Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Endoproteza stawu biodrowego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
95 odpowiedzi w tym temacie

#1 meequ

meequ

Nowy użytkownik

• 23 postów
  • Na forum od: 10.2012
6
  • Umiejętności: 5

Napisano 07 styczeń 2018 - 11:49

Witam
W tym roku przeszedłem zabieg całkowitej rekonstrukcji stawu biodrowego. Mam pytaniem czy ktoś z Was po podobnym zabiegu uprawia amatorsko narciarstwo ?  Jakie wrażenia ? Jaka ograniczenia ?

Z góry dziękuję za konkrety, pozdrawiam

#2 kajo50

kajo50

Użytkownik

• PipPip
  • 186 postów
  • Na forum od: 12.2006
105
  • Umiejętności: 10
  • Lublin

Napisano 07 styczeń 2018 - 17:20

Witam
W tym roku przeszedłem zabieg całkowitej rekonstrukcji stawu biodrowego. Mam pytaniem czy ktoś z Was po podobnym zabiegu uprawia amatorsko narciarstwo ?  Jakie wrażenia ? Jaka ograniczenia ?

Ja takową otrzymałem 3 lata temu i za bardzo się nie ograniczam jeżeli chodzi o narciarstwo oraz tenis ziemny. W narciarstwie zrezygnowałem niestety z jazd poza trasowych tak z ostrożności no i włączyłem trochę "ogranicznik prędkości". Uprawianie amatorsko np. tenisa rozpocząłem jakieś pół roku po operacji. Jeżeli chodzi o narty to mając operację w marcu jazdy rozpocząłem w styczniu roku następnego. czyli w niecały rok. Oczywiście powrót do czynnego uprawiania sportu należy czynić bardzo rozsądnie i z dużym wyważeniem. Życzę szybkiego powrotu do pełnego zdrowia.

Umiejętności: 

narty 1

snowboard 0

#3 Dany de Vino

Dany de Vino

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Na forum od: 09.2014
986
  • Umiejętności: 6
  • Kraków / Białystok

Napisano 07 styczeń 2018 - 17:41

Mój tenisowy znajomy przeszedł operacje rekonstrukcji stawów w obu biodrach (kolejno 8 i 5 lat temu). W niedługi czas po ostatniej operacji znowu rozpoczął regularne treningi. Obecnie w amatorskim rankingu (ogólnoświatowym, w swojej grupie wiekowej) jest od dwóch lat w 10.
W jego  sposobie poruszania się nie ma żadnych śladów przebytych operacji. Narty odpuścił, ale nie był to zapalony narciarz. Mówi, że boi się jakiegoś  radykalniejszego złamania w razie ewentualnego upadku na stoku.                                                                                                                                                                                                                                          Pozdrawiam i Zdrowia życzę.
  • meequ podziękował za tę wiadomość

#4 lski@interia.pl

lski@interia.pl

Użytkownik

• PipPipPip
  • 332 postów
  • Na forum od: 03.2014
214
  • Umiejętności: 1
  • Gorlice-okolice Krynicy

Napisano 07 styczeń 2018 - 18:10

Mój tenisowy znajomy przeszedł operacje rekonstrukcji stawów w obu biodrach (kolejno 8 i 5 lat temu). W niedługi czas po ostatniej operacji znowu rozpoczął regularne treningi. Obecnie w amatorskim rankingu (ogólnoświatowym, w swojej grupie wiekowej) jest od dwóch lat w 10.
W jego  sposobie poruszania się nie ma żadnych śladów przebytych operacji. Narty odpuścił, ale nie był to zapalony narciarz. Mówi, że boi się jakiegoś  radykalniejszego złamania w razie ewentualnego upadku na stoku.                                                                                                                                                                                                                                          Pozdrawiam i Zdrowia życzę.

Kolega ma oba stawy sztuczne,jeździ amatorsko,bo nigdy nie był wyczynowcem...

#5 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
  • Na forum od: 09.2006
3600
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 08 styczeń 2018 - 00:37

Witam

nie ma konkretow - zwlaszcza  na forum narciarskim - porozmawiaj z Doktorem, ktory robil operacje - to jedyne wiarygodne zrodlo 

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#6 Dany de Vino

Dany de Vino

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1269 postów
986
  • Kraków / Białystok

Napisano 08 styczeń 2018 - 10:25

nie ma konkretow - zwlaszcza  na forum narciarskim - porozmawiaj z Doktorem, ktory robil operacje - to jedyne wiarygodne zrodlo

Masz oczywiście rację Janie. Ale dużo zależy od osoby lekarza i jego nastawienia do życia. Jeśli to typ "nieruchawy" (jak w wypadku lekarza, który operował mojego tenisowego znajomego), to zaleci wolne przechadzki po kilkanaście minut dziennie i żadnej aktywności sportowej. Jeśli to tenisista, to na ogół zaleci rezygnację z gry singlowej i poleci grę w debla. Przy okazji mojej kontuzji kolana rozmawiałem na
ten temat ze znajomym ortopedą. Akurat narciarz i bardzo aktywny kolarz (opiekuje się też juniorkami z jednego z klubów piłkarskich). Powiedział mniej więcej tak: każdy musi sam zdecydować, natomiast dużym zagrożeniem (wg. niego) jest ewentualne złamanie kości w której zamocowana jest proteza stawu. Wtedy może wystąpić b. poważny problem. On akurat narty odradzał, ale ogólnie, umiarkowane uprawianie sportu wręcz zalecał. Dla jasności: to nie są moje "mądrości". Przedstawiam opinię jednego z ortopedów. Inni pewnie wydadzą inne zalecenia.
Wniosek: trzeba wybrać "właściwego" ortopedę.

ps. dlatego ja konsultowałem się między innymi z Tobą.

#7 meequ

meequ

Nowy użytkownik

• 23 postów
6

Napisano 08 styczeń 2018 - 22:27

A jednak szukam konkretów i właśnie dlatego prosiłem o darowanie sobie takiego lania wody. Z całym szacunkiem dla Twoich umiejętności i wkładu dla forum - ten post nic nie wnosi. Poprawia jedynie Twoją statystykę. Żeby było jasne, rozmawiałem z kilkoma lekarzami. Oni generalnie proponują rower i pływanie. Tak jak napisał Dany ryzykiem jest obluzowanie trzpienia w kości udowej w wyniku upadku lub wywichnięcie stawu. Dlatego szukam osób, które są po zabiegu i może mają jakieś konkretne, nawet negatywne doświadczenia.

#8 Dany de Vino

Dany de Vino

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1269 postów
986
  • Kraków / Białystok

Napisano 08 styczeń 2018 - 23:14

A jednak szukam konkretów i właśnie dlatego prosiłem o darowanie sobie takiego lania wody. Z całym szacunkiem dla Twoich umiejętności i wkładu dla forum - ten post nic nie wnosi. Poprawia jedynie Twoją statystykę. Żeby było jasne, rozmawiałem z kilkoma lekarzami. Oni generalnie proponują rower i pływanie. Tak jak napisał Dany ryzykiem jest obluzowanie trzpienia w kości udowej w wyniku upadku lub wywichnięcie stawu. Dlatego szukam osób, które są po zabiegu i może mają jakieś konkretne, nawet negatywne doświadczenia.

Zwolnij trochę... Jan jest lekarzem. Nie może, nie wypada mu prowadzić takich dywagacji jak my. Może
napisz do niego na prv. Przeproś i zapytaj o radę. Raczej nie będziesz żałował.
Chciałeś uzyskać trochę info. o tym jak inne osoby radzą sobie w podobnych wypadkach. Myślę, że
kilka przykładów otrzymałeś. Z kolegą (tenisistą, o którym wspomniałem) to nie blaga i opowieści zza rzeki. Mam z nim stały kontakt, w lecie czasem razem gramy. Oczywiście leje mnie równo, choć wcale nie gram najgorzej.
Pozdr.

#9 kajo50

kajo50

Użytkownik

• PipPip
  • 186 postów
105
  • Lublin

Napisano 09 styczeń 2018 - 06:48

Ja przyznaje całkowitą rację Janowi że za mało informacji i nie wiadomo np. JAKI RODZAJ ENDOPROTEZY ZASTOSOWANO U CIEBIE i jakie ograniczenia wynikają z tego. Ja otrzymałem endoprotezę tzw. krótko-trzpieniową "short stem" po zastosowaniu której mniej jest ograniczeń w życiu codziennym https://ortoklinik.p...tawu-biodrowego. W twoim poście nie ma nic na temat "rodzaju wszczepionej endoprotezy". Ja jestem daleki od jakiejkolwiek porady gdyż najbardziej wiarygodną opinię może wyrazić osoba która "własnoręcznie" wykonywała operację i widziała stan stawu biodrowego przed,w czasie oraz po wykonaniu tej operacji. Ja natomiast przekazałem moje subiektywne odczucia i swoją drogę powrotu "do żywych". Jak widzę to ja jestem jedynym zajmującym głos tu na forum "pacjentem". Jak chcesz otrzymać więcej informacji na temat "życia przed i po operacji" to wejdz na inne forum... forumbioderko.pl i tam otrzymasz całą masę istotnych dla Ciebie informacji. Ja osobiście właśnie jadę 11 stycznia na kolejne rozpoczęcie sezonu narciarskiego do "niestety" Białki Tatrzańskiej oraz zażywania siarkowych kąpieli "apres ski" do Gorącego Potoku w Szaflarach a pod koniec stycznia na rejs po Karaibach poczynając od Martyniki. Życzę powrotu do zdrowia i pełnej aktywności życiowej.

Pozdrawiam Kazimierz

Umiejętności: 

narty 1

snowboard 0

#10 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9325 postów
  • Na forum od: 09.2006
3600
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 09 styczeń 2018 - 13:52

Ja przyznaje całkowitą rację Janowi że za mało informacji i nie wiadomo np. JAKI RODZAJ ENDOPROTEZY ZASTOSOWANO U CIEBIE i jakie ograniczenia wynikają z tego. Ja otrzymałem endoprotezę tzw. krótko-trzpieniową "short stem" po zastosowaniu której mniej jest ograniczeń w życiu codziennym https://ortoklinik.p...tawu-biodrowego. W twoim poście nie ma nic na temat "rodzaju wszczepionej endoprotezy". Ja jestem daleki od jakiejkolwiek porady gdyż najbardziej wiarygodną opinię może wyrazić osoba która "własnoręcznie" wykonywała operację i widziała stan stawu biodrowego przed,w czasie oraz po wykonaniu tej operacji. Ja natomiast przekazałem moje subiektywne odczucia i swoją drogę powrotu "do żywych". Jak widzę to ja jestem jedynym zajmującym głos tu na forum "pacjentem". Jak chcesz otrzymać więcej informacji na temat "życia przed i po operacji" to wejdz na inne forum... forumbioderko.pl i tam otrzymasz całą masę istotnych dla Ciebie informacji. Ja osobiście właśnie jadę 11 stycznia na kolejne rozpoczęcie sezonu narciarskiego do "niestety" Białki Tatrzańskiej oraz zażywania siarkowych kąpieli "apres ski" do Gorącego Potoku w Szaflarach a pod koniec stycznia na rejs po Karaibach poczynając od Martyniki. Życzę powrotu do zdrowia i pełnej aktywności życiowej.

Pozdrawiam Kazimierz

dziekuje za wywazony post!
Gdzie sie zatrzymujesz , na jakich wyspach na Karaibach?
  • kajo50 podziękował za tę wiadomość

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#11 meequ

meequ

Nowy użytkownik

• 23 postów
6

Napisano 09 styczeń 2018 - 21:06

Pozdrawiam Kazimierz

Dzięki za info . Też mam szorta, bezcementowego na utwardzonym PCV.  Generalnie nie mam problemu z dostępem do wiedzy medycznej i z zakresu rehabilitacji. Nie ukrywam, że najbardziej interesują mnie indywidualne doświadczenia "off record". Dlatego jeśli to nie tajemnica chciałbym zapytać czy miałeś jakieś sytuacje podbramkowe, upadki itp. Niestety nikt nie potrafi określić wytrzymałości łączenia, dlatego poszukuje informacji na temat co ewentualnie toto jest w stanie wytrzymać. Pogodziłem się już z faktem, że muszę ostrożnie dysponować swoją siłą, teraz chcę oszacować czy ewentualne upadki nie będą zbyt wielkim ryzykiem dla integralności protezy. W ostateczności przesiądę się z nart na szybowce ;)

• kajo50 podziękował za tę wiadomość

#12 kajo50

kajo50

Użytkownik

• PipPip
  • 186 postów
105
  • Lublin

Napisano 16 styczeń 2018 - 06:32

dziekuje za wywazony post!
Gdzie sie zatrzymujesz , na jakich wyspach na Karaibach?

Planowana trasa  Martynika - St. Lucia - St. Vincent i Grenadyny - Martynika na Lagoon 400. Mamy na to 2 tygodnie. Na koniec 3-dniowe zwiedzanie Martyniki.Jak wyjdzie to okaże się w "praniu".

Pozdrawiam

Umiejętności: 

narty 1

snowboard 0

#13 paker

paker

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 02.2018
0

Napisano 24 luty 2018 - 10:25

Znakomicie! Dzięki wielkie za sprawdzone porady w tym obszarze tematycznym :) Z całą pewnością przydadzą mi się one :)

#14 Basiunia

Basiunia

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 03.2018
3

Napisano 28 marzec 2018 - 07:52

Mój znajomy po rekonstrukcji stawu biodrowego wrócił do kolarstwa, ale nawet z tym ma ciężko. Narzeka na potworne zesztywnienie stawu. Jednak wydaje mi się, że jest on jednym przypadkiem z wielu...

#15 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12956 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 28 marzec 2018 - 08:29

Dzięki za info . Też mam szorta, bezcementowego na utwardzonym PCV.  Generalnie nie mam problemu z dostępem do wiedzy medycznej i z zakresu rehabilitacji. Nie ukrywam, że najbardziej interesują mnie indywidualne doświadczenia "off record". Dlatego jeśli to nie tajemnica chciałbym zapytać czy miałeś jakieś sytuacje podbramkowe, upadki itp. Niestety nikt nie potrafi określić wytrzymałości łączenia, dlatego poszukuje informacji na temat co ewentualnie toto jest w stanie wytrzymać. Pogodziłem się już z faktem, że muszę ostrożnie dysponować swoją siłą, teraz chcę oszacować czy ewentualne upadki nie będą zbyt wielkim ryzykiem dla integralności protezy. W ostateczności przesiądę się z nart na szybowce ;)

Cześć

Ja jestem jeszcze przed. Jako, że konieczność wykonania endoprotezy wynikała z wrodzonej wady a nie była wynikiem urazu więc dość długo, przy pomocy kolegów ortopedów, szukałem specjalisty, który mógłby poprowadzić leczenie. Trafiłem do Pawła Skowronka ze względu na technikę operacyjną, która zapewnia praktycznie brak trwałych ubytków w tkance mięśniowej (dół pośladka) oraz zachowanie torebki stawowej, które to elementy dodatkowo chronią staw przed najczęstszym podobno wywichnięciem do tyłu. W moim wypadku cel był prosty. Operacja (na początku jeszcze nie było wiadomo czy to będzie protezowanie całkowite czy coś innego) miała mi zapewnić możliwość czynnego uprawiania sportów na poziomie amatorskim ( piłka, bieganie narty, rower, kajaki). Gdy wreszcie dostałem się do lekarza wizyta była prosta. Zadano mi pytanie o wiek i co chcę robić po operacji. Po odpowiedzi otrzymałem dwa możliwe typy protez do wyboru zapewniające długotrwałe funkcjonowanie i większą wytrzymałość. Wybrałem polecony przez doktora tańszy wariant protezy tytanowo ceramicznej Delta Biolox w wersji z wkładem wzmacnianym. Typ protezy jest kluczem do rodzaju dalszej aktywności ale to nie wszystko. Otrzymałem zalecenie obniżenia wagi oraz przygotowania się do życia po zabiegu. Chodzi o jak najlepsze uruchomienie mięśni oraz polepszenie ogólnej sprawności, która spadła poprzez ciągły ból i związane z tym przykurcze i ograniczenia podświadome.

Po operacji nie ma jakiejś jednoznacznie określonej drogi rehabilitacyjnej. Miesiąc i jesteś chodzący i w miarę sprawny. To jaką działalność sportową będziesz realizowała zależy tylko od Ciebie, Twojego samozaparcia i pracy.

Operację mam19 04 - napiszę co i jak po. Może się komuś przyda.

Pozdrawiam serdecznie

#16 Dany de Vino

Dany de Vino

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1269 postów
986
  • Kraków / Białystok

Napisano 28 marzec 2018 - 09:18

Powodzenia Mitek! I nie pękaj się. Naprawdę jeden z moich znajomych jest już kilka lat po wymianie (oczywiście kolejno) obu stawów biodrowych. Były zawodnik (tenis). Po operacji i rehabilitacji gra nadal (oczywiście na poziomie amatorskim). Jeździ również na międzynarodowe turnieje i jest w pierwszej setce na świecie w swojej grupie wiekowej.

Pozdr. 

• Harpia podziękował za tę wiadomość

#17 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1569 postów
  • Na forum od: 10.2006
1024
  • Krakow

Napisano 28 marzec 2018 - 11:25

Powodzenia Mitek. Mnie to też czeka, ale nie prędko. Za jakieś 10 lat, wg. ortopedy. Może uda się uniknąć, schodząc wcześniej na co innego. ;) Nie umiem doradzić, bo jestem w temacie zielony, ale znam osoby co intensywnie jeżdżą na nartach (alpejskich) po endoprotezie.

#18 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1355 postów
  • Na forum od: 01.2015
1493

Napisano 28 marzec 2018 - 11:39

Witam

Ja w tej sprawie tylko dla statystyki. 

Znajomy od lat narciarz w Koninkach miał  z jednego boku zrobioną endoprotezę. Byłem ciekaw, jak mu się jeździ. A lubił sobie śmigać bez kijków. Teraz ma kijki . Na bardziej płaskim stoku jeździ dość szybko. Na stromszym i mokrym śniegu ostrożnie skręca. Ile razy w ciągu dnia. Spotkałem go na górze. Trasa 1300 m, różnica poz. 310 m. Opalasz się? Ja już zjechałem siedem razy. Wydaje się, że ma większy problem, gdy narty stawiają większy opór(mokry śnieg).

Pozdrawiam

#19 zry

zry

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 06.2018
1

Napisano 03 czerwiec 2018 - 13:21

Witam

Witam

Mam ten sam problem i świeżą (maj) endoprotezę, lewego biodra, krótkotrzpieniową Stryker z wstawką Trident. Do tego zdrowe kości. Przy wyjściu ze szpitala w Katowicach Ochojcu dostałem "Informację dla pacjentów poddannych zabiegowi aloplastyki całkowitej stawu biodrowego". Tam napisano "Aktywności polecane jeśli pacjent uprawiał daną dyscyplinę wcześniej" i wyliczono narty, łyżwy i pilates. Odradzono jogging, tenis, sporty kontaktowe i squash. Polecono aerobik, pływanie, spacerowanie, kręgle, golf, jazdę na rowerze, taniec. Co do nart, to profesor, szef oddziału mówił, że łagodnie da się pojeździć (ja jeździłem ostro na czarnych we Francji, Włoszech i Austrii, potem mi wysiadły trochę kolana - gonartroza i zredukowałem wyjazdy, ale dalej jeździłem). Ale profesor twierdził, że największe ryzyko jak na mnie ktoś wpadnie. Akurat niemrawa kobieta na stoku tak zrobiła kalekę z mojego kolegi (wjechała w niego). Natomiast jeździłem na Passo Tonale z innym kolegą z endoprotezą biodra wstawianą w Ustroniu. Podobno powiedzieli mu, jak pytał się o narty, że gwarancji mu nie dają. Jakoś się trzyma. Trzeba pamiętać, że operacja rewizyjna to horror i tzw. długotrzpieniowa proteza. Przy nartach pewnie istotne są przeciążenia na dociążanej narcie. Inny problem, to podnoszenie różnych ciężarów. Też nie mam informacji. Operacja w maju, a w listopadzie trzeba by koła zmieniać, u mnie każde koło 25 kg. Żeby nawet je zawieźć do wymiany, trzeba je spakować. Z jazdy na rolkach (kiepsko jeździłem, ale długodystansowo na torze) zrezygnuję, bo tam upadki są koszmarne. Mam nadzieję, że zacytowany dokument (Górnośląskie Centrum Medyczne, data aktualizacji 09.04.2012 F/LOR/02B) może być przydatny. Jest jeszcze inny problem - ścierania tej kuli w stawie. Ja mam kulę ceramiczną Biolox Forte. Doczytałem się, że mediana (bo rozkład nie jest Gaussa, a średnia jest 0.9mm) starcia tego materiału to 0.13 mm/3lata. Ciekawe jaki może być dopuszczalny luz. A pewnie przy sporcie szybciej się wyciera. Wszystko pewnie zależy od jakości protezy, stanu kości i materiału ceramicznego tej kuli. Pozdrawiam kolegów RoboCopów :-).

#20 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 12956 postów
  • Na forum od: 11.2007
7877
  • Warszawa

Napisano 04 czerwiec 2018 - 07:58

Witam

Mam ten sam problem i świeżą (maj) endoprotezę, lewego biodra, krótkotrzpieniową Stryker z wstawką Trident. Do tego zdrowe kości. Przy wyjściu ze szpitala w Katowicach Ochojcu dostałem "Informację dla pacjentów poddannych zabiegowi aloplastyki całkowitej stawu biodrowego". Tam napisano "Aktywności polecane jeśli pacjent uprawiał daną dyscyplinę wcześniej" i wyliczono narty, łyżwy i pilates. Odradzono jogging, tenis, sporty kontaktowe i squash. Polecono aerobik, pływanie, spacerowanie, kręgle, golf, jazdę na rowerze, taniec. Co do nart, to profesor, szef oddziału mówił, że łagodnie da się pojeździć (ja jeździłem ostro na czarnych we Francji, Włoszech i Austrii, potem mi wysiadły trochę kolana - gonartroza i zredukowałem wyjazdy, ale dalej jeździłem). Ale profesor twierdził, że największe ryzyko jak na mnie ktoś wpadnie. Akurat niemrawa kobieta na stoku tak zrobiła kalekę z mojego kolegi (wjechała w niego). Natomiast jeździłem na Passo Tonale z innym kolegą z endoprotezą biodra wstawianą w Ustroniu. Podobno powiedzieli mu, jak pytał się o narty, że gwarancji mu nie dają. Jakoś się trzyma. Trzeba pamiętać, że operacja rewizyjna to horror i tzw. długotrzpieniowa proteza. Przy nartach pewnie istotne są przeciążenia na dociążanej narcie. Inny problem, to podnoszenie różnych ciężarów. Też nie mam informacji. Operacja w maju, a w listopadzie trzeba by koła zmieniać, u mnie każde koło 25 kg. Żeby nawet je zawieźć do wymiany, trzeba je spakować. Z jazdy na rolkach (kiepsko jeździłem, ale długodystansowo na torze) zrezygnuję, bo tam upadki są koszmarne. Mam nadzieję, że zacytowany dokument (Górnośląskie Centrum Medyczne, data aktualizacji 09.04.2012 F/LOR/02B) może być przydatny. Jest jeszcze inny problem - ścierania tej kuli w stawie. Ja mam kulę ceramiczną Biolox Forte. Doczytałem się, że mediana (bo rozkład nie jest Gaussa, a średnia jest 0.9mm) starcia tego materiału to 0.13 mm/3lata. Ciekawe jaki może być dopuszczalny luz. A pewnie przy sporcie szybciej się wyciera. Wszystko pewnie zależy od jakości protezy, stanu kości i materiału ceramicznego tej kuli. Pozdrawiam kolegów RoboCopów :-).

Cześć

Więc... :) ja mam inne podejście i tego się trzymam. Nie analizuje i zastanawiam się jaka jest ścieralność tylko zapytałem poszedłem do dobrego specjalisty z którym spędziłem dokładnie 10  minut. Zostałem zdiagnozowany i została wybrana proteza pod kątem mojego wieku, sprawności oraz tego co chcę robić dalej w życiu. Operacje miałem 19 04, chodziłem bez kul jeszcze przed zdjęciem szwów. Obecnie minęło 6 tygodni i właśnie wróciłem ze spływu kajakowego oraz dwóch dni dość solidnego rowerowania. Siłownia od trzech tygodni ale ostatnio modyfikuje ćwiczenia ze względu na zbyt duże obciążenia oraz konieczność ćwiczenia każdej z nóg niezależnie.

Z nartami nie będzie problemu. Najwięcej czasu zabierze dojście do jakiej takiej formy piłkarskiej ale nie pękam.

Pozdro