Skocz do zawartości

Długość butów - kontrowersje,


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 256
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam
Ponoć najlepszy ze wszystkich. Robi serwis butów dla wielu zawodników z P.Ś
 

W Polsce zawodnicy pucharu swiata???????????? w konkurencjach alpejskich????? chyba,ze specjalisci od jazdy na jednej narcie (OMG znowu mi sie oberwie nt olewania korzeni, patriotyzmu itp :)  :) )

Jurek - b podobal mi sie Twoj text - z paroma uwagami:

 

1/ wiekszosc  narciarzy-amatorow ma debilne podejscie do sprzetu - 99% skupiaja sie na NAJMNIEJ istotnym elemencie narciarskim, jakim sa…..narty

2/ najistotniejszym elementem sa WIAZANIA - dlatego osobiscie nie uzywam innych niz Marker , o skali co najmniej do 14 lub 16 (to moje preferencje - nie polecam tego nikomu)

3/ elementem wymagajacym najwiekszej ilosci prob sa wlasnie BUTY - z tego, co pamietam, zaden "expert" na tym forum nie doradzal kupna butow  ZA KROTKICH - doradza sie , i slusznie, kupowanie NIE ZA DLUGICH : a to ogromna roznica

 

Co do zapinania:  w klasycznych butach, gdzie klamry 1 i 2  sa praktycznie prostopadle do podeszwy, najpierw lekko zapinam  1 i 2 , a pozniej lekko 3 i 4 oraz power strap.

POzniej zwykle juz nie ruszam 1 i 2 , oraz podciagam 3 i 4 o jeden zabek i dociskam power strap. Buty Raptor 140.

 

Zupelnie inaczje powinno sie dopinac buty , w ktorych klamra2 jest skosna, co "wymyslila" f-ma Dalbello jak np w Lupo : wtedy klamra 2 musi byc dopieta jako pierwsze, pozniej 1 i na koncu 3 i 4 albo 3 i power strap

 

PS grzejace skarpety sa warte opatentowania , chyba ze maja bateryjki. A moze przerabiaja CO2 na energie grzejna?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba.

Spokojnie ;)

 

http://www.sport-hun.at/

 

Prawie na pewno chodzi o ten serwis.

Ja zupelnie spokojnie….

 

Nie wiem , dlaczego dales link do tego serwisu (tzn ladnie skompponowane i pokazane) - ale chyba ludziom tutaj chodzilo o serwice w Pl? - troche sie posmialem, bo np ten ich model szkieletu stopy ma:

1/ type 3 accessory navicular bone

2/ bunions

to tkie zboczenie zawodowe….

i jeszcze jedno : canting i cuff adjustment to dwie rozne modyfikacje danego buta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zupelnie spokojnie….
 
Nie wiem , dlaczego dales link do tego serwisu (tzn ladnie skompponowane i pokazane) - ale chyba ludziom tutaj chodzilo o serwice w Pl? - troche sie posmialem, bo np ten ich model szkieletu stopy ma:
1/ type 3 accessory navicular bone
2/ bunions
to tkie zboczenie zawodowe….
i jeszcze jedno : canting i cuff adjustment to dwie rozne modyfikacje danego buta

Witam
Jan, trzeba czytać. A nie udawać że się czyta.
Bo głupoty wychodzą.
Też zawsze mnie bawi jak ktoś "chyba" bierze za pewnik.

Teraz specjalnie powiększyłem pewnie uda się doczytać.  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :rolleyes: 
 

Witam
Ponoć najlepszy ze wszystkich. Robi serwis butów dla wielu zawodników z P.Ś
Ale nie w tym rzecz.
Pierwsze podciecie/frezowanie zostało zrobione Tak że gdy stoję na nartach, narty leżą płasko na śniegu. A nogi mam ułożone naturalnie do mojej postawy (czyli X) teraz gdy pochylam kolana i zniżam sylwetkę kolana idą mi jeszcze bardziej do środka.
Po mojej korekcji (czyli od wewnątrz dodatkowe "karty kredytowe") Stojąc na nartach (jak pisałem) narty jeszcze bardziej stoją na wewnętrznych krawędziach, niż bez żadnej korekty. Natomiast gdy zaczynam nisko, jechać kolana idą mi na zewnątrz. Mój naturalny X się zmniejsza. Jeszcze nie bardzo mogę ocenić czy jest lepiej niż w pozycji przed korektą. Ale znacznie lepiej niż po pierwszej korekcie zrobione przez H&N Sport w Austrii.
Byłem u nich drugi raz. Myślałem że tak renomowana firma, podejdzie do tematu profesjonalnie. Sprawdzi poprawi ect. Oni jedyne co zrobili, zostawili moje "karty" na miejscu i zplanowali górną część buta.
Jak możesz to wskaż mi wątek w którym piszesz o twoich doświadczeniach z kartami kredytowymi (jakoś nie mogę tego znaleźć)
Postrufka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS grzejace skarpety sa warte opatentowania , chyba ze maja bateryjki. A moze przerabiaja CO2 na energie grzejna?????

Witam

Czepiasz się słów i myślisz że same "barany" na tym forum.

Wątpię by ktokolwiek z Nas oprócz Ciebie pomyślał o skarpetach które grzeją.

Nie wiem jakie masz doświadczenie w różnych materiałach.

Ja np. z własnych doświadczeń wiem że przy podobnej grubości materiału w jednej bieliźnie jest mi cieplej w innej chłodniej. Najczęściej ta "grzejąca" zawiera wełnę z Merinosów.

Postrufka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czepiasz się słów i myślisz że same "barany" na tym forum.

Wątpię by ktokolwiek z Nas oprócz Ciebie pomyślał o skarpetach które grzeją.

Nie wiem jakie masz doświadczenie w różnych materiałach.

Ja np. z własnych doświadczeń wiem że przy podobnej grubości materiału w jednej bieliźnie jest mi cieplej w innej chłodniej. Najczęściej ta "grzejąca" zawiera wełnę z Merinosów.

Postrufka

 

po pierwsze : service w tym austriackim servisie byl PIERWSZYM - gdzie drugi - nie wiadomo ( a jak wiadomo, to trudno - nie doczytalem - nie jest to moim obowiazkiem)

po drugie: SAM chciales sie dowiedziec o grzejacych skarpetkach(post 46), wiec nie zarzucaj mi, ze sie czepiam: Kolega SStar na pewno odroznia definicje POLSKIEGO slowa: IZOLUJACE vs GRZEJACE - inaczej myslac, zarzucasz Jemu, ze nie rozgranicza tak PODSTAWOWYCH pojec

 

Oczywiscie, jezeli pasiesz grzejace Merinosy to widze przed Toba swietlana przyszlosc budzetowa :)  :)  :) !!!!

Zreszta - nic mnie to nie rusza - postanowilem w nowym roku byc przyjemnym dla wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze : service w tym austriackim servisie byl PIERWSZYM - gdzie drugi - nie wiadomo ( a jak wiadomo, to trudno - nie doczytalem - nie jest to moim obowiazkiem)

po drugie: SAM chciales sie dowiedziec o grzejacych skarpetkach(post 46), wiec nie zarzucaj mi, ze sie czepiam: Kolega SStar na pewno odroznia definicje POLSKIEGO slowa: IZOLUJACE vs GRZEJACE - inaczej myslac, zarzucasz Jemu, ze nie rozgranicza tak PODSTAWOWYCH pojec

 

Oczywiscie, jezeli pasiesz grzejace Merinosy to widze przed Toba swietlana przyszlosc budzetowa :)  :)  :) !!!!

Zreszta - nic mnie to nie rusza - postanowilem w nowym roku byc przyjemnym dla wszystkich!

Witam

Przyjemny Janku zapomniałeś co oznacza " :P :P " (cudzysłów) Jasne że czytanie ze zrozumieniem (ciężko coś zrozumieć jak się nie doczyta) nie jest twoim obowiązkiem. Tylko jak nie doczytujesz to po co zabierasz głos. (może chodzi o większą ilość postów)

Widzę że należysz do tych osób które wiedzą lepiej ode mnie co Ja sam mam na myśli; czy też SStar albo ktokolwiek inny. Nawet na obczyźnie Polak nie może tej brzydkiej cechy się pozbyć, a może właśnie tam ją nabywa.

Zamiast krytykować "czepiać się słówek" mógłbyś dać kilka rad takim mniej profi, jak ja. ;)

(i jak już czepiamy się słówek)  Nie pasę Merinosów, to nie mój biznes. :) :) :)

 

Wracając do tematu; "canting i cuff adjustment to dwie rozne modyfikacje danego buta" Ma ktoś z forumowiczów doświadczenie z tego typu korekcją butów. Ktoś z Was robił????

Postrufka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...postanowilem w nowym roku byc przyjemnym dla wszystkich!


I postanowienia starczyło na tydzień...

Natomiast ja w kwestii innej. Jako wieczny niedowiarek zapytam- o co chodzi? Niezależnie od tego, jak ktoś ma wykrzywione nogi, to stojąc na ziemi stopa stoi dalej płasko?
Czyli na chłopską logikę, jeśli do normalnego chodzenia nie potrzebujemy wkładek korekcyjnych, to do jazdy amatorskiej korekcja kąta cholewki powinna wystarczyć?
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I postanowienia starczyło na tydzień...

Natomiast ja w kwestii innej. Jako wieczny niedowiarek zapytam- o co chodzi? Niezależnie od tego, jak ktoś ma wykrzywione nogi, to stojąc na ziemi stopa stoi dalej płasko?
Czyli na chłopską logikę, jeśli do normalnego chodzenia nie potrzebujemy wkładek korekcyjnych, to do jazdy amatorskiej korekcja kąta cholewki powinna wystarczyć?
Pozdr
Marcin

Cholewki mają być ustawione na zewntrz(szpotawo), pytanie jedynie jak bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ja w kwestii innej. Jako wieczny niedowiarek zapytam- o co chodzi? Niezależnie od tego, jak ktoś ma wykrzywione nogi, to stojąc na ziemi stopa stoi dalej płasko?
Czyli na chłopską logikę, jeśli do normalnego chodzenia nie potrzebujemy wkładek korekcyjnych, to do jazdy amatorskiej korekcja kąta cholewki powinna wystarczyć?

Czasem nie wystarczy. W moich butach jest obustronna regulacja bocznego pochylenia skorupy. Nie wiem ile sto stopni, ale trochę jest. Podkręciłem na max w stronę szpotawe, choć wydaje mi się, że mam podudzia dość proste i - jak sądzę - jeszcze trochę brakuje. Po prostu ta regulacja jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholewki mają być ustawione na zewntrz(szpotawo), pytanie jedynie jak bardzo?


Na szczęście nigdy nie miałem tego problemu, albo też niepotrzebnie swoje błędy przypisuję brakom technicznym :)
Temat mnie jednak zainteresował.

Czasem nie wystarczy. W moich butach jest obustronna regulacja bocznego pochylenia skorupy. Nie wiem ile sto stopni, ale trochę jest. Podkręciłem na max w stronę szpotawe, choć wydaje mi się, że mam podudzia dość proste i - jak sądzę - jeszcze trochę brakuje. Po prostu ta regulacja jest niewielka.


Ja to rozumiem tak. Przy wadzie tego typu stopa stoi płasko na ziemi, natomiast golenie są odchylone na zewnątrz, lub do wewnątrz. Jak wsadzimy taką nogę do buta, to w jakimś zakresie noga się dostosuje, ale w pewnym zakresie stopa nie będzie stała "płasko" w bucie.
No ale w takiej sytuacji podcięcie podeszwy raczej nie pomoże, bo problem jest wewnątrz a nie na zewnątrz?
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem tak. Przy wadzie tego typu stopa stoi płasko na ziemi, natomiast golenie są odchylone na zewnątrz, lub do wewnątrz. Jak wsadzimy taką nogę do buta, to w jakimś zakresie noga się dostosuje, ale w pewnym zakresie stopa nie będzie stała "płasko" w bucie.
No ale w takiej sytuacji podcięcie podeszwy raczej nie pomoże, bo problem jest wewnątrz a nie na zewnątrz?

Pomoże. Cel jest taki by stojąc w naturalnej  (bez żadnych dodatkowych ugięć kolan na boki) pozycji zjazdowej (szpotawość lub xwatość zmienia się przy ugięciu kolan, LeMaster poświęcił butom cały rozdział) narty przylegały całą powierzchnią do podłoża. Nacisk na całą powierzchnię ma być równomierny. Można pokręcić śrubkami i zmienić nieco pochylenie boczne cholewki, ale można też podciąć buty od spodu. Poczytaj np. tu: https://skiracecente...ch-cz-1-canting

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże. Cel jest taki by stojąc w naturalnej  (bez żadnych dodatkowych ugięć kolan na boki) pozycji zjazdowej (szpotawość lub xwatość zmienia się przy ugięciu kolan, LeMaster poświęcił butom cały rozdział) narty przylegały całą powierzchnią do podłoża. Nacisk na całą powierzchnię ma być równomierny. Można pokręcić śrubkami i zmienić nieco pochylenie boczne cholewki, ale można też podciąć buty od spodu. Poczytaj np. tu: https://skiracecente...ch-cz-1-canting


OK, powiedzmy, że bardziej przemawia do mnie idea korekcji wewnętrzną wkładką, ale to w sumie trochę moje gdybanie i czepialstwo :)
Być może jest to kwestia zachowania kolana/stopu przy uginaniu nogi i stąd podcinanie podeszew (aż mnie zdziwiła ta forma?).
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże. Cel jest taki by stojąc w naturalnej  (bez żadnych dodatkowych ugięć kolan na boki) pozycji zjazdowej (szpotawość lub xwatość zmienia się przy ugięciu kolan, LeMaster poświęcił butom cały rozdział) narty przylegały całą powierzchnią do podłoża. Nacisk na całą powierzchnię ma być równomierny. Można pokręcić śrubkami i zmienić nieco pochylenie boczne cholewki, ale można też podciąć buty od spodu. Poczytaj np. tu: https://skiracecente...ch-cz-1-canting

:o kurcze, nie wyobrażam sobie wady, która mogłaby spowodować, ze narty nie będą przylegały całą powierzchnią do podłoża

no chyba, ze idziemy już w totalne anomalie anatomiczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi jak podcięte podeszwy butów trzymają wiązania.

Przednie szczęki nie mają niezależnej regulacji ( większość wcale nie ma regulacji)  wysokości a tylna szczęka jest jedna, cała.

Po frezowaniu podeszwy trzeba modyfikować przód i tył buta na urządzeniu zwanym "router":

https://www.solution...nce---alignment

na powyższych fotkach masz balancer, frezarkę i router ( najniższe ) zdjęcie, myślę że inżynierska głowa szybko ogarnie co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi jak podcięte podeszwy butów trzymają wiązania.
Przednie szczęki nie mają niezależnej regulacji ( większość wcale nie ma regulacji)  wysokości a tylna szczęka jest jedna, cała.

dlatego trzeba uwazac z tym canting - teoretycznie, to co sie "podcielo" od strony podeszwy, powinno byc dodane na gorna powierzchnie tej czesci buta, ktora wchodzi w wiazanie - I tak powinno sie robic, bo inaczej wiazania nie beda dzialay zgodnie z norma.

Canting jest bardziej prawidlowym sposobem korygowania varus/valgus niz grzebanie wkladka. waga prawidlowego poloznie narty na sniegu jest istotna - przy duzym Varus bedzie ciezko wejsc na krawedz dolnej narty I latwo chwycic krawedz zewnetrzna.
Valgus, czyli X-y sa bardziej wybaczajace , ale tez koreluja z ryzykiem ACL.......

BTW : nadal jestem mily (oczywiscie w pewnych granicach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po frezowaniu podeszwy trzeba modyfikować przód i tył buta na urządzeniu zwanym "router":
https://www.solution...nce---alignment
na powyższych fotkach masz balancer, frezarkę i router ( najniższe ) zdjęcie, myślę że inżynierska głowa szybko ogarnie co i jak :)


Należy chyba dodać, że przed frezowaniem należy wkręcić do buta piętkę lub czub z nadmiarem, żeby było potem co od góry frezować- widoczne na pierwszym zdjęciu od prawej.

:o kurcze, nie wyobrażam sobie wady, która mogłaby spowodować, ze narty nie będą przylegały całą powierzchnią do podłoża
no chyba, ze idziemy już w totalne anomalie anatomiczne...


No właśnie też się zastanawiam, czy dla amatora ma to jakikolwiek sens. Góra nigdy nie jest idealnie równa ani płaska...

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też się zastanawiam, czy dla amatora ma to jakikolwiek sens. Góra nigdy nie jest idealnie równa ani płaska...

Ma. Narta oczywiście będzie przylegać całą powierzchnią do śniegu, ale nacisk nie będzie równomierny. Wiem co piszę, bo miałem z tym problem. Przed korekcją pochylenia bocznymi regulacjami, ciężko mi było dobrze ustawić wewnętrzną krawędź zewnętrznej narty. Brzmi skomplikowanie, ale wiadomo o co chodzi. Narta zewnętrzna miała tendencje do obsuwania się. Od kilku lat jeżdżę w butach z regulacja pochylenia bocznego cholewki, ale kiedyś moje buty tego nie miały. Nie było też wtedy książek LeMastera i jego patentów na zmianę pochylenia bocznego, w każdym razie ja ich nie znałem. :) I męczyłem się z tym przez lata.

 

BTW, nie wiem czy jakikolwiek serwis w Polsce podcina buty od spodu. Sprawdzę przy okazji np. w Windsporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma. Narta oczywiście będzie przylegać całą powierzchnią do śniegu, ale nacisk nie będzie równomierny. Wiem co piszę, bo miałem z tym problem. Przed korekcją pochylenia bocznymi regulacjami, ciężko mi było dobrze ustawić wewnętrzną krawędź zewnętrznej narty. Brzmi skomplikowanie, ale wiadomo o co chodzi. Narta zewnętrzna miała tendencje do obsuwania się. Od kilku lat jeżdżę w butach z regulacja pochylenia bocznego cholewki, ale kiedyś moje buty tego nie miały. Nie było też wtedy książek LeMastera i jego patentów na zmianę pochylenia bocznego, w każdym razie ja ich nie znałem. :) I męczyłem się z tym przez lata.


Nie doprecyzowałem, przepraszam. Chodziło mi o wszystko poza dostępną fabrycznie regulacją kąta cholewki, czyli cantingiem.
Jasne, powyżej pewnego poziomu to frezowanie się sprawdzi, ale myślę, że nikt na tym forum na takim poziomie nie jest.
Pozdr
Marcin

PS: Mi też w prawo gorzej skręt wychodzi, ale myślę, że to daltego, ze prawa noga jest u mnie dominująca :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...