Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór butów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#21 robertdr

robertdr

Użytkownik

• PipPipPip
  • 484 postów
  • Na forum od: 11.2007
308
  • Umiejętności: 1
  • 3miasto

Napisano 28 styczeń 2018 - 18:24

Nie jestem zwolennikiem używanych butów dla dorosłych (dzieci zmieniają rozmiarówkę co roku) ale zgodzę się z kolegą powyżej. 

Z jednym zastrzeżeniem - nogę mierzysz w sklepie i dopiero wtedy zaczynasz szukać. Najlepiej po zmierzeniu w sklepie przymierz ze dwa - trzy buty dla porównania i wtedy poszukaj w internecie podobnych modeli używanych.

pozdrawiam

R

www.domnaklinku.eu

#22 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPip
  • 113 postów
  • Na forum od: 01.2011
31
  • Umiejętności: 7
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 28 styczeń 2018 - 19:00

Z jednym zastrzeżeniem - nogę mierzysz w sklepie i dopiero wtedy zaczynasz szukać. 

Przysiaglbym, ze pisalem o tym  :P  :D  :)

#23 cruzier

cruzier

Nowy użytkownik

• 10 postów
  • Na forum od: 02.2010
0

Napisano 28 styczeń 2018 - 21:17

@martin TDM

Strasznie mi się to spodobało - zdecydowanie za późno poznałem ten sport. Moja Pani jeździ od 20 lat na nartach - jestem skazany na tę formę aktywnego wypoczynku. Osoby z którymi byłem nie mogły się nadziwić jak po zjeździe co prawda z oślej łączki spowrotem na orczyk zero odpoczynku - i tak do wyczerpania czasu ( przypomnę, że pierwszy raz byłem na nartach ). 

Stopę mierzyłem w sklepie. Przymierzyłem dwa buty. Jeden FLEX 60 produkt INTERSPORTU za 350 zł .. strasznie miękkie i dziwnie się w nich czułem, drugie chyba head ... tu były za szerokie. Narty miałem pożyczone z rodziny.

Kurde skoro radzicie kupić używane obuwie hmmm ... może macie racje .. Panowie ale napiszcie chociaż jaki FLEX maxymalny dla mnie. :)

Obuwie którego używałem to buty od wujka ... pytam go jaka twardość .. odpowiedział mi jedne z twardszych bo napisy na nich chyba zdarte.

@robertdr - rozumiem, że nie kupiłbys używek ??

Pozdrawiam

#24 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPip
  • 113 postów
31
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 28 styczeń 2018 - 22:06

strasznie miękkie i dziwnie się w nich czułem, 

Najwazniejsze sa Twoje odczucia. Bierz buty, w ktorych czujesz sie po prostu dobrze, czyli masz wlasciwe trzymanie i komfort (to wszystko subiektywne odczucia dlatego sam musisz zdecydowac, kiedy trzyma wystarczajaco, a kiedy uwazasz, ze jest zbyt miekko - dla jednej osoby nawet najtwardszy but wciaz moglby trzymac lepiej, dla drugiej flex 100 to juz imadlo :) ). 

Z reszta sam opisujesz wyzej swoje ODCZUCIA: "strasznie miekkie", "za szerokie" i o to chodzi. To but dla Ciebie i Ciebie ma zadowalac.

Panowie ale napiszcie chociaż jaki FLEX maxymalny dla mnie. :)

Nie fiksuj sie na flexie, bo flex to nie wszystko...

1) Flex butow marki head z pewnoscia rozni sie od flex'a powiedzmy fischer'ow => fischer 100 moze trzymac zupelnie inaczej niz head 100.

2) Nawet w obrebie jednej marki flex nie definiuje jednoznacznie twardosci buta, bo czyms zupelnie innym jest np. head 115 z grupy Race, a czyms innym head 115 z grupy Performance. Podaje na wlasnym przykladzie: jezdze w head Raptor 115 RS (grupa Race), ale gdy kupowalem buty dla siebie mierzylem tez head Vector 115 (grupa Performance) - to TOTALNIE inne buty = inne trzymanie/komfort (mam tu na mysli glownie cieplote buta). Botek wewnetrzny Raptor'ow (w konsekwencji tez wielkosc skorupy buta) jest znacznie cienszy, a co za tym idzie but jest chlodniejszy, ale tez zupelnie inaczej trzyma stope - dla mnie roznica byla KOLOSALNA, a ze lubie agresywna jazde, a cieplo nie ma dla mnie wiekszego znaczenia wybor byl prosty, ale gdybym nie lubil takiego stylu jazdy to bez sensu niepotrzebnie mrozic noge; wtedy wybralbym Vectory, bo to ciekawy kompromis miedzy trzymaniem a komfortem.

Kluczowy jest wlasciwy dobor butow dla konkretnej stopy, a to najlepiej weryfikuje przymierzanie wielu par nawet jesli mowimy o uzywkach - istnieja przeciez gieldy sprzetu narciarskiego czy sklepy ze sprzetem uzywanym, gdzie mozesz sprobowac wiele modeli.

Wlasciwy dobor butow koniec koncow i tak zweryfikuje pierwszy dzien na stoku, bo wtedy zobaczysz, czy nic nie uciska przy dluzszej jezdzie itd. Czyms innym jest mierzenie butow na sucho, a czyms innym jazda pod obciazeniem na stoku. Teraz doloz do tego jeszcze zmiane sztywnosci butow od temp. otoczenia (przy duzych minusach but jest wyraznie twardszy niz w temp. powyzej 0) i masz niekonczaca sie zabawe pt. "jaki flex dla mnie"  :D dlatego jeszcze raz najwazniejsze sa Twoje subiektywne odczucia co do trzymania/komfortu i to wg mnie powinno decydowac o doborze butow, a nie sama wartosc flex'a.

Obuwie którego używałem to buty od wujka ... pytam go jaka twardość .. odpowiedział mi jedne z twardszych bo napisy na nich chyba zdarte.

Bez obrazy, ale odpowiedz wujka malo precyzyjna i troche mi pachnie "niewiedza" nt. butow, ktorych jest wlascicielem, ale rozumiem, ze nie kazdego interesuja takie sprawy - inaczej pewnie bysmy sie pozabijali tu na forum, bo bylyby nas miliony  :D

#25 Zyga777

Zyga777

Nowy użytkownik

• 13 postów
  • Na forum od: 01.2018
0

Napisano 29 styczeń 2018 - 15:15

Panowie, jeszcze dwa  słowa o wkładkach. Na przykładzie:

Skorupa ma rozmiar dajmy na to 29/29.5. O tym czy but to 29 czy 29.5 decyduje sama wkładka. Powiedzmy że w bucie jest grubsza wkładka, czyli mamy but 29. Chcemy z niego zrobić 29.5. Potrzebujemy cieńszą wkładkę. Skąd ją bierzemy? Sklep narciarski? Jaki jest orientacyjny koszt takiej wkładki?

#26 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1707 postów
  • Na forum od: 11.2007
961
  • Trójmiasto

Napisano 29 styczeń 2018 - 15:30

Decathlon, Intersport, Gosport itp są dostępne wkładki do butów narciarskich , ceny od 30-40 do 300 za wygrzewane, moim zdanie takie gotowce za 70-80 będa ok.

Pozdrawiam

Początek sezonu 13.01.2018 - 23 dni na nartach.

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI

#27 cruzier

cruzier

Nowy użytkownik

• 10 postów
0

Napisano 29 styczeń 2018 - 15:52

martin TDM

W takim razie będę szukal butów wygodnych dla mnie ... chyba postawię na używki .... wymienię jak coś wkładkę :))

Dzięki wielkie :)

#28 zeberkaa

zeberkaa

Ja Użytkownik

• PipPipPipPipPip
  • 2190 postów
1039
  • Umiejętności: 5
  • ZDolny Śląsk

Napisano 29 styczeń 2018 - 16:14

martin TDM

W takim razie będę szukal butów wygodnych dla mnie ... chyba postawię na używki .... wymienię jak coś wkładkę :))

No to ja cię wybiję z podjętej decyzji.

Skoro dobrze się czułeś w twardych butach i jak piszesz miękkie były jakieś takie nie takie , młody jesteś silny i pełen zapału  to po co masz sobie kupować słabe buty? Bo używki są jednak słabe. Możesz sobie przymierzać w sklepie ale używka zawsze będzie obszerniejsza a botek wygnieciony na cudza stopę.

Sama na swoich butach widzę że już nie trzymają stopy jak kiedyś.

Jeśli cię stać kup sobie porządne buciory. 

zbieram na skręty 

#29 Estka

Estka

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1027 postów
  • Na forum od: 01.2015
1178

Napisano 29 styczeń 2018 - 16:17

martin TDM

Hej,

Zeberkaa dobrze prawi :).

Jeżeli czujesz, że będziesz jeździł i masz kasę to kup nowe buty, bo tylko nowe będą idealnie dopasowane do Twojej stopy. Flex 100 nie będzie za wysoki, jeżeli podczas mierzenia uznasz, że są dobre - stopy są ciasno opięte, ale nic nie drętwieje, nie boli, nie powoduje dyskomfortu.

Zasada najważniejsza - nie mierz butów dłuższych niż stopa. Jeżeli jakieś buty są niewygodne, to szukaj innego modelu, a nie większego rozmiaru.

I jeszcze jedno - narty dla Ciebie powinny mieć długość ok. 170 cm.

#30 cruzier

cruzier

Nowy użytkownik

• 10 postów
0

Napisano 29 styczeń 2018 - 17:41

Hey!, Brawo Wy "MIeszaczki" ! - Pewnie macie rację co nowych butów. Może kwestię - nowe czy stare odstawmy na bok - to już będzie moja decyzja finansowa :)

Ważne abym się w nich czuł dobrze, w miarę wygodnie i pewnie !

Czyli jak mam stopę 255mm długą w jednej parze skarpet narciarskich to szukam roamiaru buta 25-25,5 ?... Rozumiem, że 26-26,5 odpada?

Jak założę buta i dopnę go to mam mieś stopę sztywno osadzoną i delikanie muskać paluszkami czubek buta - dobrze rozumiem ?

#31 WaldekTbg

WaldekTbg

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 143 postów
  • Na forum od: 03.2009
24
  • Umiejętności: 6
  • Tarnobrzeg

Napisano 29 styczeń 2018 - 18:30

martin TDM

jaka masz dlugosc stopy ?

#32 Estka

Estka

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1027 postów
  • Na forum od: 01.2015
1178

Napisano 29 styczeń 2018 - 18:38

Kiedy masz na nogach buty i stoisz na baczność, to palec może nawet całkiem mocno dotykać przodu buta. Ważne jest, co stanie się, gdy przyjmiesz pozycję narciarską, czyli "padniesz na kolana" - wtedy pięta powinna cofnąć się, a w palcach powinieneś poczuć luz, umożliwiający przeżycie. I w tej pozycji pozostań na stoku aż do zdjęcia butów :).

#33 cruzier

cruzier

Nowy użytkownik

• 10 postów
0

Napisano 29 styczeń 2018 - 18:57

jaka masz dlugosc stopy ?

252 mm w skarpecie narciarskiej

#34 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPip
  • 113 postów
31
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 29 styczeń 2018 - 19:30

Czyli jak mam stopę 255mm długą w jednej parze skarpet narciarskich to szukam roamiaru buta 25-25,5 ?... Rozumiem, że 26-26,5 odpada?

Dokladnie tak. 26-26,5 zdecydowanie nie dla Ciebie. Zbyt duze buty to chyba najczestszy blad podczas kupna butow i takie buty ma niestety wielu narciarzy, bo mierza buta stojac wyprostowani, a tak sie przeciez nie jezdzi na nartach, to nie jest pozycja zjazdowa.

Jak założę buta i dopnę go to mam mieś stopę sztywno osadzoną i delikanie muskać paluszkami czubek buta - dobrze rozumiem ?

Zakladasz buta, zamykasz klamry (nie na sile, bo nie o to tutaj chodzi - zbyt mocno dopiete klamry sa czestym powodem dretwienia stop, bo powoduja niewlasciwe krazenie krwi), przyjmujesz pozycje zjazdowa = opierasz golenie na jezykach butow i w takiej pozycji, tak jak pisze Estka, masz nie dotykac palcami czubkow butow, ALE prostujac sie musisz czuc palce w nosku buta. To gwarantuje wlasciwy dobor dlugosci buta. Jesli chodzi o szerokosc, to juz odczucia subiektywne po wlozeniu nogi do buciora - pisalem o tym wyzej  ;)

#35 kobyr

kobyr

Użytkownik

• Pip
  • 63 postów
  • Na forum od: 01.2014
25
  • Umiejętności: 6
  • Pyskowice Śląsk

Napisano 30 styczeń 2018 - 15:57

Mierzyłem Hawx 100. Spoko but, jednak Xmax 100 wydawał się dużo lepiej trzymać nogę. Ale trzeba zaznaczyć że Hawx100 jest jednak sporo tańszy. (xmax 100 1000zł ; hawx100 700zł)

Hawx to nie to samo co Hawx Ultra

#36 cruzier

cruzier

Nowy użytkownik

• 10 postów
0

Napisano 30 styczeń 2018 - 19:06

Troszke w takim razie zmylił mnie ten materiał z doborem buta.

Na koncu filmu ewidentnie gość mówi, że w pozycji zjazdowej palce mogą delikatnie muskać czubek buta.

https://www.youtube....feature=related

#37 DanielDzak

DanielDzak

Nowy użytkownik

• 11 postów
  • Na forum od: 12.2017
0
  • Wrocław

Napisano 30 styczeń 2018 - 19:09

Warto też mierzyć stopę wieczorem. W ciągu dnia trochę puchnie.

#38 martin TDM

martin TDM

Użytkownik

• PipPip
  • 113 postów
31
  • Nowy Sącz/Gorlice

Napisano 30 styczeń 2018 - 19:17

Na koncu filmu ewidentnie gość mówi, że w pozycji zjazdowej palce mogą delikatnie muskać czubek buta.

W tym miejscu "klocimy" sie juz o szczegoliki. Botek wewnetrzny nie jest kawalkiem zelaza, Twoja stopa tez ma pewna elastycznosc dlatego ciezko okreslic to co do milimetra. Wniosek jest prosty: w pozycji zjazdowej masz czuc wygode i zadnych uciskow na palce. Czy bedziesz tam mial 2mm luzu, czy palce albo nawet 1 palec bedzie delikatnie muskal czubka to juz nie ma wiekszego znaczenia. Przeciez buty tez nie sa robione co 1mm. Poza tym wystarczy, ze ubierzesz troche grubsza skarpete (skarpety narciarskie sa naprawde roznej grubosci) i but w ktorym wczesniej nie czules palcow w pozycji zjazdowej stanie sie butem w ktorym jednak czujesz - to zrozumiale  :)

#39 Gabrik

Gabrik

Nowy użytkownik

• 13 postów
  • Na forum od: 02.2018
1

Napisano 13 luty 2018 - 14:02

Troszke w takim razie zmylił mnie ten materiał z doborem buta.

https://www.youtube....feature=related

Jestem w takiej sytuacji jak Ty czyli rozważam zakup własnych butów (z tą różnicą,że biorę pod uwagę tylko nowe). W kwestii filmu, na który się powołałeś powinieneś wziąć poprawkę, że to video z 2008. Jeśli chodzi o buty narciarskie to akurat przez ostatnie 10 lat mocno pozmieniało się w kwestii ich wykonania i używanych technologii. Bardzo pomocny będzie filmik, który podesłał mi forumowicz https://youtu.be/CEtONLMmncE

Do tego jeszcze wskazówka osoby znanej w środowisku Pana T.Kurdziela iż w pustej skorupie, dotykając palcami przodu powinno się mieć za piętą 1,5 cm luzu.

Pocieszę Cię, że mimo sporej ilości dostępnych informacji, sam wybór wcale łatwy nie jest :). Ale ja przynajmniej teraz wiem (częściowo dzięki forumowiczom), że przy stopach szerokich i 26.8 i 26,6 długich będę mierzył buty 270/265 (nie wykluczam jednak 275 i 260). Flex mimo, że nie jest zupełnie sformalizowany to jednak szukam piste/allmontain 100 +/- 10 z uwagi na wagę 79 kg i aby nie było potrzeby zmiany buta po dwóch sezonach.