Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

narty komórkowe - kilka pytań

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
289 odpowiedzi w tym temacie

#1 w4rm3r

w4rm3r

Nowy użytkownik

• 20 postów
  • Na forum od: 01.2018
3

Napisano 10 styczeń 2018 - 21:11

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :)

Mam 187 cm wzrostu, ważę 85kg i od kilku lat jeżdżę na Volkl Racetiger RC psi 170 cm 16,1m (rocznik bodajże 2013) plus kapcie Lange flex 120.

Swoje umiejętności oceniam dość wysoko (uczciwe 7-8 w skali forum, bo nie jeżdżę poza trasami), kondycja fizyczna b. dobra.

Na swoich nartach zjeździłem już kawał czasu i w tym roku mam ochotę skusić się na coś lepszego, albo raczej powinienem powiedzieć bardziej specjalistycznego. Myślę o zakupie nart komórkowych do giganta (typu world cup, wc, jak zwał tak zwał). Miałem na nogach już różne deski "cywilne" z różnymi promieniami skrętu (od 15 do 22m), ale póki co niestety nie spotkałem na swojej drodze ww. klasy nart i nie miałem okazji na nich jeździć.

Czy ktoś z was, kto miał na nogach takie narty i również mógłby dla mnie porównać jak dużym przeskokiem będzie ubranie desek w specyfikacji fis z promieniem 30-35m i długości 183-195? Interesuje mnie czy będę mógł zjeździć na nich cały dzień i nie musiał kupować nowych nóg, na ile prawdą jest że dopiero po przekroczeniu pewnej prędkości (tak słyszałem że około 50-70km/h) narty zaczynają zachowywać się "prawidłowo" i stają się bardziej skrętne niż wskazuje na to ich promień skrętu, czy nie będą problematyczne kiedy zamiast szusować z typową dla nich prędkością, będę się powoli "toczył" na dół ze znajomymi. Narty mają mi posłużyć do amatorskich zawodów na które mam zamiar się załapać, ale również normalnej jazdy po stoku przy manewrach i prędkości przy których moje stare dobre Volkl powoli przestają wyrabiać :)

Będę wdzięczny jeśli ktoś podzieli się ze mną wrażeniami z przesiadki z modeli "cywilnych"  na te "lepsze"  :D

Pozdrawiam  ;) 

PS Wiem, że są wypożyczalnie (za które we Francji zapłacę jak za używane narty w specyfikacji FIS z <2014 albo połowę ceny nowszych  :P), że może bym od kogoś pożyczył później przy okazji i sprawdził, ale następny taki wyjazd w alpy dopiero za rok i chciałbym jednak kupić nowe, dobre deski.

#2 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4204
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:29

Komórkę dla amatora to można kupić SL. ( gorąco polecam)

Ewentualnie coś do Skicrossu. ( jednak uczciwe, forumowe 7, to moim zdaniem za mało i sam się skrzywdzisz)

Wiem, że ceny 35-cio metrowych sztachet kuszą ale to nie nadaje się do jazdy.

Porzucili je nawet zawodnicy PŚ.

Kup sobie któregoś Mastera i będziesz szczęśliwy.

#3 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1641 postów
  • Na forum od: 01.2015
1097
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:32

Wiem, że ceny 35-cio metrowych sztachet kuszą ale to nie nadaje się do jazdy.

Kup sobie któregoś Mastera i będziesz szczęśliwy.

Czego się nie robi dla wiatru we włosach :D  :D  :D

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#4 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:33

Czego się nie robi dla wiatru we włosach :D  :D  :D

Więcej frajdy da zdjęcie kasku niż 35-cio metrowy ołówek :)

#5 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 997 postów
  • Na forum od: 08.2017
686
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:41

Panowie co wy piszecie ? Przecież komórki to tez narty w okolicach R25.

@w4rm3r - testowałem takie w zeszłym sezonie na treningu GS. Oceniam się uczciwie na 6 z aspiracjami na 7. Mam 178cm i ważę 75kg. Trener dał mi nartę 181cm R25m. Wrażenia ?

Genialne, narta podobnie skrętna jak moja sklepówka R18, niesamowicie stabilna i szybka. Oceniasz się uczciwie, więc spokojnie dasz radę. Ja kupuje taką na następny sezon. Chciałbym jeszcze spróbować 186, czy jest jakaś różnica w stosunku do 181.

#6 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:50

Ok.

Chcesz posadzić gościa ( Mam 187 cm wzrostu, ważę 85kg) na juniorskie narty?

Oczywiście się da :)

Nawet w pierwszym poście o nich wspomniałem ale usunąłem.

Domyślam się, że inspiracją pytającego są "fantastyczne" ceny na zalegający w magazynach złom po zmianie przepisów FIS.

#7 w4rm3r

w4rm3r

Nowy użytkownik

• 20 postów
3

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:53

Dzięki za odpowiedzi, ale ja nie z takich.
Nie lubię krótkich zakrętów i jeżdżę szybko, więc narty SL odpadają.

To ma serio posłużyć do zawodów (amatorskie =/= kilka bramek dla dzieci, tylko dla osób z poza klubów i bez licencji).

Nie będę się spierał co do moich umiejętności, bo znam swoje możliwości i przede wszystkim ograniczenia.
Nie jestem osobą, która leci na krechę i chce kupić te narty bo myśli że będzie mogła przez to lecieć 200km/h zamiast 120km/h.
Chcę usłyszeć porównanie jeśli ktoś takowe ma i opinię jak te narty wypadają na stoku, a nie że to nie jest zabawka dla dzieci.  ;)

Edit:
Dzięki FerraEnzo  :) 
Właśnie o to pytam.

Edit 2:
Faktycznie ceny są kuszące, a zwłaszcza że szukam nart klasy mater wzwyż.
Wolę najpierw zapytać o doświadczenia innych zanim kupię sobie deski, które będą niezdolne do jazdy również na stoku pełnym ludzi i muld.

#8 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1641 postów
1097
  • Rajcza

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:57

Nie za bardzo wiem czy ci pomogę ale spróbuję (nie słuchaj Jurka bo to ortodoksyjny slalomista :D  :D  :D ). Pomijając Atomic 10.26 193 (nagano 98r )które mam na stanie oraz inne narty o profilu GS które użytkowałem jedyne prawdziwe narty GS na których jeździłem to: http://www.skionline...s-fis,4460.htmlwz 190. Narty sakramencko trudne, bardzo wymagające, nawet nie mam mowy o wożeniu się ale i tu podkreślam ale, ale gdy się oswoisz rozpędzisz i włożysz bajka czysta bajka tak jak by w martwe narty wchodziło życie. Narty całkowicie bezkompromisowe albo wóz albo przewóz, niesamowite prowadzenie, bardzo lekkie odciążanie czysta energia którą należy niestety okiełznać - przy twoim deklarowanym poziomie nie powinno z tym być problemów. To jest oczywiście czysto subiektywna ocena ale myślę że na półce warto mieć rasowego GS-a.   

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

#9 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 10 styczeń 2018 - 22:58

Podsumowując:

Narty grupy Master będą dla Ciebie idealne.

Muszę pisać jeszcze raz?

Ok.

Te narty (R35) nigdy by nie powstały gdyby nie chore przepisy FIS.

Na szczęście się zmieniły i nawet zawodnicy PŚ nie chcą na tym jeździć.

p.s. nie namawiałem do zakupu SL. Chciałem jedynie zwrócić uwagę na ich przydatność dla amatorów w przeciwieństwie do wycofanych komórek GS FIS.

p.s.2 Adam.

Nie mieszaj.

Te Stockli to normalne, fajne narty powstałe zanim FIS zwariował. Mają , na dziś "amatorskie" promienie i nie sądzę aby były tak "trudne" jak piszesz.

Kolega pyta o GS FIS 35m !!!!!!

#10 w4rm3r

w4rm3r

Nowy użytkownik

• 20 postów
3

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:05

Harpia, jeździłeś kiedyś na takich nartach?
Jeśli tak, to powiedz mi czemu ci zawodnicy tak narzekali, a jeśli nie, to grzecznie proszę o wypowiedź osoby które jeździły na 35.  :)

#11 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 997 postów
686
  • Kraków

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:06

Komórka FIS R30 - odpuść, jeśli nie startujesz w zawodach pod banderą FIS lub USSA.

Komórka R25 - ta sama konstrukcja co FIS'owska tylko złagodzone delikatnie taliowanie i lżejszy promień. Jeździłem, polecam. Na każdym treningu GS spotkasz ludzi w różnym przedziale wiekowym i tężyźnie fizycznej pomykających na takich nartach. Przy Twoich gabarytach sugerowałbym minimum 186. 

Ja jestem wyznawcą head'a więc polecam i.GS RD (na nich jeździłem).

Dostaniesz je w WindSport, krakowsport.pl, trojansport.pl

Katalog: https://issuu.com/le..._racing2017-18 Strona 9.

Harpia to nie jest narta juniorska! Proszę Cię!

Pozdr

@Edit. Autor zasugerował 30-35m bo pewnie nie słyszał o masterach. Niemniej taki R25 to pełnoprawna komóra, która dla ambitnego amatora jest naprawdę świetna.

#12 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:09

Harpia to nie jest narta juniorska! Proszę Cię!

Pozdr

A jaka?

Przepisy FIS dla nart GS mówią wyraźnie.

Mężczyźni długość min.193cm promień. 30m

Kobiety długość min.188cm promień. 30m

Do założyciela wątku.

Teraz doczytałem, że mam się nie odzywać bom cienias.

Nie czytaj tego poniżej.

Dlatego w pierwszym poście wspomniałem o nartach do Skicross

tu można znaleźć coś ciekawszego:

Stockli Laser SX FIS 185cm r.23m

Stockli Laser SX FIS 190cm r.27m

Elan GSX 185cm r.25m

Elan GSX 191cm r.27m

p.s. jeździłem na nartach r.25 i zdecydowanie wolę coś z grupy Master.

Oczywiście znam narciarzy którzy wolą 25-27m ale nikogo kto z własnej woli jeździł by na r.35m.

#13 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1641 postów
1097
  • Rajcza

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:10

Podsumowując:

Narty grupy Master będą dla Ciebie idealne.

p.s.2 Adam.

Nie mieszaj.

Te Stockli to normalne, fajne narty powstałe zanim FIS zwariował. Mają , na dziś "amatorskie" promienie i nie sądzę aby były tak "trudne" jak piszesz.

Kolega pyta o GS FIS 35m !!!!!!

To jest cenna rada i warta rozważenia powiem więcej - kupna.

Jurek była trudna, do pewnego momentu potem już nie dlatego napisałem - ocena subiektywna.

PS U mnie też się zazieleniło, troszkę w innym kontekście ale jednak na zielono :D  :D  :D . Postaram się pokazać :ph34r:

#14 w4rm3r

w4rm3r

Nowy użytkownik

• 20 postów
3

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:11

R25 jest do przemyślenia, nie wykluczam jeśli faktycznie jest "przyjemniejsza" w użyciu i nie traci zbyt wiele sportowo.
R30 i głównie stare R35 wydają się być ciekawą opcją (biorąc pod uwagę że wciąż zostają mi moje dotychczasowe narty), ale ciekawi mnie dlaczego wszyscy tak wieszają na nich psy.

#15 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 997 postów
686
  • Kraków

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:13

A jaka?

Przepisy FIS dla nart GS mówią wyraźnie.

Mężczyźni długość min.193cm promień. 30m

Kobiety długość min.188cm promień. 30m

A coś Ty się tak uparł na ten FIS ? :) Amatorzy (masterzy) jeżdżą na takich i zgodnie z klasyfikacją producenta nie są to narty juniorskie.

Nie wiem jak u innych producentów, ale u head'a juniorka opatrzona jest dopiskiem TEAM.

Rozumiem Cię bo odwołujesz się do przepisów FIS, ale po co ? Chyba lepiej wytłumaczyć autorowi, że ma opcję, która nie jest tak zabójcza jak fisowksie ołówki a sprawdzi się w amatorskich zawodach i swobodnej jeździe.

Pozdr

#16 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
4204
  • KRK

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:23

A coś Ty się tak uparł na ten FIS ? :) Amatorzy (masterzy) jeżdżą na takich i zgodnie z klasyfikacją producenta nie są to narty juniorskie.

Nie wiem jak u innych producentów, ale u head'a juniorka opatrzona jest dopiskiem TEAM.

Rozumiem Cię bo odwołujesz się do przepisów FIS, ale po co ? Chyba lepiej wytłumaczyć autorowi, że ma opcję, która nie jest tak zabójcza jak fisowksie ołówki a sprawdzi się w amatorskich zawodach i swobodnej jeździe.

Pozdr

Komórki robi się na potrzeby zawodów FIS.

Stąd się wzięły.

Wszystko to co napisałeś powyżej ująłem w swoich postach.

Dalej nie doczytałeś, że inspiracją jest "atrakcyjna" cena na złom ?

Narty R.35 były karwingowymi tylko dla jednego człowieka na ziemi, Teda Ligety.

Dla wszystkich pozostałych to .....ołówki :)

#17 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 997 postów
686
  • Kraków

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:36

Komórki robi się na potrzeby zawodów FIS.

Stąd się wzięły.

Wszystko to co napisałeś powyżej ująłem w swoich postach.

Dalej nie doczytałeś, że inspiracją jest "atrakcyjna" cena na złom ?

Narty R.35 były karwingowymi tylko dla jednego człowieka na ziemi, Teda Ligety.

Dla wszystkich pozostałych to .....ołówki :)

No i git :)

A Ted swoje pojeździł ale okupił to szeregiem kontuzji. Tak drogi autorze wątku, dlatego narty >30m to niewypał. Wykończyły kolana i kręgosłupy nawet największym atletom.

Polecam :)

I jeden z komentarzy spod filmu (sprzed 5 lat wtedy weszły r35):

Now that FIS has "compromised" and set 35m as the R will they ever rescind their decision and go back to what the sport had allowed equipment to evolve to? I hope so. Congratulations to Ted Ligety in Soelden for showing the world how these ugly mothers can be skied but it still doesn't set the next generations up for success. And if everyone in the world has to have Ted's athleticism and boundary stretching technical skills just to make these skis look manageable its a bad day for ski racing.

• Harpia podziękował za tę wiadomość

#18 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2663 postów
  • Na forum od: 05.2006
1792
  • Śląsk

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:39

~~w4rm3r

Kup R>35m i wrzuć filmik jak jedziesz amatorski albo jeszcze lepiej dziecięcy GS.

Ten sam GS nagraj na 30 letnich ołówkach kupionych za 20zł, zobaczymy czy uda się znaleźć jakąkolwiek różnicę.  ;)

Jak chcesz jeździć a nie stawiać ogrodzenie na działce to kup coś 180-185cm i promień PONIŻEJ 25m.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#19 w4rm3r

w4rm3r

Nowy użytkownik

• 20 postów
3

Napisano 10 styczeń 2018 - 23:44

Dziękuję wszystkim za szczere wypowiedzi. Zobaczymy, może ktoś jeszcze powie więcej.
Nie przyszedłem tutaj wywołać kłótnię o przepisy czy kto jest lepszy, albo ma większe doświadczenie.  :) 
Przepraszam Harpia, jeśli poczułeś się urażony.
Ten filmik i kilka innych tego autora oglądałem.
Zapytałem o recenzję takich nart i porównanie, bo w internecie są tylko i wyłącznie opisy reklamowe, więc może i potomnym którzy porwą się na takie narty przyda się ten temat.
Jeśli faktycznie tak się sprawa ma, to lepszym wyborem będzie kupno R25-27 i jeśli spotkam kogoś na zawodach z nartami R30 albo R35, to prośba o zamianę na kilka zjazdów, a wtedy postaram się opisać tutaj swoje doświadczenia.
Do wyjazdu jeszcze mam trochę czasu, więc temat zakupu i na forum otwarty jeszcze chociaż przez miesiąc.  ;)

Edit:
Jeszcze raz powtarzam że nie chodzi mi o dziecięcy gigant, czy kilka słupków postawionych na trasie, tylko zwykłą trasę dla mężczyzn w kategorii mężczyzn niezrzeszonych.

#20 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2663 postów
  • Na forum od: 05.2006
1792
  • Śląsk

Napisano 11 styczeń 2018 - 00:09

Jeszcze raz powtarzam że nie chodzi mi o dziecięcy gigant, czy kilka słupków postawionych na trasie, tylko zwykłą trasę dla mężczyzn w kategorii mężczyzn niezrzeszonych.

Sorry, użyłeś dziwnego znaku: =/=  i odczytałem to  jako równa się.

Nie mniej jednak, nic to nie zmienia. Narty R35 nie przydadzą Ci się nawet na AZS Wintercup (Większość używa tam nart 180-190 R23-27m) a poważniejszych zawodów w PL nie ma.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il