Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wlasnoreczny serwis nart

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#41 bocian74

bocian74

Kiepski narciarz

• PipPipPipPipPipPip
  • 5117 postów
  • Na forum od: 12.2008
1905
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik

Napisano 28 luty 2018 - 17:56

Pilnik trzeba było kupić krótki, jak do ostrzałki, bo z tego wykorzystasz tylko 3cm. Wysunięty za bardzo będzie haczył o skistopy.
Pozdr
Marcin
  • quanto1 podziękował za tę wiadomość

#42 quanto1

quanto1

Użytkownik

• PipPip
  • 154 postów
  • Na forum od: 03.2016
40
  • Umiejętności: 1
  • Nowy Dwór Maz.

Napisano 28 luty 2018 - 18:44

Pilnik trzeba było kupić krótki, jak do ostrzałki, bo z tego wykorzystasz tylko 3cm. Wysunięty za bardzo będzie haczył o skistopy.
Pozdr
Marcin

Nic nie bedzie haczyć bo juz na pilniku pracowałem a na dodatek taki pilnik mozna podzielic na pół. Żeby nie było widziałem jak chłopaki w serwisie dosłownie łamali go na pół i to z buta .Ale na wyposażeniu mam też krótkie pilniki takie wałasnie od ostrzałek. Jeszcze tylko został zakup pazura ale nie mam jakiegoś cisnienia bo zawsze moge pożyczyć.

#43 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPip
  • 1722 postów
  • Na forum od: 11.2005
729

Napisano 28 luty 2018 - 20:52

dodatek taki pilnik mozna podzielic na pół. Żeby nie było widziałem jak chłopaki w serwisie dosłownie łamali go na pół i to z buta .

Tego pilnika nie złamiesz, możesz go przeciąć, najlepiej zostaw tak jak jest, w opisany sposób można złamać raszple ale nie ten pilnik.  Druciarstwo w czystej postaci, źle działa takie narzędzie. Skąd wiem? :)    bo to kiedyś zrobiłem :lol:  

• quanto1 podziękował za tę wiadomość

#44 quanto1

quanto1

Użytkownik

• PipPip
  • 154 postów
  • Na forum od: 03.2016
40
  • Nowy Dwór Maz.

Napisano 01 marzec 2018 - 03:48

Tego pilnika nie złamiesz, możesz go przeciąć, najlepiej zostaw tak jak jest, w opisany sposób można złamać raszple ale nie ten pilnik.  Druciarstwo w czystej postaci, źle działa takie narzędzie. Skąd wiem? :)    bo to kiedyś zrobiłem :lol:

Nie tak dawno jak we wtorek byłem świadkiem jak go przelamywali. Wiem że lepiej będzie to przeciąć bo i równo będzie. Tak jak piszesz narazie będzie pracował jako dlugi potem jak już nie będzie zbierał to co podzielę ale jeszcze mam krótkie jak by co .

#45 Jasiek.

Jasiek.

Użytkownik

• Pip
  • 45 postów
  • Na forum od: 02.2015
92
  • Umiejętności: 8
  • okolice Gliwic

Napisano 30 kwiecień 2018 - 14:07

Kiedyś raz lub dwa razy na sezon oddawałem narty do "profesjonalnego" serwisu a pomiędzy tym ostrzyłem sam. Od 3 sezonów narty serwisuje sam i... jestem z siebie zadowolony a to najważniejsze.

Ale nie w tym rzecz. Ostatnio zauważyłem, że jeżeli najpierw podciągam krawędź prawidłem a potem ostrze krawędzie to narta jest jakby ostrzejsza, niż odwrotnie (krawędź--> podniesienie).

Czy to możliwe? czy tylko odczucie? jakie macie doświadczenia w tym zakresie?

PS. @quanto1 z tego co widzę to chyba pilnik do ostrzenia łańcuchów ze Stihl'a (sam go używam zamiast diamentu) i obcinam go normalnie szlifierką z tarczą do nierdzewki. 

#46 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Na forum od: 05.2010
345
  • Kraków

Napisano 02 maj 2018 - 10:03

Ale nie w tym rzecz. Ostatnio zauważyłem, że jeżeli najpierw podciągam krawędź prawidłem a potem ostrze krawędzie to narta jest jakby ostrzejsza, niż odwrotnie (krawędź--> podniesienie).

Czy to możliwe? czy tylko odczucie? jakie macie doświadczenia w tym zakresie?

Możliwe a nawet pewne. Żeby zrobić "papieski" serwis to czynności ostrzenia powinno się powtarzać tzn. 1. ostrzysz bok; 2. podnosisz krawędź; 3. ostrzysz bok. Przy mocno zdegradowanej krawędzi powtarzasz ten cykl. Wchodzi tutaj kwestia odwijania się nieściętego drutu przez przytępiony (lub zbyt drobny) pilnik.

Ostrzenie krawędzi od strony ślizgu to jej podnoszenie a podnosząc krawędź zwiększasz kąt rozwarcia wobec bocznego kąta*. Dlatego dobrze by było ostrzenie krawędzi bocznej robić dwukrotnie (przed i po podnoszeniu krawędzi). Osobiście w swoich nartach nie zawsze podnoszę krawędź i robię tylko boczek.

*o dokładnych pomiarach kątów i ich rozwarcia zapewne dostaniesz tutaj info od matematyków i fizyków, którzy bardziej zagłębiają się w teorie. Ja przedstawiam Ci "chłopski" rozum poparty praktyką ;)

pozdrawiam

moje posty mogą zawierać lokowanie produktu :)

sklepnarciarski.info
skiman.pl

#47 Dany de Vino

Dany de Vino

Użytkownik

• PipPipPip
  • 977 postów
  • Na forum od: 09.2014
718
  • Umiejętności: 6
  • Kraków / Białystok

Napisano 06 maj 2018 - 08:34

Dwa lata temu zdecydowałem się na zakup sprzętu do podstawowego, samodzielnego serwisu nart. Tak więc mam imadło, żelazko, dwa pilniki, diamenty, kamień, szczotkę, kątownik (88), prawidło (0.5), pazur i oczywiście zawsze jakąś cyklinę. Trochę czasu zajęło manualne opanowanie czynności z tym związanych. ale większych trudności nie napotkałem. Wczoraj (ciepełko i przy pięknej pogodzie) pracowałem nad moimi dwiema parami nart. Bez pośpiechu ot, tak dla przyjemności. Efekt rewelacyjny. Krawędzie są naprawdę ostre i równiutkie (odkąd zacząłem jeździć na krawędziach nabrało to nieoczekiwanie sporego znaczenia). Ślizgi równo nasączone smarem. Na początku ubiegłego sezonu oddałem narty do planowania i podniesienia krawędzi dolnych. Dzięki Harpi trafiłem do znakomitego serwisu w Krakowie. Byłem przy całej operacji i z podziwem obserwowałem wykonywanie kolejnych czynności, znakomity sprzęt, który posiadają oraz biegłość i precyzję człowieka, który czynności te wykonywał.

Ponieważ cały sezon przejeździłem w znakomitych warunkach śniegowych, bez kamieni, lodu, przetarć itp... ślizgi i krawędzie są w znakomitym stanie, więc nie miałem też żadnych problemów z tym co ja musiałem przy nartach zrobić. Polecam wszystkim samodzielne wykonywanie podstawowego serwisu swoich nart. To się naprawdę da opanować i dodatkowo daje coś w rodzaju satysfakcji. Na sprzęt do serwisu wydałem niecałego tysiaka, ale to się przecież tak czy owak zwróci, a wygoda ogromna. Polecam wszystkim.     

#48 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6109 postów
  • Na forum od: 02.2008
4087
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 06 maj 2018 - 10:43

[...]
a podnosząc krawędź zwiększasz kąt rozwarcia wobec bocznego kąta*. [...]

*o dokładnych pomiarach kątów i ich rozwarcia zapewne dostaniesz tutaj info od matematyków i fizyków, którzy bardziej zagłębiają się w teorie. Ja przedstawiam Ci "chłopski" rozum poparty praktyką ;)

pozdrawiam

Tylko jeśli jakimś cudem udało się splanowac ślizg z zerowym podniesieniem.....

#49 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPipPip
  • 1113 postów
345
  • Kraków

Napisano 07 maj 2018 - 09:51

Tylko jeśli jakimś cudem udało się splanowac ślizg z zerowym podniesieniem.....

da się. Wszystko się da ;) 

sklepnarciarski.info
skiman.pl

#50 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6109 postów
4087
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 07 maj 2018 - 12:06

da się. Wszystko się da ;)

Na forum nawet więcej. ... :-)

#51 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPipPip
  • 1113 postów
345
  • Kraków

Napisano 07 maj 2018 - 12:16

Na forum nawet więcej. ... :-)

Nie no wystarczy, że guma pod taśmą planującą jest już mocno zużyta i twarda jak kamień. Wtedy narta leci po taśmie jak po betonie i zrobi Ci podcięcie na 0.

sklepnarciarski.info
skiman.pl

#52 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6109 postów
4087
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 07 maj 2018 - 12:48

Nie no wystarczy, że guma pod taśmą planującą jest już mocno zużyta i twarda jak kamień. Wtedy narta leci po taśmie jak po betonie i zrobi Ci podcięcie na 0.

Sorry nie w tym rzecz. Wiem ze jak sie postarac to sie da - mialem tak zrobione narty. Chodziło mi o pierwsze zdanie cytatu z postu #48.
Jak słusznie zauważyłeś odezwałem się, bo to niekoniecznie prawda.

#53 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPipPip
  • 1113 postów
345
  • Kraków

Napisano 08 maj 2018 - 10:29

Sorry nie w tym rzecz. Wiem ze jak sie postarac to sie da - mialem tak zrobione narty. Chodziło mi o pierwsze zdanie cytatu z postu #48. Jak słusznie zauważyłeś odezwałem się, bo to niekoniecznie prawda.

ale ja tam postawiłem gwiazdkę :)

sklepnarciarski.info
skiman.pl