Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ocena nart pod kątem off-piste

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#81 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 8793 postów
  • Na forum od: 09.2006
3161
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 15 styczeń 2018 - 03:09

coraz bardziej Twoje poglady sa niesamowicie blliskie moim (za wyjatkiem rozmiarow nart!!)

cenie Twoje wypowiedzi

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#82 KubaR

KubaR

Użytkownik

• PipPipPip
  • 521 postów
  • Na forum od: 11.2007
306
  • Umiejętności: 2
  • Rabka - Zdrój

Napisano 15 styczeń 2018 - 09:22

Jest.

To proces - puch świeży>>puch zleżały>>gips

Czasem jest to tak szybki proces, że między kolejnymi zjazdami jest zauważalna różnica a w ciągu pół dnia warun zmienia się diametralnie. Zależy to od wystawy (wiatr, słońce). W lesie przy północnej wystawie puch zleżały to częsty śnieg (w styczniu i lutym).

Ludzie na miły Bóg, ogarnijcie się. Wiem, że "wikipedia źródłem mądrości narodu" ale tutaj jakąś szczątkową wiedzę o śniegu powinniśmy prezentować. Świeży śnieg to nie puch. Puch to specyficzna odmiana świeżego śniegu. Puch nie może być ciężki - niejako z samej definicji musi być suchy, lekki (do jakichś 60kg w 1m3) a co za tym idzie stosunkowo zimny. Jak coś jest zleżałe (czyli uległo jakimś przemianom) to już nie jest puch. A z innej strony nie wszystko co jest na powierzchni i jest bardzo delikatne, to puch.

Z niewiadomych dla mnie przyczyn od kilku lat utożsamia się praktycznie pojęcie śniegu świeżego z puchem.

Kuba

#83 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 218 postów
  • Na forum od: 02.2009
74
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 15 styczeń 2018 - 11:15

Ludzie na miły Bóg, ogarnijcie się...

Koniecznie ! : )

Puch nie może być ciężki.

Prawda ; )

Z niewiadomych dla mnie przyczyn od kilku lat utożsamia się praktycznie pojęcie śniegu świeżego z puchem.

Bo ludzie tak bardzo semantycznie nieogarnięci !

Koniecznie trzeba nad tym popracować : )

Pytanie: po ilu minutach, kiedy właściwie puch przestaje być puchem ? Po prostu jadac na nartach ważymy od czasu do czasu ten umowny metr sześciennny praktyczną, przenośną waga ? Warto to robić - bo przecież wtedy trzeba koniecznie zmienić narty ; D

PS: Trochę sobie żartuję ale oczywiście masz rację.

Użytkownik wkg edytował ten post 15 styczeń 2018 - 12:04

#84 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2483 postów
  • Na forum od: 11.2008
2963
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 15 styczeń 2018 - 11:44

Ludzie na miły Bóg, ogarnijcie się. Wiem, że "wikipedia źródłem mądrości narodu" ale tutaj jakąś szczątkową wiedzę o śniegu powinniśmy prezentować. Świeży śnieg to nie puch. Puch to specyficzna odmiana świeżego śniegu. Puch nie może być ciężki - niejako z samej definicji musi być suchy, lekki (do jakichś 60kg w 1m3) a co za tym idzie stosunkowo zimny. Jak coś jest zleżałe (czyli uległo jakimś przemianom) to już nie jest puch. A z innej strony nie wszystko co jest na powierzchni i jest bardzo delikatne, to puch.

Kuba

No trzeba posypać głowę popiołem - faktycznie zajrzałem do "Lawin" Kurzedera i puchu zleżałego nie ma. Na usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że potocznie te błędy co nam wytknąłeś często w praktyce występują. Np u Peszek, Tasz (Freeride...) zamiennie jest stosowane określenie puch - świeży opad. Puch zleżały jest stosowany także nagminnie w książkach o jeździe...

Trzeba będzie to dokładnie (ponownie) poukładać sobie w głowie.

Pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#85 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 8793 postów
  • Na forum od: 09.2006
3161
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 15 styczeń 2018 - 13:53

niewazne jaki swiezy - byle bylo baaaardzo duzo

a propos semantyki: patrz dyskusje  nt canting  vs cuff adjustment , gdzie usilowalem wyraznie rozgraniczyc te dwa diametralnie rozne pojecia 

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#86 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPip
  • 3960 postów
  • Na forum od: 03.2006
2077

Napisano 15 styczeń 2018 - 14:42

Mig12345 bede o 16 na gornym talerzyku.

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#87 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPip
  • 3960 postów
  • Na forum od: 03.2006
2077

Napisano 15 styczeń 2018 - 14:46

KubaR zrob specyfikacje sniegu (najkrocej z mozliwych to sie podwiesi) to sie glaby kapusciane poducza.

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu