Choć nieco dziecinne. Ale jak pisałem to początkująca...

ale ambitna sztuka no i sportowiec, roliki, łyżwy, yoga na harfach, sekcja pływacka, konie...

no i od niebieskiej, przez czerwoną do czarnej pierwszego dnia ze mną w Czarnej Górze.

O takie, z flex 50, tyle nie waży:

http://www.skionline...50-jr,5081.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dziewczyny na tym etapie przesiadały się w juniorskie RACE - buty :), dopilnujcie aby były prawidłowo dopasowane, nie za duże i nie za małe, sugeruję typ oznaczany LC czyli low cuff a więc nieco niższy mankiet, powinno być OK, no i za dwa sezony " da capo al fine "!

Obejrzałam trochę te juniorskie i trochę jestem zdezorientowana:mają flex 50 do 70,jedynie jeden model head ma 90. Ma to znaczenie,czy nie?

I dlaczego za 2 lata znów wybór?wówczas na dorosłe??Bo nie rośnie już od 2 lat i nie przybiera na wadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam trochę te juniorskie i trochę jestem zdezorientowana:mają flex 50 do 70,jedynie jeden model head ma 90. Ma to znaczenie,czy nie?

I dlaczego za 2 lata znów wybór?wówczas na dorosłe??Bo nie rośnie już od 2 lat i nie przybiera na wadze.

Nie tylko HEAD, inni producenci też mają w ofercie juniorki od 70 do 90 a nawet do 110/120. Nie wiem jak córka jeździ i trudno jest korespondencyjnie radzić jakie buty są na obecnym etapie potrzebne, ale polecam juniorki bo ich "architektura" jest lepszej jakości niż przeciętnego buta turystycznego. Jeśli już nie rośnie to oczywiście nie będzie potrzeby zmiany butów co dwa sezony. Myślę że flex od 80 będzie OK, trudno tu wyrokować bo to bardzo subiektywne odczucie, najważniejsze jest dopasowanie, flex to sprawa drugorzędna jeśli się nie ścigamy. Moja młodsza waży ok 50kg, małżonka podobnie, córka jeździ w Atomicach 100 a żona w Head RS 115, i obie są zadowolone bo buty są dopasowane, choć młoda przebąkuje że już potrzebuje twardsze skorupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie rośnie już od 2 lat i nie przybiera na wadze.

 

Jeżeli podejrzewasz, że osiągnęła już wymiary docelowe, to bez obaw możecie pomyśleć o damskich butach. Ja 13-latkowi kupowałam buty dorosłe (flex 110), bo miał stopę, wzrost i wagę mało dziecięce ;). Tylko, że mój nadal rośnie, więc w przyszłym roku czekają nas kolejne zakupy... :wacko:.

Kilka razy skarżył się na zimno, ale odpowiednie skarpety załatwiły sprawę. Szukaj takich, które przede wszystkim grzeją - z wełny lub innych nitek, oznaczonych i opisanych jako b.ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 polecam juniorki bo ich "architektura" jest lepszej jakości niż przeciętnego buta turystycznego. Jeśli już nie rośnie to oczywiście nie będzie potrzeby zmiany butów co dwa sezony.

OK,ale jeśli teraz kupię juniorskie,to kiedy powinnam je zmienić na dorosłe?Jest jakaś reguła?

 

Jeżeli podejrzewasz, że osiągnęła już wymiary docelowe, to bez obaw możecie pomyśleć o damskich butach. Ja 13-latkowi kupowałam buty dorosłe (flex 110), bo miał stopę, wzrost i wagę mało dziecięce ;). Tylko, że mój nadal rośnie, więc w przyszłym roku czekają nas kolejne zakupy... :wacko:.

Kilka razy skarżył się na zimno, ale odpowiednie skarpety załatwiły sprawę. Szukaj takich, które przede wszystkim grzeją - z wełny lub innych nitek, oznaczonych i opisanych jako b.ciepłe.

Szczerze,to raczej dorosłe race na razie odpadają-ja sama mam damskie z flexem 100 i jak jest b.zimno to mam wrażenie,że trudno je dogiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,ale jeśli teraz kupię juniorskie,to kiedy powinnam je zmienić na dorosłe?Jest jakaś reguła?

 

Szczerze,to raczej dorosłe race na razie odpadają-ja sama mam damskie z flexem 100 i jak jest b.zimno to mam wrażenie,że trudno je dogiąć.

Sama sobie zmieni jak będzie dorosła, but juniorski ma budowę dostosowaną do stóp nastolatka, gdy waga rośnie to stopy też "tyją" i wtedy jest czas na zmianę.

Jak jest zimno to każde buty twardnieją, fizyka, ale chyba nie masz im tego za złe? Zawodnicy przed startem zagrzebują założone buty w śniegu, żeby były sztywniejsze :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama sobie zmieni jak będzie dorosła, but juniorski ma budowę dostosowaną do stóp nastolatka, gdy waga rośnie to stopy też "tyją" i wtedy jest czas na zmianę.

Jak jest zimno to każde buty twardnieją, fizyka, ale chyba nie masz im tego za złe? Zawodnicy przed startem zagrzebują założone buty w śniegu, żeby były sztywniejsze :) .

Ok,czyli jasne,trzeba kupić juniorki.Trochę jeszcze problem z tym flexem,w jaki celować...Jakie kupuje się dla młodych zawodników?-będziemy celować w ciut mniej sztywne.

 

Co do moich butów-wydaje się,że w wersji zmrożone=sztywniejsze są już zbyt sztywne,co czuję zwłaszcza na rozrytym stoku.Do uczestników Pucharów mi daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,czyli jasne,trzeba kupić juniorki.Trochę jeszcze problem z tym flexem,w jaki celować...Jakie kupuje się dla młodych zawodników?-będziemy celować w ciut mniej sztywne.

 

Co do moich butów-wydaje się,że w wersji zmrożone=sztywniejsze są już zbyt sztywne,co czuję zwłaszcza na rozrytym stoku.Do uczestników Pucharów mi daleko...

Naprawdę nie łam sobie głowy z tym flexem, w sumie but ma być jak najlepiej dopasowany, jeśli mała będzie zadowolona w  butach 80 to OK, jeśli pięta i staw skokowy są ciasno na swoim miejscu i można poruszać paluszkami OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc/i proszę o więcej/

Jesteśmy po pierwszej turze przymiarek.Niestety,sezon na buty narciarskie nad morzem już się skończył i wybór bardzo ograniczony.

Juniorek w stosownym rozmiarze-brak.
Udało się nam przymierzyć damskie Head Raptor 90 RS W. Takie:  https://www.head.com/shop/en-IC/ski/boots/women/raptor-90-rs-w-25.html Niby dobre /rozmiarowo/.Mają krótszą cholewkę /jak juniorki/.Co o nich myślicie-mogą być?

Teraz pytanie-mają one wkładkę Heat Fit pro,którą można wygrzewać.Można,czy trzeba?Czytałam gdzieś tutaj,że buty po wygrzaniu to kapcie.Prawda,czy fałsz?Czy po prostu trzeba je wygrzać ,bo inaczej będą do kitu?

I czy to prawda,że damska 90 jest wyraźnie bardziej twarda niż juniorska?

Czy jeśli córka już w sklepie czuje wyraźny opór przy uginaniu buta to raczej trzeba je od razu zdyskwalifikować,bo będą one zbyt twarde?/tu mówię o innych,które miały nominalnie 120/?

To na początek tyle wątpliwości...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.head.com/shop/en-IC/ski/boots/women/raptor-90-rs-w-25.html Niby dobre /rozmiarowo/.Mają krótszą cholewkę /jak juniorki/.Co o nich myślicie-mogą być?

Teraz pytanie-mają one wkładkę Heat Fit pro,którą można wygrzewać.Można,czy trzeba?Czytałam gdzieś tutaj,że buty po wygrzaniu to kapcie.Prawda,czy fałsz?Czy po prostu trzeba je wygrzać ,bo inaczej będą do kitu?

 

Co to znaczy: "niby dobre rozmiarowo"? To znaczy, że są dobre? Czy jednak niedobre? My tych butów nosić nie będziemy, więc nie pytaj nas o opinię tylko swoją córkę. To jej mają pasować, nie nam. Jak woli 90, kup 90, a jak lepiej jej w 120, kup 120.

My możemy jedynie kolor ocenić :).

 

Jeżeli buty są ok, to nie ma potrzeby ich wygrzewać, ale jeśli córka będzie się skarżyć na jakieś uwieranie, to po to jest ten system, aby uwierania nie było. W zeszłym sezonie kupiłam synowi inny model Headów (flex 110) i buty były dobre. W tym roku stopa mu urosła, ale jakoś się wbił. W domu powiedział, że da radę w nich jeździć, ale na stoku zaczęły się schody. Po dwóch dniach podjechaliśmy do serwisu, który miał maszyny, buty zostały wygrzane i znowu były dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flex nie jest bez znaczenia i warto dobrze dobrać do stylu jazdy.Inne są przeciążenia w jeździe sportowej inne w rekreacyjnej i przy tym inna praca buta. Zbyt twardy but do poziomu jazdy może powodować m.in. kibelek i wszystkie problemy z tym związane,utrudniać jazdę na rozjechanych trasach i daje po kolanach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc/i proszę o więcej/

Jesteśmy po pierwszej turze przymiarek.Niestety,sezon na buty narciarskie nad morzem już się skończył i wybór bardzo ograniczony.

Juniorek w stosownym rozmiarze-brak.
Udało się nam przymierzyć damskie Head Raptor 90 RS W. Takie:  https://www.head.com/shop/en-IC/ski/boots/women/raptor-90-rs-w-25.html Niby dobre /rozmiarowo/.Mają krótszą cholewkę /jak juniorki/.Co o nich myślicie-mogą być?

Teraz pytanie-mają one wkładkę Heat Fit pro,którą można wygrzewać.Można,czy trzeba?Czytałam gdzieś tutaj,że buty po wygrzaniu to kapcie.Prawda,czy fałsz?Czy po prostu trzeba je wygrzać ,bo inaczej będą do kitu?

I czy to prawda,że damska 90 jest wyraźnie bardziej twarda niż juniorska?

Czy jeśli córka już w sklepie czuje wyraźny opór przy uginaniu buta to raczej trzeba je od razu zdyskwalifikować,bo będą one zbyt twarde?/tu mówię o innych,które miały nominalnie 120/?

To na początek tyle wątpliwości...

Heat Fit to taki marketingowy gadżet, chodzi o to żeby klient już w sklepie ( po wygrzaniu ) poczuł się lepiej i sięgnął po portfel, ta warstewka termo to jakieś 2-3mm pianki i tyle, nie cała masa botka jest formowana. Jeśli nie wygrzejesz nie będą do kitu, po wygrzaniu też nie, po prostu szybciej staną się obszerniejsze.

 "Dorosłe" buty z definicji są dla osób o większej masie i czasami większej sile więc mogą być sztywniejsze, ale czy wyraźnie to trudno mi powiedzieć.

W sklepie ma się nijak do mroźnego dnia na stoku, dziecko powinno czuć przy zginaniu do przodu progresywnie rosnący opór, buty za słabe da radę dogiąć do końca, buty za mocne będzie jej trudno ruszyć - HEAD Raptor ma, podobnie jak inne, dwie śruby z tyłu na mankiecie, można usuwając je zmniejszyć sztywność w płaszczyźnie czołowej, to żaden problem.

Flex 120 w bucie dla dorosłego to dla dziecka za wiele, w juniorskim już nie koniecznie - zawsze powtarzam że flex to subiektywne odczucie, DOPASOWANIE najpierw.

 Pomorze to spory obszar, np w Trójmieście jeszcze można dostać ciekawe buty, jaki rozmiar Was interesuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heat Fit to taki marketingowy gadżet, chodzi o to żeby klient już w sklepie ( po wygrzaniu ) poczuł się lepiej i sięgnął po portfel,

 "Dorosłe" buty z definicji są dla osób o większej masie i czasami większej sile więc mogą być sztywniejsze, ale czy wyraźnie to trudno mi powiedzieć.


Dodam, że:
Po pierwsze - za buty płacimy przed wygrzaniem, a nie po.
Po drugie - nie wiem ile wzrostu ma nasza nastolatka, ale 55 kg to średnia waga dorosłej kobiety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że:
Po pierwsze - za buty płacimy przed wygrzaniem, a nie po.
Po drugie - nie wiem ile wzrostu ma nasza nastolatka, ale 55 kg to średnia waga dorosłej kobiety.

Heat Fit - płacimy po ale czy taka opcja nie brzmi zachęcająco?

Jaka jest różnica między butem dla juniora/kobiety a butem dla kobiety? Zawsze mam z tym problem bo różni producenci trochę inaczej do tego podchodzą. LANGE to swego rodzaju wzorzec, więc u nich buty dla juniora to jednocześnie buty dla kobiety, mają niższy mankiet ( 15mm z przodu i 20mm ztyłu) i (ponoć) kształt botka jest dostosowany do drobniejszej damsko/juniorskiej stopy. Czasami kształt mankietu jest dostosowany do obszerniejszej łydki. 

 Swego czasu jeździłem w damskich Nordicach 110, żaden but przedtem ani potem nie masakrował mi goleni ( shin bang) a te dały pożądnie popalić. Jak widać w "butologii" nie ma nic na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaka jest różnica między butem dla juniora/kobiety a butem dla kobiety?

 

LANGE to swego rodzaju wzorzec, więc u nich buty dla juniora to jednocześnie buty dla kobiety...

 

Ale zakładając, że większość producentów rozróżnia buty dla dziewczynki i kobiety, oraz dla chłopca i mężczyzny, to określmy, kiedy dziecko staje się narciarsko-obuwniczym dorosłym? Czy tą granicą jest osiągnięcie pełnoletności, czy może wcześniej?

 

Przykład:

Ja w wieku 14 lat miałam 165 cm i 50 kg. W wieku 18 lat - 170 cm i 55 kg.

Moja koleżanka w wieku 14 lat miała 160 cm i 45 kg, a w wieku 18 lat - 165 cm i 50 kg.

Czyli ona jako 18-latka miała moje wymiary z 14 roku życia. Stopy przez te 4 lata może urosły każdej z nas o rozmiar, a może nawet nie. I co ważne, ona zawsze była silniejsza ode mnie, mimo że była mniejsza. Więc - kiedy ona powinna wejść w dorosłe buty, a kiedy ja? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zakładając, że większość producentów rozróżnia buty dla dziewczynki i kobiety, oraz dla chłopca i mężczyzny, to określmy, kiedy dziecko staje się narciarsko-obuwniczym dorosłym? Czy tą granicą jest osiągnięcie pełnoletności, czy może wcześniej?
 
Przykład:
Ja w wieku 14 lat miałam 165 cm i 50 kg. W wieku 18 lat - 170 cm i 55 kg.
Moja koleżanka w wieku 14 lat miała 160 cm i 45 kg, a w wieku 18 lat - 165 cm i 50 kg.
Czyli ona jako 18-latka miała moje wymiary z 14 roku życia. Stopy przez te 4 lata może urosły każdej z nas o rozmiar, a może nawet nie. I co ważne, ona zawsze była silniejsza ode mnie, mimo że była mniejsza. Więc - kiedy ona powinna wejść w dorosłe buty, a kiedy ja? :blink:

Jak dokonać wyboru?
Cena- juniorskie tańsze
Wysokość - juniorskie niższe
Szerokość stopy- juniorskie węższe
Wygoda- w zależności od producenta ważne żeby przymierzyć- wygrzewanie i wkładki pomogą
Flex- juniorski - niższy - ale wystarczający - typ race-może mieć większy flex- jak ktoś wyżej zwrócił uwagę - można śrubki odkręcić z tyłu buta i regulować- obniżyć flex- przyszłościowo można zwiększyć.
Jezeli znajdziesz juniorskie to kupuj !
Ja jeździłam w juniorskich Nordica flex 90- aż się rozpadły w wieku dorosłym.
Córka -13 lat , 154 cm i 45 kg- rozmiar 24.5- w zeszłym sezonie wybrala Salomon kobiecy - flex 90, wygrzany botek i wkładka- ma szeroka płaską stopę z wystającymi kosteczkami- zależało nam na wygodzie.
- jest bardzo zadowolona - jest rekreacyjnym narciarzem.
Była Zawodniczka- Jillian Vogtli- dwukrotna Olimpjika w
„Freestyle mogul”- była nasza trenerką na wyjeździe w zeszłym tygodniu.
Jeździ w Lange -są za sztywne i wykręca jedną śrubkę z tylu buta- jej chłopiec ma 8 lat i ma te same buty co mama!
Wyglądają one na junior Race
Lange RS - flex pewnie 90
U nas w asortymencie lokalnego sklepu nie ma butów typu race. Wiec nie ryzykowaliśmy z nietypowa stopą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Więc - kiedy ona powinna wejść w dorosłe buty, a kiedy ja? :blink:

Wiesz, trochę dzielisz włos na czworo:

kiedy sama zadecyduje że potrzebne są jej nowe buty ( sztywniejsze, szersze, dłuższe, bądź na odwrót ), jak kolega powyżej napisał można w juniorkach popylać latami i nie czuć potrzeby zmiany, a można już w wieku 16 lat mieć inne wymagania - jeszcze raz: dopasowanie jest najważniejsze a flex to sprawa subiektywnych odczuć, w ramach zdrowego rozsądku oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...