Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Długość butów - kontrowersje,

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
396 odpowiedzi w tym temacie

#41 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 318 postów
  • Na forum od: 10.2017
152
  • Umiejętności: 1
  • Gdańsk

Napisano 08 grudzień 2017 - 19:24

@tatamak

To ciekawe co piszesz.

Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jaką długą mam stopę i jak długie są moje buty.

Nie sądzę jednak aby wkładka była krótsza od stopy.

Wiem jedno , jeśli but w ciepłym domu pokazuje odrobinę niedopasowania to na śniegu problem tylko się potęguje i może być jedynie gorzej.

Zgadzam się z szerokością.

Tu w zasadzie buty są zawsze węższe i dopiero wtedy jest dobrze.

No dobrze.

Zadałem sobie trochę trudu.

Wyjąłem wkładkę z buta , postawiłem na niej nogę i jest..................................o 3-5mm krótsza!!!

To znaczy wkładka jest krótsza.

I właśnie dlatego aby mieć buty o dobrej długości wkładamy stopę do skorupy, z której wyciągamy botka wewnętrznego. Palce mają dotykać skorupy a za piętą powinien być luz na dwa palce złączone ze sobą.

Ja kupowałem buty po obejrzeniu tego filmu i mogę śmiało powiedzieć, to idealny przewodnik:

PS. sprzedawca oczywiście chciał mi wcisnąć o numer większe.

#42 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
  • Na forum od: 11.2007
1090
  • Trójmiasto

Napisano 08 grudzień 2017 - 20:57

I właśnie dlatego aby mieć buty o dobrej długości wkładamy stopę do skorupy, z której wyciągamy botka wewnętrznego. Palce mają dotykać skorupy a za piętą powinien być luz na dwa palce złączone ze sobą.

Ja kupowałem buty po obejrzeniu tego filmu i mogę śmiało powiedzieć, to idealny przewodnik:

PS. sprzedawca oczywiście chciał mi wcisnąć o numer większe.

Te dwa palce to nie jest ostateczny wyznacznik prawidłowego doboru długości skorupy, taki luz za piętą ma sens TYLKO w butach stricte rekreacyjnych gdzie botek jest gruby i miękki i gdzie zapewnienie komfortu jest najważniejsze, w butach dla ambitniejszych narciarzy, twardszych i węższych, botek jest zdecydowanie cieńszy i twardszy bo skorupa ma mniejszą objętość więc za piętą powinniśmy mieć maksymalnie JEDEN a nie DWA palce luzu.

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#43 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 318 postów
  • Na forum od: 10.2017
152
  • Gdańsk

Napisano 08 grudzień 2017 - 21:12

Te dwa palce to nie jest ostateczny wyznacznik prawidłowego doboru długości skorupy, taki luz za piętą ma sens TYLKO w butach stricte rekreacyjnych gdzie botek jest gruby i miękki i gdzie zapewnienie komfortu jest najważniejsze, w butach dla ambitniejszych narciarzy, twardszych i węższych, botek jest zdecydowanie cieńszy i twardszy bo skorupa ma mniejszą objętość więc za piętą powinniśmy mieć maksymalnie JEDEN a nie DWA palce luzu.

Temat był o butach do jazdy rekreacyjnej - stąd dwa palce. Inna sprawa, że te dwa palce to nie wyznacznik a inny, zdecydowanie lepszy sposób sprawdzenia długości buta a nie same kierowanie się długością wkładki. Dodatkowo palec palcowi nierówny, ja mam bardzo szczupłe palce - całe życie za biurkiem ;)

Ja w swoich butach mam luz na jeden palec postawiony na sztorc lub dwa palce płasko, a buty to Head Vector 125.

Myślę, że ambitniejszych narciarzy, którzy szukają butów o bardzo dużym flexie nie trzeba uczyć jak kupować buty, przynajmniej większość z nich ;)

#44 sese

sese

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1433 postów
  • Na forum od: 02.2007
1106
  • Umiejętności: 7
  • Wrocław

Napisano 08 grudzień 2017 - 22:12

Dzisiaj nabyłem Salomon X Max 120. Kupiłem je praktycznie bez mierzenia. To znaczy prawego buta założyłem na zwykła cienką skarpetę na max 2 minuty i uznałem, że jest ok. Lewego  nawet nie wyciągałem z kartonu. Zresztą nie zamierzałem kupować butów, ale obniżka ceny z 1899 zł na 899 zł zrobiła swoje.

Może to głupota z mojej strony, ale w 100 % zaufałem Salomonowi że kolejna ewolucja ich produktu może być tylko wygodniejsza i lepsza od poprzedniej 

(wcześniej miałem trzy pary impactów - o flexie 80, 100, 110)

Dopiero teraz założyłem je na nogi i od 30 minut przechadzam się po mieszkaniu. Są jak kapcie. Opłacało się zaufać :) 

• mig12345 podziękował za tę wiadomość

#45 Plywak

Plywak

Użytkownik

• PipPip
  • 245 postów
  • Na forum od: 04.2012
97

Napisano 08 grudzień 2017 - 22:20

Są jak kapcie.

to zły objaw

#46 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Na forum od: 02.2006
276
  • Lublin

Napisano 06 styczeń 2018 - 08:26

No właśnie może dobry dobór skarpet rozwiązuje nieco problem? Sam mam cienkia ale grzejace. Co do butów to pełna zgoda, szczególnie jak ktoś mało jeździ - ja niestety musiałem zmienić buty w pierwszym sezonie bo prawie wyskakiwalem z komfortowych butów. Pierwsze buty wybierałem szukając komfortu. Zbyt wiele mnie zmęczyło w wypożyczalniach, o higienie nie wspomnę. Drugie już spasowane w wymiar. Obydwie pary sprawdzone przez ok kwadrans w sklepie. Choć potem orczyk w Jaworze wymusił raz zmianę. Wg mnie dobrze na wiosnę zmienić i dużo wtedy pojeździć - ciepłej, łatwiej but dostosować. Obecne do pierwszego zjazdu nie zapinana klamr w ogóle i tak dość dobrze same z siebie trzymają, a zjazd lajtowy na rozgrzewkę. Potem zapinam na jeden ząbek.

Witam

Mógłbyś zapodać jakie to skarpety?

Z góry dzięki, takich szukam.

Postrufka

#47 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2275 postów
  • Na forum od: 01.2017
836
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 06 styczeń 2018 - 08:38

Sidas chyba z merynosa, kupowane w Goldsporcie w Łodzi, ale wszędzie są. PS. W Czechach kupowałem też devold ale grubsze. Są w necie.

Tu są różne:
http://8a.pl/odziez-meska/skarpety

Te ultrathin:
http://www.healthand...thin-socks.html

A to te moje:
http://www.healthand...-ski-socks.html

Załączone miniatury

• DSC_9848.JPG

• metaal podziękował za tę wiadomość

#48 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
276
  • Lublin

Napisano 06 styczeń 2018 - 08:58

Całkowicie zgadzam się z autorem powyższej sentencji :angry: A wracając do meritum: nie trywializujmy doboru butów, liczy się tu każdy parametr z osobna i najlepiej jest gdy nie musimy iść na kompromis czyli np wybierać buty o numer dłuższe by uzyskać więcej miejsca na palce, moim zdaniem lepiej wybrać model z o większej objętości tzw "toe box" czyli "pudełka na paluszki" lub przy tym samym rozmiarze poszukać skorup dłuższych o 2-3 mm, wtedy jest szansa że będzie OK. Poza rozmiarem b.ważna jest geometria skorupy czyli canting podeszwy i kąt pochylenia do przodu, niestety nie każdy narciarz ma idealne i symetrycznie zbudowane "podwozie", dobrze dopasowane buty MUSZĄ zapewnić stanie na idealnie płaskich nartach, gdy tego nie zapewnimy to nie ma szans na swobodną i skuteczną jazdę. Kropka. 

Witam

Fajnie że wspominasz o cantingu podeszwy. Gdzieś był temat jak "wykorzystujesz karty płatnicze" ;) ;) (dziś jestem zbyt leniwy by znaleźć) 

Po zakupie butów Atomic FIS  130 postanowiłem zrobić taki canting. Gdzie???? wiadomo w H&N Sport

Ponieważ stojąc na nartach mam przechylone narty do środka- po "badaniach"  podcieli mi podeszwy od wewnątrz. I fakt narty leżą na śniegu prosto.

Ale jazda była masakrą, kolana jeszcze bardziej mi szły do środka, X się jeszcze bardziej powiększył.

Zacząłem kombinować pod liftery podłożyłem "karty płatnicze" ale zupełnie odwrotnie. Czyli but teraz przechyla się na zewnątrz. Gdy stoję na nartach narty jeszcze bardziej wgryzają się wewnętrznymi krawędziami w śnieg.

Natomiast gdy przyjmuję pozycją z ugiętymi kolanami, Kolana oddalają się od siebie i X jest znacznie mniejszy, a jazda pewniejsza. Narty lepiej trzymają.

Czyli H&N spieprzył mi buty; jak tu wierzyć fachowcom. (ostatnio fachowiec przy wymianie oleju zalał mi 6 litrów oleju gdzie wchodzi 5; 5,2 max. No ale moja wina, bo dostarczyłem mu 6)

Postrufka

#49 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
1090
  • Trójmiasto

Napisano 06 styczeń 2018 - 11:28

Witam

Fajnie że wspominasz o cantingu podeszwy. Gdzieś był temat jak "wykorzystujesz karty płatnicze" ;) ;) (dziś jestem zbyt leniwy by znaleźć) 

Po zakupie butów Atomic FIS  130 postanowiłem zrobić taki canting. Gdzie???? wiadomo w H&N Sport

Ponieważ stojąc na nartach mam przechylone narty do środka- po "badaniach"  podcieli mi podeszwy od wewnątrz. I fakt narty leżą na śniegu prosto.

Ale jazda była masakrą, kolana jeszcze bardziej mi szły do środka, X się jeszcze bardziej powiększył.

Zacząłem kombinować pod liftery podłożyłem "karty płatnicze" ale zupełnie odwrotnie. Czyli but teraz przechyla się na zewnątrz. Gdy stoję na nartach narty jeszcze bardziej wgryzają się wewnętrznymi krawędziami w śnieg.

Natomiast gdy przyjmuję pozycją z ugiętymi kolanami, Kolana oddalają się od siebie i X jest znacznie mniejszy, a jazda pewniejsza. Narty lepiej trzymają.

Czyli H&N spieprzył mi buty; jak tu wierzyć fachowcom. (ostatnio fachowiec przy wymianie oleju zalał mi 6 litrów oleju gdzie wchodzi 5; 5,2 max. No ale moja wina, bo dostarczyłem mu 6)

Postrufka

No to masz talent do znajdowania "fachowców" :) szczerze współczuję! Co to za serwis H&N? Może nie jestem na bieżąco ale o ile mi wiadomo w Polsce nie ma serwisu wyposażonego w strugarkę do podeszew wraz z balancerem oraz routerem, bez tych zabawek nie da rady ustawić płasko narciarza.

Pozdrawiam

#50 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
276
  • Lublin

Napisano 06 styczeń 2018 - 13:54

Witam
Ponoć najlepszy ze wszystkich. Robi serwis butów dla wielu zawodników z P.Ś
Ale nie w tym rzecz.
Pierwsze podciecie/frezowanie zostało zrobione Tak że gdy stoję na nartach, narty leżą płasko na śniegu. A nogi mam ułożone naturalnie do mojej postawy (czyli X) teraz gdy pochylam kolana i zniżam sylwetkę kolana idą mi jeszcze bardziej do środka.
Po mojej korekcji (czyli od wewnątrz dodatkowe "karty kredytowe") Stojąc na nartach (jak pisałem) narty jeszcze bardziej stoją na wewnętrznych krawędziach, niż bez żadnej korekty. Natomiast gdy zaczynam nisko, jechać kolana idą mi na zewnątrz. Mój naturalny X się zmniejsza. Jeszcze nie bardzo mogę ocenić czy jest lepiej niż w pozycji przed korektą. Ale znacznie lepiej niż po pierwszej korekcie zrobione przez H&N Sport w Austrii.
Byłem u nich drugi raz. Myślałem że tak renomowana firma, podejdzie do tematu profesjonalnie. Sprawdzi poprawi ect. Oni jedyne co zrobili, zostawili moje "karty" na miejscu i zplanowali górną część buta.
Jak możesz to wskaż mi wątek w którym piszesz o twoich doświadczeniach z kartami kredytowymi (jakoś nie mogę tego znaleźć)
Postrufka

#51 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
1090
  • Trójmiasto

Napisano 06 styczeń 2018 - 15:32

Jak możesz to wskaż mi wątek w którym piszesz o twoich doświadczeniach z kartami kredytowymi (jakoś nie mogę tego znaleźć)
Postrufka

Też mam problem z odkopaniem tego, jeśli chodzi o jakiś szczegół techniczny to pytaj, może będę mógł pomóc.

Pozdrawiam

#52 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4204
  • KRK

Napisano 06 styczeń 2018 - 15:42

Może chodzi o ten post Marka ?

http://www.skiforum....ndpost&p=553990

lub:

http://www.skiforum....ndpost&p=555638

Raczej ten drugi.

Jest jeszcze taki:

http://www.skiforum....ndpost&p=557028

• metaal podziękował za tę wiadomość

#53 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
276
  • Lublin

Napisano 06 styczeń 2018 - 16:09

Dzięki chodziło mi o ten ostatni.

#54 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9311 postów
  • Na forum od: 09.2006
3565
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 06 styczeń 2018 - 16:25

Witam

W Polsce zawodnicy pucharu swiata???????????? w konkurencjach alpejskich????? chyba,ze specjalisci od jazdy na jednej narcie (OMG znowu mi sie oberwie nt olewania korzeni, patriotyzmu itp :)  :) )

Jurek - b podobal mi sie Twoj text - z paroma uwagami:

1/ wiekszosc  narciarzy-amatorow ma debilne podejscie do sprzetu - 99% skupiaja sie na NAJMNIEJ istotnym elemencie narciarskim, jakim sa…..narty

2/ najistotniejszym elementem sa WIAZANIA - dlatego osobiscie nie uzywam innych niz Marker , o skali co najmniej do 14 lub 16 (to moje preferencje - nie polecam tego nikomu)

3/ elementem wymagajacym najwiekszej ilosci prob sa wlasnie BUTY - z tego, co pamietam, zaden "expert" na tym forum nie doradzal kupna butow  ZA KROTKICH - doradza sie , i slusznie, kupowanie NIE ZA DLUGICH : a to ogromna roznica

Co do zapinania:  w klasycznych butach, gdzie klamry 1 i 2  sa praktycznie prostopadle do podeszwy, najpierw lekko zapinam  1 i 2 , a pozniej lekko 3 i 4 oraz power strap.

POzniej zwykle juz nie ruszam 1 i 2 , oraz podciagam 3 i 4 o jeden zabek i dociskam power strap. Buty Raptor 140.

Zupelnie inaczje powinno sie dopinac buty , w ktorych klamra2 jest skosna, co "wymyslila" f-ma Dalbello jak np w Lupo : wtedy klamra 2 musi byc dopieta jako pierwsze, pozniej 1 i na koncu 3 i 4 albo 3 i power strap

PS grzejace skarpety sa warte opatentowania , chyba ze maja bateryjki. A moze przerabiaja CO2 na energie grzejna?????

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#55 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4204
  • KRK

Napisano 06 styczeń 2018 - 16:28

Kuba.

Spokojnie ;)

http://www.sport-hun.at/

Prawie na pewno chodzi o ten serwis.

#56 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9311 postów
3565
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 06 styczeń 2018 - 17:57

Kuba.

Spokojnie ;)

http://www.sport-hun.at/

Prawie na pewno chodzi o ten serwis.

Ja zupelnie spokojnie….

Nie wiem , dlaczego dales link do tego serwisu (tzn ladnie skompponowane i pokazane) - ale chyba ludziom tutaj chodzilo o serwice w Pl? - troche sie posmialem, bo np ten ich model szkieletu stopy ma:

1/ type 3 accessory navicular bone

2/ bunions

to tkie zboczenie zawodowe….

i jeszcze jedno : canting i cuff adjustment to dwie rozne modyfikacje danego buta

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#57 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
276
  • Lublin

Napisano 07 styczeń 2018 - 16:49

Ja zupelnie spokojnie….

Nie wiem , dlaczego dales link do tego serwisu (tzn ladnie skompponowane i pokazane) - ale chyba ludziom tutaj chodzilo o serwice w Pl? - troche sie posmialem, bo np ten ich model szkieletu stopy ma:
1/ type 3 accessory navicular bone
2/ bunions
to tkie zboczenie zawodowe….
i jeszcze jedno : canting i cuff adjustment to dwie rozne modyfikacje danego buta

Witam
Jan, trzeba czytać. A nie udawać że się czyta.
Bo głupoty wychodzą.
Też zawsze mnie bawi jak ktoś "chyba" bierze za pewnik.

Teraz specjalnie powiększyłem pewnie uda się doczytać.  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :rolleyes: 

Witam
Ale nie w tym rzecz.
Pierwsze podciecie/frezowanie zostało zrobione Tak że gdy stoję na nartach, narty leżą płasko na śniegu. A nogi mam ułożone naturalnie do mojej postawy (czyli X) teraz gdy pochylam kolana i zniżam sylwetkę kolana idą mi jeszcze bardziej do środka.
Po mojej korekcji (czyli od wewnątrz dodatkowe "karty kredytowe") Stojąc na nartach (jak pisałem) narty jeszcze bardziej stoją na wewnętrznych krawędziach, niż bez żadnej korekty. Natomiast gdy zaczynam nisko, jechać kolana idą mi na zewnątrz. Mój naturalny X się zmniejsza. Jeszcze nie bardzo mogę ocenić czy jest lepiej niż w pozycji przed korektą. Ale znacznie lepiej niż po pierwszej korekcie zrobione przez H&N Sport w Austrii.
Byłem u nich drugi raz. Myślałem że tak renomowana firma, podejdzie do tematu profesjonalnie. Sprawdzi poprawi ect. Oni jedyne co zrobili, zostawili moje "karty" na miejscu i zplanowali górną część buta.
Postrufka

#58 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
276
  • Lublin

Napisano 07 styczeń 2018 - 17:08

PS grzejace skarpety sa warte opatentowania , chyba ze maja bateryjki. A moze przerabiaja CO2 na energie grzejna?????

Witam

Czepiasz się słów i myślisz że same "barany" na tym forum.

Wątpię by ktokolwiek z Nas oprócz Ciebie pomyślał o skarpetach które grzeją.

Nie wiem jakie masz doświadczenie w różnych materiałach.

Ja np. z własnych doświadczeń wiem że przy podobnej grubości materiału w jednej bieliźnie jest mi cieplej w innej chłodniej. Najczęściej ta "grzejąca" zawiera wełnę z Merinosów.

Postrufka

#59 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9311 postów
3565
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 08 styczeń 2018 - 00:06

Witam

Czepiasz się słów i myślisz że same "barany" na tym forum.

Wątpię by ktokolwiek z Nas oprócz Ciebie pomyślał o skarpetach które grzeją.

Nie wiem jakie masz doświadczenie w różnych materiałach.

Ja np. z własnych doświadczeń wiem że przy podobnej grubości materiału w jednej bieliźnie jest mi cieplej w innej chłodniej. Najczęściej ta "grzejąca" zawiera wełnę z Merinosów.

Postrufka

po pierwsze : service w tym austriackim servisie byl PIERWSZYM - gdzie drugi - nie wiadomo ( a jak wiadomo, to trudno - nie doczytalem - nie jest to moim obowiazkiem)

po drugie: SAM chciales sie dowiedziec o grzejacych skarpetkach(post 46), wiec nie zarzucaj mi, ze sie czepiam: Kolega SStar na pewno odroznia definicje POLSKIEGO slowa: IZOLUJACE vs GRZEJACE - inaczej myslac, zarzucasz Jemu, ze nie rozgranicza tak PODSTAWOWYCH pojec

Oczywiscie, jezeli pasiesz grzejace Merinosy to widze przed Toba swietlana przyszlosc budzetowa :)  :)  :) !!!!

Zreszta - nic mnie to nie rusza - postanowilem w nowym roku byc przyjemnym dla wszystkich!

• zeberkaa podziękował za tę wiadomość

#60 metaal

metaal

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1138 postów
276
  • Lublin

Napisano 09 styczeń 2018 - 00:28

po pierwsze : service w tym austriackim servisie byl PIERWSZYM - gdzie drugi - nie wiadomo ( a jak wiadomo, to trudno - nie doczytalem - nie jest to moim obowiazkiem)

po drugie: SAM chciales sie dowiedziec o grzejacych skarpetkach(post 46), wiec nie zarzucaj mi, ze sie czepiam: Kolega SStar na pewno odroznia definicje POLSKIEGO slowa: IZOLUJACE vs GRZEJACE - inaczej myslac, zarzucasz Jemu, ze nie rozgranicza tak PODSTAWOWYCH pojec

Oczywiscie, jezeli pasiesz grzejace Merinosy to widze przed Toba swietlana przyszlosc budzetowa :)  :)  :) !!!!

Zreszta - nic mnie to nie rusza - postanowilem w nowym roku byc przyjemnym dla wszystkich!

Witam

Przyjemny Janku zapomniałeś co oznacza " :P :P " (cudzysłów) Jasne że czytanie ze zrozumieniem (ciężko coś zrozumieć jak się nie doczyta) nie jest twoim obowiązkiem. Tylko jak nie doczytujesz to po co zabierasz głos. (może chodzi o większą ilość postów)

Widzę że należysz do tych osób które wiedzą lepiej ode mnie co Ja sam mam na myśli; czy też SStar albo ktokolwiek inny. Nawet na obczyźnie Polak nie może tej brzydkiej cechy się pozbyć, a może właśnie tam ją nabywa.

Zamiast krytykować "czepiać się słówek" mógłbyś dać kilka rad takim mniej profi, jak ja. ;)

(i jak już czepiamy się słówek)  Nie pasę Merinosów, to nie mój biznes. :) :) :)

Wracając do tematu; "canting i cuff adjustment to dwie rozne modyfikacje danego buta" Ma ktoś z forumowiczów doświadczenie z tego typu korekcją butów. Ktoś z Was robił????

Postrufka