Skocz do zawartości

Jazda sportowa


Veteran

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zawsze mnie zastanawiało, co to jest jazda sportowa. Chodzi mi o dzisiejsze czasy, bo mogło to różnie wyglądać w przeszłości. Dam tu pewien przykład. Dawno temu na Goryczkowej rozgrywano w ramach zawodów, dla uczczenia Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, gigant. Startowała oczywiście kadra Polski i zaproszeni zawodnicy z zagranicy. To nie były amatorskie zawody. Zdarzyło się raz, że przyjechał jakiś Francuz. No i objechał resztę towarzystwa. Czytałem sprawozdanie w Dzienniku Polskim z tych zawodów. Specjalista od sportu oburzał się małą ambicją naszych zawodników. Wskazywał min. na to, że nie przyspieszali między bramkami przy pomocy kijków. Jak to czynił skutecznie zawodnik z kraju do którego często wysyłaliśmy ślimaki winniczki. Popychał się nimi do przodu.

 

Widać z tego przydługiego opisu, że jest bardzo trudno określić, co to jest jazda sportowa. Przecież niejeden dzisiaj "trenujący na tyczkach" pomyśli sobie, postawcie mi je na Goryczkowej i po problemie. Ale sprawy się nieco komplikują, gdy od lat nie możemy się doczekać transmisji z PŚ,  w czasie której zobaczylibyśmy naszą piękną reprezentantkę, czy też przystojnego reprezentanta.

 

Więc kiedy ambitny amator może uważać, że jeździ "sportowo"? Sam objazd tyczek i przejazd przez bramkę wydaje mi się dosyć słabym kryterium. Bramki są szerokie. Jak się w nią wjedzie, to i tyczkę się objedzie. Było wiele przykładów z Olimpiad Zimowych takiego objeżdżania zawodników z krajów nazwanych egzotycznymi. W sieci są demonstracje jazdy sportowej. Bez wyjątku na pustym i szerokim stoku. Ale obawiam się, że taki pięknie jeżdżący sportowo demonstrator, miałby poważne trudności w zawodach, gdzie pierwsze miejsca przypadłoby jakiemuś drugorzędnemu "Hirscherowi".

 

Moja prywatna definicja: jazda sportowa zaczyna się od "karwingu na śliskim". Poziom jej zależy od stromości stoku. A trening na tyczkach służy dla tego, by się nauczyć wyszukiwać właściwe miejsce do rozpoczęcia tego karwingu.

 

Pozdrawiam

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o  definicję    "karwingu na śliskim".

Nie wiem co co to oznacza.

Witam 

 

Jazdę na krawędzi narty(tylko na metalu) wzdłuż rowka, który sobie wycina(bez dryftu). To jest tylko definicja. Ja się nie zajmuję sprawą praktyczną, jak to zrealizować. Realizacja przekracza moje możliwości.  Liczę jednak na potwierdzenie mojej tezy przez bardziej doświadczonych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O teraz przeczytałem całość -DK - całkowicie się z tobą nie zgadzam - jazda sportowa to tylko i wyłącznie tyczki/bramki i to obojętnie w jakim wydaniu - znam wielu "trasowych" "twardzieli" którzy wymiękali na "przedszkolnym" GS-ie nie mówiąc tu o specjalnym. W jeździe wolnej można mówić o stylu np.: agresywnym, ambitnym, ofensywnym itp. ale z pewnością nie o sportowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zaplatałem się we własną sieć. Teraz nie wiem...Czy jeżdżę sportowo? Konieczna jest rywalizacja. Zarobek nie musi być. Tyczki zapewne są konieczne do jazdy sportowej,  bo bez nich jak tu rywalizować z innym człowiekiem. Z drugiej strony same tyczki nie decydują o jeździe sportowej, tylko wymuszonej. Wymusić coś ode mnie mogą także gałązki ze świerka.

Może też się zdarzyć, że ten co wygrał, jechał wyjątkowo mało estetycznie, w porównaniu z innymi zawodnikami. Wskazywało by to na pewne braki w technice. I takiego jest trudno uważać za wzór...Pytania się cisną...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Zaplatałem się we własną sieć. Teraz nie wiem...Czy jeżdżę sportowo? Konieczna jest rywalizacja. Zarobek nie musi być. Tyczki zapewne są konieczne do jazdy sportowej, bo bez nich jak tu rywalizować z innym człowiekiem. Z drugiej strony same tyczki nie decydują o jeździe sportowej, tylko wymuszonej. Wymusić coś ode mnie mogą także gałązki ze świerka. Może też się zdarzyć, że ten co wygrał, jechał wyjątkowo mało estetycznie, w porównaniu z innymi zawodnikami. Wskazywało by to na pewne braki w technice. I takiego jest trudno uważać za wzór...Pytania się cisną... Pozdrawiam

Nic się nie cisnie. ... ;-). Spotkamy się to pojedziemy w galazkach świerka... ekolodzy nie czytać. ... będzie sport. A w sporcie ważny jest czas nie estetyka.... M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...