Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jeszcze jeden temat z filmem

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 szydl0

szydl0

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 02.2018
2

Napisano 26 luty 2018 - 00:20

Cześć!
Chcę poprawić styl jazdy, a docelowo nauczyć się porządnie skrętu ciętęgo.
Oceniam się na 5 punktów w skali forum, czuję się pewnie na nartach, natomiast nie podoba mnie się jak jeżdżę.

Moje spostrzeżenia:
- zbyt gwałtowne skręty
- przygarbiona sylwetka
- zbyt małe pochylenie bioder w skręcie
- rytm jazdy do poprawy
- spóźniona praca kijkami
- szeroko rozstawione narty

Obecnie jeżdzę na krótkich slalomkach 149cm przy wzroście 170cm i 82kg wagi. Zmienia się nimi kierunek jazdy praktycznie w miejscu, co było przyjemne przy ześlizgu, lecz teraz za łatwo się zrywa przyczepność. Podejrzewam, że do poprawy pierwszego punktu pomocna mogłaby być zmiana na dłuższe narty. I naturalnie trening z instruktorem.

#2 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 546 postów
  • Na forum od: 11.2011
403
  • Umiejętności: 6
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 26 luty 2018 - 11:06

...  Oceniam się na 5 punktów w skali forum,

....  czuję się pewnie na nartach 

....  nie podoba mnie się jak jeżdżę 

.... Obecnie jeżdzę na krótkich slalomkach 149cm przy wzroście 170cm i 82kg wagi

....  pomocna mogłaby być zmiana na dłuższe narty. I naturalnie trening z instruktorem  ....

Musisz wyzbyć się złych nawyków.

Musisz nauczyć się inicjacji skrętu oraz pozwolić nartom jechać po łuku.

Pożycz narty naostrzone i dłuższe o 20-30 cm i umów się wtedy z instruktorem.

Gdy opanujesz podstawy na takich nartach oraz gdy nabierzesz miękkości w jeździe wtedy dopiero pomyśl o ew. trwałej zmianie własnych nart.

Może się okazać że polubisz narty o długości która dzisiaj wydaje ci się niebotyczna jednak na pewno nie zbliżysz się do długości 149 cm. 

Pozdrawiam -Włodek

#3 mlesik

mlesik

Użytkownik

• PipPipPip
  • 328 postów
  • Na forum od: 12.2013
231
  • Umiejętności: 9
  • Wrocław

Napisano 26 luty 2018 - 11:29

Cześć!
Chcę poprawić styl jazdy, a docelowo nauczyć się porządnie skrętu ciętęgo.
Oceniam się na 5 punktów w skali forum, czuję się pewnie na nartach, natomiast nie podoba mnie się jak jeżdżę.

Moje spostrzeżenia:
- zbyt gwałtowne skręty
- przygarbiona sylwetka
- zbyt małe pochylenie bioder w skręcie
- rytm jazdy do poprawy
- spóźniona praca kijkami
- szeroko rozstawione narty

Z reguly nie oceniam innych jezdzacych, ale... mam nadzieje ze sie nie obrazisz bo do 5 to Ci niestety daleko.

Najwazniejsza rzecz do nauki to musisz stanac na krawedziach. Walisz w kazdym skrecie zeslizg do tego zawiniety barkiem. Nie ma co sie rozpisywac wiecej. Wez instruktora albo kogos znajomego kto potrafi dobrze jezdzic i trzeba nauczyc sie skrecac. 

Jakie biodra, kije etc. jak Ty prawie skrecasz z plugu.

Nie wiem jaki masz wzrost ale 149 to tylko jak masz 160-165 cm

#4 RobertK

RobertK

Podły szyderca

• PipPipPip
  • 975 postów
  • Na forum od: 10.2011
668
  • Umiejętności: 4
  • Świdnica

Napisano 26 luty 2018 - 11:37

nie znam się zbytnio, ale w ogóle nie jedziesz po łuku

przerzucasz narty zmieniając kierunek i obsuwasz się do kolejnego przerzucenia

ale musisz poczekać na bardziej wnikliwą analizę

Lokalne ośle łączki 2018 (Atomic-XTI-169)

#5 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 26 luty 2018 - 12:00

Cześć

Nooo... dobrze nie jest. Jesteś drogi Szydło klasyczną ofiarą krótkiej (zbyt krótkiej narty). Możesz służyć jako model.

Dziecięca narta spowodowała złudne odczucie panowania nad tym co robisz na stoku ale tak naprawdę to suniesz bez kontroli albo z przypadkową kontrolą, którą bardziej można porównać do jeżdżenia na butach niż na nartach.

+

- brak strachu przed prędkością

- dość przewidywalna linia jazdy

- w miarę rytmiczna jazda

- są symptomy odciążenia w niektórych momentach

_

- prędkość niedostosowana do umiejętności

- absolutny brak skrętu - czyli jazdy po łuku. Twoja jazda to ciąg ślizgów w linii spadku stoku przedzielanych przypadkowym, siłowym obracaniem nart

- sztywna pozycja - napięte to masz chyba wszystkie mięśnie, zbyt niska - odchylenie (rzut środka ciężkości jest zbytnio z tyłu) rekompensujesz pochyleniem tułowia

- przypadkowa i niepotrzebna praca kijami

- brak świadomości jazdy po łuku

- brak świadomości jazdy na krawędzi

Proponuje zacząć wszystko od początku, wrócić na płaski stok i nauczyć się jak wygląda i jakie odczucia towarzyszą jeździe po łuku. Tu najlepiej aby ktoś kto umie jeździć złożyć Ci ślad w którym masz się zmieścić nie łamiąc go. Twoim śladem ma być łuk o niezmiennym promieniu a nie rozmyta prosta. Mając tak krótkie narty możesz to na płaskim stoku bardzo fajnie ćwiczyć wychodzą z łuków płużnych. Dążyć do jazdy wolnej a dokładnej z pełną kontrola prędkości  - aby móc się zatrzymać natychmiast.

Co do pozycji to zaraz podepnę tekst.

Pozdrowiena

#6 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1639 postów
  • Na forum od: 01.2015
1096
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 26 luty 2018 - 16:43

Mietek podszedł do tematu dosyć liberalnie. Jest tylko 1 plus - ruszasz się na świeżym powietrzu a to już jest dobrze bo jak mówią każdy ruch to zdrowie ;)  ;) . Na chwilę obecną no niestety nie łapiesz się w skalę - Mietek w zasadzie wszystko opisał. Technika - żadna, od siebie dodam, znaczne poszerzenie świadczy że szukasz równowagi na dwóch nartach i to widać - czyli łamiesz podstawy - reszta to wynik błędnego założenia. Sprzęt - byle jake narty AM w okolicach wzrostu (w domyśle wypożyczalnia). Mietek dał ci radę wartą 2 godzin lekcyjnych - reszta zależy tylko od ciebie. Tak sobie myślę 4-5 h z instruktorem i będzie ok. Dodam iż 1 h rozbije twój pogląd o nartach w drobny pył. 

Powodzenia :)  :)  

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#7 szydl0

szydl0

Nowy użytkownik

• 3 postów
2

Napisano 26 luty 2018 - 18:25

Panowie, dzięki za wszystkie uwagi, a w szczególności Mitkowi. Wrócę jak będą postępy do pokazania :).

#8 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12954 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 26 luty 2018 - 18:46

Panowie, dzięki za wszystkie uwagi, a w szczególności Mitkowi. Wrócę jak będą postępy do pokazania :).

Cześć

Coś Ci wysłałem.

Pozdrowienia również

• szydl0 podziękował za tę wiadomość

#9 szydl0

szydl0

Nowy użytkownik

• 3 postów
2

Napisano 01 marzec 2019 - 12:41

Hej,

Nie mam niestety tegorocznego filmu z nagraną moją sylwetką, natomiast nagrałem zjazd zza swoich pleców, może kogoś zainteresuje.

Przede mną jeszcze dwa wyjazdy w Alpy, postaram się przewieźć z nich coś bardziej czytelnego.

#10 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Na forum od: 01.2015
1493
  • Umiejętności: 1

Napisano 01 marzec 2019 - 17:02

Witam

Jak się zwolni film do 0,25 szybkości klatek, to jest o wiele bardziej czytelny. Nie trzeba tak głową kiwać na boki przed monitorem.

Życzę postępów na stoku. Czytelność filmu jest bez znaczenia. Instruktor w realu wszystko wyłapie w mig.

Pozdrawiam